VKV stereodekoder

Chcete pomocť v oblasti VF techniky?

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

VKV stereodekoder

Príspevok od používateľa Mek » 12 Júl 2019, 00:23

Mam tu taku zvlastnu nezrovnalost.
Mam tri VKV prijimace
1. tovarny vyrobok Panasonic
2. vlastny vyrobok, prijimac so stereodekoderom A290D
3. vlastny vyrobok, prijimac so stereodekoderom A4510D
A potom tu mam maly FM vysielac z Ciny. Ten som si zapojil do PC a pustil som donho stereo test (left-right) z youtube. Tovarny vyrobok reprodukoval vsetko vyborne, hudba isla z laveho repraku ked mala ist z laveho, a isla z praveho ked mala ist z praveho. Avsak moje vlastne vyrobky ako keby boli iba mono. Vzdy islo vsetko z oboch reprakov. A pritom LED indikujuca stereo signal bola rozsvietena. Zapojenie pre A290D prikladam k tomuto prispevku, je podla Amara A10/1980. Na meracom bode na pine 10 za rezistorom som nastavil kmitocet 19 kHz, bez tohto nastavenia sa LED nikdy nerozsvietila (a cely stereo dekoder nefungoval). To je vlastne jedine nastavenie, ktore je potrebne a to som zvladol.
Ono aj ked pocuvam ten Panasonic, aj bezne VKV stanice zneju uplne inac, asi sa tomu hovori "sirka stereofonneho vnemu". Ale mam za to, ze to tam este vylepsuju nejake dodatocne integrace. Zato pri mojich vyrobkoch, ci je provoz stereo alebo nie, ziaden pocutelny rozdiel (teda okrem tej LED).
Otazocka - preco mi nefunguju stereodekodery? Je tam este nieco, co treba urobit a o com neviem?
Prílohy
Capture.JPG
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: VKV stereodekoder

Príspevok od používateľa zipaj » 12 Júl 2019, 02:13

Aké medzifrekvenčné filtre si použil v prijímači? Pre stereo príjem sa používajú 10,7MHz filtre s šírkou pásma 200KHz, pre mono príjem so šírkou pásma 110KHz
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: VKV stereodekoder

Príspevok od používateľa miroja » 12 Júl 2019, 07:29

Mozno je to aj nejakou upravou sirky stera v tom tovarenskom radiu.
Skus este na tych tvojich konstrukciach porovnat Radio Rock a ine radia. Radio Rock totiz vysiela z oboch kanalov to iste (mono) aj ked indiakcia sterovysielania svieti. Ostane radia vysielaju skutocne streo.
0

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: VKV stereodekoder

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 12 Júl 2019, 09:20

Na výstup A290 daj filter 38kHz.
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Hop377
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 606
Dátum registrácie: 13 Dec 2010, 00:00
Vek: 11

Re: VKV stereodekoder

Príspevok od používateľa Hop377 » 12 Júl 2019, 10:28

Naco 38kHz? Nestacilo by 19kHz? Mysim ze ani to uz dnes nie je nutne, zaznej s oscilatorom magnetofonu dnes uz asi nehrozi.
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: VKV stereodekoder

Príspevok od používateľa Mek » 12 Júl 2019, 12:40

zipaj napísal:Aké medzifrekvenčné filtre si použil v prijímači? Pre stereo príjem sa používajú 10,7MHz filtre s šírkou pásma 200KHz, pre mono príjem so šírkou pásma 110KHz
Prijimac c.2 ma MF 10,7 MHz, ma sirku okolo 200 kHz takze tym to nie je
Prijimac c.3 ma tusim nejaku nizku MF (par desiatok kHz), je to modul s TDA7088T
Keby bol prilis uzky MF filter, tak by predsa nesvietila ani indikacna stereo LED, nie? To ma zaraza, ze svieti (teda pilotny stereo signal je pritomny), ale vo vysledku zo stereodekoderu lezie len mono.
Ono na realnych VKV staniciach sa stereo neda velmi odskusat, preto som si kupil ten maly FM transmitter. Tak si pustim do "eteru" co chcem ja - ten stereo test - a mozem skusat.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: VKV stereodekoder

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 12 Júl 2019, 17:19

ak ti indikačná LED svieti, s najväčšou pravdepodobnosťou ti prechádza 19kHz pilotný signál (ktorý sa potom vynásobí na 38 pre multiplexný demodulátor) s dostatočne silnou amplitúdou, no možno je fázovo posunutý, čo vedie k nesprávnej funkcii multiplexného demodulátora. Problémom môže byť veľké skupinové oneskorenie v MF časti, zapríčiňujúce veľké fázové posuvy, skreslenie demodulovaného signálu, čo môže viesť k zúženiu stereofónnej bázy. Bude to výraznejšie najmä pri prijímači s nízkou medzifrekvenciou.
Na konkurenčnom webe ebastlirna je pán Hill, ktorý by mohol vedieť viac. Určite s trochou času a zopár diagnostickými prístrojmi (frekvenčne modulovaný generátor, osciloskop) by ste to mohli zvládnuť rozchodiť. Potrebuješ zistiť, či keď pošleš trebárs 1kHz signálom modulovaný MF kmitočet a 19kHz signálom modulovaný MF kmitočet, či nie je veľký fázový posuv medzi nimi.

Ináč, len pre test ma napadá, vyskúšaj si stereodekodér pripojiť k výstupu demodulovaného signálu z rádia, kde stereo zaručene chodí, len pre vylúčenie chyby v stereo dekodéri.
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: VKV stereodekoder

Príspevok od používateľa Mek » 14 Júl 2019, 21:06

No to bude ponekud problem, pretoze nemam ani generator ani osciloskop.
Otvoril som to tovarne radio Panasonic, je postavene okolo cipu TA2008AN a ak som spravne pochopil datashit, tak ma stereodekoder uz v sebe. Takze k MPX signalu sa nemam ako dostat.
Este som namiesto stereo testu z youtube, pustil do eteru pesnicku z PC, a stereovahu som ovladal v prehravacom softveri. Vsimol som si, ze ked dam vsetko na lavy kanal, alebo vsetko na pravy, tak oba repraky prijimaca idu znacne tichsie. Hudba ale ide stale z oboch. Takze ten stereodekoder nieco robi, ale nie spravne.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: VKV stereodekoder

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 15 Júl 2019, 01:05

To práve naznačuje vyššie spomínaný problém. Máš fázový posuv medzi pilotným signálom a zvukovými kanálmi. Preto ti prepínacia matica v stereodekodéri naraz pustí jeden aj druhý kanál, pri istých nastaveniach sa budú amplitúdy navzájom kompenzovať, preto to stíšenie.

Skús si urobiť stereokóder zo stránky http://elektronika.kvalitne.cz/TX/stere ... koder.html, stačí na pokusnom poli. Tým si otestuješ dekodéry.
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: VKV stereodekoder

Príspevok od používateľa Mek » 15 Júl 2019, 23:15

Vdaka za navod.
Stereokoder som postavil na kontaktnom poli a odskusal stereodekoder s A290D. Po mensich peripetiach s nastavenim kodera fungoval dobre. LED indikujuca stereo provoz svieti. Ked pohnem s potakom na stereodekoderi tak, aby LED zhasla, v hudbe je citelny prechod zo stereo na mono (a naopak). Ked pustim iba do laveho, skutocne ide hudba iba z laveho, a ked do praveho, tak z praveho.
OK, to asi ukazuje, ze je problem s fazovym posuvom. No ale prijimac c.3 ma medzifrekvenciu na cipe, teda mimo mojej kontroly. Prijimac c.2 je prijimac s TV tunerom, kde mam druhu MF pod kontrolou ja (prvu nie). Preto mi nejde do hlavy, preco stereo na oboch prijimacoch nejde. Cakal by som problem iba pri tom c.2. Ako dalej?
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: VKV stereodekoder

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 16 Júl 2019, 06:30

Mýliš sa. Aj v prípade rádia s TV tunerom môžeš mať presne tieto isté problémy, ak prenos MF zosilňovača je nevyrovnaný.
Zdá sa mi, že nemáš impedančne prispôsobený vstup keramického filtra k výstupu NE612. Treba tam dať sériový odpor rovný približne vstupnej impedancii filtra (v skutočnosti to bude trocha menej, v dôsledku konečnej výstupnej impedancie zmiešavača).
Ináč, je to trocha veštenie z gule, pretože pokiaľ nemáš urobený aspoň jednoduchý rozmietač na 10.7MHz, ťažko sa nám bude posudzovať čosi bez kvantifikovaného merania. Potrebujeme totiž vidieť, ako vyzerá tvoja amplitúdová prenosová charakteristika MF stupňa, tá je potom previazaná s fázovou charakteristikou cez jednu komplexnú transformáciu. Takže by nám mohla napovedať čo-to o prenose v systéme. V princípe potrebuješ čo najrovnejší prenos vrámci priepustného pásma MF filtrov.

Schému na jednoduchý rozmietač nájdeš tuším v KE1-2/98 (Miroslav Drozda), potom vyšlo i čosi neskôr v praktickej elektronike po roku 2000 (Munzar).

Ivan
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: VKV stereodekoder

Príspevok od používateľa Mek » 16 Júl 2019, 09:56

Rozumiem.
Ale aj ked si ten rozmietac podla KE01/98 postavim, nebude mi chybat este osciloskop, ktory nemam?
Inac, v tom KE01/98 na str.20 je schema stereo prijimaca. Su tam suciastky - rezistor a dva kondiky, ale nie pri filtri, lez medzi A220D a stereodekoderom. Ja som pouzil TBA120T, nie A220D. Ale aj tak, tieto tri suciastky tam nemam.
Inac v popise toho prijimaca v Amare sa pise, ze vstupna impedancia MF zosilnovaca je prisposobena rezistorom R19. A o R20 a C20 sa nepise ani slovo. Naviac ten R19 nie je v serii, ale proti zemi. No a o suciastkach, ktore som zakruzkoval, sa nepise nic. Tak teraz neviem, co mam v mojom zapojeni upravit a akym sposobom. Momentalne mam NE612 od filtra oddeleny len kondikom, filter napojeny na TBA120T priamo, a TBA120T od stereodekodera (nie je na scheme) tiez oddeleny len kondikom. Presnu schemu prijimaca prikladam.
Prílohy
Capture.JPG
Obr. 1 - Schema.png
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: VKV stereodekoder

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 16 Júl 2019, 14:56

samozrejme, rozmietač budeš potrebovať s osciloskopom.
Ináč, ten RC filter môže ovplyvniť výslednú prenosovú fázu, možno ho skutočne autor použil na dostavenie fázovej charakteristiky. No za iných okolností sa takýto RC filter s vysokou zlomovou frekvenciou dáva na odstránenie 57kHz intermodulácie, ktorá sa prejaví nepríjemným cvrlikaním. Stojí to za vyskúšanie.
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: VKV stereodekoder

Príspevok od používateľa Mek » 16 Júl 2019, 16:13

Co myslis, ze stoji za vyskusanie? Mam tam dat ten odpor a dva kondiky, medzi TBA120T a stereodekoder? Ci si myslel nieco ine?
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: VKV stereodekoder

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 16 Júl 2019, 18:50

Neviem prečo, ale neaktualizoval sa mi príspevok, ktorý som hore napísal. Prepočítal som zlomovú frekvenciu toho filtra, ktorý tam autor dal. Je okolo 400kHz, ten neovplyvní fázový posuv na 19 kHz.
Skôr to vidím na impedančné neprispôsobenie toho keramického filtra zo strany NE612. Pozri si v datasheete, akú má výstupnú impedanciu na tom pine, a do série daj taký odpor, aby ich súčet bol rovný vstupnej impedancii toho keramického filtra.
Ak toto nepôjde, tak potom bez rozmietača a osciloskopu sa nepohneš, lebo to už je ako veštenie z kryštálovej gule. Elektronika nie je ducharina, kde človek skúša vymieňať súčiastky, až dokým to nezačne ísť. Je to exaktná oblasť podporená fyzikou.
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: VKV stereodekoder

Príspevok od používateľa Mek » 16 Júl 2019, 21:04

Dobre, skusim.
Zatial mam v "zasobe", ze si niekedy postavim zapojenie takehoto jednoducheho osciloskopu. Stacilo by mi to na tento ucel? Nechce sa mi investovat tisic a viac eur do osciloskopu, ktory pouzijem tak 5x rocne.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Hop377
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 606
Dátum registrácie: 13 Dec 2010, 00:00
Vek: 11

Re: VKV stereodekoder

Príspevok od používateľa Hop377 » 16 Júl 2019, 21:13

S takym osciloskopom urcite mf frekneciu nezobrazis. Nestras s tisicmi eurami, slusny digtalny osciloskop kupis za 400 Evri v pohode. A co Ta tu tak sledujem, tak elektronike sa venujes a hlavne sa snazis riesit svoje a neprilis ortodoxne zapojenia, podla mna ten osciloskop urcite vyuzijes.
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: VKV stereodekoder

Príspevok od používateľa Mek » 16 Júl 2019, 21:25

Dobre, a ake parametre by mal mat taky osciloskop, ktory by mi pomohol s tymto konkretnym zapojenim? (a snad s dalsimi v buducnosti). Tipujem ze dva kanaly, kolko vzorkov za sekundu atd.?

Btw. ten filter ma podla datasheetu impedanciu 600 Ω. Teda nie viac, ale menej ako NE612. Vystupna impedancia NE612 je 1k5. To znamena, ze ja by som tam mal dat rezistor 600-1k5 = -900 Ω. Dajako mi to nesedi :)
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: VKV stereodekoder

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 16 Júl 2019, 21:51

ad 1, osciloskop pre Tvoje použitie kúpiš aj pod 100 EUR, napríklad Tesla BM566 (100 MHz).
Ad 2, ak má NE612 výstupnú impedanciu 1.5kOhm, tak predsa k nej dáš paralelne rezistor, podľa DC napätia na výstupe IO sa rozhodneš, či voči napájaniu alebo zemi. Ak je tam napätie výrazne inakšie než Vcc alebo 0V, odpor oprieš cez veľký kondenzátor (napr. 10nF) voči zemi.

Skontroluj si aj aká je vstupná impedancia TBA120.
Taktiež treba overiť, či filter znáša reaktívnu záťaž, oba integrované obvody určite budú mať na výstupe nejakú nezanedbateľnú kapacitu. Tá sa dá vykompenzovať indukčnosťou, ktorá bude vyladená s touto kapacitou do rezonancie.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5623
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: VKV stereodekoder

Príspevok od používateľa mr.dred » 16 Júl 2019, 21:59

Na bazoši je za pajdu BM556
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Napísať odpoveď