Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • meranie funk─Źnosti hlinikov├ęho rozvodu

meranie funk─Źnosti hlinikov├ęho rozvodu

Sp├íjky, ods├íva─Źky; Klie┼íte, skrutkova─Źe; Mer├íky, Gener├ítory; ─îistenie, leptanie; V┼Ľta─Źky, fr├ęzy; Pom├┤cky, lupy...

Moderátori: Drakoush, Moderátori

meranie funk─Źnosti hlinikov├ęho rozvodu

Odosla┼ąod accomody » 23 Feb 2019, 16:45

Dobr├Ż de┼ł, chcem sa opytat, ─Źi existuje nejaky mera─Ź, ktorym by som vedel odmera┼ą, ─Źi hlinikov├Ż k├íbel vedeny v stene, je st├íle v poriadku, alebo je ho potrebne vymeni┼ą. Jednoducho povedane, ako zistim, ─Źi hlinik v izolacii nie je "sprachniven├Ż", vytraten├Ż dlhodobym za┼ąa┼żovan├şm.
Druhe meranie, ktore potrebujem uskutocnova┼ą sa tyka nasledovn├ęho. Je zn├íme, ┼że ak su zasuvky napajane hlinikov├Żmi kablami, tak sa ─Źasto stane, ┼że su skrutky uvolnen├ę, existuje mera─Ź, ktorym zistim, ┼że tie skurtky nie su kvalitne dotiahnute bez toho, aby som musel zhadzova┼ą kryty z├ísuviek a jednoducho skrutky prekontrolova┼ą? Vdaka za reakcie
accomody
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 1
Vek: 32.87
Zalo┼żen├Ż: 23.02.2019

Re: meranie funk─Źnosti hlinikov├ęho rozvodu

Odosla┼ąod breta1 » 23 Feb 2019, 17:12

J├í bych ┼ż├ídn├Ż m─Ť┼Ö├ík nesh├ín─Ťl. Z v├Żsledk┼» m─Ť┼Öen├ş moc moudr├Ż nebude┼í a ─Źas t├şmto str├íven├Ż je ztracen├Ż.
Sundej kryty v┼íech z├ísuvek a krabic a dot├íhni ┼íroubky, ─Źasov─Ť to bude krat┼í├ş.
breta1
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 8820
Zalo┼żen├Ż: 06.02.2009

Odosla┼ąod muziker » 23 Feb 2019, 18:50

Po─Ćme na to pekne zaradom:
accomody nap├şsal:...existuje nejaky mera─Ź, ktorym by som vedel odmera┼ą, ─Źi hlinikov├Ż k├íbel vedeny v stene, je st├íle v poriadku, alebo je ho potrebne vymeni┼ą.

S├şce neviem ─Źo t├Żm konkr├ętne mysl├ş┼í, ale nejak├Ż ┼ípeci├ílny mera─Ź na "meranie kvality hlin├şkov├Żch vodi─Źov" neexistuje. To by si musel klasick├Żmi mera─Źmi mera┼ą napr. izola─Źn├║ pevnos┼ą vodi─Źov v Megaohmoch (v suchom byte to ale bude ur─Źite OK), pr├şpadne mera┼ą striedav├Żm V-metrom nap├Ątia na za─Źiatku a koncoch a z toho ur─Źi┼ą ├║bytky, .... a pod. - ─Źo ale nevedie k uspokojiv├Żm v├Żsledkom. Trvalo by to jednak dlho a v├Żsledok by nebol adekv├ítny vynalo┼żen├Żm prostriedkom, ─Źasu a ├║siliu.

accomody nap├şsal: ... ─Źi hlinik v izolacii nie je "sprachniven├Ż", vytraten├Ż dlhodobym za┼ąa┼żovan├şm.

S elektrinou sa "bavk├ím" nejak├Żch 60 rokov, ale o tomto som zatia─ż nepo─Źul. Pou┼ż├şvam dva byty star├ę vy┼íe 40 rokov (oba s hlin├şkov├Żmi rozvodmi) a dodnes v elektroin┼ítal├ícii ni─Ź "nesprachnivelo", nevytratilo sa dlhodobym za┼ąa┼żovan├şm. V┼íetko funguje na 100 %. Za tie roky pou┼ż├şvania som mo┼żno 4x podo┼ąahoval skrutky vo vyp├şna─Źoch, z├ísuvk├ích a krabiciach, lebo hlin├şk je m├Ąkk┼í├ş ako me─Ć a tak sa ─Źasom skrutkov├ę spoje uvolnia sa laicky hovor├ş, ┼że hlin├şk "te─Źie"). Pr├şpadne aby si nemusel liez┼ą do ka┼żdej krabice, m├┤┼że┼í pozrie┼ą IR teplomerom (L├şdl tu┼í├şm za 10 ÔéČ) ─Źi v niektorej krabici "neiskr├ş" uvolnen├Ż spoj - prejav├ş sa to zv├Ż┼íen├şm teploty.
Pri norm├ílnom pou┼ż├şvan├ş a be┼żn├Żch spotrebi─Źoch v byte je v├Żmena za me─Ć ├║plne zbyto─Źn├í ak ti v┼íetko funguje ako m├í.

accomody nap├şsal: ... meranie, ktore potrebujem uskutocnova┼ą sa tyka nasledovn├ęho. Je zn├íme, ┼że ak su zasuvky napajane hlinikov├Żmi kablami, tak sa ─Źasto stane, ┼że su skrutky uvolnen├ę, existuje mera─Ź, ktorym zistim, ┼że tie skurtky nie su kvalitne dotiahnute bez toho, aby som musel zhadzova┼ą kryty z├ísuviek a jednoducho skrutky prekontrolova┼ą? Vdaka za reakcie

Ni─Ź nemeraj a nerie┼í zbyto─Źnosti. Ako ti odpor├║─Źal breta1 - prejdi si v k─żude v┼íetky skrutkov├ę spoje (krabice, z├ísuvky, vyp├şna─Źe) a dotiahni na fest izolovan├Żm skrutkova─Źom. Pr├şpadne si v┼żdy vypni hlavn├Ż isti─Ź v byte pre istotu. Pri kontrole z├ísuviek si ale skontroluj ─Źi m├í┼í f├ízu v ─żavej dutinke - ak he ochr. kol├şk hore (├íno, videl som u┼ż aj "oto─Źen├ę z├ísuvky). Rovnako si skontroluj ─Źi m├í┼í v z├ísuvk├ích zapojen├Ż ochrann├Ż kol├şk, preto┼że star├ę bytov├ę el. rozvody s hlin├şkov├Żmi vodi─Źmi sa robili ako dvojvodi─Źov├ę.
Ak ochr. kol├şky nie s├║ zapojen├ę - ─Źo v d├ívnej minulosti b├Żvalo be┼żn├ę (v takom byte ur─Źite nebude zapojen├Ż ani pr├║dov├Ż chr├íni─Ź), predpoklad├ím ┼że nebude┼í b├║ra┼ą steny a ┼ąaha┼ą v sten├ích ─Ćal┼í├ş vodi─Ź (v panel├íkoch to ani nie je mo┼żn├ę, rovnako ako ani v bytovk├ích kde sa pou┼żili ploch├ę hlin├şkov├ę dvojlinky rovno pod omietku do dr├í┼żky bez in┼ítala─Źn├Żch r├║rok), tak si aspo┼ł prepoj nul├ík s ochr. kol├şkom. Viem ┼że to u┼ż dnes nie je dobr├ę rie┼íenie pod─ża s├║─Źasn├Żch noriem a mnoh├ş bud├║ dv├şha┼ą obo─Źie a bud├║ mi oponova┼ą. Ale je to v┼żdy lep┼íie a bezpe─Źnej┼íie rie┼íenie aj ke─Ć nie celkom k├│┼íer, ako ma┼ą nezapojen├Ż ochr. kol├şk v z├ísuvke - pri poruche spotrebi─Źa to aspo┼ł vyraz├ş isti─Ź (preru┼í├ş poistku) a nikto neutrp├ş ├║raz el. pr├║dom po pr├şpadnej poruche spotrebi─Źa a v├Żskyte f├ízy na kostre pr├şstroja.
muziker
muziker
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 6091
Vek: 70.87
Zalo┼żen├Ż: 10.03.2009

Odosla┼ąod technikus110 » 23 Feb 2019, 19:35

Niektor├ę veci ─Źo chce┼í mera┼ą s├║ predmetom rev├şzie elektro rozvodov. Ako laik to nevyhodnot├ş┼í 100%, nako─żko nem├í┼í v├Żchodzie parametre vodi─Źov v ─Źase in┼ítal├ície.
technikus110
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 595
Vek: 59.87
Zalo┼żen├Ż: 28.06.2018
Paragraf: 24

Odosla┼ąod Drakoush » 23 Feb 2019, 21:12

D├í sa v┼íelijak, nie priamo, ale nepriamo ├íno, napr. meran├şm impedancie - na pr├şvode a potom po z├ísuvk├ích. Nie je to v┼íak tak├ę jednoduch├ę. Pr├şstroje tie┼ż nie s├║ lacn├ę.
Odkupujem zauj├şmav├ę meracie pr├şstroje. Ponuky mailom alebo SS.
Drakoush
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 9766
Vek: 24.31
Zalo┼żen├Ż: 08.02.2012
Paragraf: 22

Odosla┼ąod milansprlak » 23 Feb 2019, 21:29

Ak m├í┼í zn├ímeho rev├şzneho technika tak ho m├┤┼że┼í zavola┼ą, mohol by urobi┼ą nejak├ę merania a vyhodnoti┼ą ─Źi je v poriadku dan├í elektroin┼ítal├ícia. Pr├şpadne si zavolaj nejak├ęho elektrik├íra, ktor├Ż ti skontroluje ka┼żd├║ z├ísuvku, dotiahne vodi─Źe, po┼íkoden├ę z├ísuvky bu─Ć opravy (dotiahne vn├║tro, pokia─ż z├ísuvka nebude zna─Źne po┼íkoden├í) alebo vymen├ş za nov├ę. Rovnako skontroluje vyp├şna─Źe,krabice, rozvodn├║ skri┼łu ...

Pozn.: Viem ┼że laici nemaj├║ radi, ke─Ć im poviem nech si v┼żdy zavolaj├║ elektrik├íra, av┼íak pokia─ż sa elektrike nerozumej├║ je lep┼íie ke─Ć to skontroluje elektrik├ír. Preto┼że u┼ż pri oby─Źajnej kontrole z├ísuvky m├┤┼że dojs┼ą k ├║razu elektrick├Żm pr├║dom, alebo k nespr├ívnemu zapojeniu z├ísuvky ─Źo zvl├í┼í┼ą v tn-c sieti m├┤┼że skon─Źi┼ą tragick├Ż. Viem, ┼że s├║ aj ┼íikovn├Ż dom├íci majstri, ktor├Ż s├şce elektriku ne┼ítudovali, ale ch├ípu jej princ├şpom a dok├í┼żu vymeni┼ą z├ísuvky, vyp├şna─Źe, ┼íkatule, zapoji┼ą sklokeramiku a pod spr├ívne pod─ża noriem, av┼íak v├Ą─Ź┼íina laikov nem├í po┼łatia o z├íkladn├Żch princ├şpoch el. energie a potom urobia viac ┼íkody ako ├║┼żitku a nehovoriac o tom, ┼że m├┤┼żu sp├┤sobi┼ą ├║raz, ─Źi smr┼ą sebe alebo svoj├şm najbli┼ż┼í├şm.
milansprlak
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 119
Vek: 27.4
Zalo┼żen├Ż: 07.02.2014
Paragraf: 23

Odosla┼ąod Merak » 23 Feb 2019, 22:26

D├í sa to aj tak, ┼że si n├íjde┼í posledn├║ z├ísuvku v okruhu, zapoj├ş┼í do nej z├í┼ąa┼ż podla istenia, 10A sta─Ź├ş 2kW pri 16A alebo 15A sta─Ź├ş 3,5kW a pust├ş┼í. Potom zoberie┼í termokameru a bude┼í sledova┼ą, ako sa ti topia z├ísuvky alebo rozv├ídza─Ź.
Klasick├Żm rev├şznym pr├şstrojom sa d├í ┼ąa┼żko odmera┼ą niekde slab┼íie miesto. Za┼ąa┼żuje iba 200mA, ─Źo je dos┼ą m├ílo.
┼żivot je ako s├şnusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzit├Żm si dvakr├ít na nule
pon├║kam na predaj: http://svetelektro.com/Forum/predam-pop ... art40.html
P.S.: sk├┤r som vedel zapoji┼ą vidlicu a z├ísuvku ako rozpr├íva┼ą
Merak
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator
Pr├şspevky: 6743
Vek: 39.95
Zalo┼żen├Ż: 10.07.2012

Odosla┼ąod technikus110 » 24 Feb 2019, 08:03

Po polnoci dnes jeden ─Źlovek nap├şsal: .....A ak na to p├┤jdem akademicky, tak by malo plati┼ą, ┼że ak nem├í┼í potrebn├║ kvalifik├íciu, nem├í┼í do toho ┼íaha┼ą, t├Żm p├ídom by si sa nep├Żtal ni─Ź. Viac Ti napovie vyhl├í┼íka ─Ź. 508/2009 Z.z. ....

Tak┼że bez ur├í┼żky, aby tu nebol dvojit├Ż meter, rad├şm to ist├ę... (─Źo aj predt├Żm), zavolaj si reviz├íka ─Źo vie pracova┼ą, nielen vypisova┼ą papier a bra┼ą peniaze, lebo ti tu radia e┼íte nebezpe─Źnej┼íie merania, ako vyrobi┼ą plastov├║ krabi─Źku.
A nako─żko si e┼íte viac anonymn├Ż ako ten druh├Ż adept, rad├şm ti vyp├şsa┼ą si aspo┼ł skratku okresu a dostane┼í mo┼żno viac cielen├Żch r├íd a podan├ş pomocnej ruky od ─Źlenov f├│ra.

P.S. Ja m├ím mer├ík na prechodov├ę odpory s pr├║dom od 200mA a┼ż do 12A... a norma hovor├ş aj o vy┼í┼íom pr├║de.
technikus110
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 595
Vek: 59.87
Zalo┼żen├Ż: 28.06.2018

Odosla┼ąod Merak » 24 Feb 2019, 08:10

Nep├şsal som o meran├ş prechodn├Żch odporoch, ale meranie impedancie slu─Źky siete a poruchovej slu─Źky.
┼żivot je ako s├şnusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzit├Żm si dvakr├ít na nule
Merak
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator

Odosla┼ąod Jirka84 » 24 Feb 2019, 12:20

J├í bych , p┼Öed ob─Ťdem, doporu─Źil pro osoby znal├ę elektro (pro lajky u┼ż bylo pops├íno "neurekom"):
nau─Źit se: Ohm┼»v z├íkon, koupit si kvalitn├ş m─Ť┼Ö├ík na m─Ť┼Öen├ş impedance a m─Ť┼Öit a m─Ť┼Öit a po─Ź├ştat , v z├ívislosti na d├ęlce a pr┼»┼Öezu vodi─Ź┼», ├║bytek nap─Ťt├ş na jednotliv├Żch m─Ť┼Öen├Żch bodech a z nich definovat m├şsta ur─Źen├í k oprav─Ť.
Tento zaru─Źen─Ť odborn├Ż n├ívod slou┼ż├ş pro toho , kdo je "l├şn├Ż" zhadzova┼ą kryty z├ísuviek a jednoducho skrutky prekontrolova┼ą :thanks:
Mám rád: Tady jsi taky doma
Pro radost
Zabava doma Kutn├í Hora ... Z├íbava pro zn├ím├ę Pod─Ťbrady

..mlad├ş ned─Ťlaj├ş v┼żdy , co se jim ┼Ö├şk├í..
Jirka84
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1936
Vek: 68.69
Zalo┼żen├Ż: 21.03.2012

Odosla┼ąod Amaterr » 04 Mar 2019, 17:40

..
Pr├şlohy
04-2015.jpg
zaver.jpg
zaver.jpg (39.42 KiB) Zobrazená 687 krát
Amaterr
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 762
Zalo┼żen├Ż: 08.06.2014

Odosla┼ąod aladar » 26 M├íj 2019, 03:13

S elektrotechnikou nemam profesne nic a ani s poziarmi, takze neviem presne pravdepodobnosti poziaru od zlej instalacie v byte, ale toto mi nedalo:
muziker nap├şsal:Pou┼ż├şvam dva byty star├ę vy┼íe 40 rokov (oba s hlin├şkov├Żmi rozvodmi) a dodnes v elektroin┼ítal├ícii ni─Ź "nesprachnivelo", nevytratilo sa dlhodobym za┼ąa┼żovan├şm. V┼íetko funguje na 100 %.

Mam taky oblubeny pribeh, v ktorom poziarnik, co vidi dym spoza komina vola majitelovi chaty a on pripity zvnutra odpoveda: "Táto chata ešte nikdy nehorela!" :D
Tak som si pohladal, co by sa autorovi vlakna mozno pre istotu hodilo. Zacitujem z prveho odkazu, co google dal: "V Eur├│pskej ├║nii s├║ evidovan├ę pribli┼żne 2 mili├│ny po┼żiarov ro─Źne. Viete, ┼że pribli┼żne jedna tretina z nich je sp├┤soben├í poruchou elektrickej in┼ítal├ície?" Ak je to 600 tis. poziarov sposobenych elektroinstalaciou a v EU je 540 mil ludi, co ja viem rovnaky pocet bytov, kancelarii a inych "objektov", tak je to 1 poziar na 900 objektov rocne? To je celkom dost.
Oblukova ochrana co viem je povinna uz nielen v Nemecku, ako pise tento reklamny clanok, ale aj v USA. Osobne nechapem, preco u nas este nie je povinna rovnako, ako prudovy chranic, ktory je uz povinny pri novych instalaciach nielen v potrebnej kupelke, ale aj v dosahu deti. Predpokladam, ze v Nemecku sa robia rozvody uz tiez len z medi. Ak je to tam zo zakona, tak to asi nebude len beznymi vadami hliniku.
Ak sme sa ja a ty za svoj zivot este nestretli s informaciou o poziari v byte z elektroinstalacie, neznamena to, ze v tvojom okoli nehrozi. Prepac, ze som moc mudry, ciastocne na to voci Tebe nemam pravo, pretoze v mojom byte to hrozi viac -krabice za 40 rokov nikto neskontroloval. :? ...Najblizsie dni si najdem vsetky krabice a skontrolujem. Je to tu urcite fuserina, pretoze som raz zavrtal do ziveho kabla v mieste, kadial kabel podla normy jednoznacne nemal ist! Inak minimalne uz dvaja susedia si tu preventivne nechali vymenit celu elektroinstalaciu.
... Dik, ze si mi pomohol informaciou, ze to robis minimalne kazdych 10 rokov. :thumbup: Musim zacat aj ja.
aladar
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 127
Zalo┼żen├Ż: 04.06.2018

Odosla┼ąod Merak » 26 M├íj 2019, 07:48

v decembri 2012 som k├║pil byt z prelomu 80-tych a 90-tych rokov.
─Źo bolo ako prv├ę, bolo, ┼że som pre┼íiel v┼íetky krabice, z├ísuvky, vyp├şna─Źe a rozv├ídza─Ź a podo┼ąahoval som v┼íetky spoje a skrutky.
potom som do poslednej z├ísuvky dal 3,5kW ohrieva─Ź a sledoval som nap├Ątie, ako sa bude dr┼ża┼ą.
po ani nie 10 min├║tach som zac├ştil smrad a zapo─Źul sr┼íanie. pred prvou z├ísuvkou v zlome v paneli uhorel PEN vodi─Ź.
tak┼że aj to─żko k hlin├şkov├Żm rozvodom a sp├┤sobu ich ukladania
Merak
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator

Odosla┼ąod zdeno6505 » 26 M├íj 2019, 08:03

aladar nap├şsal:Oblukova ochrana co viem je povinna uz nielen v Nemecku, ako pise tento reklamny clanok, ale aj v USA. Osobne nechapem, preco u nas este nie je povinna rovnako, ako prudovy chranic, ktory je uz povinny pri novych instalaciach nielen v potrebnej kupelke, ale aj v dosahu deti.

A ja zas nech├ípem, ─Źo je v tej krabi─Źke , ┼że to stoj├ş 170ÔéČ ?
Pr├şlohy
AFDD.jpg
Amat├ęri postavili Noemovu archu, profesion├íli Titanic.
zdeno6505
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1102
Zalo┼żen├Ż: 04.08.2010

Odosla┼ąod aladar » 26 M├íj 2019, 16:16

170ÔéČ je aj na moje predstavy privela, ale tusim som aj za okolo 50ÔéČ videl. Ako pise Merak, tak sa moze stat, ze vedenie nevydrzi a prehori. Clovek to pocuje a citi a krabicka sleduje kolisanie prudu pocas iskrenia, co je asi NF signal a VF signal vznikajuci pri isreni vo vedeni za ochranou, asi ako blesk v radiu. Mikroprocesor to vyhodnoti a v pripade predpokladaneho rizika poziaru obvod vypne. V odkaze co som dal je o tom viac popisane.
aladar
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod Merak » 26 M├íj 2019, 18:03

Toto zariadenie sleduje tvar pr├║du. Lebo iskrenie a obl├║k m├í ┼ípecifick├Ż priebeh pr├║du.
Ale neviem si to predstavi┼ą si ti d├íva┼ą na ka┼żd├Ż jeden okruh, ke─Ć┼że ich m├ím a┼ż 15.
Merak
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator

Odosla┼ąod Drakoush » 26 M├íj 2019, 19:27

A to m├í┼í byt. ─îo potom rodinn├Ż dom?
Odkupujem zauj├şmav├ę meracie pr├şstroje. Ponuky mailom alebo SS.
Drakoush
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 9766
Vek: 24.31
Zalo┼żen├Ż: 08.02.2012
Paragraf: 22

Odosla┼ąod aladar » 26 M├íj 2019, 20:24

15 obvodov v byte? Bavime sa o beznom byte 30-90m2, alebo o Kocnerovom v Bonaparte? :) V rodinnom dome to ma vyznam asi tam kde mas vedenie nie v stene vedene - do dielne, pivnice, na povalu, ak tam sucasne mas obcas velky odber, alebo hryzkajuce zvieratka. Ja si viem predstavit v pohode 5, plus varna doska bezne 2.
aladar
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod Merak » 26 M├íj 2019, 23:10

V byte. Rodinn├Ż dom m├í aj 30 okruhov.
Merak
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator

Odosla┼ąod aladar » 27 M├íj 2019, 05:56

No ja si neviem predstavit mat 15 okruhov, cize 15 isticov(?) v byte a ty zas 15 okruhov s tymito chranicmi. :) Pred 100 rokmi si nevedeli predstavit, ze budu istice a prudove chranice toboz nie. Prudovych chranicov mas kolko?
aladar
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Ďalšia

Nasp├Ą┼ą na N├íradie, sp├íjkovacia a meracia technika

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 3 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist