Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • ZBYTO─îN├ë OT├üZKY V┼áETK├ëHO DRUHU 11

ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Si za─Źinaj├║ci elektronik? Tak t├íto rubrika je ur─Źen├í pr├íve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Odosla┼ąod pocitujlasku » 16 M├íj 2019, 14:53

mas trafo 9V a za nim 12V stabilizator? to je nezmysel. a filtracne kondiky tam mas ake?
9V ~ je cca 12,6V = naprazdno. 78xx stabilizator, ak si dobre pamatam chce min. rozdiel 2.5V, teda vstup pre 12V musi byt aspon 14.5V.
A samozrejme, cim mensi vykon trafa, tym je maksie. Poistky zvyknu byt pomale, teda istu dobu trva, kym sa prepalia.
Intel, Nvidia, Ubuntu, Firefox, Asus, Nissan, Jelinek 52%, Metal
---------------------------------------------------------------------------------------------
Jedn├şm z nejv─Ťt┼í├şch projev┼» ned┼»v─Ťry v Boha je hromosvod na kostele.
pocitujlasku
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 4886
Vek: 37.21
Zalo┼żen├Ż: 20.07.2007

Odosla┼ąod maskrtnik01 » 16 M├íj 2019, 15:02

S t├Żm stabiliz├ítorom, pravda nem├ím a┼ż tak├ę znalosti. Nevad├ş, vymen├şm za 7809 a bude dobre.....alebo ani na 9V mi nesta─Ź├ş 9VAC?

Ten v├Żkon ani mne nesed├ş, d├║fam ┼że aspo┼ł 1A to d├í.

Poistky m├ím Fkov├ę.
maskrtnik01
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1655
Vek: 23.5
Zalo┼żen├Ż: 20.07.2010

Odosla┼ąod Dr.Martin » 16 M├íj 2019, 15:07

Ako p├şsal pocitujlasku stabiliz├ítor potrebuje o nie─Źo vy┼í┼íie nap├Ątie. 9V stabiliz├ítor bude na tomto trafe fungova┼ą do ur─Źit├ęho pr├║du tj.k├Żm neza─Źne nap├Ątie klesa┼ą pod potrebn├ę nap├Ątie pre stabiliz├ítor ktor├ę je cca 11V tie┼ż neviem presne z hlavy.
Pre─Źo tam chce┼í d├íva┼ą stabiliz├ítor? Ak si chcel da┼ą p├┤vodne 12V a teraz sa uspokoj├ş┼í s 9V ak├ę nap├Ątie potrebuje ten klav├şr?

Ak m├í trafo po usmernen├ş napr├ízdno 12,6V ako vyr├ítal pocitujlasku tak by ti sta─Źila jedna di├│da do s├ęrie a m├í┼í 12V
─Żudov├şt ┼át├║r opustil t├║to konverz├íciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
Dr.Martin
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 791
Vek: 25.94
Zalo┼żen├Ż: 15.06.2011

Odosla┼ąod maskrtnik01 » 16 M├íj 2019, 15:16

To je tie┼ż fajn├í sranda. 12V adapt├ęr alebo 6x1.5V Dsize ─Źi┼że 9V. Pritom pod─ża sch├ęmy to vedie na jednu nap├íjaciu vetvu.
Pr├║d m├í p├şsan├ę mysl├şm 2A, ale z BK127(20V/1A) fungoval.
P├┤vodn├Ż adapt├ęr mal ke─Ć si dobre spom├şnam tie┼ż len elyty, ale pre─Źo to nespravi┼ą poriadne ke─Ć sa d├í?
maskrtnik01
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod Dr.Martin » 16 M├íj 2019, 15:27

Tak na tvojom mieste by som si k├║pil sp├şnan├Ż zdroj s v├Żstupom 12V je kopa wat├í┼ż├ş je to mal├ę m├í to minim├ílny odber ke─Ć sa nepou┼ż├şva. A ke─Ć si ho predt├Żm nap├íjal 20V a ten klav├şr to pre┼żil a teraz bude┼í ma┼ą max 13V tak stabiliz├ítor nerie┼í.
─Żudov├şt ┼át├║r opustil t├║to konverz├íciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
Dr.Martin
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 791
Vek: 25.94
Zalo┼żen├Ż: 15.06.2011

Odosla┼ąod maskrtnik01 » 16 M├íj 2019, 15:29

Chcel by som si ten zdroj proste vyrobi┼ą.

Jasn├ę ┼że som tam nedal ten laborat├│rny zdroj naplno, to som uv├ídzal jeho parametre. Okolo 10V som dal. Dvojn├ísobkom by som pravdepodobne nie─Źo pochoval.
maskrtnik01
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod Dolfi » 16 M├íj 2019, 19:05

maskrtnik01 nap├şsal:... trafko Myrra, 16VA, 230V na 9V/2A.

To je fakt na tom trafe nap├şsan├ę ?

Pre Dr. Martin: Nech├ípem, pre─Źo by 16 VA trafo malo by┼ą 13 W ! Ak to trafo za┼ąa┼ż├ş┼í odporom, tak 16 VA bude 16 W. Ak (ide├ílnou) kapacitou/ induk─Źnos┼ąou, tak z trafa z├şskame t├Żch 16 VA. Ak to bude niekde uprostred, tak aj W a VA bud├║ "uprostred".

Z tvojich inform├íci├ş ┼ąa┼żko vyhodnoti┼ą, ─Źo za nap├Ątie je 12,1 V napr├ízdno. Ak efekt├şvna hodnota nap├Ątia, tak by som to aj bral. Po usmernen├ş a vyfiltrovan├ş je to asi 17 V napr├ízdno. Pri spr├ívnej filtr├ícii (7 ms x 2 A) : 1,4 Uzvl. = 10 mF a stabiliz├ítore s min. ├║bytkom, (FET -tranzistor), by sa dalo stabilizova┼ą nap├Ątie na 12 V. A ak by aj trochu pokleslo pod 12 V, tak nap├íjan├ę zariadenie by to ur─Źite zvl├ídlo.
Druhotriedny nadriaden├Ż si nikdy nevyberie prvotriedneho ale tre┼ąotriedneho podriaden├ęho.
Dolfi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 10540
Vek: 67.46
Zalo┼żen├Ż: 17.08.2008

Odosla┼ąod maskrtnik01 » 16 M├íj 2019, 19:59

├üno, tie┼ż to nech├ípem, ale miesto 18VA 16VA. Pritom sekund├ír je ud├ívan├Ż 9V/2A.

12,1V napr├ízdno za 7812. V z├í┼ąa┼żi kles├í aj o nieko─żko voltov. Filtr├íciu som nepo─Ź├ştal, lebo neviem....dal som 6800uF pred aj za stabiliz├ítor.
Sekund├ír ke─Ć som r├ítal pod─ża jedn├ęho ─Źl├ínku odtia─ż, vy┼ílo mi tak 10-11V, tak├ę nemali. 9V alebo potom 12V mo┼żno. Zase nechcem prep├íli┼ą na stabiliz├ítore nieko─żko voltov x pr├║d. Ke─Ć to p├┤jde dobre s 78S09, aj tak dobre.
maskrtnik01
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod muziker » 16 M├íj 2019, 21:12

To tvoje ....dal som 6800uF aj za stabiliz├ítor d├║fam nemysl├ş┼í v├í┼żne . :)
muziker
muziker
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 6216
Vek: 71.49
Zalo┼żen├Ż: 10.03.2009

Odosla┼ąod Dolfi » 16 M├íj 2019, 21:34

Aha, tak to si nemeral striedav├ę nap├Ątie napr├ízdno !

Ono, niekedy v├Żstup b├Żva aj dvojn├ísobok menovit├ęho nap├Ątia trafa. A m├í┼í jednoducho smolu, m├Ąkk├Ż traf├ík, straty na stabiliz├ítore jednoducho bud├║. A ur─Źite bud├║ v├Żrazne v├Ą─Ź┼íie, ke─Ć tam str─Ź├ş┼í oby─Źajn├Ż 9 V stabiliz├ítor. Preto som ti p├şsal, ┼że si treba spravi┼ą 12 V (pr├şpadne aj menej) stabiliz├ítor s diskr├ętnych s├║─Źiastok. Ak tam d├í┼í FET povedzme s 20 miliOhm, tak pri 2 A bude na ┼łom ├║bytok len 40 mV. Ak bude tranzistor vybuden├Ż do satur├ície, (v├Żstup pod 12 V), takto sa d├í nap├Ątie z trafa maxim├ílne vyu┼żi┼ą.

Pre in┼ípir├íciu priklad├ím zapojenie zdroja pre NF zosil┼łova─Źe: https://svetelektro.com/clanky/univerza ... e-186.html . Je tam aj FET verzia, no nie je optim├ílne navrhnut├í, treba mierne upravi┼ą.
Druhotriedny nadriaden├Ż si nikdy nevyberie prvotriedneho ale tre┼ąotriedneho podriaden├ęho.
Dolfi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod maskrtnik01 » 16 M├íj 2019, 22:21

Tak┼że pri 9V to bude e┼íte hor┼íie? Mne vlastne bude vyhovova┼ą ─Źoko─żvek medzi 9-12V. Mo┼żno aj bez stabiliz├ície by sta─Źilo, p├┤vodn├Ż adapt├ęr to mysl├şm nemal. Ale je mi ─ż├║to do klav├şra hodi┼ą to zvlnenie, ke─Ć sa to d├í stabilizova┼ą. Nehovoriac o tom, ┼że ten zdroj m├┤┼żem inokedy pou┼żi┼ą aj na nie─Źo in├ę.

Presne ten ─Źl├ínok som ─Ź├ştal, ale tie fety som myslel ┼że s├║ pr├║dov├í poistka.
Nu┼ż ke─Ć v├ís m├┤┼żem poprosi┼ą aby ste mi zazna─Źili do sch├ęmy ├║pravy, potom to m├┤┼żem postavi┼ą. Sn├í─Ć sa mi to podar├ş na prototypova─Źke, nem├ím chlorid a ani len fixku.

Muziker: Filtr├íciu za stabiliz├ítorom som videl u┼ż viackr├ít, pre─Źo to m├í by┼ą ┼íialenstvo?
maskrtnik01
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod mr.dred » 16 M├íj 2019, 22:38

maskrtnik01 nap├şsal:Filtr├íciu za stabiliz├ítorom som videl u┼ż viackr├ít, pre─Źo to m├í by┼ą ┼íialenstvo?
Filtr├ícia sa tam d├íva, ale nie s takou obrovskou kapacitou - vie┼í ako sa zatv├íri stabiliz├ítor, ke─Ć m├í pri zapnut├ş nabi┼ą tak├║ kapacitu ?? Ve─Ć je to pre┼ł skoro skrat. Tam ├║plne sta─Ź├ş elyt 10-50uF (a stabilizova┼ą bude aj bez neho).
D├┤le┼żitej┼íie s├║ blokovacie kondenz├ítory 100nF ─Źo najbli┼ż┼íie k no┼żi─Źk├ím.
Ne┼íikovn├ş elektrik├íri maj├║ ob─Źas tak├║ zvl├í┼ítnu iskru v oku.
mr.dred
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 3802
Vek: 54.95
Zalo┼żen├Ż: 17.08.2011

Odosla┼ąod maskrtnik01 » 16 M├íj 2019, 22:58

Aha ch├ípem. M├ím ho da┼ą teda pre─Ź, alebo m├┤┼żem ho prehodi┼ą pred stabiliz├ítor?

Keramiky som samozrejme dal z oboch str├ín, 100nF kond├şkmi ne┼íetr├şm :D
maskrtnik01
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod mr.dred » 16 M├íj 2019, 23:08

k─żudne ho daj pre─Ź, na vstupe jeden ├║plne sta─Ź├ş... do 1A m├í┼í rezervu a┼ż-a┼ż aj ke─Ć ─Źasom strat├ş polovicu kapacity :wink:
Ne┼íikovn├ş elektrik├íri maj├║ ob─Źas tak├║ zvl├í┼ítnu iskru v oku.
mr.dred
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 3802
Vek: 54.95
Zalo┼żen├Ż: 17.08.2011

Odosla┼ąod pocitujlasku » 17 M├íj 2019, 09:58

na klavir by som fakt nemyslal svoje zapojenie, ale kupil hotove trafo a mas pokoj. Su proste veci, ktore nestoja za to vymyslat, ked existuju hotove.
To, ale neznamena, ze to trafo nemozes pouzit na pokusy. napr. si v praxi otestovat ako sa meni vystupne napatie v zavislosti na zatazi, a napr. zmene kapacity kondenzatora a pod.
---------------------------------------------------------------------------------------------
pocitujlasku
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod maskrtnik01 » 17 M├íj 2019, 10:18

S tak├Żm pr├şstupom ni─Ź nepostav├şm. Dnes ┼ąa┼żko vymyslie┼ą nie─Źo ─Źo sa d├í postavi┼ą a ni─Ź podobn├ę nek├║pim.

Pre─Źo si tu potom niektor├ş stavaj├║ napr├şklad laborat├│rne zdroje? Zosil┼łova─Źe?
maskrtnik01
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod pocitujlasku » 17 M├íj 2019, 12:38

To je trocha ine. Aj na tie laboratorne zdroje si kupuju polotovary. napr. zobrazenie U/I, modul pre regulaciu ventilatora podla teploty atd.. len som tym chcel povedat, ze nie vsetko ma zmysel vymyslat a stavat, ale vyuzit hotove odladene veci a len ich vylepsit, pripadne poskladat a doplnit nieco naviac, to svoje. len bezne sa zacina roznymi blikatkami a stavebnicami, napajacie zdroje sa riesia az neskor.
pocitujlasku
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod Dolfi » 17 M├íj 2019, 13:55

Nedaj sa zvikla┼ą ! Aspo┼ł si ─Źo-to odsk├║┼ía┼í.

Ve─żk├Ż kondenz├ítor je dobr├ę da┼ą na v├Żstup len pri impulznom odbere, napr. pri zosil┼łova─Źi a stabilizovanom zdroji s pr├║dov├Żm obmedzen├şm s malou hodnotou, (napr. integrovan├ę stabiliz├ítory). Pri kontinu├ílnom odbere ten ve─żk├Ż kondenz├ítor v podstate str├íca zmysel.

Pri tom zdroji s FET-om ot├ízka znie, v ktorej vetve (plus alebo m├şnus) to chce┼í stabilizova┼ą. Ak v plusovej, tak treba pou┼żi┼ą P-FET, kror├Ż m├í v├Żrazne hor┼íie parametre. Ak v m├şnusovej, je to "neobvykl├ę", no je tam omnoho viac lep┼í├şch a lacnej┼í├şch tranzistorov N-FET.

├Üprava je v podstate rovnak├í v plusovej aj m├şnusovej vetve. Po─Ćme sa bavi┼ą o plusovej vetve. Probl├ęmom je tam budenie FET-u. Ako je to navrhnut├ę, tak na jeho dokonal├ę otvorenie treba nap├Ątie okolo 5 V. A o t├║to hodnotu sa nevyu┼żije nap├íjacie nap├Ątie. No ak posunieme budenie o t├Żch 5 V "ni┼ż┼íie", tak sa d├í nap├íjacie nap├Ątie (takmer) ├║plne vyu┼żi┼ą. Dosiahneme to "rozdelen├şm" Zenerovej di├│dy D1 napr├şklad na polovicu, (─Źi┼że 12 V a 6 V + 6 V), a t├║ druh├║ di├│du zapoj├şme do s├ęrie s D3, (kat├│da di├│dy D3 na kat├│du zenerky). No a potom netreba R1 da┼ą tak├Ż mal├Ż, m├┤┼że by┼ą napr├şklad 4k7. A tak isto R3 a R8 m├┤┼żeme nahradi┼ą odporom 4k7. Zenerky by mali by┼ą mal├ę, 0,5 W.

(Pozer├ím, ┼że s├║ zenerky 5V6 a 6V2. No m├┤┼że┼í ich posklada┼ą, ako chce┼í. Len t├í "druh├í polovica" pod D3 by mala by┼ą aspo┼ł na 5 V).
Dolfi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod maskrtnik01 » 17 M├íj 2019, 14:11

Tak teoreticky to m├┤┼że stabilizova┼ą gnd vetvu s t├Żm N-FET. Nepotrebujem tam symetrick├ę nap├íjanie. A keby sa aj pripojilo MIDI, tam by to nemalo robi┼ą zle, ─Źi?

S tak├Żmi pozn├ímkami ako odzneli, ja som v tomto nie─Źo ako prav├Ż opak Rafiho. Ni─Ź v zlom, ale ja si proste viac ct├şm ru─Źne poroben├ę obvody ne┼ż klbko modulov.

Btw aj ten VA meter sa d├í vyrobi┼ą, aj som to tu niekde videl v ─Źl├ínku s atmelkou(nie n├íhodou zawinov zdroj?)
maskrtnik01
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod Dolfi » 17 M├íj 2019, 14:23

Je jedno ─Źo stabilizuje┼í, ak je to izolovan├ę traf├íkom od siete. Napokon, aj baterky s├║ izolovan├Ż zdroj a funguje to.

A na─Źo ti je symetrick├Ż zdroj ? To treba robi┼ą len "polovicu" toho zapojenia. Bu─Ć horn├║, alebo doln├║ ... :wink:
Dolfi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

PredchádzajúcaĎalšia

Nasp├Ą┼ą na Pre za─Źiato─Źn├şkov

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: Mek a 3 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist