Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Ak├ę auto,n├ízory,postrehy-v┼íeobecne

Ak├ę auto,n├ízory,postrehy-v┼íeobecne

Kecajte o ─Źom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Re: Ak├ę auto,n├ízory,postrehy-v┼íeobecne

Odosla┼ąod muziker » 12 J├║n 2019, 20:55

... no tohto roku n├ím elektrina podra┼żila a na bud├║ci rok to bude repete ako cez kopir├ík - moment├ílne sa politici u┼ż len dohaduj├║ o ko─żko si priplat├şme... a odteraz to takto p├┤jde u┼ż ka┼żd├Ż rok. Bude to ─Ćal┼í├ş soci├ílny bal├ş─Źek pre n├írod, tak├Ż mal├Ż ale pravideln├Ż novoro─Źn├Ż dar─Źek politikov. U┼ż len aby prevzali Hus├íkovu komunistick├║ r├ętoriku - nebude za zdra┼żova┼ą, len sa upravia ceny :D . Probl├ęm je, ┼że v┼żdy len jedn├Żm smerom, teda nahor.
muziker
muziker
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 6073
Vek: 70.73
Zalo┼żen├Ż: 10.03.2009

Odosla┼ąod muziker » 13 J├║n 2019, 12:13

... a teraz p├ír slov o bat├ęri├ích ...
Ke─Ć┼że v s├║vislosti s elektromobilmi sa sklo┼łuj├║ st├íle ─Źastej┼íie vlastnosti bat├ęri├ş, tak vraj "bud├║cnos┼ą elektrobat├ęri├ş predstavuje graf├ęn".
V┼íetci vieme, ┼że v posledn├Żch 25 rokoch vedie (dr┼ż├ş sa st├íle na ─Źele) l├ştium-i├│nov├í bat├ęria. Je to preto, lebo dok├í┼że "natla─Źi┼ą" do mal├ęho priestoru ve─żk├ę mno┼żstvo energie. Ale pod─ża spolo─Źnosti CCS Insight u┼ż dosahuj├║ l├ştium-i├│nov├ę bat├ęrie (+ s├║visiace technol├│gie nab├şjania) svoje hranice mo┼żnost├ş, tak vznik├í nutnos┼ą h─żada┼ą alternat├şvne technol├│gie. Ukazuje sa, ┼że jednou z nich je aj zdroj el. energie zalo┼żen├Ż na graf├ęne. Jeho v├Żhodou je to, ┼że materi├íl starne pomal┼íie ne┼ż l├ştium a naviac nov├ę - graf├ęnov├ę bat├ęrie s├║ aj ─żah┼íie. Pote┼í├ş aj to, ┼że vraj maj├║ 100x lep┼íiu elektrick├║ vodivos┼ą oproti medi ako aj to, ┼że elektr├│ny sa cez graf├ęn pohybuj├║ 140x r├Żchlej┼íie ne┼ż cez silik├│n.
Aj ke─Ć s├║ v├Żrobn├ę n├íklady tak├Żchto bat├ęri├ş zatia─ż vysok├ę, po zaveden├ş masovej v├Żroby rap├şdne klesn├║ a bat├ęrie bud├║ pre trh podstatne lacnej┼íie. Podstatn├ę je, ┼że by mali by┼ą aj bezpe─Źnej┼íie a ekologickej┼íie ne┼ż ich predchodca (l├ştium-i├│nov├ę), a ─Źo pote┼í├ş najm├Ą pri tak├Żch mobiloch (ale nielen pri nich) je to, ┼że pri pr├şpadnom zlyhan├ş kontroln├Żch mechanizmov by v├┤bec nemali vzplan├║┼ą (vi─Ć mobily Samsung v nie tak d├ívnej minulosti). Ako som u┼ż nazna─Źil, nie je to len o bat├ęri├ích pre elektromobily, ale aj napr. pre tak├ę smartphony...Samsung u┼ż v okt├│bri 2018 dokon─Źil v├Żvoj tzv. grafenov├Żch bat├ęri├ş (asi k tomu prispeli aj probl├ęmy v ich mobiloch). Predpoklad├í sa ┼że do mobiln├Żch telef├│nov by sa mohli dosta┼ą u┼ż v priebehu tohto roka (2019), lebo l├ştiov├ę bat├ęrie u┼ż nieko─żko rokov nar├í┼żaj├║ na energetick├ę limity. To sp├┤sobuje, ┼że ich v├Żvoj sa nezadr┼żate─żne spoma─żuje. Nov├ę grafenov├ę bat├ęrie od Samsungu (ich technol├│gia je zalo┼żen├í na ÔÇ×guli─ŹkeÔÇť) maj├║ ma┼ą a┼ż o 45 % vy┼í┼íiu kapacitu a dob├şja┼ą sa maj├║ 5x r├Żchlej┼íie ne┼ż klasick├ę l├ştium-i├│nov├ę bat├ęrie. Tak┼że dajme sa prekvapi┼ą ─Źo n├ím prinesie najbli┼ż┼íia bud├║cnos┼ą ... d├║fam len ┼że v┼íetko okolo graf├ęnu sa nezvrhne len na vidinu ve─żk├Żch ziskov u p├ír ve─żk├Żch glob├ílnych hr├í─Źov.
muziker
muziker
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod mato3000 » 14 J├║n 2019, 09:42

no prinesie len to, ┼że t├Żch 95% lud├ş ─Źo tak slastne chrochk├í za ekol├│giou , bude ma┼ą hlb┼íie do vrecka, preto┼że zdra┼żie elektrina a tedy elektrov├Żstrelok sa prenesie na n├írod a elektroaut├í bud├║ dotovan├ę ... inak povedan├ę, ja si k├║pim teslu a vy mi za ┼łu budete pripl├íca┼ą :potlesk: ... sory ┼że som urazil t├Żch 5%, ale ke─Ć je dnes t├í demokracia .......

P.S: ... ├í├í├í ozaj , ja si t├║ zv├Ż┼íen├║ platbu za elektrinu prenesiem do v├Żrobkov 8) a ─Źo vy ? .... kr├ísny paradox ke─Ć 95% lud├ş " riadi " smerovanie ┼ít├ítu ....
mato3000
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 9647
Zalo┼żen├Ż: 04.01.2009

Odosla┼ąod romiadam » 14 J├║n 2019, 21:30

Na tom celom je smutne to ze ceny urcuje par ludi pre miliony ludi tak ako sa to im hodi.
Krasny priklad je to ze svetova cena ropy klesla o 50% a benzin iba o par halierov aby sa nepovedalo. A onedlho to vyskocilo spat na nornal.
Tak to bude aj s elektrikou.Cim viac ako usetrime tym bude drahsia. Cim viac elektromobilov tym bude elektrila drahsia....atd....
Prep├í─Źte mi za diakritiku a preklepy - v├Ą─Ź┼íinou p├ş┼íem z mobilu a ENG klavesnice.
(v├Żroky nemenovan├ęho ─Źlena f├│ra:) ...z├íklady elektrotechniky ovl├ídam dokonale, tak napr. tak├Ż tyristor neviem ako presne funguje
romiadam
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2912
Zalo┼żen├Ż: 09.04.2008

Odosla┼ąod Drakoush » 14 J├║n 2019, 21:51

Benz├şn stoj├ş prd, len je za┼ąa┼żen├Ż da┼łami - spotrebnou da┼łou, da┼łou z pridanej hodnoty...
─îo sa t├Żka zvy┼íovania cien, to je predsa trhov├Ż mechanizmus, funguje tak cel├ę storo─Źia a V├ím to aj tak pr├şde divn├ę. Je jasn├ę, ┼że ke─Ć sa elektromobil masovo roz┼í├şri, prudko st├║pne aj dopyt po elektrickej energii. A t├í samozrejme zdra┼żie. A nielen to. Budeme e┼íte viac energie kupova┼ą zo zahrani─Źia, posil┼łova┼ą vedenia, budova┼ą nov├ę elektr├írne, meni┼ą traf├íky a kopec vec├ş, preto┼że dopyt bude mas├şvny. A ak si mysl├ş┼í, ┼że to riadite─ż elektr├írn├ş zacvak├í z va─Źku - ve─Ć to je pre ─żud├ş, ja im to zaplat├şm - tak si na riadnom omyle. Takto to nefunguje ani v tom ospevovanom ├Źrsku, ani nikde. Tieto v┼íetky n├íklady zaplat├şte vy na fakt├║re. A┼ż jedn├ęho d┼ła pochop├şte, ┼że to bola cesta ved─ża - ale tie n├íklady u┼ż boli zar├ítan├ę a budete ich plati┼ą st├íle a st├íle.

Len tak pomimo, na t├ęmu ÔÇťgreen energyÔÇŁ... V Mal┼żeniciach je modern├í paroplynov├í elektr├íre┼ł, jedna z najmodernej┼í├şch v Eur├│pe. Asi okolo roku 2009 bola zakonzervovan├í a v├Żroba energie v nej pozastaven├í. Dodnes je tam ┼żiv├Żch nehor├ízne ve─ża syst├ęmov pre konzervovanie - tla─Źenie olejov, su┼íi─Źe, obehov├ę ─Źerpadl├í... To tie┼ż plat├şte Vy. Pointa ale je, ┼że elektr├íre┼ł potrebuje na mzdy, tak po─Źas ┼ípi─Źiek dod├ívaj├║ do siete energiu vyroben├║ pomocou 4ks ve─żk├Żch, odhadom h├ídam aj 1MW na kus gener├ítorov na naftu, ktor├ę boli v objekte in┼ítalovan├ę ako technologick├í s├║─Źas┼ą elektr├írne - na ┼ítart z blckoutu. Toto je len mal├í uk├í┼żka toho, ak├í je el. energia zelen├í.

EDIT: zauj├şmalo by ma, ─Źo je na slove blckout tak├ę hanliv├ę, ke─Ć ho vyhviezdi─Źkuje...
Pon├║kame: v├Żkup, predaj, servis merac├şch pr├şstrojov r├┤znych zna─Źiek, overenie presnosti meradiel kalibr├ítorom - do 5,5 miest. Pozri aj na┼íu FB str├ínku (ikonka webu v profile), kde n├íjde┼í zauj├şmav├ę fotky a vide├í z opr├ív, review nov├Żch mer├íkov a pod.
Drakoush
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator
Pr├şspevky: 9656
Vek: 24.17
Zalo┼żen├Ż: 08.02.2012
Paragraf: 22

Odosla┼ąod hpeter » 15 J├║n 2019, 13:58

eko paliva....
spomenul som si na jedno youtube video, kde typek skusal dymivost vo viacerych E_ typoch.
najcistejsi bol e0 ci e85. aj farby kvapaliin boli rozdielne.. :lol:
jeho nazor bol, ze vdaka etanolu, si mozu rafinerky dovolit davat viacej sraciek (BTEX-benzen,toluen, ethylbenzen, xylen) do benzinu.
negativne vlastnosti e5,e10,.., rafinerky ukryvaju za etanol.
vlastne tie aditiva na "zly" etanol bojuju chemicky nie kvoli nemu, ale kvoli tym lacnejsim srackam.
v podstate tie special hadice na etanol benzin, maju oznacenie indikujuce odolnost voci btex.
pozri prierez palivovych hadic urcenych na e_. vnutorna vrstva je teflon! denaturak stare hadice neznici, btex ano.
mozno tie sracky su lacnejsie na vyrobu, alebo mozno su odpadom (zadarmo) pri spracovani ropy.
tym padom toto "eko" sialenstvo je sponzorovane samotnymi rafinerkami...
hpeter
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1539
Vek: 35.56
Zalo┼żen├Ż: 16.06.2013

Odosla┼ąod martin knocik » 15 J├║n 2019, 16:35

Drakoush, Mato3000 - Dufam ┼że nechcete tvrdit ze infrastruktura na spracovanie/transport/skladovanie/distrib├║ciu ropy sa postavila sama od seba a spotrebitelia ju nemuseli zaplati┼ą.

Ak by armady celeho svetal neboi zavisle na ropn├Żch produktoch, tak by v├Żstavba ropnej infrastruktury v minulosti zaru─Źene i┼íla pomals├şm tempom.
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

─żudstvo je v├şrus ktor├Ż napadol Zem

nerobme si ┼ąa┼żk├║ hlavu z debilov ─Źo n├ím ani po ─Źlenky nesiahaj├║, bu─Ćme radi ┼że my da─Źo dok├í┼żeme a smejme sa im ak├ş s├║ sprost├ş
martin knocik
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1500
Vek: 28.49
Zalo┼żen├Ż: 23.01.2008

Odosla┼ąod Drakoush » 15 J├║n 2019, 16:43

To samozrejme netvrd├şme, ale t├í sie┼ą je u┼ż vybudovan├í a kapacitne n├ím sta─Ź├ş aj pri tejto prem├ívke. A mo┼żno je u┼ż aj zaplaten├í.
Pon├║kame: v├Żkup, predaj, servis merac├şch pr├şstrojov r├┤znych zna─Źiek, overenie presnosti meradiel kalibr├ítorom - do 5,5 miest. Pozri aj na┼íu FB str├ínku (ikonka webu v profile), kde n├íjde┼í zauj├şmav├ę fotky a vide├í z opr├ív, review nov├Żch mer├íkov a pod.
Drakoush
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator
Pr├şspevky: 9656
Vek: 24.17
Zalo┼żen├Ż: 08.02.2012

Odosla┼ąod mato3000 » 15 J├║n 2019, 22:58

martin knocik nap├şsal:Drakoush, Mato3000 - Dufam ┼że nechcete tvrdit ze infrastruktura na spracovanie/transport/skladovanie/distrib├║ciu ropy sa postavila sama od seba a spotrebitelia ju nemuseli zaplati┼ą......

Viem kam si t├Żm chcel zabrdn├║┼ą svojim pr├şspevkom, ale uvedom si ─Źo p├şsal Drak .... u┼ż to m├íme a teraz sa ideme p├║┼í┼ąa┼ą do nie─Źoho, ─Źo nepotrebujeme a hlavne m├ím to skomplikuje ┼żivot ba dokonca mo┼żno priamo ohrozuje. Pozri, benz├şn - nafta pri┼íli postupne podla potreby a z├íujmu. Tu n├ím teraz niekto silou mocou chce nie─Źo vn├║ti┼ą a pritom to takmer nik nechce a aj t├ş ─Źo to chc├║ e┼íte nech├ípu ─Źo im to prinesie. Ver├şm ┼że r├Żchlo zmenia n├ízor. Ako som p├şsal elektroaut├í s├║ v kurze, ale len v politickom kurze. ─îo sa stane ak ich za─Źne v├Żrobca robi┼ą na sklad a po 1-2 rokoch pride na to, ┼że ich nik nechce ? .... u┼ż som to p├şsal vy┼í┼íie.

A to nehovor├şm o distrib├║cii elektiny, ─Źo sa stane s t├Żmi stanicami ke─Ć ich bude vyu┼ż├şva┼ą m├ílolud├ş ? V┼í├şma┼í si , ┼że u n├ís bud├║ vlasten polo┼ít├ítne ? teda ┼ít├ít ich zaplat├ş a s├║krom├şk bude prev├ídzkova┼ą .... Ja som stra┼íne zvedav├Ż ako politici s nami zase vybabr├║, napr├şklad tak ako s bionaftou ...

Najve─Ź┼íia kom├ędia je, ┼że elektroaut├í tu boli v┼żdy dokonca sk├┤r ako fos├şlaky ... aj Porsche bolo najprv elektroauto ... treba sa stavi┼ą v m├║zeu je tam vystaven├ę. Nikdy sa neuchytili , po─Źas soc├şku sme mali celkom slu┼ín├Ż unik├ít elektroauta a tie┼ż nebol z├íujem. Ch├ípem, ┼że v├Żvoj ┼íiel v baterk├ích a rekuper├ícii bohovsky daleko, ale st├íle len dobieha fos├şlne paliv├í a ted dobeh je asle sakra slab├Ż .

Martin a t├Żm ┼żv├ístom o ropnej lobby a USA fakt never ... vojny s├║/boli koli rope, ┼żen├ím a sekt├ím ... navrhujem utopi┼ą ┼żeny, zak├íza┼ą ropu a up├íli┼ą v┼íetk├Żch sekt├írov a bude n├ím sveta ┼żi┼ą :pain:
mato3000
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod hpeter » 16 J├║n 2019, 13:00

kedysi sa ropne produkty kupovali v lekarni, sklenene demizony na vahu...

nechcem vediet coho politicky zmrd spolu s lakomym kapitalistom su schopni urobit so sucasnym stavom elektriny...
hpeter
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1539
Vek: 35.56
Zalo┼żen├Ż: 16.06.2013

Odosla┼ąod mato3000 » 17 J├║n 2019, 08:16

ako┼że s├║ schopn├ş ? ┼íak u┼ż robia .... u┼ż bude elektrika drah┼íia o 20% , to preto┼że sa robia nov├ę kontrakty a tieto stanice potrebuj├║ ma┼ą zazmluvnen├ę ... a za─Ź├şnaj├║ sk├┤r, aby to nebolo tak vidno ...
Ale ─Źoho sa fakt ob├ívam bude WV , tv├íri sa ako keby ┼że sa bez elektro├íut o dva roky nezaob├şdeme, teda za─Źne vyr├íba┼ą mrte ├íut na sklad, menagerikovia si povedali, ┼że to je bud├║cnos┼ą a prest├ívaj├║ s v├Żrobou be┼żn├Żch ├íut ... teda u n├ís nebude ─Źo vyr├íba┼ą ... a ─Źo sa stane, ak ludia nebud├║ ma┼ą z├íujem ? no strata sa ako som p├şsal odp├ş┼íe, pr├şpadne im to zlom├ş vazy. Sranda bude len to, ┼że ke─Ć┼że bud├║ nepredajn├ę, tak EU bude podporova┼ą ich predaj dot├íciami + objavia sa nov├ę bane ma l├ştium ( vi─Ć TESLA ) , cena pojde do prdele a teda si ludia bud├║ tie aut├í kupova┼ą ako kosa─Źky na jeden rok ... teda v kone─Źnom d├┤sledku sa zv├ş┼íi produkcia za m├ílo pe┼łaz├ş a teda viac CO2, viac zdrojov, viac elektriny a teda zase viac CO2 a mastno-vlasat├ş ochran├íri bud├║ chrochka┼ą na n├ímestiach a o to viac zakazova┼ą postreky proti kom├írom, ┼íak pr├şrodu teba chr├íni┼ą .... u┼ż sa te┼í├şm .... ale ja na star├ę kolen├í aj tak p├┤jdem odtialto doprdele do tepl├Żch kraj├şn, tak┼że v├ím prajem pr├şjemn├Ż pobyt .....
mato3000
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod muziker » 17 J├║n 2019, 08:46

Toto pros├şm neberte ako "vyplak├ívanie nad nie─Ź├şm" ale iba ako re├ílny (aj ke─Ć mo┼żno pod─ża niektor├Żch trocha pritiahnut├Ż za vlasy) poh─żad na ┼żivot ─Źloveka ktor├Ż toho pre┼żil za posledn├Żch 70 rokov skuto─Źne dos┼ą ako aj viacero -izmov, pri─Źom nazrel za t├║ dobu aj do in├Żch kon─Ź├şn sveta a trocha si to tam poobzeral ...
Jedno je ist├ę, dane a ceny bud├║ do bud├║cna len a len st├║pa┼ą hore (tak sme to poznali u┼ż za soc├şku, aj ke─Ć komunisti rad┼íej hovorili o "├║prav├ích cien" nie o ich zvy┼íovan├ş). Treba si uvedomi┼ą z├íkladn├ę veci okolo toho, a s├şce ┼że kapitalizmus je zalo┼żen├Ż na podnikan├ş a hlavn├Ż cie─ż podnikania je vytv├íranie ziskov a nie spokojnos┼ą a ┼í┼ąastn├Ż bezstarostn├Ż ┼żivot ┼íirok├Żch m├ís ─żud├ş - k tomu nakoniec speje glob├ílne cel├ę ─żudstvo bez oh─żadu na -izmus v ktorejko─żvek krajine sveta.To vytv├íra tlak na zvy┼íovanie platov (pr├şjmov v┼íeobecne) a vy┼í┼íie platy zna─Źia vy┼í┼íiu k├║pyschopnos┼ą obyvate─żstva. Politici preto potrebuj├║ vytv├íra┼ą potrebu vy┼í┼íej kontroly nad financiami be┼żn├Żch ─żud├ş a preto sa o─Źak├ívaj├║ vy┼í┼íie obraty a vym├Ż┼í─żaj├║ sa nov├ę sp├┤soby ako obra┼ą ─żud├ş o zaroben├ę a viackr├ít zdanen├ę peniaze. Je to tak├Ż uzavret├Ż kruh z ktor├ęho nejde vyst├║pi┼ą (vi─Ć napr. ├║verov├║ politiku - kde sa najprv poskytn├║ ako┼że v├Żhodn├ę ├║very a vo v├Żsledku je z toho trauma na cel├Ż zbytok ┼żivota). V kone─Źnom d├┤sledku v┼íak be┼żn├ş ─żudia nikdy nebud├║ ma┼ą viac pe┼łaz├ş, len bud├║ ma┼ą relat├şvne pocit ┼że si m├┤┼żu viac k├║pi┼ą, ale re├ílne iba cca 5 % ─żudstva bude na─Ćalej s├║stre─Ćova┼ą "bohatstvo" na svojich ├║─Źtoch a v majetkoch, k├Żm zbytok cca 95 % ─żudstva bude drie┼ą na splatenie svojich ├║verov. T├Żm sa bud├║ neust├íle prehlbova┼ą rozdiely medzi jednotliv├Żmi vrstvami ─żud├ş - ale na druhej strane je zbyto─Źn├ę sn├şva┼ą o rovnosti, lebo ide o rovnak├║ il├║ziu ako bol to─żko ospevovan├Ż a o─Źak├ívan├Ż komunizmus - o ktorom v┼íetci hovorili, ale e┼íte nikto ho nevidel ani neza┼żil ... a tak to ostane aj do bud├║cnosti ... s├║ to proste len medov├ę mot├║ziky pre be┼żn├Żch ─żud├ş aby sa neb├║rili a sn├şvali svoj ve─Źn├Ż sen o kraj┼í├şch zajtraj┼íkoch. Medzit├Żm v┼íetci nespokojenci a rebeli zostarn├║ a nakoniec zistia, ┼że sa vlastne v├┤bec ni─Ź k lep┼íiemu v ich ┼żivote neposunulo, len pribudli nejak├ę choroby, behanie po nemocniciach a platby za to na ka┼żdom kroku - lebo bezplatn├ę zdravotn├şctvo aj ke─Ć je zakotven├ę v ├║stave, je rovnak├í il├║zia ako komunizmus. Tieto il├║zie v┼íak ─żu─Ćom nanapravia ┼żiadne soci├ílne bal├ş─Źky akejsi soci├ílnej demokracie, teda ani vlaky "zadarmo" ani "viano─Źn├ę pr├şspevky ku d├┤chodkom" - viac by ur─Źite pomohli tak├ę d├┤chodky pre t├Żch ─Źo odpracovali cel├Ż produkt├şvny ┼żivot (pre v┼íetk├Żch - nielen pre "na┼íich") aby neboli potrebn├ę ┼żiadne kulehy v podobe soci├ílnych bal├ş─Źkov.
Ako pr├şklad uvediem, ┼że dne┼ín├ş d├┤chodcovia (samozrejme a┼ż na niektor├ę, v├Ą─Ź┼íinou ve─żmi "┼íikovn├ę" v├Żnimky) dreli cel├Ż ┼żivot, aby nakoniec na star├ę kolen├í zistili, ┼że vlastne re├ílne len ┼żivoria a aj ke─Ć s├║ obchody pln├ę tovaru, tak si napriek (v prepo─Źte vy┼í┼í├şm pr├şjmom oproti korun├ím) nem├┤┼żu dovoli┼ą spokojn├║ starobu, lebo po polaten├ş svojich ├║─Źtov za b├Żvanie, energie s├║ vlastne radi ┼że sa m├┤┼żu najes┼ą a prakticky s├║ vlastne presne tam, kde boli po ukon─Źen├ş ┼ít├║di├ş a n├ístupe do zamestnania za n├ístupn├ę ( minim├ílne) platy. :D .
Aby to v┼íak nebolo len o d├┤chodcoch, tak rovnako by sa mali politici zamyslie┼ą a postara┼ą sa aj o mlad├Żch ─żud├ş a najm├Ą mlad├ę rodiny, aby n├ím tu nevyrastali gener├ície ktor├ę bud├║ iba uteka┼ą do zahrani─Źia, alebo ┼żivori┼ą a spl├íca┼ą 30-ro─Źn├ę ├║very a┼ż do d├┤chodku.
muziker
muziker
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod rogi » 17 J├║n 2019, 09:47

Som zvedavy ci budu aj pri elektromobiloch domaci tunigovaci :biggrin: ktory budu chciet zvysit vykon pti akceleracii. Co som videl bateriu do elektromobilu ma kapacitu 50kWh a nap├Ątie 450 V a vahu 350 kg.
viem iba z├íklady s elektrotechniky, viem urobi┼ą plo┼í├ík foto cestou, osadi┼ą s├║─Źiastkami, ke─Ć to nefunguje som v koncoch :( ale nie celkom :D
po┼ż├şvam tieto mm.DT830d,DT9205B,PU500,PU140,
rogi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 286
Zalo┼żen├Ż: 23.04.2009

Odosla┼ąod mato3000 » 17 J├║n 2019, 09:53

muziker .... a komu kedy ┼ílo o be┼żn├Żch lud├ş ? (95%) ... nikomu, oni pr├íve┼że sl├║┼żia len na to aby spotrebov├ívali a tedy vatv├írali zisk. A to tu nejde o kapitalizmus alebo in├Ż -izmus, to je princ├şp odjak┼żiva. Teda poddan├ş a p├íni ... m├┤┼żete to nazva┼ą ako chete. V dne┼ínej dobe je ale mo┼żnos┼ą to zmeni┼ą, len┼że ─Źuduj sa svete drviv├í ve─Ź┼íina (95%) to v re├íli nechce. Ja si neviem predstavi┼ą, ┼że by som niekedy v ┼żivote volil zlodeja, podvodn├şka, klam├íra . Proste som tak├í debiln├í n├ítura. Tie┼ż si neviem predstavi┼ą, ┼że by som pre niekoho pracoval a d├íval mu svoje schopnosti a mo┼żnosti, len aby som mohol pre┼żi┼ą. Tak┼że v┼íetko je v ruk├ích lud├ş ale oni chc├║ by┼ą veden├ş a chc├║ trpie┼ą ... preto som napr├şklad u┼ż 20 rokov dozadu nazval slov├íkov - sado-masochistami. Proste je tomu nech├ípem , ale zase na druh├║ stranu to tie┼ż vyu┼ż├şvam :pain:
mato3000
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod burizon » 17 J├║n 2019, 11:24

mato3000 nap├şsal: V dne┼ínej dobe je ale mo┼żnos┼ą to zmeni┼ą, len┼że ─Źuduj sa svete drviv├í ve─Ź┼íina (95%) to v re├íli nechce.

To si ako myslel? Ako┼że vo─żby? Alebo aby ka┼żd├Ż za─Źal robi┼ą s├ím na seba - podnika┼ą?
burizon
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 508
Zalo┼żen├Ż: 07.11.2007

Odosla┼ąod romiadam » 17 J├║n 2019, 16:17

mato to hodil vsetko do jedneho vreca. Keby kazdy mal zivnost alebo s.r.o. tak kto by robil?

Kto by robil sektretarku, zamestnanca, kuchara, casnika vodica autobusua pod.? Alebo mas na mysli to nech to vsetci robia na zivnost?

Tu treba zmenit tych 5% nech nehrabu na seba. Nechapem naco niekomu je 5 milionov 10mil. 100mil. 1bil. a viac na ucte? Len na to aby 95% zivorilo. A problem je ze 95% to nikdy nezmeni lebo na to nemaju prostriedky. Ked vznikne lider co by viedol tych 95% tak ho ti z 5% odstrania (vid pekny priklad zabiteho novinara z Ma─Źe. A to len na nieco poukazal. Potom sa najde fiktivny vinnik, tomu sa pekne zaplati a ten si to odsedi. Ked vyjde z basy ma postarane na cely zivot).

A tych 5% co by to mohli zmenit to nezmenia lebo su tam v tych 5% a im to takto vyhovuje.

Takze nikdy sa nic nezmeni. Ja som to pochopil 10-15 rokov po prevrate, ked som videl ze pre 95% sa to nezlepsuje.
Nehovorim teraz o podnikateloch a zivnostnikoch ktorym busines ide. Ti mozu povedat s kludnym svedomim, ze sa po prevrate polepsilo. Je to uhol pohladu. Ja nie som podnikatelsky typ. Ja by som mojim zamestnancom dal tak vysoke pkaty (aby sa mali dobre) ze by mi to zruinovalo firmu. Ja som ten co robi na niekoho.
Na to aby niekto s niecim zacal musi byt aj podnikavy typ a zaroven mal uz neake zaklady. Z nuly sa velmi velmi tazko odraza hlavne teraz tak dlho poprevrate, ale netvrdim ze to neide. Este tesne po prevrate sa to dalo lahucko. Ale aj vtedy clovek musel vediet kde je sever.
Prep├í─Źte mi za diakritiku a preklepy - v├Ą─Ź┼íinou p├ş┼íem z mobilu a ENG klavesnice.
(v├Żroky nemenovan├ęho ─Źlena f├│ra:) ...z├íklady elektrotechniky ovl├ídam dokonale, tak napr. tak├Ż tyristor neviem ako presne funguje
romiadam
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2912
Zalo┼żen├Ż: 09.04.2008

Odosla┼ąod muziker » 19 J├║n 2019, 14:25

... a teraz sa pozrime okrem ├íut aj na ostatn├ę faktory podie─żaj├║ce sa na zhor┼íovan├ş ┼żivotn├ęho prostredia, na tvorbe emisi├ş a pod. lebo ich nie je okolo n├ís v├┤bec m├ílo. Samozrejme vo svojej ├║vahe ich v┼íetky ur─Źite neobsiahnem (ani to nie je mojim ├║myslom) ale aspo┼ł mo┼żno t├Żchto p├ír riedkov vyvol├í u mnoh├Żch nejak├ę to zamyslenie sa nad t├Żm.
V s├║vislosti s autami ktor├ę poh├í┼łaj├║ klasick├ę spa─żovacie motory (najm├Ą naftov├ę a v men┼íej miere benz├şnov├ę) sa v s├║─Źasnosti a┼ż do nepr├ş─Źetnosti sklo┼łuje zhor┼íenie ┼żivotn├ęho prostredia, mno┼żstvo ┼íkodliv├Żch emisi├ş, ... proste v┼íetko len to najhor┼íie. Ale zamyslel sa v├┤bec niekto na touto problematikou komplexnej┼íie ? - nie nemysl├şm len obrovsk├ę lode, lietadl├í, rakety ─Źi naopak dieselelektrick├ę lokomot├şvy vlakov ktor├ę maj├║ na celom tomto probl├ęme ur─Źite v├Ą─Ź┼í├ş podiel ne┼ż nejak├ę dieselov├ę motory v osobn├Żch aut├ích ─żud├ş, ale politici zvy─Źajne za─Źn├║ rie┼íi┼ą probl├ęm tam, kde bude odpor zainteresovan├Żch najslab┼í├ş (podobne ako pri rie┼íen├ş in├Żch p├íl─Źiv├Żch probl├ęmov ─żudstva) - v tomto pr├şpade oklie┼ítia "iba" majite─żov osobn├Żch vozidiel, a mo┼żno rozbehn├║┼ą ve─żk├Ż biznis pre vyvolen├Żch ktor├ş si u┼ż predom m├Ądlia ruky nad obrovsk├Żmi ziskami ktor├ę t├íto hyst├ęria "honu na ─Źarodejnice" prinesie do ich vrec├ík.
Ke─Ć je re─Ź o zne─Źistenom ovzdu┼í├ş, v├Ą─Ź┼íinou si to mnoh├ş predstavuj├║ len ako smog v mest├ích, dym z v├Żfukov ├íut ─Źi kom├şnov a v neposlednom rade aj z mno┼żstva po┼żiarov. No iba m├ílokto by sem zaradil napr. aj tak├Ż aj vzduch v interi├ęroch budov (teda aj na┼íich dom├ícnost├ş, ─Źi pracov├şsk, n├íkupn├Żch a z├íbavn├Żch centier a podobne).
Ako v┼íetci vieme, v posledn├Żch rokoch sa st├íle viac vyu┼ż├şva zemn├Ż plyn, lebo panuje v┼íeobecn├ę presved─Źenie, ┼że zemn├Ż plyn je menej ┼ípinav├ę fos├şlne palivo ne┼ż zbytok (uhlie, ropa a pod).
─îo si v┼íak mnoh├ş neuvedomuj├║ je to, ┼że podstatn├║ ─Źas┼ą zemn├ęho plynu tvor├ş met├ín, a tak jeho potenci├íl pre glob├ílne otep─żovanie v porovnan├ş s oxidom uhli─Źit├Żm je vy┼í┼í├ş (asi to fakt nebude plati┼ą, ┼że spa─żovan├şm zemn├ęho plynu vznik├í len vodn├í para :D ).
Emisie met├ínu sa brali do ├║vahy a odhadovali sa najm├Ą pri ┼ąa┼żobn├Żch vrtoch alebo v kritick├Żch miestach plynovodn├Żch s├║stav, ale met├ín predsa vznik├í aj v in├Żch priemyseln├Żch odvetviach, napr. aj pri v├Żrobe umel├Żch hnoj├şv, kde sa zemn├Ż plyn nevyu┼ż├şva len ako palivo ale aj ako surovina na v├Żrobu amoniaku a mo─Źov├şn.
Vedci zistili, ┼że cca 0,34% plynu pou┼ż├şvan├ęho vo v├Żrobn├Żch zariadeniach unik├í do atmosf├ęry. I ke─Ć sa zd├í ┼że ide len o percentu├ílne mal├║ hodnotu, t├íto re├ílne prevy┼íuje a┼ż 100x ofici├ílne odhady. Ak by sa merania zov┼íeobecnili, ro─Źn├Ż ├║nik met├ínu by predstavoval hodnotu cca 28 000 ton, pri─Źom v ofici├ílnych odhadoch sa v┼íak pre toto odvetvie uv├ídza len chab├Żch 200 ton.
Uk├ízalo sa, ┼że medzi odborn├Żmi odhadmi a skuto─Źn├Żmi meraniami s├║ obrovsk├ę rozdiely. Glob├ílne otep─żovanie tak m├┤┼że by┼ą ove─ża r├Żchlej┼íie ne┼ż sa v┼íeobecne predpoklad├í.
A trocha z in├ęho s├║dka - presu┼łme sa k po─żnohospod├írstvu ─Źi farm├írstvu. A pozrime sa na to v mekke farm├írov teda v USA. I ke─Ć s├║ USA v┼íeobecne pova┼żovan├ę za vysoko regulovan├ę ─Źo sa t├Żka pou┼ż├şvania pestic├şdov a proklamuje sa ┼że maj├║ zaveden├ę ├║─Źinn├ę ochrann├ę opatrenia, nov├í ┼ít├║dia Centra pre biologick├║ diverzitu v USA ukazuje, ┼że je to v pr├şkrom rozpore s t├Żmito n├ízormi. Uk├ízalo sa, ┼że v posledn├Żch desa┼ąro─Źiach sa v USA takmer v┼íetky vyradenia ┼íkodliv├Żch pestic├şdov z pou┼ż├şvania v USA robili len dobrovo─żne na z├íklade rozhodnutia ich pou┼ż├şvate─żov (mnoh├ę pestic├şdy - 72druhov, zak├ízan├Żch alebo postupne vyra─Ćovan├Żch v E├Ü, Braz├şlii a ─î├şne, sa v USA vo ve─żkej miere st├íle ofici├ílne pou┼ż├şvaj├║. Z 0,5 miliardy kg pestic├şdov pou┼żit├Żch americk├Żmi po─żnohospod├írmi (farm├írmi) v r. 2016, bolo cca 143 mili├│nov tak├Żch, ktor├ę s├║ v E├Ü zak├ízan├ę).
Ak si niekto mysl├ş, ┼że doma je v┼íetk├ęho uchr├ínen├Ż, tak sa m├Żli. Emisie ┼íkodliv├Żch l├ítok poch├ídzaj├║ z r├┤znych zdrojov (stavebn├ę materi├íly, n├íbytok, dom├íce chemick├ę v├Żrobky, a pod.), ale vznikaj├║ aj pri r├┤znych ─żudsk├Żch aktivit├ích (napr. varenie). V├Ą─Ź┼íinou s├║visia najm├Ą s takmer v┼íadepr├ştomn├Żm formaldehydom. Doteraz sa predpokladalo, ┼że emisie zo stavebn├Żch materi├ílov s├║ viac-menej kon┼ítantn├ę. Citliv├ę merania ale uk├ízali opak. Pri meraniach v dom├ícnostiach sa uk├ízalo, ┼że pri ka┼żdom n├íraste teploty o 1┬░C sa zv├Ż┼íila hladina formaldehydu vo vzduchu o 3 - 5 ppb (parts per billion). Riziko vystavenia ┼íkodliv├Żm l├ítkam sa rap├şdne zvy┼íuje v domoch po─Źas hor├║ceho leta. Vtedy ich koncentr├ícia rap├şdne st├║pa, pri─Źom negat├şvne ovplyv┼łuj├║ schopnos┼ą myslie┼ą a u─Źi┼ą sa. Pre n├ízorn├Ż pr├şklad si vezmime aspo┼ł napr. tak├ę hojne pou┼ż├şvan├ę sadrokart├│nov├ę dosky v interi├ęroch budov (sadrokart├│n obsahuje aj mno┼żstvo l├ítok z odpadov├Żch produktov uho─żn├ęho priemyslu). Na prekvapenie sa zistilo, ┼że sa z nich uvol┼łuje ve─żk├ę mno┼żstvo formaldehydu alebo ortuti zo zahriatej sadrokart├│novej dosky. Tu zvy─Źajne pom├íha ─Źast├ę a d├┤sledn├ę vetranie interi├ęrov.
Takto by sme mohli pokra─Źova┼ą do ├║moru prakticky cez v┼íetky odvetvia ─żudsk├Żch ─Źinnost├ş a pou┼ż├şvania kde─Źoho ... :)
muziker
muziker
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod muziker » 20 J├║n 2019, 12:00

... e┼íte mal├Ż (kr├ítky) dovetok ku spom├şnan├Żm raket├ím:
┼átart rakety b├Żva fascinuj├║ca sc├ęna pln├í oh┼ła a dymu. Ako v┼íak rastie povedomie o glob├ílnom otep─żovan├ş a jeho rizik├ích, tak sa m├┤┼że vn├şma┼ą akka┼żd├Ż ┼ítart rakety ako ve─żk├í pr├şrodn├í katastrofa (okrem in├ęho aj vidite─żn├Żch emisi├ş je tu stra┼íne ve─ża).
Napr. tak├í modern├í raketa z dielne Muska - Falcon Heavy pou┼ż├şva raketov├ę palivo RP-1, to ale tvor├ş z cca 86 % uhl├şk a potom pri ve─żkosti n├ídr┼że rakety 425 ton sa pri 1 ┼ítarte spotrebuje asi 365 ton uhl├şka, pri─Źom pri jeho spa─żovan├ş vznik├í asi 1 352 ton oxidu uhli─Źit├ęho. Ak to porovn├íme (viem ┼że je to smie┼íne porovnanie, ale na ilustr├íciu je to vhodn├ę :) ) s priemern├Żm osobn├Żm autom ktor├ę vyprodukuje asi 4,6 ton oxidu uhli─Źit├ęho za rok, tak je to zna─Źn├Ż nepomer lebo 1 ┼ítart rakety sa tak bl├ş┼żi k asi 294 aut├ím prev├ídzkovan├Żm 1 rok. No tu je ove─ża v├Ą─Ź┼í├ş probl├ęm v podobe zlej efekt├şvnosti rakiet, lebo ─Źas┼ą paliva sa nesp├íli a dost├íva sa priamo do vy┼í┼í├şch ─Źast├ş atmosf├ęry. V├Żsledkom toho je tak po┼íkodzovanie oz├│novej vrstvy, zabra┼łovanie ├║niku tepla a napom├íhanie glob├ílnemu otep─żovaniu.
muziker
muziker
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod jenda23 » 20 J├║n 2019, 12:36

A proto ┼Ö├şkam, ┼że ekologie nen├ş nic jin├ęho ne┼ż dal┼í├ş bussines a obrovsk├Ż zdroj pen─Ťz pro p├ír mocn├Żch. A lidi a planeta Zem─Ť? Ty jim jsou upln─Ť u :butthead:
Lokomotiva je jako ┼żena.Je jich stovky typ┼» a ka┼żdej z nich je jinej,ka┼żd├í z nich je sv├Żm zp┼»sobem kr├ísn├í.Kdy┼ż j├ş chce┼í aspo┼ł trochu poznat jsou to stovky hodin ─Źasu.Nejde s n├ş b├Żt ani┼ż bys j├ş bezmezn─Ť miloval,je nemo┼żn├Ż j├ş zn├ít do posledn├ş skulinky
jenda23
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 5419
Vek: 29.24
Zalo┼żen├Ż: 27.06.2008
Paragraf: 23

Odosla┼ąod muziker » 20 J├║n 2019, 13:23

Sk├║sme sa pozrie┼ą na elektromobilitu prizmou vyspelej┼í├şch ┼ít├ítov EU - napr. tak├ęho ┼áv├ędska. Lebo na jednej strane s├║ smel├ę vyhl├ísenia a s─żuby politikov (nielen bruselsk├Żch ale aj t├Żch na┼íich) - a na druhej strane je realita a dostupn├ę technick├ę prostriedky v z├ívislosti na re├ílnom mno┼żstve pou┼żite─żn├Żch financi├ş v ┼ít├ítnom rozpo─Źte. Najm├Ą ak z politikov sa za─Ź├şnaj├║ tr├║si┼ą pesimistickej┼íie (teda ni┼ż┼íie) odhady bud├║ceho rastu HDP a ekonomiky v├┤bec tak EUako aj SR. Pritom elektromobilita je teda poriadny ┼żr├║t investi─Źn├Żch n├íkladov. :)

┼áv├ędsko, ktor├ę chce by┼ą do r. 2045 uhl├şkovo neutr├ílne (zaviazali sa, ┼że od r. 2030 zak├í┼żu predaj vozidiel so spa─żovac├şmi motormi). To ale prin├í┼ía prv├ę probl├ęmy u┼ż dnes, lebo ich prenosov├í s├║stava to nezvl├ída. Ako to za─Źalo ? Prv├Ż krok k dosiahnutiu stanoven├ęho cie─ża bol, ┼że zaviedli mas├şvne dot├ície na k├║pu elektromobilov, aby podporili ich predaj. To jednozna─Źne zafungovalo, ke─Ć len za prv├Żch 5 mesiacov tohto roka vzr├ístol po─Źet registr├íci├ş elektrick├Żch a plug-in hybridn├Żch ├íut o 253 %. To na jednej strane znie optimisticky, ale k├Żm si vl├ída spokojne m├Ądl├ş ruky, niektor├ę ┼ív├ędske mest├í maj├║ z takejto ÔÇ×ekopolitikyÔÇť u┼ż dnes prv├ę vr├ísky na ─Źele.
Realitou je, ┼że v s├║─Źasnosti jazd├ş na ┼ív├ędskych cest├ích len cca 70 000 elektro┬Čmobilov, ─Źo predstavuje re├ílne asi 5 % ┼ív├ędskeho autoparku. Do r. 2030 ich v┼íak ale pl├ínuj├║ zv├Ż┼íi┼ą aspo┼ł na 2,5 mili├│na. Na druhej strane s├şce dnes ┼áv├ędsko exportuje asi 10 % el. energie, ale z├írove┼ł rastie r├Żchlej┼íie ne┼ż sa p├┤vodne predpokladalo po nej aj dom├íci dopyt. Na rozdiel od susedn├ęho N├│rska ┼áv├ędi do moderniz├ície svojej elektrickej prenosovej s├║stavy (rozvodnej siete) neinvestovali dostatok finan─Źn├Żch prostriedkov. T├í je pritom v s├║vislosti s elektromobilitou ├║plne nevyhnutn├í (tu by som sa zastavil a sp├Żtal sa slovensk├Żch politikov ktor├ş b├ísnia o elektromobilite a mno┼żstv├ích elektro├íut na slovensk├Żch cest├ích, ─Źi sa aspo┼ł n├íznakom zamysleli nad podobn├Żmi probl├ęmami. Mysl├şm, ┼że slovensk├í rozvodn├í sie┼ą je na tom e┼íte ove─ża biednej┼íie ako t├í ┼ív├ędska), preto napr. ┼átokholm nebude schopn├Ż a┼ż do r. 2030 zabezpe─Źi┼ą potrebn├Ż po─Źet nab├şjac├şch stan├şc. Je zn├íme, ┼że ÔÇ×elektromobily m├┤┼żu rozvodn├║ sie┼ą tvori┼ą, ale ju aj po┼íkodi┼ą ak je poddimenzovan├íÔÇť.
muziker
muziker
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

PredchádzajúcaĎalšia

Nasp├Ą┼ą na Vo─żn├í t├ęma

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: mr.dred a 4 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist