Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • reset RPI pri prepnuti zdroja na baterku

reset RPI pri prepnuti zdroja na baterku

Si za─Źinaj├║ci elektronik? Tak t├íto rubrika je ur─Źen├í pr├íve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

reset RPI pri prepnuti zdroja na baterku

Odosla┼ąod zemepan2 » 14 Aug 2019, 18:20

zdravim
Mam Raspberry pi zapojeny z tohto https://www.aliexpress.com/i/32869614078.html zdroja cez toto https://www.ebay.com/itm/DC-DC-Step-Down-Buck-Converter-Power-Supply-Module-24V-12V-9V-to-5V-5A-25W-MF/172358062967?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649
na zdroj mam pripojene aj ine veci. problem je ten ze ked vypnem istic a zdroj sa prepne na baterku tak ta kratka doba kedy precvakne rele mi resetuje RPI. ako by som to mohol odstranit?
dik
zemepan2
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 10
Zalo┼żen├Ż: 11.06.2019

Re: reset RPI pri prepnuti zdroja na baterku

Odosla┼ąod Dolfi » 14 Aug 2019, 18:32

1. Daj do 5 V nap├íjania ─Źo najv├Ą─Ź┼í├ş kondenz├ítor, alebo.
2. Trvale udr┼żuj (nab├şjaj) baterku a ni─Ź sa nebude prep├şna┼ą a t├Żm aj vypad├íva┼ą (resetova┼ą).
Druhotriedny nadriaden├Ż si nikdy nevyberie prvotriedneho ale tre┼ąotriedneho podriaden├ęho.
Dolfi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 10295
Vek: 66.7
Zalo┼żen├Ż: 17.08.2008

Odosla┼ąod zemepan2 » 14 Aug 2019, 18:38

aky je to co najvacsi kondenzator? staci ho dat na +- vyvody zdroja?
zemepan2
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod Dolfi » 14 Aug 2019, 19:29

Neviem, ako je rie┼íen├Ż ten + 5 V meni─Ź. Ak m├í priamo kondenz├ítor na v├Żstupe, tak sa mu paralelne ─Ćal┼í├ş ve─żk├Ż kond├şk pravdepodobne nebude moc ─ż├║bi┼ą. Bolo by ho dobr├ę oddeli┼ą tlmivkou (odporom). Si schopn├Ż zmera┼ą odber pr├║du toho uP ?

├üno, tlmivka do s├ęrie s plusom zdroja a za tlmivku elektrolyt na zem. A na ten elektrolyt pripoji┼ą uP. Tlmivka mus├ş zvl├ída┼ą odoberan├Ż pr├║d a na DC odpore nesmie vznikn├║┼ą v├Ą─Ź┼í├ş ├║bytok, ako je min. nap├íjacie nap├Ątie toho uP. Elektrolyt na 6 V, napr├şklad 10 mF.

Len tak├í ├║vaha: odber 0,1 A 5 V je 0,5 W, prepnutie rel├ítka 10 msec., je to 5 mWs. Energia v kondenz├ítore je 1/2 x C x U2, ─Źi┼że 0,5 x 0,01 F x 5 V x 5 V je asi 125 mWs. Predpokladajme, ┼że to dok├í┼że vykry┼ą v├Żpadok nap├íjania pri prepnut├ş rel├ítka.
Druhotriedny nadriaden├Ż si nikdy nevyberie prvotriedneho ale tre┼ąotriedneho podriaden├ęho.
Dolfi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod zemepan2 » 14 Aug 2019, 19:45

menic nemam pri sebe ale podla fotiek na ebayi je na vystup pripojeny kondik 470uF (C2). zajtra to mozem kuknut detailnejsie. a takisto mozem zmerat ten prud. a co keby vyletujem ten C2 a nahradim ako pises 10mF?
zemepan2
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod Dolfi » 14 Aug 2019, 20:21

Akur├ít to som sa sna┼żil v predch├ídzaj├║com pr├şspevku vysvetli┼ą, ┼że ten meni─Ź je tak spo─Ź├ştan├Ż a jednoduch├Żm prilepen├şm ─Ćal┼íieho kond├şka ho tot├ílne rozhod├ş┼í. Preto t├í tlmivka, ktor├í oddel├ş v├Żstup od pridan├ęho kondenz├ítora. My potrebujeme z├ísob├íre┼ł energie a nie meni┼ą hodnotu filtra─Źnej kapacity meni─Źa.
(Ve─żmi ve─żmi pribli┼żne na vysvetlenie: v├Żstup meni─Źa m├í p├şlovit├Ż priebeh, povedzme 4,9 a┼ż 5,1 V, pod─ża ktor├ęho je ten meni─Ź riaden├Ż.)
Dolfi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod misocko » 14 Aug 2019, 20:34

ten menic je synchronny
pri vypadku napajania skratuje vystupny kondik cez cievku k zemi
treba bud pridat diodu pred vystupny kondik alebo pridat diodu pred pridavny kondik a samotne RPI
ziadnu tlmivku tam myslim netreba, menic sa o nabitie kondiku postara CC rezimom alebo soft startom , v pripade potreby sa da zvysit cas nabehu pridavnym kondikom na SS (SoftStart)) pin

otazkou vsak je ci skutocne sposobi reset RPI vypadok jeho napajania , alebo skor nejake zarusenie....
chcelo by to pozriet napajanie RPI skopom v case vypadku.
misocko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2958
Vek: 42.81
Zalo┼żen├Ż: 14.06.2009

Odosla┼ąod Dolfi » 14 Aug 2019, 22:53

Fakt si presved─Źen├Ż, ┼że na oddelenie toho kondenz├ítora sta─Ź├ş di├│da (Schottky) a meni─Ź nezblbne ? Ak hej, som ├║plne za !

Osobne sa mi viacej p├í─Źi st├íle udr┼żiavanie nabitej baterky a z nej + zdroja, nap├íjanie 5 V meni─Źa, (bez ak├ęhoko─żvek prep├şnania rel├ítkom).
Dolfi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod misocko » 14 Aug 2019, 22:59

menic nezblbne (rozhodne nie tak aby resetol RPI , aj ked cinan dokaze... )
ale
nemyslim ze reset toho RPI je sposobeny vypadkom napajania
tiez si nemyslim ze je to rusenie prave vo vetve napajania RPI ale niekde inde (tam kde to zerie tych 12V)
misocko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2958
Vek: 42.81
Zalo┼żen├Ż: 14.06.2009

Odosla┼ąod zemepan2 » 15 Aug 2019, 16:59

baterka by mala byt z toho zdroja napajana nepretrzite nie? aspon tak sa ten zdroj vola. backup power supply. ja si pod tym predstavujem komplet riesenie aj s nabijanim baterky. skusim to teda tak.
zemepan2
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod Dolfi » 15 Aug 2019, 20:25

A nedalo by sa da┼ą trochu viac inform├íci├ş ?

Z t├Żch 12 V je ─Źo e┼íte nap├íjan├ę ? (Sta─Źia pr├║dov├ę odbery.)

T├í baterka je ak├í, (nap├Ątie, kapacita) ?

Ak ten zdroj d├íva 12 V do Pb baterky, tak t├í sa ur─Źite nikdy nenab├şja, (teba asi 13,5 V).

Ako ten sie┼ąov├Ż zdroj vyhodnot├ş v├Żpadok siete ? Ak len stratou 12 V nap├Ątia a a┼ż potom spadne rel├ítko a pripoj├ş sa z├ílohovacia baterka, tak na 100% mus├ş vypadn├║┼ą aj ten meni─Ź z 12 V na 5 V.

A je dos┼ą ve─żk├Ż rozdiel z h─żadiska v├Żpadkov nap├íjania, ru┼íenia, resetu zariadenia, ..., a udr┼żiavania nabitej baterky bez z├í┼ąa┼że a pri v├Żpadku siete ju pripn├║┼ą a ┼ítartova┼ą meni─Ź, (Back UPS) a ├şs┼ą kontinu├ílne na meni─Ź nap├íjan├Ż zo siete, resp. okam┼żite z baterky, ak vypadne sie┼ą.
Dolfi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod zemepan2 » 16 Aug 2019, 15:59

Tak.
-prudove odbery su s rezervou mozno 0,5-1A. nemeral som to.
-z prevodnika na 5V je napajane aj relay board s 8 vystupmi. no robi to aj ked nie su vsetky relatka zapnute
-zo zdroja su napajane 2 magneticke zamky a 3 motorove. - vypadava to aj ked niesu mag. zamky aktivovane.
- baterka je 12v 7,2Ah. meral som ju pri "nabijani" a nameral som 12V, a tak isto aj pri vybijni je 12.(viem aj s tymto nieco spravit? pravdepodobne je to zle ako pises ze tam ma byt 13,5V). hned vedla mam druhu baterku, ta mi zalohuje alarm PARADOX a tam som pri nabijani nameral 14V.
-odber RPI sa mi nepodarilo odmerat. nemam taky merak.
- ako zdroj vyhodnoti vypadok? netusim
zemepan2
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Nasp├Ą┼ą na Pre za─Źiato─Źn├şkov

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 1 hos┼ą.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist