MH7400

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: MH7400

Príspevok od používateľa oravan » 23 Apr 2019, 23:10

Ale človek nemôže všetko vedieť i keď taký tu je o všetko vie a všade bol , ak fakt potrebuješ 7400 nájdem a aj8400 tie sú dvojité TTL používalo sa to napríklad v ATU či rádiozariadeniach ale aj bežne dostupných zariadeniach v priemisle neviem
0

Používateľov profilový obrázok
skorab
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 143
Dátum registrácie: 24 Mar 2011, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 60

Re: MH7400

Príspevok od používateľa skorab » 23 Apr 2019, 23:48

Ako sú dvojité tie MH8400 -ky?
0

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: MH7400

Príspevok od používateľa nalimko33 » 24 Apr 2019, 06:54

http://www.teslakatalog.cz/MH5400.html

pozri si delenie podľa teplotného rozsahu pracovného prostredia
http://www.wikina.cz/a/%C4%8C%C3%ADslic ... Den%C3%AD)
0
SHARP MZ-811

Dali2
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 840
Dátum registrácie: 01 Sep 2008, 00:00
Bydlisko: Beniakovce
Vek: 56

Re: MH7400

Príspevok od používateľa Dali2 » 24 Apr 2019, 08:19

Neurcity stav u TTL obvodov je napatove pasmo medzi definiciou log.0 a log.1 a je to proste terminus technicus a nie "vlastnost Teslackych obvodov". Taky drist moze napisat len niekto, kto o TTL obvodoch vie velke kulove a v tom pripade by sa k takej teme nemal vobec vyjadrovat. Ale na SE je to proste tak. Neurcity stav sa na vystupe TTL obvodu moze vyskytnut len v priade, ze je obvod nespravne zapojeny alebo poskodeny.
A co sa tyka 8400 ako dvojita 7400, to som si odlozil medzi criepky, lepsie hlasky uz dava iba kpt. kkt. plgr. mgr. Andrej Danko, Ctrl+C, Ctrl+V

Seria TTL obvodov 5400/7400/8400 je identicka v zapojeni a funkcii, lisi sa len povolenym teplotnym pracovnym rozsahom, takze opat raz sa vyjadril niekto, kto o tom vie prd s makom.

Howgh.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6201
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: MH7400

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 24 Apr 2019, 08:51

Dali2: pekne zhrnute. Este upresnim, ze ten neurcity stav sa da najst v katalogu, jednotlive serie, pripadne vyrobcovia ich mozu mat trocha rozdielne.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

fery66
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1049
Dátum registrácie: 04 Okt 2009, 00:00

Re: MH7400

Príspevok od používateľa fery66 » 24 Apr 2019, 14:16

Dali2 napísal:Seria TTL obvodov 5400/7400/8400 je identicka v zapojeni a funkcii, lisi sa len povolenym teplotnym pracovnym rozsahom, takze opat raz sa vyjadril niekto, kto o tom vie prd s makom.

Howgh.
Áno a ešte + sú tam rozdiely v rozsahoch napájacieho napätia...
0

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: MH7400

Príspevok od používateľa Victorio » 24 Apr 2019, 15:29

poznámka ku neurčitým stavom TTL obvodov :
už dávno som riešil zapojenia s MHB4011 , mal som ich využité "analógovo" tj. časovače jednoduché zapojenie rezistor, kondenzátor a využíval som ich zapojené v sérii kde mi postupne generovali impulzy na dátovú zbernicu.
Pre väčšiu sériu som kúpil z Tesly MHB4011, a nastal problém, nefungovalo to tak ako malo, práve kvôli nerovnakému správaniu sa v prechodových stavoch, tj. kedy sa preklopila 0 na 1 a naopak.
Po výmene za myslím že texas intruments alebo ST to fungovalo spoľahlivo.
Problém podľa mňa bol v kvalite výroby, tj. každý obvod bol iný, na logiku dobre, ale ak záleží na tom, či sa obvod prepne z 0 / 1 pri 0.5V alebo 2.5 tak to je rozdiel. Tj. líšili sa v presnosti zadefinovaného zakázaného pásma 0.8 - 2 V.
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: MH7400

Príspevok od používateľa breta1 » 24 Apr 2019, 15:49

Když se dodrží katalogové hodnoty a respektuje se zakázané pásmo (+ event. šumové pásmo), filtrace napájení, hazardní stavy atd., myslím že problém nebude ani s TESLOU.
To, že jsou obvody navrženy blbě (a to i u profi zařízení), vede pak k tomu, že s některými IO něco jede a něco ne.
Chce to opravdu posuzovat konkrétní aplikaci.
0

Dali2
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 840
Dátum registrácie: 01 Sep 2008, 00:00
Bydlisko: Beniakovce
Vek: 56

Re: MH7400

Príspevok od používateľa Dali2 » 24 Apr 2019, 16:15

Victorio napísal:poznámka ku neurčitým stavom TTL obvodov :
už dávno som riešil zapojenia s MHB4011 , ......
MHB4011 NIE JE TTL obvod, pozor, zas si tu pletieme hrusky a slivky, CMOS logicke obvody maju dost odlisne definicie logickych urovni, vyrazny rozdiel v povolenom napajacom napati a aj v dalsich parametroch.

A co sa tyka kvality vyroby, TESLA nemala problem v kvalite, katalogove udaje boli vzdy dodrzane, inak by nemohli opustit vystupnu kontrolu. Treba si vzdy pozriet katalogovy list, rovnaky obvod od ineho vyrobcu moze mat niektore parametre mierne odlisne, a pokial je konstrukter lenivy a nepozrie, s cim pracuje, potom zisti ze mu nieco s obvodom od jedneho vyrobcu funguje a od ineho nie.

Takztiez vyraz "prechodovy stav pri preklapani z 1 do 0" je debilina na entu. Prechod z 0 do 1 je a z 1 do 0 je parameter presne definovany datasheetom zavisly od viecarych veci (logicky zisk vystupu a pocet pripojenych vstupov, pripadna kapacitna zataz, napajacie napatie, ...). Tak ako som uz napisal, ak sa obvod vobec dostane do zakazaneho pasma tak jedine preto, ze niekto dodrbal navrh a nerespektoval vlastnosti obvodu alebo je obvod z nejakeho dovodu poskodeny.
Takze ak to fungovalo len obcas, tak na vine nie je tesla ale autor spackaneho navrhu.
0

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: MH7400

Príspevok od používateľa josek » 24 Apr 2019, 16:30

Používať obvody TTL s neošetrenými hazardnými stavmi je vyslovene neseriózne, hoci som sa s tým stretol aj u profesionálneho priemyselného (!) zariadenia.

Keď si porovnáš katalógové údaje Tesla, TI alebo ST, zistíš že sú celkom podobné. Spoliehať sa na rovnaké hodnoty spomedzi definície zakázaného pásma svedčí o nekvalite konštruktéra a nie o nekvalite výroby obvodov :!:
0

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: MH7400

Príspevok od používateľa Victorio » 24 Apr 2019, 17:38

Používať obvody TTL s neošetrenými hazardnými stavmi je vyslovene neseriózne, hoci som sa s tým stretol aj u profesionálneho priemyselného (!) zariadenia.
...takže aj profesionali navrhujú debilné zapojenia ???

ok, CMOS, nie TTL, nerobím s tým už dávno, takže si nepamätám všetko presne.
Ale nie je pravda, že parametre Tesla a ST , TI boli rovnaké, mal som 1500 MHB4011 a okrem množstva chybných kusov, náchylnosti na "odpálenie" sa nesprávali v rovnakom zapojení rovnako. Technický list je jedna vec, akú sériu pustili do obehu druhá.
Aj keď je fakt, že sa do predaja mohla dostať 2 trieda alebo výmet na ktorý som natrafil ja.
Ale fakt je že som musel meniť cca 180 ks za TI, a s tými zapojenie išlo bezchybne.

Ohľadom zakázaného pásma : je DEBILINA aj použitie CMOS napr. invertora v zapojení najprimitívnejšieho astabilného klopného obvodu ????
Alebo AKO s NAND hradlami ?
Už tu sa prejaví zakázané pásmo pretože hodnoty na vstupoch sa menia plynule od 0 do napr. 5V :pain:
0

jjilek
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 735
Dátum registrácie: 26 Júl 2010, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re:

Príspevok od používateľa jjilek » 24 Apr 2019, 18:26

eurobastler napísal: TTL logika je na ustupe, musime sa s tym zmierit. stastie, ze mam doma zasoby. dokonca este obvody UCY74xx :lol:
Také u mne leží zásoby převážně nových obvodů Tesla a RVHP. Pokud by někdo potřeboval, jen napsat.Celý sortiment samozřejmě nemám. Ale na sepsání seznamu je toho hodně.
Ještě poznámka ke kvalitě obvodů TTL z Tesly Rožnov. V době, kdy se tyto obvody používaly, byl všeobecně jejich nedostatek Takže si výrobci ze západu a také z Tesly Rožnov vzájemně prodávali chipy, které následně dále zapouzdřili a prodávali pod svou značkou, dokonce někdy i pod značkou jiného výrobce, který si je potom prodával sám.
0
Na soukromé zprávy reaguji jen pokud jde o předání osobních údajů, jako adresa, telefon, cena apod.

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: MH7400

Príspevok od používateľa Victorio » 25 Apr 2019, 12:44

pripuštam, že aj v Teslackej MHB môže byť čip TI alebo opačne, aj keď sa mi to zdá neuveriteľné aby v dobe RVHP niečo také existovalo aj keď napríklad videá Avex boli iba poskladané myslím že Philipsy dokonca ovládače mali iba nálepku AVEX cez pôvodnú značku, kalkulačky Tesla mali dosky RFT atd.

Ale ohľadom kvality , čo vojenské obvody ? Aký boli pri nich rozdiel ? boli dôkladne testované, alebo použité iné materiály aby zniesli otrasy a vyššie teploty ? Čipy boli v nich tiež rovnaké ako v "bežných" obvodoch ?

Ohľadom MH7400, dal by som si skôr námahu trocha upraviť plošný spoj a použiť CMOS, už len kvôli spotrebe a rozsahu napájania
7400 mám určite ale posielať 1 ks ? nemám problém kto zaplatí poštovné a obálku :)
0

jjilek
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 735
Dátum registrácie: 26 Júl 2010, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: MH7400

Príspevok od používateľa jjilek » 25 Apr 2019, 15:36

Bylo to zcela logické. Linky v Rožnově na IO byly zakoupeny na západě, takže kvalita byla srovnatelná. Už si ale za tu dobu nepamatuji, s kým Tesla spolupracovala. Určitě to ale byly západoevropské firmy.
0
Na soukromé zprávy reaguji jen pokud jde o předání osobních údajů, jako adresa, telefon, cena apod.

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: MH7400

Príspevok od používateľa josek » 25 Apr 2019, 17:18

Victorio napísal: Ohľadom zakázaného pásma : je DEBILINA aj použitie CMOS napr. invertora v zapojení najprimitívnejšieho astabilného klopného obvodu ????
Alebo AKO s NAND hradlami ?
Už tu sa prejaví zakázané pásmo pretože hodnoty na vstupoch sa menia plynule od 0 do napr. 5V :pain:
Samozrejme ich v takomto zapojení použiť môžeš - ale nemôžeš sa spoľahnúť na presnosť výstupnej frekvencie v prípade astabilného obvodu alebo šírky výstupného impulzu v prípade monostabilného obvodu. Ešte tak pre blikač s LED :)
Ja som práve preto dal vždy prednosť obvodom na to určeným, prípadne zapojeniu s OP. Ešte musím poznamenať že čo sa týka spoľahlivosti - tak TTL sa menili asi 1000x častejšie ako CMOS... teda pokiaľ boli konštruktérom dobre ošetrené :ignore:

Je možné že sa do obehu dostali obvody, ktoré mali byť v šrote... ale ja som sa s takými nestretol...
0

vladdo05
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 22 Jan 2015, 20:14

Re: MH7400

Príspevok od používateľa vladdo05 » 22 Okt 2019, 20:05

Ahoj.
Ohladom tej spominanej nahrady MH 7400. Pouzivam SN74AC00.
Ako zapojit tie pull up odpory?Podla schemy my to neklopi spolahlivo. Klasicka blikacka, na MH 7400 1000 krat funkcna. Bez tych Pull UP samozrejme. Obcas ostanu svietit obe diody.Obcas nie, akokeby neurcity stav zas.
Diky
Prílohy
SN7400.jpg
0

Feneon
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 17 Aug 2014, 10:58
Bydlisko: Partizánske - okolie

Re: MH7400

Príspevok od používateľa Feneon » 22 Okt 2019, 20:20

Totálne netuším čo to tam vlastne máš nakreslené... asi mučiaci nástroj na 7400 a LED. V každom prípade blikač je toto:Obrázok Kondenzátory 100 až 220uF
0

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: MH7400

Príspevok od používateľa StefanST » 22 Okt 2019, 21:03

vladdo05 napísal: Ohladom tej spominanej nahrady MH 7400. Pouzivam SN74AC00. ...
74ACxx nie je identická náhrada 74xx. Aj keď sú obe v tvojom prípade NAND hradlá.
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: MH7400

Príspevok od používateľa breta1 » 23 Okt 2019, 09:57

TTL obvody se používají snad v milionových kusech v různých zapojeních, říkat obecně, že se u některých vyskytují neurčité vztahy, je nesmysl.
Téměř ve 100% případů, kdy se tak stane, jde vždy o špatný návrh zapojení, kde se m.j. nerespektují vstupní úrovně a logický zisk.
Proto je nutné vždy ukázat konkrétní zapojení - a tam se snadno najde problém.

vladdo05
Kde jsi to šílené zapojení vyhrabal- co to má dělat???
To je přesně ten případ, kdy se použije nesmyslné zapojení a pak se divíme, proč to nefunguje....
0

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: MH7400

Príspevok od používateľa josek » 23 Okt 2019, 11:22

Victorio napísal: ...takže aj profesionali navrhujú debilné zapojenia ???
Ale nie je pravda, že parametre Tesla a ST , TI boli rovnaké, mal som 1500 MHB4011 a okrem množstva chybných kusov, náchylnosti na "odpálenie" sa nesprávali v rovnakom zapojení rovnako. Technický list je jedna vec, akú sériu pustili do obehu druhá.
Ale fakt je že som musel meniť cca 180 ks za TI, a s tými zapojenie išlo bezchybne.
:pain:
Áno aj "profesionáli" dokážu takto navrhovať. Bolo by zaujímavé vedieť, v akom konktrétnom zapojení si odpaľoval tie MHB.
Výrobné linky na CMOS v Tesle Piešťany boli dovezené z USA alebo Japonska a väčšina nepodarkov vznikala pri označovaní typu. Dokonca aj pri kúpe "druhoakostných" obvodov bolo spoľahnutie na ich správnu funkciu v bežných zapojeniach a rozsahov teplôt.
0

Napísať odpoveď