Ročníkový projekt:Stabilizovaný Zdroj 0-30V

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5637
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Ročníkový projekt:Stabilizovaný Zdroj 0-30V

Príspevok od používateľa mr.dred » 23 Apr 2019, 13:09

Kongratuláátion 8)
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Ročníkový projekt:Stabilizovaný Zdroj 0-30V

Príspevok od používateľa Dolfi » 24 Apr 2019, 17:37

Som na chate. Teraz som prišiel na skok domov. No moje nervy, koľko ste zatiaľ vygenerovali textu. Preletel som to len tak z rýchlika.
No pár názorov pripojím:
- to, že je to 30 V zdroj, tak pri plnej záťaži treba podstatne vyššie napätie, ako 30 V naprázdno, (aj cez 40 V). Preto mi bolo ľúto toho trafáka.
- samozrejme, takéto vysoké napätie nemôžeš pustiť rovno na IO, ale treba ho zraziť stabilizátorom tak na 33 V, (viď. zdroj G400).
- zenerky musia byť na 0,5 W. Výkonnejšie, (1,3 W; 2 W), do zapojenia nie sú vhodné. Obyčajne majú "málo ostré koleno" a pri malom prúde majú výrazne nižšie Zenerovo napätie, ako sú deklarované.

Na získanie zdroja 30 V/ 4 A potrebuješ trafo min. 30 V/ 6 A a úpravu (stabilizáciu) napájania IO. Žiadnym iným spôsobom to nedosiahneš ! (Aj keby si tam dal 1 000 VA trafo s napätím 24 V naprázdno.) Lebo, 24 V po usmernení dá teoreticky do 34 V. No v ceste sú úbytky: mostík, zvlnenie na filtračnom kondenzátore, IO3, R15, T2, T4 a R7 + R8. Preto som napísal, že ten zdroj nemôže dať pri plnej záťaži viac, ako 24 V stabilizovaných, (nezvlnených). Však skús zaťažiť ten zdroj 6 Ohm výkonovým odporom, (dva 12 Ohm paralelne a šup do zaváraninového pohára s vodou). A zmeraj výstupné napätie. A prípadne aj striedavé napätie (zvlnenie) na striedavom rozsahu.

Väčší chladič ti nepomôže, lebo jeden tranzistor 2N3055G je na hrane svojho dovoleného stratového výkonu. Skús dať dva tranzistory paralelne. Ak vieš tepelný odpor toho chladiča, môžeme to aj spočítať.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Ročníkový projekt:Stabilizovaný Zdroj 0-30V

Príspevok od používateľa StefanST » 24 Apr 2019, 18:27

OK - podarilo sa ti to oživiť. Neviem, či skúšal aj prúdovú poistku. Ak nie, treba aj tú. Najskôr pri malých prúdoch, v celom rozsahu napätí. Potom aj pre väčšie prúdy a keď to všetko pôjde, potom aj pre prúdy nad 1A. Opäť, aj pri nízkom výstupnom napätí aj pri vysokom. A pozor na teplotu chladiča.

Ak to chceš niekedy použiť aj ako nabíjačku, potom pozri
https://svetelektro.com/modules.php?nam ... 20#p660832

Ďalší postup záleží od toho, či ti uznajú dodržanie zadania 30V/4A.
Lebo teraz je to buď 30V a <4A (1A? - treba vyskúšať) alebo 4A a max. 24V? (treba vyskúšať).

Podľa odmeraných parametrov a prísnosti komisie sa musíš rozhodnúť, či ti súčasná verzia zdroja stačí,
alebo treba "poctivých" 30V/4A a pokračovať v úpravách elektroniky (trafo s vyšším napätím, IO na 44V, chladič, možno 3x výkonový tranzistor, možno silnejší T2...).
Lebo, ako si písal, času už moc nemáš, na nejaké prerábky...

Pozn.: Máš už skrinku na zdroj - kovovú? Ak áno, daj foto.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok