Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Zn├ş┼żenie DC nap├Ątia na fotovoltaickom paneli-POMOC

Zn├ş┼żenie DC nap├Ątia na fotovoltaickom paneli-POMOC

Pomoc v oblasti v├Żkonovej elektroniky (zdroje, nab├şja─Źky, meni─Źe a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Zn├ş┼żenie DC nap├Ątia na fotovoltaickom paneli-POMOC

Odosla┼ąod Robert00 » 08 J├║l 2019, 10:00

Ahojte touto cestou vas chcem poprosit o radu popripade riešenie mojho problemu. Mam amorfny fotovoltaicky panel ktory ma vystup pri max vykone 33V/4,1A a ked je nezatazeny tak 46.2V/5,1A. Dalej mam invertor gridfree 2kw ktory pracuje so vstupnym napatim 40-90V DC. A tu je ten problem ked zapojim dva panely do serie tak hrozi ze to napatie bude vacsie ako invertor dokaze strebat. Su to sice len 2V ale docital som sa ze hlavne v zime ked je panel studeny a naraz nan zasvieti slnko tak to vie vybehnut aj vyssie a preto mam obavy. Ked zapojim panely paralelne tak nemam dostacujuce napatie. Kedze nechcem pouzit baterie tak MPPT regulator neprichadza k uvahe. Vie mi niekto poradit ako by som to napatie vedel znizit v pripade ze to vybehne??.

Ja som rozmyslal ze by som pouzil napriklad arduino na snimanie napatia a cez rele obvod prerusil ked to vybehne nad 90V. Ale najradsej by som to prepol na obvod ktory by stiahol napatie aspon o 20V alebo stabilizoval na nejaku hodnotu. Vopred dakujem za kazdu radu a napad.

Snazil som sa googlit aj pozerat temy na svetelektro nic co by moj problem vyriesilo som nenasiel mohol som pouzit aj zle klucove slova tak sa ospravdlnujem ak sa tu uz nieco podobne riesilo.
Robert00
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 2
Zalo┼żen├Ż: 08.07.2019

Re: Zn├ş┼żenie DC nap├Ątia na fotovoltaickom panely-POMOC

Odosla┼ąod technikus110 » 08 J├║l 2019, 10:31

Mam amorfny fotovoltaicky panel ktory ma vystup pri max vykone 33V/4,1A a ked je nezatazeny tak 46.2V/5,1A.

Nap├ş┼í k├│d a v├Żrobcu panelu, toto sa mi moc nezd├í.
technikus110
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 537
Vek: 59.65
Zalo┼żen├Ż: 28.06.2018
Paragraf: 24

Re: Zn├ş┼żenie DC nap├Ątia na fotovoltaickom paneli-POMOC

Odosla┼ąod Dolfi » 08 J├║l 2019, 11:16

Si tro┼íku ved─ża s t├Żmi parametrami. ├üno 33 V/ 4,1 A je max. v├Żkon panela. No 46,2 V je max. nap├Ątie napr├ízdno a 5,1 A je max. pr├║d do skratu.

Teraz ot├ízka. M├┤┼że nasta┼ą niekedy tak├í situ├ícia, ┼że by ostal meni─Ź bez z├í┼ąa┼że ? Ak ├íno, tak sk├║s o ko─żko poklesne nap├Ątie dvoch panelov v s├ęrii pri behu meni─Źa napr├ízdno. Mo┼żno bude┼í prekvapen├Ż, ┼że 46,2 V to nedosiahne ani n├íhodou.

Pre istotu m├┤┼że┼í na vstup meni─Źa da┼ą ochranu. Len neviem, ak├Ż max. pr├║d priv├ídza┼í na ten 2 kW meni─Ź. Pri t├Żch 2 x 33 V to zrejme m├┤┼że by┼ą aj 30 A. Asi najschodnej┼íie bude tie panely vyskratova┼ą cez v├Żkonov├Ż (priemyseln├Ż) tyristor. Na Bazo┼íi sa d├í zohna┼ą za p├ír kor├║n. Zop├şna┼ą ho m├┤┼że┼í cez s├ęriu zeneriek povedzme vyskladan├║ na 80 V a nejak├Ż ochrann├Ż odpor. Treba to spr├ívne navrhn├║┼ą, pod─ża citlivosti tyristora. Ten m├┤┼że potrebova┼ą aj dos┼ą ve─żk├Ż pr├║d, (r├ídovo nieko─żko 100 mA). Treba tyristor zmera┼ą !
Druhotriedny nadriaden├Ż si nikdy nevyberie prvotriedneho ale tre┼ąotriedneho podriaden├ęho.
Dolfi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 10265
Vek: 66.62
Zalo┼żen├Ż: 17.08.2008

Odosla┼ąod mr.dred » 08 J├║l 2019, 11:30

...nesta─Źilo by tam da┼ą do s├ęrie di├│dy (napr.5ks) v priepustnom smere ? Z Tesl├íckych napr. KY715-719.
Ne┼íikovn├ş elektrik├íri maj├║ ob─Źas tak├║ zvl├í┼ítnu iskru v oku.
mr.dred
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 3103
Vek: 54.11
Zalo┼żen├Ż: 17.08.2011

Odosla┼ąod Dolfi » 08 J├║l 2019, 12:06

Pod─ża m┼ła, ┼íkoda toho straten├ęho v├Żkonu na t├Żch di├│dach.

Ten tyristor by tam bol len "pre istotu". Nemal by sa v podstate zap├şna┼ą. Ak ten meni─Ź p├┤jde a fakt bude dobre sledova┼ą to maximum v├Żkonu, tak by na dvoch paneloch v s├ęrii malo by┼ą max. 66 V. A to je hodne ─Ćaleko povedzme od 85 V, (80 V zenerky, cca 2,5 V GK tyristora a cca 2,5 V ochrann├Ż odpor).
Druhotriedny nadriaden├Ż si nikdy nevyberie prvotriedneho ale tre┼ąotriedneho podriaden├ęho.
Dolfi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod Robert00 » 08 J├║l 2019, 15:23

Je to panel znacky Parabel uniflat 272.

Menic nema (neviem z akeho dovodu) udany maximalny vstupny prud ale teoreticky ho odhadujem na 50A kedze je 2kw a minimalny pracovny vstup je 40V. Ja chcem zapojit 16 panelov (paralene 2 v serii)
Paci sa mi ten napad s tyristorom dakujem.

Este sa chcem opytat keby som seriovo vyskladal diody a zapojil ich paralelne ako na obrazku fungovalo by to ze by to neprepustilo vypocitane napatie alebo to je v mojom pripade blbost takto zapojit.
Pr├şlohy
Snímka obrazovky 2019-07-08 o 14.43.57.png
Robert00
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 2
Zalo┼żen├Ż: 08.07.2019

Odosla┼ąod Dolfi » 08 J├║l 2019, 16:38

─îoko─żvek d├í┼í do s├ęrie s panelmi s├║ zbyto─Źn├ę straty. A na─Źo to chce┼í nejako rie┼íi┼ą ? Za┼ąa┼żen├Ż panel meni─Źom nem├┤┼że dosiahnu┼ą viac, ako 33 V. A dva panely v s├ęrii bud├║ ma┼ą teda 66 V, ─Źo je presne v polovici pracovn├ęho rozsahu meni─Źa. ─îo na tom nedok├í┼że┼í pochopi┼ą ?

A tie zenerky. Osem panelov po 4,1 A je cez 30 A. To tam na ten pr├║d chce┼í da┼ą ─Źo, vag├│n zeneriek ? Uvedomuje┼í si, ┼że 5 W zenerka na 70 V nezvl├ídne ani 100 mA ?
Dolfi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod technikus110 » 08 J├║l 2019, 18:06

https://www.solarserver.de/solar-magazi ... wakei.html

1. Nako─żko ty nem├í┼í asi meni─Ź paralelne be┼żiaci na sieti (gridfree 2kW??? ve─żmi zl├Ż popis) tak panely bud├║ neust├íle za┼ąa┼żen├ę vstupn├Żm obvodom tvojho DC/AC meni─Źu. ─îi┼że nikdy ned├┤jde k chodu na pr├ízdno, aj ke─Ć nebude odber na AC strane.
2. Ak by si mal tvoj meni─Ź paralelne be┼żiaci na sieti a DC strana bude trvalo pripojen├í na vstup, tak ten si bude kontrolova┼ą nap├Ątie a pr├║d na panely a pripne sa do v├Żroby sk├┤r, ne┼ż nastane stav pln├ęho nap├Ątia na pr├ízdno.
3. Ak by si akoko─żvek zr├í┼żal 4V * 5A = 20W (DC) * 8 vetiev, tak 160W prer├íba┼í aj na teplo....

Najjdnoduch┼íie si je da┼ą paralelne k vstupu meni─Źu ┼żiarovku na 60V....

Ak├Ż je to GridFree meni─Ź ─Źo m├í┼í? Ku v┼íetk├ęmu s├║ d├ítov├ę listy.
Pr├şlohy
panel.jpg
technikus110
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 537
Vek: 59.65
Zalo┼żen├Ż: 28.06.2018
Paragraf: 24

Odosla┼ąod Dolfi » 09 J├║l 2019, 15:52

E┼íte som trochu rozm├Ż┼í─żal nad tvojou po┼żiadavkou. ├üno, tyristor je dobr├ę rie┼íenie pre pr├şpadn├Ż n├íhodn├Ż prekmit nap├Ątia treb├írs raz za ┼żivotnos┼ą zariadenia, aby neodp├ílilo meni─Ź.

No ty m├í┼í zrejme obavy z opakovan├ęho prekmitu nap├Ątia. Nako─żko panel m├í max. nap├Ątie pri max. v├Żkone 33 V a max. nap├Ątie napr├ízdno je 46,2 V, tak zostupn├í ─Źas┼ą VA charakteristiky je asi 13 V. V tomto rozsahu nap├Ątia sa men├ş pr├║d z maxima (4,1 A) na nulu. Pod─ża m┼ła sta─Ź├ş panel za┼ąa┼żi┼ą povedzme 1/4 max. pr├║du (1 A) a v├Żstupn├ę nap├Ątie klesne asi o 1/4 v tom rozsahu 13 V, (asi o 3,2 V). Tak┼że panel bude ma┼ą 46,2 V - 3,2 V = 43 V, ( x 2 = 86 )V.

Realizova┼ą sa to d├í ak├Żmko─żvek kompar├ítorom, ktor├Ż bude reagova┼ą na nap├Ątie povedzme t├Żch 85 V a pripoj├ş 8 A z├í┼ąa┼ż na zostavu 16 panelov, (2 x 8). A hyster├ęziu by mal ma┼ą ten kompar├ítor mo┼żno 10 V, (vyp├şnal by pri 75 V), nech to st├íle neprep├şna.

Ak by ┼ąa toto rie┼íenie zaujalo, daj vedie┼ą. ─îosi vymysl├şme ... :wink:
Dolfi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod Dolfi » 11 J├║l 2019, 16:53

Vr├ítim sa k problematike e┼íte do tretice, aj ke─Ć t├ęma u┼ż zd├í sa "zamrzla".

Predsa len, asi najprijate─żnej┼íia bude spojit├í ochrana meni─Źa pomocou "v├Żkonovej zenerky". Sta─Ź├ş na to napr├şklad 82 V zenerka, dva tranzistory zapojen├ę do Darlingtonu, ┼ítyri mal├ę odpory a v├Żkonov├Ż odpor.

Nako─żko u panela v oblasti od max. nap├Ątia (46,2 V) st├║pa pr├║d od nulovej hodnoty a┼ż po max. pracovn├Ż pr├║d pozvo─żna, t├íto ─Źas┼ą VA charakteristiky m├í pomerne ve─żk├Ż vn├║torn├Ż odpor. Tak sta─Ź├ş na v├Żstup panela, (vstup meni─Źa), zavesi┼ą paraleln├Ż stabiliz├ítor, ktor├Ż "stabilizuje" v├Żstupn├ę nap├Ątie z panela na nastavenej hodnote, ─Źi┼że ako sa zvy┼íuje nap├Ątie z panela, rastie aj pretekaj├║ci pr├║d stabiliz├ítorom a nap├Ątie zostane kon┼ítantn├ę. Nako─żko je to anal├│gov├Ż obvod, stratov├Ż v├Żkon, (pretekaj├║ci pr├║d), m├┤┼że ma┼ą len pomerne mal├║ hodnotu. Ak nebude sta─Źi┼ą jeden obvod, bude treba ich da┼ą viac paralelne.

Teraz konkr├ętne, (nechce sa mi to kresli┼ą, skenova┼ą a posiela┼ą), zapojenie je primit├şvne jednoduch├ę. Dva tranzistory NPN do Darlingtona, povedzme BD911, (pre─Źo, vysvetl├şm nesk├┤r). Do kolektorov v├Żkonov├Ż odpor, (22R, min. 400 W). Zenerovu di├│du 82 V/ 1,3 A kat├│dou na plus a medzi an├│du a zem nejak├Ż ochrann├Ż odpor (10k). A zo spoja an├│da zenerky, odpor na zem, ─Ćal┼í├ş odpor (220R) do b├íze prv├ęho tranzistora. A medzi BE druh├ęho tranzistora da┼ą odpor, (0R6 = 2 x 1R2 paralelne).

V├Żkonov├í strata na tranzistore je maxim├ílna pri 1/ 2 nap├íjacieho nap├Ątia, nech je to 44 V. Pri 22R odpore te─Źie pr├║d 2 A, v├Żkonov├í strata je 88 W na oba tranzistory. No cez prv├Ż te─Źie pr├║d a┼ż asi do 1 A, a┼ż potom sa prip├íja aj druh├Ż tranzistor. V├Żkonov├í strata sa rozdel├ş pribli┼żne na polovicu. Max. zveden├Ż pr├║d je asi 4 A, (88 V : 22R). Vtedy je max. v├Żkonov├í strata na odpore asi 350 W.

Pr├║d za─Źne tiec┼ą od asi 83 V, (zenerka 82 V + 220R ochrann├Ż odpor a BE prv├ęho tranzistora). A max. hodnotu dosiahne asi pri 84 V, (82 V + 2 V).
Dolfi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod breta1 » 12 J├║l 2019, 16:23

Podle mn─Ť je lep┼í├ş ┼Ö├şzen├Ż s├ęriov├Ż stabiliz├ítor - nap┼Ö. 90V - nakreslil jsem n─Ťjak├ę schema, snad jsem tam neud─Ťlal n─Ťjakou z├ísadn├ş botu (hodnoty bych doplnil).
P┼Öi zv├Ż┼íen├ş Uin nad zvolenou hodnotu (nap┼Ö. Uin=90V) bude st├íle Uout 90V a v├Żkonov├í ztr├íta na cel├ęm stabiliz├ítoru bude na T2 a proto┼że rozd├şl Uin - Uout bude p┼Öi tom Uin v─Ťt┼í├şm ne┼ż 90V v provozu mal├Ż, zah┼Ö├şv├ín├ş T2 bude mal├ę a p┼Öi Uin pod 90V prakticky nulov├ę.
P┼Öi poklesu pod 90V bude tedy po┼Ö├íd platit Uin=Uout (a┼ż k polesu cca Uin=5V).
Pr├şlohy
stab90V.PNG
stab90V.PNG (5.09 KiB) Zobrazená 110 krát
breta1
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 8768
Zalo┼żen├Ż: 06.02.2009

Odosla┼ąod Dolfi » 12 J├║l 2019, 17:29

─Äal┼íie dobr├ę rie┼íenie, m├┤┼że by┼ą !

Inak, pou┼żite─żn├ę zapojenie aj v pr├şpadoch, ak treba stabilizova┼ą mal├Ż rozdiel nap├Ątia vstup-v├Żstup. (Ako pr├şklad uvediem: stabiliz├ícia nap├Ątia v aute na max. 12 V pri kol├şsan├ş nap├Ątia na baterke od 15 V dole.)
Dolfi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Nasp├Ą┼ą na V├Żkonov├í elektronika

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: knieza a 2 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist