Zapojenie PC ventilatora 24V

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Zapojenie PC ventilatora 24V

Príspevok od používateľa romiadam » 16 Aug 2019, 15:14

Cavte,

tento vetilator (ilustracny obrazok z aliexress, modelove cislo a dalsie cisla su identicke) som vymontoval asi z tlaciarne Canon (uz sa nepamatam).

MODEL:DSB0824VH
CANON PN: RK2-6934
Ventilator.jpg
Chcem sa opytat, ktory je z tych farieb + a - a na co je ten treti kablik. Ak je to signal ohladom otacok, co to posiela? analogovy signal 0-10V, prudovy signal 0-20mA alebo pulzy 0 - 24V alebo je to len magneticky spinac voci zemi?
Vie to niekto?
Ao sa to najlepsie ovladaju otacky, s PWM alebo analogovym regulatorom napatia alebo to je jedno?
Na internete nemozem najst katalog od toho ventilatora ze by som si to tam vycital.
Mozno niekto z vas vie ktory kablik je ktory, alebo vas vyhladavac bude mudrejsi.
Dakujem z pomoc.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

milansprlak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 07 Feb 2014, 10:54
Bydlisko: Trstená
Vek: 31

Re: Zapojenie PC ventilatora 24V

Príspevok od používateľa milansprlak » 16 Aug 2019, 16:33

Cerveny je +. Cierny -. Modry sluzi na snimanie otacok. Regulacia sa vykonava zmenou napatia. Ak mas oscisloskop pripoj ho na modry kablik a uvidis priebeh.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Zapojenie PC ventilatora 24V

Príspevok od používateľa romiadam » 16 Aug 2019, 16:51

Osciloskop mam. Diki za info. Vyskusam.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Zapojenie PC ventilatora 24V

Príspevok od používateľa romiadam » 16 Aug 2019, 18:55

+ je cerveny, to je OK (ventilator ide)
- je cierny, to je OK (ventilator ide)

Nieco mi tu nehra.
Ventilator sa toci:
1. Multimetrom na modrom kabliku na rozsahu 200V striedavych som nameral aj voci + aj voci - 0.0V
2. Multimetrom na modrom kabliku na rozsahu 200V jednosmernych voci - som nameral 0.0V
3. Multimetrom na modrom kabliku na rozsahu 200V jednosmernych voci + som nameral 24.0V. Ked som spomalil vrtulku ventilatora prstom, nenastala ziadna zmena. Stale tam bolo 24V

Ventilator sa netoci pripojeny len cierny kablik na - :
4. Multimetrom na modrom kabliku na rozsahu 200V jednosmernych voci - som nameral 0.9V
5. Multimetrom na modrom kabliku na rozsahu 200V jednosmernych voci + som nameral 6,0V

6. Modry kablik som nechal na multimetri. Pripojil som cerveny na +24V kym ventilator nabral plne otackuy. Pri plnych otackach multimeter ukazoval zase 24.0V.
7. ako6 len som odpojil cerveny kablik z +24V. Napatie padalo 23V, 22V, 21V, 19V, 15V, 6V, 6.0V
8. Multimeter cervny na +24V, Multimeter Cierny na modrom kabliku z ventilatora. Ventilator Cierny kablik zapojeny na GND (-24V zdroja). Ventilator cerveny kablik nezapojeny (ventilator sa netoci). Pomalicky som zvysoval otacky ventilatora prudom vzduchu z fenu (vkladat ventilator do prudu vzduchu fenu). Multimeter ukazoval toto: 6V, 7V, 8V, 8.8V, 1.8V, 2V, 3V, 4V, 5V, 6V, 7V, 8V, 9V .... 24V

Vobec tomuto nechapem, preco sa to takto chova. Osciloskop tam zapojit takto nemozem.GND osciloskopu nemozem dat na modry kablik ventilatora (vypina ochrana spinaneho priemyselneho zdroja 24V, Allen-Bradley). Ak pripojim GND osciloskopu na GND zdroja a Sondu osciloskopu na modry kablik, osciloskop mi ukaze 2,3V zvlnene napatie s frekvenciou 50hz (cinsky multimeter ukazuje 21.8 V). Na AC mi osciloskop ukazuje sinusovku okolo 50mV s frekvenciou 50Hz. Multimeter na DC rozsahu 0V, na AC rozsahu 0.068V.

Dava toto niekomu zmysel? Mne nie. A to som chcel sledovat otacky toho ventilatora....

EDIT: milansprlak:
Regulacia sa vykonava zmenou napatia.
Myslis zmanou na cierny a cerveny alebo na modry a cerveny, alebo na modry a cerveny?
Nereguluje sa tento ventilator tym ze sa na modry kablik privadza napatie 0-24V? (neskusal som, nechcem odpalit) Ale potom ako sa snimaju otacky? Niako?
Dakujem za reakcie.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Zapojenie PC ventilatora 24V

Príspevok od používateľa misocko » 16 Aug 2019, 19:27

Myslim ze cierny je sledovanie otacok nie minus
Takze
Cerveny +
Modry -
Cierny snimanie
0

Používateľov profilový obrázok
mac26
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1298
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Martin

Re: Zapojenie PC ventilatora 24V

Príspevok od používateľa mac26 » 16 Aug 2019, 20:08

Na modrom je vystup otacok (tacho). Tusim jeden impulz na otacku (alebo viac). Nema to push-pull vystup, takze tam bude treba pull-up alebo pull-down (nepamatuam uz). Pripoj napajanie cierny-cerveny a medzi modry a plus daj nejaky odpor (trebars 1k). Ked pripnes skop na zem a modry, mal by si tam vydiet nieco pekne hranate. Ak nie, skus ten odpor pripojit medzi modry a zem
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Zapojenie PC ventilatora 24V

Príspevok od používateľa romiadam » 16 Aug 2019, 21:27

Diki ma26,
mas pravdu, treba tam odpor. No bohuzial osciloskop mi aj tak nic neukazoval, odpor na + a na - .

Potom som vseobecne zacal hladat informacie o modrom kabliku nie pre moj ventilator, ale pre vseobecny. A toto som nasiel. Je tam zakresleny aj te odpor co si spominal.
Ventilator2.png
Ak tato schema plati aj pre moj ventilator, tak ten modry kablik to bude riadenie cez PWM a rychlost (PWM signal) sa asi riadila na zaklade teploty chladica.

Takze tento ventilator mi je na nic, lebo ja som potreboval sledovat otacky. Musim si zohnat 4 vodicovy alebo trojvodicovy, ale nie s modrym ale s bielym/zltym kablikom.

Vzhladom na tuto schemu, to PWM moze byt aj nizzsej urovne ako 24V? Podla schemy to ide na Gate, tak by to mohlo ist aj na 12V alebo 5V priamo z MCU? Samozrejme ak tato scheme plati pre konkretny ventilator.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

bum
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 28 Okt 2016, 21:40
Vek: 66
Kontaktovať používateľa:

Re: Zapojenie PC ventilatora 24V

Príspevok od používateľa bum » 17 Aug 2019, 16:04

Otáčky se snímají pomocí Hall sondy (modrý vodič) proti (-) a měřit se dají, na měření frekvence výstupu z Hallovy sody využívám přípravek k PC na měření frekvence a pak přepočet na otáčky podle počtu impulzů z Hallovy sondy na jednu otáčku sonda podle typu ventilátoru dává jeden impulz na otáčku nebo dva ten co máš dává myslím dva na otáčku. Pro inspiraci měření otáček ať pouze s PC nebo PC a PICAXE 08M2 je v článcích na mém webu. Pro zjištění počtu impulzů na jednu otáčku připoj ventilátor na napětí takové aby se ventilátor neroztočil (například 7, 8V) a DMM přepni na rozsah 20V DC připoj jej na modrý vodič a GND označ si jednu lopatku a otoč jednou dokola a na displeji DMM sleduj kolikrát se na DMM zobrazí hodnota napětí jako máš napájení ventilátoru pak je již jednoduché vypočítat počet otáček.
0

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Zapojenie PC ventilatora 24V

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 17 Aug 2019, 18:16

...
Prílohy
vent PE11_2000.pdf
(459.67 KiB) 79 stiahnutí
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Zapojenie PC ventilatora 24V

Príspevok od používateľa romiadam » 17 Aug 2019, 20:07

Diki pani za reakcie a rady. To pdf mi pomohlo tiez.

Medzitym som aj ja nasiel dalsie pdf, presne o tychto ventlatoroch 4 vodicovych. Tak to sem dam, ked niekto to bude v buducnosi potrebovat.
Prílohy
4_Wire_PWM_Spec.pdf
(114.9 KiB) 67 stiahnutí
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Zapojenie PC ventilatora 24V

Príspevok od používateľa romiadam » 17 Aug 2019, 21:18

Vymysel s tym casovym obmedzenim upravenia prispevku (len kvoli jednemu uzivatelovi) bola totalna chujovina....Mohol som toto spojit s predosym prispevkom.

Z PC zdroja som vymontoval tento 12V ventilator
Ventilator2.jpeg
a zeleny je hall sensor a modry PWM riadenie. Tak som na zeleny a +12V dal odpor 2k2 a na zelnom vodici voci -12V mi osciloskop krasne ukazuje stvorcovy prebeh signalu s frekvenciou adekvatne rychlosti otacania vetlatora (2 pulzy na 1 otacku).

Takze ten predosly ventilator ako som uz spominal, nema vystupny signal ohladom otacok, ma len vstup pre PWM riadneie otacok ventilatora.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Zapojenie PC ventilatora 24V

Príspevok od používateľa romiadam » 19 Aug 2019, 01:08

:applause: :applause: :applause:
Ide to.

Na MODRY sa pripaja 5V PWM z neakeho kontrolera (MCU) - riadi to otacky (pod 13% duty cycle, 13% ON zvysok OFF, to uz nefungovalo. Ventilator sa zastavil). Pre ochranu MCU, PWM signal radsej pripajat cez tranzistor alebo optoclen.
Medzi ZELENY a +12V treba dat odpor zopar kiloohm (ja mam 2k2) a na zelenom su signaly urovne napajacieho napata ventilatora, t.j. 12V.
ZLTY je +12V
CIERNY je GND
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Zapojenie PC ventilatora 24V

Príspevok od používateľa romiadam » 21 Aug 2019, 02:55

Musim sa opravit. Na zeleny sa pripoji odpor a ten odpor potom na take napatie, 3,3V, 5V 9V 12V 24V... ake pozadujeme pre uroven napatia vystupnyvch impulzov. Ja som to potrebval ako vstup pre MCU, tak som tam teraz dal +5V. Ten odpor je vlastne pull-up.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok