Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • bytov├Ż rozv├ídza─Ź z TN-C na TN-S

bytov├Ż rozv├ídza─Ź z TN-C na TN-S

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Re: bytov├Ż rozv├ídza─Ź z TN-C na TN-S

Odosla┼ąod pablox » 06 Feb 2018, 10:19

Chlapi, chcem sa op├Żta┼ą - do bytu mi ide AYKY 2x10mm2. V byte m├ím rozdelen├║ s├║stavu z TN-C na TN-S. M├┤┼żem n├║dzovo prizemni┼ą bod rozdelenia o st├║pa─Źku ├ÜK? Viem, ┼że ma za to z─Ćubete ale potiahn├║┼ą nov├Ż pr├şvod 3x6mm2 z chodbov├ęho RS nateraz neprich├ídza do ├║vahy. V bud├║cnosti pri kompletnej prer├íbke bytu tak pl├ínujem urobi┼ą. RS v byte som musel prerobi┼ą, lebo keby vid├şte, ─Źo som tu mal pri nas┼ąahovan├ş, poraz├ş v├ís...─Ćakujem :) PS: rozvody na vodu s├║ preroben├ę na hlin├şkoplast, stupa─Źkou vedie len CY 4mm2.
pablox
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1141
Vek: 28.24
Zalo┼żen├Ż: 19.07.2006
Paragraf: 23

Odosla┼ąod Merak » 06 Feb 2018, 11:02

Ja konkr├ętne by som pri tak├Żchto star┼í├şch in┼ítal├íci├ích neprep├íjal PEN v rozv├ídza─Źi s pospojovan├şm v bytovom jadre.
┼żivot je ako s├şnusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzit├Żm si dvakr├ít na nule
pon├║kam na predaj: http://svetelektro.com/Forum/predam-pop ... art40.html
P.S.: sk├┤r som vedel zapoji┼ą vidlicu a z├ísuvku ako rozpr├íva┼ą
Merak
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator
Pr├şspevky: 6695
Vek: 39.81
Zalo┼żen├Ż: 10.07.2012
Paragraf: 24

Odosla┼ąod pablox » 06 Feb 2018, 11:07

To ani nechcem, lebo v bytovom jadre je u┼ż len hlin├şkoplast a t├í CY 4mm2 ktor├í stupa─Źkou len prech├ídza. M├ím ale mo┼żnos┼ą potiahn├║┼ą z bodu rozdelenia CY vodi─Ź do kuchyne a tam ho pripoji┼ą na r├║ru stupa─Źky radi├ítora alebo na ├ÜK v k├║pe─żni. Neviem. ─Źo je men┼íie zlo.
pablox
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod Merak » 06 Feb 2018, 14:54

Neprip├íjaj, je to u┼ż niekde spojen├ę, zbyto─Źne bud├║ tiec┼ą vyrovn├ívacie pr├║dy kade tade.
┼żivot je ako s├şnusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzit├Żm si dvakr├ít na nule
Merak
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator

Odosla┼ąod pablox » 06 Feb 2018, 19:22

Ospravedl┼łujem sa ak som sa zle vyjadril, ale potrebujem prizemni┼ą bod rozdelenia TNC na TNS. M├┤┼żem to teda prizemni┼ą o stupa─Źku ├║stredn├ęho k├║renia?
pablox
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod Merak » 07 Feb 2018, 09:33

Pre─Źo potrebuje┼í prizemni┼ą bod rozdelenia?
Pokia─ż u┼ż ─Źosi tak├ę rob├ş┼í, tak by som to rie┼íil dopl┼łuj├║cim vodi─Źom z JOPPky, aby sa ti v tom bode nestret├ívali dva r├┤zne potenci├íly.
Merak
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator

Odosla┼ąod wisdom » 05 Mar 2018, 19:53

Ahoj Borci,

akurat sa pustam do prerabky bytu a na rad prisla elektrika. Uz som ju tahal viackrat (zapojenie neni problem) ale vzdy to boli novostavby, pripadne domy a este som nerekonstruoval stary byt. Mam skor taku murarsku otazku. Chcem totiz vymenit aj privodny kabel od hodin na chodbe k rozvodnici. Momentalne je tam kus hlinikovej TN-C hystorie ktory by som rad vyemnil za 3x10 (CU) a uzemnil pri hodinach (v byte v rozvodnici planujem prepatovku B-C-D). Zaujmalo by ma ako to spravit co najefektivnejsie aby bolo na chode co najmenej hluku a bordelu. Mate s tym v panelakoch dakto skusenosti? Treba vsetko rozbit alebo da sa to aj nejak... slusnejsie? (pripadne cim (material) zvyknete na komunistickych chodbach zapucovat stenu? V byte budem davat komplet novu Rotband omietku) Kazda rada dobra, kto to uz ma za sebou dakedy... :) pripadne ak by sa dakomu chcelo mi helfnut (BA - ruzinov) tak o super naladu, adekvatnu odmenu, jedivo, pitivo a zopar fajnych IT vtipov sa rad postaram. (BA - ruzinov - strkovec)

Mirec
Ja elektriku k zivotu nepotrebujem - telku si kuknem aj pri svieckach
wisdom
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 6
Vek: 31.72
Zalo┼żen├Ż: 05.03.2018
Paragraf: 21

Odosla┼ąod Merak » 05 Mar 2018, 20:14

─Ź├şm ─Ćalej, t├Żm viac prich├ídzam na to, ┼że pri bytov├Żch in┼ítal├íci├ích a pr├şpojk├ích NN ti sta─Ź├ş privies┼ą CYKY-J 3(5)x6, a pokia─ż je to na s├şdlisku, kde nem├í┼í ┼żiadne vonkaj┼íie vedenie, ale iba podzemn├ę, tak ani zvodi─Ź prep├Ątia typu B nepotrebuje┼í, v rozv├ídza─Źi sta─Ź├ş C alebo C+D
Merak
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator

Odosla┼ąod Patriky » 05 Mar 2018, 20:31

Merak vidis, ja to viem davno. Prepatovka by mala zmysel keby bola pred hlavnymi hodinami v nemeranej casti a to typ B+C iskrisko. Cele stupackove vedenie by bolo chranene a v byte by potom stacilo C varistor.
Ak si chces dat do bytu B+C, odporucam iskrisko neviem to uzemnenie ci sa da nejako docielit.
Takze by som to neriesil.
Co sa tyka privodu pozret ci su neni trubky, a ked nie a nechcete rozbijat chodbu tak skuste dat listy. Urcite by som natiahol 3fazy. Bud CYKY -J 5x6 alebo CY 6 vodice.
Patrik Ded├şk - elektrik├ír na tpp popri tom
- ┼żivnostn├şk- elektroin┼ítal├ície a projektovanie
Patriky
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 324
Zalo┼żen├Ż: 31.07.2015

Odosla┼ąod Merak » 05 Mar 2018, 20:47

ani pred hodinami by to iskrisko nemalo zmysel, ke─Ć┼że cel├ę vedenie NN od trafa a┼ż do domu je schovan├ę v zemi, a dokonca aj VN (22kV) je z drtivej v├Ą─Ź┼íiny schovan├ę v zemi, v Ru┼żinove je cel├ę schovan├ę v zemi, ─Źi┼że tam ti nehroz├ş priamy ├║der blesku do elektrick├ęho vedenia

EDIT: jedine tak do VVN vedenia
Merak
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator

Odosla┼ąod 5ko » 05 Mar 2018, 20:49

─îi┼że zase len ...b├ş├ş├şzzz┼ł┼ł┼ł├ş├ş├şsss.... :mrgreen:
Lenivos┼ą je matka pokroku.Leniv├Ż ─Źlovek rozm├Ż┼íla,ako by si robotu u─żah─Źil a tak nie─Źo vyn├íjde.
Ku ka┼żd├ęmu ─Ź├şnskemu v├Żrobku by mali pribali┼ą jedn├ęho ─Ź├ş┼łana, aby som ho mohol nakopa┼ą do ....,ked sa to pokaz├ş.
5ko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 8544
Vek: 63.56
Zalo┼żen├Ż: 18.02.2010

Odosla┼ąod wisdom » 06 Mar 2018, 00:39

Trubky praveze nie su.. :/ vypada to tam byt riadne zaomietane ajked len kusok ale ajtak... Inak ta lista je mozno aj celkom dobry napad. zajtra kuknem jak by to vypadalo. Ak to budem rozbijat tak novy kabel dam urcite do husieho krku. V tom baraku este ani neni spravena rekonstrucia el. stupaciek.

Ano, dobre vravite - 6mm kabel bude stacit ak nebude problem s rozdelenim PEN pri hodinach.

Tu prepatovku tam nechcem davat ani tak koli burkam ale skor koli susedom... Predsalen je to stary barak, ktory si este uzije hodne rekonstrukcii a kedze dobre vieme, ze aj kazdy spotrebic vie byt generator tak by som rad troska prevencie pred situaciami ked nejaky robos napoji na hulvata nejaku silnejsiu frezu, cirkular atd co vie peknu vlnku spravit..
wisdom
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod Merak » 06 Mar 2018, 07:52

U┼ż od hod├şn ┼ąaha┼ą TN-S, ─Źi┼że samostatne PE a N vodi─Ź.

EDIT: prep├Ą┼ąovka ti nerie┼íi a nezachyt├ş nejak├║ t├║ vlnku od fr├ęzy a tak.
Merak
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator

Odosla┼ąod wisdom » 06 Mar 2018, 10:24

hmm. A ako by si teda riesil spinacie (vypinacie) prapatie? mam zato, ze na to sluzi prepatova ochrana a malo by to ist pekne kaskadovo - v rozvodnici idealne varistor a minimalne v dolezitych zasuvkach dioda. Iskrisko ako pise Patrik by malo byt este pred hodinami co uz je vec distribucnej siete... Ale necham si poradit.
wisdom
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod ondistef » 06 Mar 2018, 10:43

├üno, typy II a III (C a D) ochr├ín by mali by┼ą schopn├ę reagova┼ą aj na prep├Ątia sp├┤sobene prip├íjan├şm ve─żk├Żch zariaden├ş alebo ktor├ę vznikn├║ pri r├┤znych poruch├ích na samotnom veden├ş a zariadeniach napojen├Żch na energetick├║ sie┼ą.
V II sa pou┼ż├şvaj├║ varistory pr├şpadne s├ęriovo zapojene varistory a iskri┼ítia pre zamedzenie unikaj├║cich pr├║dov cez varistory a III obsahuje transily, varistory a niektor├ę aj su─Źtove iskri┼ítia medzi PE a N.
ondistef
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 461
Zalo┼żen├Ż: 31.12.2009

Odosla┼ąod Merak » 06 Mar 2018, 18:48

U z├íkazn├şka m├íme v┼íade B aj C prep├Ą┼ąovky a nezabr├ínili aby nedo┼ílo k 300V ┼ípi─Źk├ím sp├┤soben├Żm prip├íjan├şm a odp├íjan├şm VN/NN transform├ítorov na VN strane.
Merak
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator

Odosla┼ąod Lobogo1 » 21 J├║l 2019, 20:12

Dobry den, prepacte za ozivovaie temy, nehcem zakladat novu.
Mam podobnu situaciu:
Rekonstrukcia bytu, privod 2x10 Hlinik, v stupackach vedeny samostatny PE vodic so svorkovnicou na ktoru su napojene vsetky rozvody
Teraz: nie je mozne tahat novy kabel do bytu, resp, nakladne a komplikovane, takze ostava 2x10 hlinik.
Ako urobit rozdelenie na sustavu TN-C-S ?Moznosti:
1. Rozdelit to len v rozvadzaci klasika jedna svorkovnica - privod PEN z nej dva vodice do svorkovnic PE a N odkial sa bude tahat dalej
2. Rovnako ako 1, plus na novu svorkovnicu PE dotiahnut 1x10Cu zo stupackoveho prizemnenia
3. Povodny PEN kabel priamo na svorku N v rozvadzaci a zemniaci kabel zo stupaciek priamo na PE svorku? (toto mi pride ako naj riesenie za predpokladu ze v tych stupackach je ta zem naozaj OK)

Dakujem za nazory a rady :agree:
Lobogo1
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 3
Zalo┼żen├Ż: 21.07.2019

Odosla┼ąod Patriky » 21 J├║l 2019, 22:05

A prave ze to nevieme tak to preverit meranim.
Ja som za aby si siel na svorku PEN samozrejme vodic prislusne oznacit modrou navleckou a zo svorky PEN na N. Cize PEN svorka bude PEN a PE. Zbytocne kvoli dvom vodicom davat zvlast PEN. Je to normalne riesenie. A zo svorky PE ako si pisal do stupacky vodicom CY staci aj 6.tam spravit pospojovanie
Patrik Ded├şk - elektrik├ír na tpp popri tom
- ┼żivnostn├şk- elektroin┼ítal├ície a projektovanie
Patriky
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 324
Zalo┼żen├Ż: 31.07.2015

Odosla┼ąod technikus110 » 22 J├║l 2019, 06:19

1. Za ak├Żm ├║─Źelom chce mno┼żina ─żud├ş "prizem┼łova┼ą" PE po rozdelen├ş PEN o st├║pa─Źky ─Źi in├ę rozvody v bytov├Żch domoch? ┼Żiadna norma to na tvrdo nepredpisuje. A to, ┼że to niekto odpor├║─Źal na ┼íkolen├ş, e┼íte neznamen├í, ┼że je to O.K.. Viete, ─Źi v┼íetky spoje na trase s├║ zv├íran├ę, alebo ─Źi v┼íetky mufne maj├║ premostenie v zmysle normy s vyhovuj├║cim prechodov├Żm odporom?
2. Pri pospojovan├ş na vodu ─Źi plyn si viete zavies┼ą prep├Ątie z el. mag. v├Żboja blesku do vlastn├Żch rozvodov. V┼íetci z mno┼żiny m├íte prep├Ą┼ąovky typu C v t├Żchto in┼ítal├íci├ích v bytoch? Popr├şpade na koncov├Żch bodoch typ D?
technikus110
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 568
Vek: 59.74
Zalo┼żen├Ż: 28.06.2018

Odosla┼ąod Merak » 22 J├║l 2019, 09:14

Lobogo1 nap├şsal:Dobry den, prepacte za ozivovaie temy, nehcem zakladat novu.
Mam podobnu situaciu:
Rekonstrukcia bytu, privod 2x10 Hlinik, v stupackach vedeny samostatny PE vodic so svorkovnicou na ktoru su napojene vsetky rozvody
Teraz: nie je mozne tahat novy kabel do bytu, resp, nakladne a komplikovane, takze ostava 2x10 hlinik.
Ako urobit rozdelenie na sustavu TN-C-S ?Moznosti:
1. Rozdelit to len v rozvadzaci klasika jedna svorkovnica - privod PEN z nej dva vodice do svorkovnic PE a N odkial sa bude tahat dalej
2. Rovnako ako 1, plus na novu svorkovnicu PE dotiahnut 1x10Cu zo stupackoveho prizemnenia
3. Povodny PEN kabel priamo na svorku N v rozvadzaci a zemniaci kabel zo stupaciek priamo na PE svorku? (toto mi pride ako naj riesenie za predpokladu ze v tych stupackach je ta zem naozaj OK)

Dakujem za nazory a rady :agree:

v stupackach vedeny samostatny PE vodic so svorkovnicou na ktoru su napojene vsetky rozvody

predpoklad├ím, ┼że t├Żmto mysl├ş┼í st├║pa─Źky vody, plynu a tak, ktor├ę s├║ v byte
Merak
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator

PredchádzajúcaĎalšia

Nasp├Ą┼ą na Silnopr├║dov├í elektrotechnika

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 1 hos┼ą.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist