Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Odoslaťod muziker » 12 Jún 2019, 20:55

... no tohto roku nám elektrina podražila a na budúci rok to bude repete ako cez kopirák - momentálne sa politici už len dohadujú o koľko si priplatíme... a odteraz to takto pôjde už každý rok. Bude to ďalší sociálny balíček pre národ, taký malý ale pravidelný novoročný darček politikov. Už len aby prevzali Husákovu komunistickú rétoriku - nebude za zdražovať, len sa upravia ceny :D . Problém je, že vždy len jedným smerom, teda nahor.
muziker
muziker
Obrázok používateľa
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6013
Vek: 70.55
Založený: 10.03.2009
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Karma: 46

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Odoslaťod muziker » 13 Jún 2019, 12:13

... a teraz pár slov o batériách ...
Keďže v súvislosti s elektromobilmi sa skloňujú stále častejšie vlastnosti batérií, tak vraj "budúcnosť elektrobatérií predstavuje grafén".
Všetci vieme, že v posledných 25 rokoch vedie (drží sa stále na čele) lítium-iónová batéria. Je to preto, lebo dokáže "natlačiť" do malého priestoru veľké množstvo energie. Ale podľa spoločnosti CCS Insight už dosahujú lítium-iónové batérie (+ súvisiace technológie nabíjania) svoje hranice možností, tak vzniká nutnosť hľadať alternatívne technológie. Ukazuje sa, že jednou z nich je aj zdroj el. energie založený na graféne. Jeho výhodou je to, že materiál starne pomalšie než lítium a naviac nové - grafénové batérie sú aj ľahšie. Poteší aj to, že vraj majú 100x lepšiu elektrickú vodivosť oproti medi ako aj to, že elektróny sa cez grafén pohybujú 140x rýchlejšie než cez silikón.
Aj keď sú výrobné náklady takýchto batérií zatiaľ vysoké, po zavedení masovej výroby rapídne klesnú a batérie budú pre trh podstatne lacnejšie. Podstatné je, že by mali byť aj bezpečnejšie a ekologickejšie než ich predchodca (lítium-iónové), a čo poteší najmä pri takých mobiloch (ale nielen pri nich) je to, že pri prípadnom zlyhaní kontrolných mechanizmov by vôbec nemali vzplanúť (viď mobily Samsung v nie tak dávnej minulosti). Ako som už naznačil, nie je to len o batériách pre elektromobily, ale aj napr. pre také smartphony...Samsung už v októbri 2018 dokončil vývoj tzv. grafenových batérií (asi k tomu prispeli aj problémy v ich mobiloch). Predpokladá sa že do mobilných telefónov by sa mohli dostať už v priebehu tohto roka (2019), lebo lítiové batérie už niekoľko rokov narážajú na energetické limity. To spôsobuje, že ich vývoj sa nezadržateľne spomaľuje. Nové grafenové batérie od Samsungu (ich technológia je založená na „guličke“) majú mať až o 45 % vyššiu kapacitu a dobíjať sa majú 5x rýchlejšie než klasické lítium-iónové batérie. Takže dajme sa prekvapiť čo nám prinesie najbližšia budúcnosť ... dúfam len že všetko okolo grafénu sa nezvrhne len na vidinu veľkých ziskov u pár veľkých globálnych hráčov.
muziker
muziker
Obrázok používateľa
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6013
Vek: 70.55
Založený: 10.03.2009
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Karma: 46

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Odoslaťod mato3000 » 14 Jún 2019, 09:42

no prinesie len to, že tých 95% ludí čo tak slastne chrochká za ekológiou , bude mať hlbšie do vrecka, pretože zdražie elektrina a tedy elektrovýstrelok sa prenesie na národ a elektroautá budú dotované ... inak povedané, ja si kúpim teslu a vy mi za ňu budete priplácať :potlesk: ... sory že som urazil tých 5%, ale keď je dnes tá demokracia .......

P.S: ... ááá ozaj , ja si tú zvýšenú platbu za elektrinu prenesiem do výrobkov 8) a čo vy ? .... krásny paradox keď 95% ludí " riadi " smerovanie štátu ....
mato3000
Obrázok používateľa
Power user
Power user
Príspevky: 9621
Založený: 04.01.2009
Bydlisko: BA
Karma: 122

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Odoslaťod romiadam » 14 Jún 2019, 21:30

Na tom celom je smutne to ze ceny urcuje par ludi pre miliony ludi tak ako sa to im hodi.
Krasny priklad je to ze svetova cena ropy klesla o 50% a benzin iba o par halierov aby sa nepovedalo. A onedlho to vyskocilo spat na nornal.
Tak to bude aj s elektrikou.Cim viac ako usetrime tym bude drahsia. Cim viac elektromobilov tym bude elektrila drahsia....atd....
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje
romiadam
Obrázok používateľa
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2736
Založený: 09.04.2008
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Karma: 13

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Odoslaťod Drakoush » 14 Jún 2019, 21:51

Benzín stojí prd, len je zaťažený daňami - spotrebnou daňou, daňou z pridanej hodnoty...
Čo sa týka zvyšovania cien, to je predsa trhový mechanizmus, funguje tak celé storočia a Vám to aj tak príde divné. Je jasné, že keď sa elektromobil masovo rozšíri, prudko stúpne aj dopyt po elektrickej energii. A tá samozrejme zdražie. A nielen to. Budeme ešte viac energie kupovať zo zahraničia, posilňovať vedenia, budovať nové elektrárne, meniť trafáky a kopec vecí, pretože dopyt bude masívny. A ak si myslíš, že to riaditeľ elektrární zacvaká z vačku - veď to je pre ľudí, ja im to zaplatím - tak si na riadnom omyle. Takto to nefunguje ani v tom ospevovanom Írsku, ani nikde. Tieto všetky náklady zaplatíte vy na faktúre. Až jedného dňa pochopíte, že to bola cesta vedľa - ale tie náklady už boli zarátané a budete ich platiť stále a stále.

Len tak pomimo, na tému “green energy”... V Malženiciach je moderná paroplynová elektráreň, jedna z najmodernejších v Európe. Asi okolo roku 2009 bola zakonzervovaná a výroba energie v nej pozastavená. Dodnes je tam živých nehorázne veľa systémov pre konzervovanie - tlačenie olejov, sušiče, obehové čerpadlá... To tiež platíte Vy. Pointa ale je, že elektráreň potrebuje na mzdy, tak počas špičiek dodávajú do siete energiu vyrobenú pomocou 4ks veľkých, odhadom hádam aj 1MW na kus generátorov na naftu, ktoré boli v objekte inštalované ako technologická súčasť elektrárne - na štart z blckoutu. Toto je len malá ukážka toho, aká je el. energia zelená.

EDIT: zaujímalo by ma, čo je na slove blckout také hanlivé, keď ho vyhviezdičkuje...
Drakoush
Obrázok používateľa
Moderator
Moderator
Príspevky: 9515
Vek: 23.99
Založený: 08.02.2012
Bydlisko: Nitra
Paragraf: 22
Karma: 47

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Odoslaťod hpeter » 15 Jún 2019, 13:58

eko paliva....
spomenul som si na jedno youtube video, kde typek skusal dymivost vo viacerych E_ typoch.
najcistejsi bol e0 ci e85. aj farby kvapaliin boli rozdielne.. :lol:
jeho nazor bol, ze vdaka etanolu, si mozu rafinerky dovolit davat viacej sraciek (BTEX-benzen,toluen, ethylbenzen, xylen) do benzinu.
negativne vlastnosti e5,e10,.., rafinerky ukryvaju za etanol.
vlastne tie aditiva na "zly" etanol bojuju chemicky nie kvoli nemu, ale kvoli tym lacnejsim srackam.
v podstate tie special hadice na etanol benzin, maju oznacenie indikujuce odolnost voci btex.
pozri prierez palivovych hadic urcenych na e_. vnutorna vrstva je teflon! denaturak stare hadice neznici, btex ano.
mozno tie sracky su lacnejsie na vyrobu, alebo mozno su odpadom (zadarmo) pri spracovani ropy.
tym padom toto "eko" sialenstvo je sponzorovane samotnymi rafinerkami...
hpeter
Obrázok používateľa
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1474
Vek: 35.38
Založený: 16.06.2013
Bydlisko: IL
Paragraf: 22

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Odoslaťod martin knocik » 15 Jún 2019, 16:35

Drakoush, Mato3000 - Dufam že nechcete tvrdit ze infrastruktura na spracovanie/transport/skladovanie/distribúciu ropy sa postavila sama od seba a spotrebitelia ju nemuseli zaplatiť.

Ak by armady celeho svetal neboi zavisle na ropných produktoch, tak by výstavba ropnej infrastruktury v minulosti zaručene išla pomalsím tempom.
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí
martin knocik
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1490
Vek: 28.31
Založený: 23.01.2008
Bydlisko: Trenčianska Turná
Karma: 7

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Odoslaťod Drakoush » 15 Jún 2019, 16:43

To samozrejme netvrdíme, ale tá sieť je už vybudovaná a kapacitne nám stačí aj pri tejto premávke. A možno je už aj zaplatená.
Drakoush
Obrázok používateľa
Moderator
Moderator
Príspevky: 9515
Vek: 23.99
Založený: 08.02.2012
Bydlisko: Nitra
Paragraf: 22
Karma: 47

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Odoslaťod mato3000 » 15 Jún 2019, 22:58

martin knocik napísal:Drakoush, Mato3000 - Dufam že nechcete tvrdit ze infrastruktura na spracovanie/transport/skladovanie/distribúciu ropy sa postavila sama od seba a spotrebitelia ju nemuseli zaplatiť......Viem kam si tým chcel zabrdnúť svojim príspevkom, ale uvedom si čo písal Drak .... už to máme a teraz sa ideme púšťať do niečoho, čo nepotrebujeme a hlavne mám to skomplikuje život ba dokonca možno priamo ohrozuje. Pozri, benzín - nafta prišli postupne podla potreby a záujmu. Tu nám teraz niekto silou mocou chce niečo vnútiť a pritom to takmer nik nechce a aj tí čo to chcú ešte nechápu čo im to prinesie. Verím že rýchlo zmenia názor. Ako som písal elektroautá sú v kurze, ale len v politickom kurze. Čo sa stane ak ich začne výrobca robiť na sklad a po 1-2 rokoch pride na to, že ich nik nechce ? .... už som to písal vyššie.

A to nehovorím o distribúcii elektiny, čo sa stane s tými stanicami keď ich bude využívať máloludí ? Všímaš si , že u nás budú vlasten pološtátne ? teda štát ich zaplatí a súkromík bude prevádzkovať .... Ja som strašne zvedavý ako politici s nami zase vybabrú, napríklad tak ako s bionaftou ...

Največšia komédia je, že elektroautá tu boli vždy dokonca skôr ako fosílaky ... aj Porsche bolo najprv elektroauto ... treba sa staviť v múzeu je tam vystavené. Nikdy sa neuchytili , počas socíku sme mali celkom slušný unikát elektroauta a tiež nebol záujem. Chápem, že vývoj šiel v baterkách a rekuperácii bohovsky daleko, ale stále len dobieha fosílne palivá a ted dobeh je asle sakra slabý .

Martin a tým žvástom o ropnej lobby a USA fakt never ... vojny sú/boli koli rope, ženám a sektám ... navrhujem utopiť ženy, zakázať ropu a upáliť všetkých sektárov a bude nám sveta žiť :pain:
mato3000
Obrázok používateľa
Power user
Power user
Príspevky: 9621
Založený: 04.01.2009
Bydlisko: BA
Karma: 122

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Odoslaťod hpeter » 16 Jún 2019, 13:00

kedysi sa ropne produkty kupovali v lekarni, sklenene demizony na vahu...

nechcem vediet coho politicky zmrd spolu s lakomym kapitalistom su schopni urobit so sucasnym stavom elektriny...
hpeter
Obrázok používateľa
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1474
Vek: 35.38
Založený: 16.06.2013
Bydlisko: IL
Paragraf: 22

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Odoslaťod mato3000 » 17 Jún 2019, 08:16

akože sú schopní ? šak už robia .... už bude elektrika drahšia o 20% , to pretože sa robia nové kontrakty a tieto stanice potrebujú mať zazmluvnené ... a začínajú skôr, aby to nebolo tak vidno ...
Ale čoho sa fakt obávam bude WV , tvári sa ako keby že sa bez elektroáut o dva roky nezaobídeme, teda začne vyrábať mrte áut na sklad, menagerikovia si povedali, že to je budúcnosť a prestávajú s výrobou bežných áut ... teda u nás nebude čo vyrábať ... a čo sa stane, ak ludia nebudú mať záujem ? no strata sa ako som písal odpíše, prípadne im to zlomí vazy. Sranda bude len to, že keďže budú nepredajné, tak EU bude podporovať ich predaj dotáciami + objavia sa nové bane ma lítium ( viď TESLA ) , cena pojde do prdele a teda si ludia budú tie autá kupovať ako kosačky na jeden rok ... teda v konečnom dôsledku sa zvíši produkcia za málo peňazí a teda viac CO2, viac zdrojov, viac elektriny a teda zase viac CO2 a mastno-vlasatí ochranári budú chrochkať na námestiach a o to viac zakazovať postreky proti komárom, šak prírodu teba chrániť .... už sa teším .... ale ja na staré kolená aj tak pôjdem odtialto doprdele do teplých krajín, takže vám prajem príjemný pobyt .....
mato3000
Obrázok používateľa
Power user
Power user
Príspevky: 9621
Založený: 04.01.2009
Bydlisko: BA
Karma: 122

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Odoslaťod muziker » 17 Jún 2019, 08:46

Toto prosím neberte ako "vyplakávanie nad niečím" ale iba ako reálny (aj keď možno podľa niektorých trocha pritiahnutý za vlasy) pohľad na život človeka ktorý toho prežil za posledných 70 rokov skutočne dosť ako aj viacero -izmov, pričom nazrel za tú dobu aj do iných končín sveta a trocha si to tam poobzeral ...
Jedno je isté, dane a ceny budú do budúcna len a len stúpať hore (tak sme to poznali už za socíku, aj keď komunisti radšej hovorili o "úpravách cien" nie o ich zvyšovaní). Treba si uvedomiť základné veci okolo toho, a síce že kapitalizmus je založený na podnikaní a hlavný cieľ podnikania je vytváranie ziskov a nie spokojnosť a šťastný bezstarostný život širokých más ľudí - k tomu nakoniec speje globálne celé ľudstvo bez ohľadu na -izmus v ktorejkoľvek krajine sveta.To vytvára tlak na zvyšovanie platov (príjmov všeobecne) a vyššie platy značia vyššiu kúpyschopnosť obyvateľstva. Politici preto potrebujú vytvárať potrebu vyššej kontroly nad financiami bežných ľudí a preto sa očakávajú vyššie obraty a vymýšľajú sa nové spôsoby ako obrať ľudí o zarobené a viackrát zdanené peniaze. Je to taký uzavretý kruh z ktorého nejde vystúpiť (viď napr. úverovú politiku - kde sa najprv poskytnú akože výhodné úvery a vo výsledku je z toho trauma na celý zbytok života). V konečnom dôsledku však bežní ľudia nikdy nebudú mať viac peňazí, len budú mať relatívne pocit že si môžu viac kúpiť, ale reálne iba cca 5 % ľudstva bude naďalej sústreďovať "bohatstvo" na svojich účtoch a v majetkoch, kým zbytok cca 95 % ľudstva bude drieť na splatenie svojich úverov. Tým sa budú neustále prehlbovať rozdiely medzi jednotlivými vrstvami ľudí - ale na druhej strane je zbytočné snívať o rovnosti, lebo ide o rovnakú ilúziu ako bol toľko ospevovaný a očakávaný komunizmus - o ktorom všetci hovorili, ale ešte nikto ho nevidel ani nezažil ... a tak to ostane aj do budúcnosti ... sú to proste len medové motúziky pre bežných ľudí aby sa nebúrili a snívali svoj večný sen o krajších zajtrajškoch. Medzitým všetci nespokojenci a rebeli zostarnú a nakoniec zistia, že sa vlastne vôbec nič k lepšiemu v ich živote neposunulo, len pribudli nejaké choroby, behanie po nemocniciach a platby za to na každom kroku - lebo bezplatné zdravotníctvo aj keď je zakotvené v ústave, je rovnaká ilúzia ako komunizmus. Tieto ilúzie však ľuďom nanapravia žiadne sociálne balíčky akejsi sociálnej demokracie, teda ani vlaky "zadarmo" ani "vianočné príspevky ku dôchodkom" - viac by určite pomohli také dôchodky pre tých čo odpracovali celý produktívny život (pre všetkých - nielen pre "našich") aby neboli potrebné žiadne kulehy v podobe sociálnych balíčkov.
Ako príklad uvediem, že dnešní dôchodcovia (samozrejme až na niektoré, väčšinou veľmi "šikovné" výnimky) dreli celý život, aby nakoniec na staré kolená zistili, že vlastne reálne len živoria a aj keď sú obchody plné tovaru, tak si napriek (v prepočte vyšším príjmom oproti korunám) nemôžu dovoliť spokojnú starobu, lebo po polatení svojich účtov za bývanie, energie sú vlastne radi že sa môžu najesť a prakticky sú vlastne presne tam, kde boli po ukončení štúdií a nástupe do zamestnania za nástupné ( minimálne) platy. :D .
Aby to však nebolo len o dôchodcoch, tak rovnako by sa mali politici zamyslieť a postarať sa aj o mladých ľudí a najmä mladé rodiny, aby nám tu nevyrastali generácie ktoré budú iba utekať do zahraničia, alebo živoriť a splácať 30-ročné úvery až do dôchodku.
muziker
muziker
Obrázok používateľa
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6013
Vek: 70.55
Založený: 10.03.2009
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Karma: 46

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Odoslaťod rogi » 17 Jún 2019, 09:47

Som zvedavy ci budu aj pri elektromobiloch domaci tunigovaci :biggrin: ktory budu chciet zvysit vykon pti akceleracii. Co som videl bateriu do elektromobilu ma kapacitu 50kWh a napätie 450 V a vahu 350 kg.
viem iba základy s elektrotechniky, viem urobiť plošák foto cestou, osadiť súčiastkami, keď to nefunguje som v koncoch :( ale nie celkom :D
požívam tieto mm.DT830d,DT9205B,PU500,PU140,
rogi
Obrázok používateľa
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 279
Založený: 23.04.2009
Bydlisko: Ružindol
Karma: 0

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Odoslaťod mato3000 » 17 Jún 2019, 09:53

muziker .... a komu kedy šlo o bežných ludí ? (95%) ... nikomu, oni práveže slúžia len na to aby spotrebovávali a tedy vatvárali zisk. A to tu nejde o kapitalizmus alebo iný -izmus, to je princíp odjakživa. Teda poddaní a páni ... môžete to nazvať ako chete. V dnešnej dobe je ale možnosť to zmeniť, lenže čuduj sa svete drvivá večšina (95%) to v reáli nechce. Ja si neviem predstaviť, že by som niekedy v živote volil zlodeja, podvodníka, klamára . Proste som taká debilná nátura. Tiež si neviem predstaviť, že by som pre niekoho pracoval a dával mu svoje schopnosti a možnosti, len aby som mohol prežiť. Takže všetko je v rukách ludí ale oni chcú byť vedení a chcú trpieť ... preto som napríklad už 20 rokov dozadu nazval slovákov - sado-masochistami. Proste je tomu nechápem , ale zase na druhú stranu to tiež využívam :pain:
mato3000
Obrázok používateľa
Power user
Power user
Príspevky: 9621
Založený: 04.01.2009
Bydlisko: BA
Karma: 122

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Odoslaťod burizon » 17 Jún 2019, 11:24

mato3000 napísal: V dnešnej dobe je ale možnosť to zmeniť, lenže čuduj sa svete drvivá večšina (95%) to v reáli nechce.

To si ako myslel? Akože voľby? Alebo aby každý začal robiť sám na seba - podnikať?
burizon
Obrázok používateľa
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Založený: 07.11.2007
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Karma: 4

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Odoslaťod romiadam » 17 Jún 2019, 16:17

mato to hodil vsetko do jedneho vreca. Keby kazdy mal zivnost alebo s.r.o. tak kto by robil?

Kto by robil sektretarku, zamestnanca, kuchara, casnika vodica autobusua pod.? Alebo mas na mysli to nech to vsetci robia na zivnost?

Tu treba zmenit tych 5% nech nehrabu na seba. Nechapem naco niekomu je 5 milionov 10mil. 100mil. 1bil. a viac na ucte? Len na to aby 95% zivorilo. A problem je ze 95% to nikdy nezmeni lebo na to nemaju prostriedky. Ked vznikne lider co by viedol tych 95% tak ho ti z 5% odstrania (vid pekny priklad zabiteho novinara z Mače. A to len na nieco poukazal. Potom sa najde fiktivny vinnik, tomu sa pekne zaplati a ten si to odsedi. Ked vyjde z basy ma postarane na cely zivot).

A tych 5% co by to mohli zmenit to nezmenia lebo su tam v tych 5% a im to takto vyhovuje.

Takze nikdy sa nic nezmeni. Ja som to pochopil 10-15 rokov po prevrate, ked som videl ze pre 95% sa to nezlepsuje.
Nehovorim teraz o podnikateloch a zivnostnikoch ktorym busines ide. Ti mozu povedat s kludnym svedomim, ze sa po prevrate polepsilo. Je to uhol pohladu. Ja nie som podnikatelsky typ. Ja by som mojim zamestnancom dal tak vysoke pkaty (aby sa mali dobre) ze by mi to zruinovalo firmu. Ja som ten co robi na niekoho.
Na to aby niekto s niecim zacal musi byt aj podnikavy typ a zaroven mal uz neake zaklady. Z nuly sa velmi velmi tazko odraza hlavne teraz tak dlho poprevrate, ale netvrdim ze to neide. Este tesne po prevrate sa to dalo lahucko. Ale aj vtedy clovek musel vediet kde je sever.
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje
romiadam
Obrázok používateľa
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2736
Založený: 09.04.2008
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Karma: 13

Predchádzajúca

Naspäť na Voľná téma

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: gfox, MilanSV a 3 hostí.

Forums ©
Autor stránky je Ondrej Závodský(zawin), o graficky design sa stará Ľuboš Fabo(BUFU).

TOPlist

Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.70 sekúnd