Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Kombo Fender Champ Amp 5F1

Kombo Fender Champ Amp 5F1

Pochv├í─żte sa ostatn├Żm ─Źo zauj├şmave ste vyrobili alebo pr├íve vyr├íbate!

Moderátori: psichac, Moderátori

Kombo Fender Champ Amp 5F1

Odosla┼ąod Wili » 07 J├║l 2019, 14:45

Po postaven├ş tweed deluxe a zisten├ş, ┼że je pre moje potreby st├íle pr├şli┼í siln├ę som chcel postavi┼ą ─Ćal┼íie men┼íie kombo Fender Champ. Na toto kombo som sa chystal ve─ża rokov a nejako som sa nikdy nevedel odhodla┼ą, no kone─Źne na neho do┼ílo. St├íle ma odr├ídzal pr├şli┼í n├şzky v├Żkon a mali─Źk├í bedni─Źka, ale po postaven├ş som s├ím ve─żmi prekvapen├Ż jeho zvukom, o tom a┼ż na koniec :wink:

IMG_1868.JPG

Prvotn├í my┼ílienka bola postavi┼ą klasick├ę ko┼żenkov├ę kombo, len┼że tak├Żch u┼ż m├ím dos┼ą a tak mi napadlo, ┼że u┼ż ke─Ć je to tak├ę mali─Źk├ę tak nech to je nie─Źo ┼ípeci├ílne, v├Żnimo─Źn├ę, ─Źo nikde nie je. Preto som sa rozhodol postavi┼ą ve─żmi star├║ repliku z 50-60 tych rokov. V k├┤lni u rodi─Źov som na┼íiel pozostatky 70 ro─Źnej la┼ąovky po zosnulej babke zo starej skrine, tak┼że som zohnal aj autentick├Ż materi├íl poplatn├Ż dobe 8) Najprv mi to pripadalo ako skvel├Ż n├ípad, ale je to asi ten najhor┼í├ş materi├íl s ak├Żm som kedy pracoval a nikomu nedoporu─Źujem z toho ─Źoko─żvek stava┼ą :confused: ┼ítiepi sa, blbo sa lep├ş, preto┼że pri sp├íjan├ş natupo sa nezlep├ş cel├í doska, ale len vrchn├í d├Żha la┼ąovky a teda spoj je tot├ílne na ni─Ź. Sp├íja┼ą cez hrebe┼ł bolo cez moje technick├ę a psychick├ę mo┼żnosti, tak som to husto nakol├şkoval dokopy. (asi ka┼żd├ę 2cm je kol├şk). Stena pre reproduktor a zadn├ę kryty, som u┼ż vyrobil z brezovej preglejky. Aby som zachoval retro vzh─żad a vyzdvihol starobu dreva, cel├ę som ho namoril do tmavo hnedej a potom nalakoval polomatn├Żm disperzn├Żm lakom. Predn├í sie┼ąka pre reproduktor je origin├íl vintage fender a je u┼ż akoby star├í zo┼żltnut├í od v├Żroby. Pre ├║pln├║ dokonalos┼ą som dodal aj retro fender logo. Ako ─Źere┼íni─Źku na torte som si e┼íte vyrobil aj star├Ż v├Żrobn├Ż ┼ít├ştok - norm├ílny papier poliat├Ż k├ívou a upe─Źen├Ż v r├║re, ten som potom nalepil do vn├║tra komba. Jedin├í vec ktor├í identifikuje kombo ako "modern├Ż" stroj je rok na ┼ít├ştku (2019) a tie┼ż vn├║torn├í elektronika.

Chassis pre zosilnova─Ź ako aj v┼íetky hore uveden├ę "gitarov├ę veci" som nak├║pil z tube-town. Aj napriek tomu, ┼że je cel├í bedni─Źka ve─żmi retro, tak som pou┼żil zapojenie elektroniky cez DPS a nie point-to-point. Nem├ím r├íd point-to-point, nep├í─Źi sa mi z viacer├Żch d├┤vodov, a tak aj napriek sch├ęmatickej jednoduchosti som pou┼żil DPS kde je v┼íetko ve─żmi ├║h─żadne zapojen├ę, vr├ítane poistiek a v┼íetk├ęho ─Źo treba. Ak by niekto mal n├íhodou z├íujem o DPS je prilo┼żen├í v pr├şlohe, a sch├ęma zapojenia je ─żahko doh─żadate─żn├í na internete, alebo tu:

https://www.thetubestore.com/lib/thetub ... -Rev-B.pdf

Pre dlh┼íiu ┼żivotnos┼ą a nesmrte─żnos┼ą zosil┼łova─Źa, a tie┼ż pre jeho originalitu, som spravil oproti star├ęmu origin├ílu nieko─żko ├║prav:
- do s├ęrie s v├íkuovou di├│dou som zapojil do s├ęrie aj r├Żchle lav├şnov├ę di├│dy
- pou┼żil som trochu vy┼í┼íie filtra─Źn├ę kapacity u anodov├Żch elytov, ─Źo pomohlo ├║plne odstr├íni┼ą ak├Żko─żvek brum (v┼íetky tri s├║ 22uF, ─Źo je st├íle v r├ímci bezpe─Źnosti 5Y3)
- namiesto poistkov├ęho p├║zdra na prednom paneli som osadil norm├ílny sie┼ąov├Ż vyp├şna─Ź, lebo p├┤vodn├Ż zosil┼łova─Ź ma vyp├şna─Ź integrovan├Ż v potenciometri ─Źo je ve─żmi ne┼í┼ąastn├ę rie┼íenie, a tak som hlavn├ę poistkov├ę p├║zdro dal zo zadu na chassis. Aby sedel popis na chassis, mus├şm e┼íte premaza┼ą popisky na paneli, len nem├ím doma akur├ít acet├│n a odlakova─Źom na nechty to neide dole.
- pou┼żil som ve─żk├Ż 24mm potenciometer
- pou┼żil som najmen┼í├ş mo┼żn├Ż rozmer komba (e┼íte o k├║sok men┼í├ş ako origin├íl) a osadil "ve─żk├Ż" 8" reproduktor celestion. Pl├ínoval som pou┼żi┼ą skvel├Ż 10" greenback, ten by sa tam u┼ż ale nevo┼íiel a bedni─Źka by musela by┼ą v├Żrazne v├Ą─Ź┼íia. Rozmer m├┤jho komba je 33x30x17cm a reproduktor tam vo┼íiel len tak tak :rolleyes: dokonca je tam tak m├ílo miesta, ┼że som musel reproduktor trochu nezmyselne pooto─Źi┼ą lebo v├Żstupn├ę trafko na chassis nemalo miesto kv├┤li konektorom na reproduktore :oops:

E┼íte nejak├ę elektrick├ę podrobnosti... v├Żstupn├ę trafko je Hammond ur─Źen├ę pre tento fender zosil┼łova─Ź a m├í Ra s odbo─Źkami pre 8k, 5k a sekund├írne Rz=3.2R. Nap├íjacie nap├Ątie zdroja bez za┼ąa┼żenia, vylet├ş na zhruba 450-460V. Zdroj je ale hne─Ć po zapnut├ş za┼ąa┼żen├Ż a tak toto nap├Ątie aj bezprostredne po zapnut├ş m├ílo kedy prekro─Ź├ş 420V. V z├í┼ąa┼żi a po nahriat├ş elektr├│niek je na an├│de 6V6-tky 360V, na odpore 470R v kat├│de je ├║bytok necel├Żch 20V, ─Źo odpoved├í strate zhruba 14,5W pri rozpo─Ź├ştan├ş straty na G2 a An├│du dokopy, to je presne na hranici katal├│gov├Żch ├║dajov tej elektr├│nky. Je to asi na ┼łu ale fakt ve─ża, preto┼że v ├║plnej tme vidno ako sa jemne ─Źerven├í an├│da.

Sk├║┼íal som pre zauj├şmavos┼ą osadi┼ą aj v├Ą─Ź┼íiu zvy┼ín├║ 6P3S ─Źo som na┼íiel v z├ísob├ích a m├ím pocit ┼że s ┼łou to hr├í e┼íte trochu kraj┼íie. Te─Źie ┼łou ale vy┼í┼í├ş pr├║d pri ni┼ż┼íom nap├Ąt├ş, tak┼że by bolo vhodn├ę prehodi┼ą aj odbo─Źku trafka na 5k a asi by bol mo┼żno aj tro┼íi─Źku vy┼í┼í├ş v├Żkon, ten ale nie je potrebn├Ż. Mo┼żno s t├Żmto e┼íte trochu polaborujem pod─ża n├ílady, ale asi tam nech├ím p├┤vodn├║ 6V6. E┼íte som zabudol nap├şsa┼ą ┼że vstupn├í elektr├│nka je 12AX7 tung-sol v tieniacej krytke pre ─Źo najlep┼íie eliminovanie ru┼íenia.

S kombom som ve─żmi spokojn├Ż a m├í neuverite─żne pekn├Ż a jemn├Ż zvuk, je ve─żmi mali─Źk├ę a ─żahko prenosn├ę, som prekvapen├Ż ako dobre si kombo rozumie s extern├Żmi efektami a skres─żovac├şmi krabi─Źkami. A┼ż ke─Ć som ho p├írkr├ít vysk├║┼íal, tak som kone─Źne pochopil pre─Źo sa pr├íve toto kombo pou┼ż├şva tak ─Źasto v nahr├ívac├şch ┼ít├║diach...
Pr├şlohy
IMG_1867.JPG
IMG_1869.JPG
IMG_1871.JPG
IMG_1863.JPG
IMG_1873.JPG
IMG_1842.JPG
IMG_1843.JPG
5F1 board v2.0.brd
(85.3 KiB) Stiahnutá 12 krát
5F1 board v2.0.sch
(601.79 KiB) Stiahnutá 13 krát
Wili
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1514
Vek: 30.08
Zalo┼żen├Ż: 13.09.2010

Re: Kombo Fender Champ Amp 5F1

Odosla┼ąod Dolfi » 07 J├║l 2019, 20:44

Asi nie som dostato─Źne vzdelan├Ż, no pre─Źo sa d├íva do s├ęrie s v├íkuovou di├│dou aj r├Żchla polovodi─Źov├í ? V ─Źom m├┤┼że vadi┼ą, zrejme pomal┼íia r├Żchlos┼ą, v├íkuovej di├│dy ?
Druhotriedny nadriaden├Ż si nikdy nevyberie prvotriedneho ale tre┼ąotriedneho podriaden├ęho.
Dolfi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 10265
Vek: 66.62
Zalo┼żen├Ż: 17.08.2008

Odosla┼ąod Wili » 07 J├║l 2019, 22:01

U zosil┼łova─Źov ktor├ę maj├║ standby sp├şna─Ź to pom├íha ako prevencia proti iskreniu vn├║tri v├íkuovej di├│dy pri ─Źastom zop├şnan├ş, ─Źo v├Żrazne ochr├íni elektr├│nku a ve─żmi v├Żrazne pred─║┼żi jej ┼żivot. Tu ale standby nem├ím, ale aj pri be┼żnom zop├şnan├ş sa niekedy stane ┼że v├íkuov├í di├│da dostane ┼íupu od nenabit├ęho elytu alebo v nej z toho aj zaiskr├ş pri spracuv├ívani ve─żmi vysok├ęho AC na DC, tie ochrann├ę di├│dy okrem pohlcovania iskrenia usmer┼łuj├║, potom v├íkuov├í di├│da u┼ż spracuv├íva len DC nap├Ątie, tak┼że potom funguje len ako "odpor" pre regul├íciu nap├Ątia...

Tie┼ż vakuov├ę di├│dy patria medzi najmenej spo─żahliv├ę a ve─żmi kaziace s├║─Źiastky, tak┼że v pr├şpade ┼że by v nej do┼ílo k poruche neodnesie to zvy┼íok zosil┼łova─Źa a nevybuchn├║ elyty. Prez├Żva sa to v muzikantskom svete aj "immortal mod" :pain:
Wili
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod Dolfi » 07 J├║l 2019, 23:03

Tak fajn, zas som o kus m├║drej┼í├ş ...

E┼íte ma napadlo, viem ┼że zaryt├ş fandovia elektr├│nok to nebud├║ v ┼żiadnom pr├şpade akceptova┼ą, zmenil by sa moc zvukov├Ż prejav, ak by sa pou┼żili len polovodi─Źov├ę di├│dy a vhodn├ę odpory ?
Druhotriedny nadriaden├Ż si nikdy nevyberie prvotriedneho ale tre┼ąotriedneho podriaden├ęho.
Dolfi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod Wili » 07 J├║l 2019, 23:09

Tym ze je to Acko podla mna by v tom rozdiel nebol, aspon teoreticky by to tak malo byt.V AB by to rozdiel uz byt mohol kedze by sa odber prudu a teda aj napatie menili podla ubytku tej diody.

Aj ked v acku by mal byt odber prudu konstantny v praxi to tak nikdy nieje takze vplyv by tam teoreticky byt mohol tiez ale velmi zanedbatelny
Wili
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod Dolfi » 07 J├║l 2019, 23:36

Pod─ża m┼ła, by to malo by┼ą presne naopak. Predsa v├íkuov├í di├│da m├í r├ídovo vy┼í┼í├ş ├║bytok, ktor├Ż sa dokonca v├Żrazne nen├ş s odberom. U polovodi─Źovej di├│dy je ├║bytok aj zmena ├║bytku ├║plne zanedbate─żn├í. Preto som spomenul s├ęriov├ę odpory, aby nap├Ątie v├Żrazne "lietalo", ako u v├íkuovej di├│dy.
Dolfi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod Wili » 07 J├║l 2019, 23:50

Nie opacne, ved u Acka je ten prud konstantny, nelieta ale ustali sa na jednej hodnote takze preto pisem ze si myslim je jedno ci je tam odpor alebo dioda, aj ked v praxi je to polopravda a u AB ten odber lieta podla vybudenia hore dole. Asi rozdiel mezi odporom a diodou bude hlavne v tom ze u odporu bude ten ubytok napatia podla prudu linearny a u diody to tak byt nemusi a uz to bude nejaka nie velmi rovna krivka, v tom bude povodca aj toho rozdielu zvuku o ktorom basnia muzikanti.
Wili
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod Dolfi » 08 J├║l 2019, 00:45

Nechcem to u┼ż ─Ćalej rozv├şja┼ą, no asi sme sa navz├íjom trochu nepochopili. Nie som hudobn├şk, tak je to jedno. :wink:
Dolfi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod hpeter » 12 J├║l 2019, 19:15

Dolfi nap├şsal:Tak fajn, zas som o kus m├║drej┼í├ş ...

E┼íte ma napadlo, viem ┼że zaryt├ş fandovia elektr├│nok to nebud├║ v ┼żiadnom pr├şpade akceptova┼ą, zmenil by sa moc zvukov├Ż prejav, ak by sa pou┼żili len polovodi─Źov├ę di├│dy a vhodn├ę odpory ?
kedze sa jedna o gitarovy amp (ma mat zafarbenie), aby boli zachovane dobove parametre je ziaduci aj makky zdroj s vakuovou diodou. ak mas na mysli ten graf, tak teoreticky ano, si diody a odpory do serie by to nasimulovali. ale ak staviam repliku, nemam na vyber.
Pr├şlohy
Screen Shot 07-12-19 at 06.53 PM.PNG
Screen Shot 07-12-19 at 07.04 PM.PNG
hpeter
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1504
Vek: 35.48
Zalo┼żen├Ż: 16.06.2013
Paragraf: 22

Nasp├Ą┼ą na M├┤j v├Żrobok

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 2 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist