Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Odoslaťod muziker » 12 Jún 2019, 20:55

... no tohto roku nám elektrina podražila a na budúci rok to bude repete ako cez kopirák - momentálne sa politici už len dohadujú o koľko si priplatíme... a odteraz to takto pôjde už každý rok. Bude to ďalší sociálny balíček pre národ, taký malý ale pravidelný novoročný darček politikov. Už len aby prevzali Husákovu komunistickú rétoriku - nebude za zdražovať, len sa upravia ceny :D . Problém je, že vždy len jedným smerom, teda nahor.
muziker
muziker
Obrázok používateľa
Ultimate člen
Ultimate člen
Vek: 70.54
Založený: 10.03.2009

Odoslaťod muziker » 13 Jún 2019, 12:13

... a teraz pár slov o batériách ...
Keďže v súvislosti s elektromobilmi sa skloňujú stále častejšie vlastnosti batérií, tak vraj "budúcnosť elektrobatérií predstavuje grafén".
Všetci vieme, že v posledných 25 rokoch vedie (drží sa stále na čele) lítium-iónová batéria. Je to preto, lebo dokáže "natlačiť" do malého priestoru veľké množstvo energie. Ale podľa spoločnosti CCS Insight už dosahujú lítium-iónové batérie (+ súvisiace technológie nabíjania) svoje hranice možností, tak vzniká nutnosť hľadať alternatívne technológie. Ukazuje sa, že jednou z nich je aj zdroj el. energie založený na graféne. Jeho výhodou je to, že materiál starne pomalšie než lítium a naviac nové - grafénové batérie sú aj ľahšie. Poteší aj to, že vraj majú 100x lepšiu elektrickú vodivosť oproti medi ako aj to, že elektróny sa cez grafén pohybujú 140x rýchlejšie než cez silikón.
Aj keď sú výrobné náklady takýchto batérií zatiaľ vysoké, po zavedení masovej výroby rapídne klesnú a batérie budú pre trh podstatne lacnejšie. Podstatné je, že by mali byť aj bezpečnejšie a ekologickejšie než ich predchodca (lítium-iónové), a čo poteší najmä pri takých mobiloch (ale nielen pri nich) je to, že pri prípadnom zlyhaní kontrolných mechanizmov by vôbec nemali vzplanúť (viď mobily Samsung v nie tak dávnej minulosti). Ako som už naznačil, nie je to len o batériách pre elektromobily, ale aj napr. pre také smartphony...Samsung už v októbri 2018 dokončil vývoj tzv. grafenových batérií (asi k tomu prispeli aj problémy v ich mobiloch). Predpokladá sa že do mobilných telefónov by sa mohli dostať už v priebehu tohto roka (2019), lebo lítiové batérie už niekoľko rokov narážajú na energetické limity. To spôsobuje, že ich vývoj sa nezadržateľne spomaľuje. Nové grafenové batérie od Samsungu (ich technológia je založená na „guličke“) majú mať až o 45 % vyššiu kapacitu a dobíjať sa majú 5x rýchlejšie než klasické lítium-iónové batérie. Takže dajme sa prekvapiť čo nám prinesie najbližšia budúcnosť ... dúfam len že všetko okolo grafénu sa nezvrhne len na vidinu veľkých ziskov u pár veľkých globálnych hráčov.
muziker
muziker
Obrázok používateľa
Ultimate člen
Ultimate člen
Vek: 70.54
Založený: 10.03.2009

Odoslaťod mato3000 » 14 Jún 2019, 09:42

no prinesie len to, že tých 95% ludí čo tak slastne chrochká za ekológiou , bude mať hlbšie do vrecka, pretože zdražie elektrina a tedy elektrovýstrelok sa prenesie na národ a elektroautá budú dotované ... inak povedané, ja si kúpim teslu a vy mi za ňu budete priplácať :potlesk: ... sory že som urazil tých 5%, ale keď je dnes tá demokracia .......

P.S: ... ááá ozaj , ja si tú zvýšenú platbu za elektrinu prenesiem do výrobkov 8) a čo vy ? .... krásny paradox keď 95% ludí " riadi " smerovanie štátu ....
mato3000
Obrázok používateľa
Power user
Power user
Založený: 04.01.2009

Odoslaťod romiadam » 14 Jún 2019, 21:30

Na tom celom je smutne to ze ceny urcuje par ludi pre miliony ludi tak ako sa to im hodi.
Krasny priklad je to ze svetova cena ropy klesla o 50% a benzin iba o par halierov aby sa nepovedalo. A onedlho to vyskocilo spat na nornal.
Tak to bude aj s elektrikou.Cim viac ako usetrime tym bude drahsia. Cim viac elektromobilov tym bude elektrila drahsia....atd....
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje
romiadam
Obrázok používateľa
Ultimate člen
Ultimate člen
Založený: 09.04.2008

Odoslaťod Drakoush » 14 Jún 2019, 21:51

Benzín stojí prd, len je zaťažený daňami - spotrebnou daňou, daňou z pridanej hodnoty...
Čo sa týka zvyšovania cien, to je predsa trhový mechanizmus, funguje tak celé storočia a Vám to aj tak príde divné. Je jasné, že keď sa elektromobil masovo rozšíri, prudko stúpne aj dopyt po elektrickej energii. A tá samozrejme zdražie. A nielen to. Budeme ešte viac energie kupovať zo zahraničia, posilňovať vedenia, budovať nové elektrárne, meniť trafáky a kopec vecí, pretože dopyt bude masívny. A ak si myslíš, že to riaditeľ elektrární zacvaká z vačku - veď to je pre ľudí, ja im to zaplatím - tak si na riadnom omyle. Takto to nefunguje ani v tom ospevovanom Írsku, ani nikde. Tieto všetky náklady zaplatíte vy na faktúre. Až jedného dňa pochopíte, že to bola cesta vedľa - ale tie náklady už boli zarátané a budete ich platiť stále a stále.

Len tak pomimo, na tému “green energy”... V Malženiciach je moderná paroplynová elektráreň, jedna z najmodernejších v Európe. Asi okolo roku 2009 bola zakonzervovaná a výroba energie v nej pozastavená. Dodnes je tam živých nehorázne veľa systémov pre konzervovanie - tlačenie olejov, sušiče, obehové čerpadlá... To tiež platíte Vy. Pointa ale je, že elektráreň potrebuje na mzdy, tak počas špičiek dodávajú do siete energiu vyrobenú pomocou 4ks veľkých, odhadom hádam aj 1MW na kus generátorov na naftu, ktoré boli v objekte inštalované ako technologická súčasť elektrárne - na štart z blckoutu. Toto je len malá ukážka toho, aká je el. energia zelená.

EDIT: zaujímalo by ma, čo je na slove blckout také hanlivé, keď ho vyhviezdičkuje...
Drakoush
Obrázok používateľa
Moderator
Moderator
Vek: 23.98
Založený: 08.02.2012
Paragraf: 22

Odoslaťod hpeter » 15 Jún 2019, 13:58

eko paliva....
spomenul som si na jedno youtube video, kde typek skusal dymivost vo viacerych E_ typoch.
najcistejsi bol e0 ci e85. aj farby kvapaliin boli rozdielne.. :lol:
jeho nazor bol, ze vdaka etanolu, si mozu rafinerky dovolit davat viacej sraciek (BTEX-benzen,toluen, ethylbenzen, xylen) do benzinu.
negativne vlastnosti e5,e10,.., rafinerky ukryvaju za etanol.
vlastne tie aditiva na "zly" etanol bojuju chemicky nie kvoli nemu, ale kvoli tym lacnejsim srackam.
v podstate tie special hadice na etanol benzin, maju oznacenie indikujuce odolnost voci btex.
pozri prierez palivovych hadic urcenych na e_. vnutorna vrstva je teflon! denaturak stare hadice neznici, btex ano.
mozno tie sracky su lacnejsie na vyrobu, alebo mozno su odpadom (zadarmo) pri spracovani ropy.
tym padom toto "eko" sialenstvo je sponzorovane samotnymi rafinerkami...
hpeter
Obrázok používateľa
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Vek: 35.37
Založený: 16.06.2013

Odoslaťod martin knocik » 15 Jún 2019, 16:35

Drakoush, Mato3000 - Dufam že nechcete tvrdit ze infrastruktura na spracovanie/transport/skladovanie/distribúciu ropy sa postavila sama od seba a spotrebitelia ju nemuseli zaplatiť.

Ak by armady celeho svetal neboi zavisle na ropných produktoch, tak by výstavba ropnej infrastruktury v minulosti zaručene išla pomalsím tempom.
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí
martin knocik
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Vek: 28.3
Založený: 23.01.2008

Odoslaťod Drakoush » 15 Jún 2019, 16:43

To samozrejme netvrdíme, ale tá sieť je už vybudovaná a kapacitne nám stačí aj pri tejto premávke. A možno je už aj zaplatená.
Drakoush
Obrázok používateľa
Moderator
Moderator
Vek: 23.98
Založený: 08.02.2012

Odoslaťod mato3000 » 15 Jún 2019, 22:58

martin knocik napísal:Drakoush, Mato3000 - Dufam že nechcete tvrdit ze infrastruktura na spracovanie/transport/skladovanie/distribúciu ropy sa postavila sama od seba a spotrebitelia ju nemuseli zaplatiť......

Viem kam si tým chcel zabrdnúť svojim príspevkom, ale uvedom si čo písal Drak .... už to máme a teraz sa ideme púšťať do niečoho, čo nepotrebujeme a hlavne mám to skomplikuje život ba dokonca možno priamo ohrozuje. Pozri, benzín - nafta prišli postupne podla potreby a záujmu. Tu nám teraz niekto silou mocou chce niečo vnútiť a pritom to takmer nik nechce a aj tí čo to chcú ešte nechápu čo im to prinesie. Verím že rýchlo zmenia názor. Ako som písal elektroautá sú v kurze, ale len v politickom kurze. Čo sa stane ak ich začne výrobca robiť na sklad a po 1-2 rokoch pride na to, že ich nik nechce ? .... už som to písal vyššie.

A to nehovorím o distribúcii elektiny, čo sa stane s tými stanicami keď ich bude využívať máloludí ? Všímaš si , že u nás budú vlasten pološtátne ? teda štát ich zaplatí a súkromík bude prevádzkovať .... Ja som strašne zvedavý ako politici s nami zase vybabrú, napríklad tak ako s bionaftou ...

Največšia komédia je, že elektroautá tu boli vždy dokonca skôr ako fosílaky ... aj Porsche bolo najprv elektroauto ... treba sa staviť v múzeu je tam vystavené. Nikdy sa neuchytili , počas socíku sme mali celkom slušný unikát elektroauta a tiež nebol záujem. Chápem, že vývoj šiel v baterkách a rekuperácii bohovsky daleko, ale stále len dobieha fosílne palivá a ted dobeh je asle sakra slabý .

Martin a tým žvástom o ropnej lobby a USA fakt never ... vojny sú/boli koli rope, ženám a sektám ... navrhujem utopiť ženy, zakázať ropu a upáliť všetkých sektárov a bude nám sveta žiť :pain:
mato3000
Obrázok používateľa
Power user
Power user
Založený: 04.01.2009

Predchádzajúca

Naspäť na Voľná téma

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.

Forums ©
Autor stránky je Ondrej Závodský(zawin), o graficky design sa stará Ľuboš Fabo(BUFU).

TOPlist