JE Mochovce a Rakúski aktivisti

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

aladar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 04 Jún 2018, 21:22

Re: JE Mochovce a Rakúski aktivisti

Príspevok od používateľa aladar » 17 Jún 2019, 15:43

Vo vyvoji je 4 generacia jadrovych reaktorov, ktora sa dokaze chladit velkou zasobou vody samospadom, pripadne solnymi roztokmi, ktore znesu vyssie teploty a nerozkladaju sa na vodik a kyslik, ako voda atd. A k tomuto prispela Fukusima. Co sa moze pokazit sa aj pokazi(Fukusima) a komu moze zadrbat, tomu aj zadrbe(Datlov), vid ten nemecky pilot, co vymkol kolegu dopravneho lietadla a napikoval do kopca. Podla mna by mali byt vsade aspon 3 technicke okruhy, pocitacove 4, pretoze ked je jeden technologicky okruh v udrzbe, druhy sa pokazi za prevadzky, tak treti stale funguje a ked vypadne jeden pocitac, dva s roznym nazorom nepridu na to, co je pravda.
Ze sa amateri montuju do bezpecnosti je podla mna v poriadku*, pretoze aj vdaka nim sa nad tym profesionali, ktori mozno spadli do svojich predstav svojej neomylnosti mozu vyslobodit zo svojej neomylnosti, alebo svojej akceptacie zbytocne velkeho rizika.

*Ved aj ja som amater v Jadrovej bezpecnosti. :mrgreen:
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10148
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: JE Mochovce a Rakúski aktivisti

Príspevok od používateľa 5ko » 18 Jún 2019, 19:57

Keď pri výmene palivových článkov netrafili v Bohuniciach palivovým článkom do diery a skrížil sa im, tak som práve ja písal tú správu zo zvodky operačného strediska KS ZNB do Prahy -ďalekopisom a netušil som, že práve takáto ,,drobnosť,, bude znamenať jej koniec.
Keď buchol Černobyl, tak bežal vtip, že aký je rozdiel medzi Americkou a Sovietskou radioaktivitou?... tá sovietska vraj neškodí! :D
Dcéra mala vtedy 8 mesiacov a možno nemá teraz 170cm po mne ,ale po tej neškodnej radiácii.Keď jej vypadali mliečne zuby, tak jej začali rásť v hornom rade ďalšie predné zuby, ale nie normálne, ale také špicaté a na rontgene zistili, že za nimi má ešte tretí rad,normálnych, takže tie divoké museli ísť operačne von a teraz ich má našťastie pekné a normálne. :wink: Hríbov vtedy bolo viac ako stromov na Horehroní.
Už sme si mohli zvyknúť na to, že k najdôležitejším problémom sa vyjadrujú a rozhodujú o nich tí,čo o tom majú najmenšie tušenie.
Volakedy sa hovorilo, že ak chceš byť prezidentom, musíš byť najprv v base./ Husák, Havel,/
Dnes stačí byť zeleným aktivistom hrabať sa na skládke a si prezidentka. :D
Pripadá mi to trochu schizofrenické myslenie zelených,ktorí sú proti vodným elektrárňam kvôli rybám ,ale pritom práve tú energiu najviac propagujú ako najekologickejšiu.Veď ak majú čas protestovať na námestiach,mohli by za ten čas prenášať tie lososy vo vedrách. :D Všetko sa dá vyriešiť, ale oni nepotrebujú jednoduché riešenia, pretože potom by sa memali ako zviditelniť a založiť si na tom svoju kariéru. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: JE Mochovce a Rakúski aktivisti

Príspevok od používateľa oravan » 18 Jún 2019, 22:37

Pravda pravda .
0

aladar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 04 Jún 2018, 21:22

Re: JE Mochovce a Rakúski aktivisti

Príspevok od používateľa aladar » 20 Jún 2019, 03:56

@5ko, o tretom rade zubov som uz 2x cita, raz to bolo babka v CR a potom tusim v Cine niekomu sa narodilo. Ludia su stale vyssi kvoli dobrej strave v sucasnej dobe. Pokial viem, nenasli sa rozidely v Europe medzi zasiahnutymi a nezasiahnutymi oblastami radioaktivitou take, ako popisujes. To o tych hubach som pocul tiez, ale huby sa urodia kazdy rok 1-2x aj bez Cernobylu.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10148
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: JE Mochovce a Rakúski aktivisti

Príspevok od používateľa 5ko » 20 Jún 2019, 06:03

,,Ludia su stale vyssi kvoli dobrej strave v sucasnej dobe. "
O tej dobrej strave by sa dalo polemizovať, pretože je to skôr spôsobené rastovými hormónami,ktorými sa napchávajú kurence a iné zvieratá ktoré konzumujeme a to sa odrazilo aj na raste výšky populácie. :wink: Ale to som už mimo témy.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

aladar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 04 Jún 2018, 21:22

Re: JE Mochovce a Rakúski aktivisti

Príspevok od používateľa aladar » 20 Jún 2019, 09:07

@5ko, ja som tomu tiez daval vahu, ale pred par dnami som videl/počul tento rozhovor detského endokrinológa v rádiu: https://www.youtube.com/watch?v=bIzcFXVxvpo. Aj keĎ to moc jasné nemajú a museli by skúmať kurencožrútov. Dôsledky, alebo možné dôsledky nedostatočného dodržiavania predpisov a hlavne zbytočného riskovania je takmer téma. :)
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: JE Mochovce a Rakúski aktivisti

Príspevok od používateľa romiadam » 20 Jún 2019, 11:43

Ked sa tu nakusla tema stravy, tak dobra strava dnes je ta, ktora vydrzi len par dni v chladnicke, a taka ktoru by vasa prababka alebo jej mama vedela zadovazit alebo sama doma vyrobit. Aj brabcova mat je sdtava ked sa konzumuje v spravnej kombinacii s inymi potravinami.

Vsetko ostatne dnes je prechemizovane kvoli trvanlivosti, krase a chuti a vobec to nema nic spolocne so zdravou stravou. Dnes je vsetko len o businesse a peniazoch a vsetko ostatne nikoho netrapi. Peniaze vladnu svetom. Vsak napokon farmac. priemysel potrebuje chorych ludi tak vitaju tu vesketu chemiu v potravinach aj ked su jedovate.

Mimochodom som cital ze CocaCola obsahuje karcinogennu chemiu ktora jej dodava tu specificku chut a cely svet sa tym nalieva. A vsetko je ok. Sme len ovecky....
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10148
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: JE Mochovce a Rakúski aktivisti

Príspevok od používateľa 5ko » 20 Jún 2019, 18:07

To je na dluhý a iný debáát, ako by povedal Bugár, ale čo sa čudujeme, veď len čo sa ja pamätám,tak za mojich mladých čias som sa učil že počet ludí je 4,5miliardy no a odvtedy sa už dokázal zdvojnásobiť.Dokedy to naša Zem vydrží chovať,hlavne, ak si ju devastujeme takými spôsobmi a takým nárastom populácie?Je nás vela a preto sa mocní sveta rozhodli že akýkolvek spôsob, ako znížiť množenie je vhodný a akceptovatelný pre akýkolvek ...izmus a tak sa vždy dohodnú ako to dosiahnuť.Hlavne, že ešte aj zarobia na tom, či je to už vojna, alebo humanitárna pomoc.Účel svätí prostriedky- to je dnešné heslo a odjakživa aj bolo .Ale to už je iná politika ako rakúski zelení. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

aladar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 04 Jún 2018, 21:22

Re: JE Mochovce a Rakúski aktivisti

Príspevok od používateľa aladar » 21 Jún 2019, 02:16

Ze by som zacal kospiracne, ked to tu takto pokracuje? :)
@romiadam, dakedy sa potraviny konzervovali len zavaranim/teplom a sem tam sa stalo, ze niekto zomrel. Teraz je chemia, ako pises vsade, ale je mensia sanca, ze zomrez z tyzdna na tyzden, ako sa to stalo mojmu znamemu, zdravemu 30r chlapovi. V utorok vraj zjedol daku konzervu, vo stvrtok siel k lekarovi a v sobotu bol mrtvy. Podobne, ale z moc cerstvej stravy sa stalo v Nemecku, kde bola moda zdravych klickov https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/sm ... le:703560/
Ako chce farmaceuticky priemysel chorych ludi, tak chce aj zdravostravovy biznis zdravych ludi, nech mu robia reklamu. Je to len o tom, co si ludia vyberu a ktory dodavatel ako dodrzuje bezpecnostne predpisy a ako su tieto predpisy nastavene. Aka je moralka, ci opatrnost vsetkych zucastnenenych. Ako v jadrovej energetike, aby som sa vratil k teme. :)
@5ko, Občas si môžeš niekde prečítať, že zem dokaze uzivit 11 miliard ludi. https://www.interez.sk/bude-nas-11-mili ... populacia/ Pred 10-20 rokmi som v dakej ezoterickej knihe cital, ze existuje 11 miliar duší! Či to ezoterici zobrali od vedcov skumajucich potravinarstvo, alebo to vycucali z kolektivneho nevedomi, alebo spocitali duse nebostikov okolo nas, neviem. ...Keď konšpirácie, tak aj ezoterika! :D Znizit populacia sa da aj v pohode za 50 rokov nemnozenia sa. Netreba na to zabijat ludi. Staci im dopriat dostatok inej, ako sexualnej zabavy a aj na tom sa da zarobit, ci nie. :)
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: JE Mochovce a Rakúski aktivisti

Príspevok od používateľa romiadam » 21 Jún 2019, 11:07

Zaviest celosvetovo 1- 2 dieta na rodinu a ak sa narodi dalsie tak neako to sankcionovat % na vyske prijmov a hodnoty vlatnictva nehnutelnosti. Neviem ako to maju v Cine.
Neposlusnych romov pridavky davat len na dve deti alebo rovno sterilizovat. :biggrin:
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

aladar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 04 Jún 2018, 21:22

Re: JE Mochovce a Rakúski aktivisti

Príspevok od používateľa aladar » 09 Júl 2019, 02:25

Našiel som odpoveď/doporučenie na moje otázky:
"Odborníci jednomyseľne a jednoznačne zdôraznili potrebu "kultúry bezpečnosti" medzi zamestnancami JE: Presadenie prvoradej hlbokej filozofie, že bezpečnosť musí byť na prvom mieste!"
Zdroj: https://nanias.blog.sme.sk/c/497319/jad ... vanie.html
Ak by sa v Mochovciach postupovalo podľa tohoto, tak také fotky, ako uverejnili Rakúski aktivisti nevzniknú.
Pekný príklad, že treba byť opatrný stále je v inom Naniašovom článku. Aj keď to už nebolo o zodpovednosti samotných pracovníkov, ale riadiaceho pracovníka https://nanias.blog.sme.sk/c/490748/jad ... -ziva.html

@romadiam, Čína o ktorej píšeš, obmedzenie na 1 dieťa v rodine mala a už to zrušili. Zrazu ím začali chýbať ľudia a okrem toho, na vidieku, kde bol dôležitejší muž v rodine sa akosi premnožili chlapci, keďže keď si rodina "mohla vybrať", tak mali iba chlapca. Je zýbavné, ako sa pri zistení zníženia počtu obyvateľov Slovenska obávame zníženia populácie, keď inde sa zas píše, že Slovensko má zdroje pre 1,8 mil.ludí žijúcich v rovnováhe s prírodou.
Na príklade Turkov, ktorí pred desiatkami rokov odišli do Nemecka vidno, že zo svojích tradičných 6-7 detí zmenili svoje návyky a majú tiež len 2 deti, čo je o kúsok viac, ako domáci Nemci. Aj u nás mali ľudia v chudobných časoch bežne 5-8 detí. Prídavky dávať len na dve deti môžeš, ale nasilu sterilizovať nemôžeš. Za to Slovensko platilo tým ženám následne po zrušení režimu odškodné.
0

Používateľov profilový obrázok
lubbo7
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 06 Mar 2010, 00:00
Bydlisko: TN
Vek: 34

Re: JE Mochovce a Rakúski aktivisti

Príspevok od používateľa lubbo7 » 09 Júl 2019, 17:05

sankcionovat na vyske prijmu?
ty aplikujes logiku strednej/vyssej vrstvy na tu najnizsiu, resp najchudobnejsiu vrstvu..to fungovat uz z principu nebude

to su miliony ludi zijucich v slamoch, v zivotnych podmienkach podobnych ako nasi romovia v osadach...zivot z ruky do huby, praca vacsinou na cierno, kadejake fusky, sweatshopy...prave takito maju najviac deti...ako ich chces sankcionovat? zoberies im aj to malo? kto na to doplati? zas len tie deti...co s nimi urobis? do decakov? a kto to bude financovat? stat?

v minulosti mali manzelia vela deti najma preto, ze bola dost velka sanca ze o nejake, resp. vela z nich pridu...najcastejsie kvoli chorobe, vojne atd...a celkovo, nebolo tolko zabavy po veceroch tak sa aspon t*tkalo.

to chce prevenciu vo forme vzdelania, vychovy, zvysovania povedomia+zvysovania zivotnej urovne...co tazko docielis ked tusim cez 1 miliarda ludi nema zabezpeceny ani pristup k pitnej vode? to je beh na velmi dlhu trat

aj tak je to vtipne ze by sa malo siahat na tych najchudobnejsich a ich deti (lebo ich maju vela), pritom tu mame panov podnikatelov, resp. obrovske spolocnosti ktore neplatia dane, resp. platia smiesne ciastky vzhladom k dosahovanym ziskom
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: JE Mochovce a Rakúski aktivisti

Príspevok od používateľa romiadam » 09 Júl 2019, 21:33

S tym sterilizovanim som srandoval. Preto som tal dal smejka.

Ale polozim otazku do plena.
Ako by sa dalo zabranit rozmnozovaniu ludi, ktori to aj tak nevedia vychovat (kvoli detom).

Ja nehovorim nech maju 2-3 deti a nech su na urovni akej su, ale nie 8-10, len kvoli pridavkom a to sa aj tak nevychova, do decaku to nepojde(a ked im zoberu deti, narobi si dalsie), co z takych deti bude? Presne to co jeho otec a mama a bude sa to exponencionalne rozrastat..... Samozrejme cest vynimkam...
Myslim ze tato otazka nema riesenie....
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: JE Mochovce a Rakúski aktivisti

Príspevok od používateľa Merak » 10 Júl 2019, 01:21

Ja mám tri deti a vychovávam ich a platím ich a ešte k tomu aj manželku na materskej vyživujem.
Bývalý kolega má tiež tri deti, ale tak, že prvé bolo dievča a druhé dvojičky.
Ďalší kamarát má štyri deti a v pohode tiež. Ale to štvrté prišlo tak, že aj po aplikácii ženskej antikoncepcie do maternice lekármi aj tak otehotnela.
Potom susedia z vedľajšieho domu majú 2x dvojičky.
Jednoducho život si nájde cestu.

P.S.: ale neviem čo to už má spoločné s jadrovou elektrárňou?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: JE Mochovce a Rakúski aktivisti

Príspevok od používateľa romiadam » 10 Júl 2019, 02:10

Nic, :biggrin:, niekto tu spominal ze sa svet preludnuje.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
helios
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 900
Dátum registrácie: 02 Nov 2013, 11:19
Bydlisko: skoro Mauacky
Vek: 62

Re: JE Mochovce a Rakúski aktivisti

Príspevok od používateľa helios » 13 Júl 2019, 12:12

Aby sme sa trochu vrátili k téme:
Možno si ešte spomeniete, aký krik, protestné sprievody a blokovanie ciest robili rakúski aktivisti pred zopár rokmi, keď sa rozhodovalo, kto bude rekonštruovať Temelín. V hre bol totiž aj jeden ruský dodávateľ prác. Krik a protesty okamžite utíchli po tom, ako určili, že dodávateľom bude SIEMENS. Tak nech mi ešte niekto tvrdí, že rakušákom išlo o dáku ekológiu.
Hlavne, že sú úžasní ekológovia, ale cez 50% z nich doma kúri mazutom. :roll:
0

aladar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 04 Jún 2018, 21:22

Re: JE Mochovce a Rakúski aktivisti

Príspevok od používateľa aladar » 13 Júl 2019, 23:48

@helios, Siemens je Rakuska firma? Kolegialita s jazykom? Podla mna by rovnako dopadlo, ak by vyhrala francuzsky Alstom, alebo co ja viem, kto sa tam tomu venuje, alebo Americka firma. Kazda by bola pre nich doveryhodnejsia, ako firma z krajiny zodpovednej za Cernobyl. Tento faktor dovery k jazyku a nedovery ku krajine povodu Cernobylu bol som bral do uvahy viac. Vsak ak teraz nemaju JE, tak su v prvom rade paranoici a nemozno ich obvinovat, ze im ide o kseft Siemensu. :wink:
0

aladar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 04 Jún 2018, 21:22

Re: JE Mochovce a Rakúski aktivisti

Príspevok od používateľa aladar » 04 Aug 2019, 09:36

Toto som chcel k tym fotkam z Mochoviec:
3. Kultúra jadrovej bezpečnosti.

Havária na 4.bloku Černobyľskej JE bezprostredne súvisí so špecifickým pojmom „Kultúra jadrovej bezpečnosti“. Samozrejme že rôzne a aj veľmi vážne havárie (a aj mimo jadrovej energetiky) sa stali aj predtým, ktoré mali svoju „koreňovú príčinu“ v „kultúre bezpečnosti“. Pritom do pojmu "kultúra bezpečnosti" musíme zahrnúť všetky činnosti v procese projektorvania, výstavby, prevádzkovania, odborného dozoru a nakoniec aj likvidácie JE.

Ale teda, ako veľmi správne podotkol hlavný inšpektor ÚJD SR Peter Uhrík, až havária v Černobyle poukázala na neodškriepiteľnú dôležitosť kultúry bezpečnosti a neodškriepiteľného vplyvu manažérskych a ľudských faktorov na výkonnosť v oblasti bezpečnosti v jadrovej energetike.

A aj samotný pojem „kultúra bezpečnosti JE“ bol prvý krát použitý až v súhrnnej správe INSAG-u (1986) o hodnotení havárii v Černobyle, kde bola kultúra bezpečnosti opísaná v zjednodušení ako:

"Súhrn charakteristík a postojov v organizáciách a jednotlivcoch, ktoré stanovuje, že do pozornosti ich významu ako ich prvoradá priorita dostáva otázka jadrovej bezpečnosti v JE."
Zdroj: https://nanias.blog.sme.sk/c/513665/jad ... nobyl.html
Len to pred mesiacom ešte nevyšlo.
0

Napísať odpoveď