zapojenie dvoch vypínačov na jedno svetlo

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

anielikk
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 03 Dec 2017, 13:11
Bydlisko: Kežmarok
Vek: 38

Re: zapojenie dvoch vypínačov na jedno svetlo

Príspevok od používateľa anielikk » 21 Aug 2019, 12:09

ďakujem jova, urobil som to tak ako si napísal a všetko funguje tak ako má, naozaj dikes, len my vysvetli, prečo ten modrý? prehodiť B a C chápem je to podľa schémy, to my došlo keď som si káble prepípal, ale prečo som na tom modrom nenameral fázu keď je fázový, odkiaľ a kam vlastne vedie ten modrý?
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: zapojenie dvoch vypínačov na jedno svetlo

Príspevok od používateľa romiadam » 21 Aug 2019, 12:38

Vcera do 15:00 si tu bol aktivny a potom si sa uz neozval, uz som sa zlakol ci ta neotrieskala elektrika o zem. :biggrin:


Ten modry je vlastne fazovy. Vsak tu si tu fazu nameral .
anielikk napísal:No skúšal som to tak ako vraviš. Rozpojil som tie dva vodiče (červený a modrý) a zapol som svetlo. Modrý vodič svietil tak na pol, ostané dva vodiče vôbec. Vypol som svetlo a to isté, modrý vodič svieti tak napol, ostané dva vôbec.

Len mna si poplietol stymto:
anielikk napísal:po rozpojený modrého a červeného kábla nesvieti vadaska na žiadnom z vodičov.
tu si si protirecil, ale dobre.... Preto som pisal ze mam tusaka ze faza je na svetle, ale ona je na modrom.


Preto som ti vravel ze to popremeraj a prepipaj, nech je v tom jasno.

:potlesk: Tak a usetril si na elektrikara.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

jova
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 201
Dátum registrácie: 12 Júl 2016, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: zapojenie dvoch vypínačov na jedno svetlo

Príspevok od používateľa jova » 21 Aug 2019, 13:13

anielikk napísal:ďakujem jova, urobil som to tak ako si napísal a všetko funguje tak ako má, naozaj dikes, len my vysvetli, prečo ten modrý? prehodiť B a C chápem je to podľa schémy, to my došlo keď som si káble prepípal, ale prečo som na tom modrom nenameral fázu keď je fázový, odkiaľ a kam vlastne vedie ten modrý?
Někde nad tím novým vypínačem budeš mít asi ve zdi schovanou krabičku a z ní je ten modrý fázový vodič vyvedený, odsud pak vede na jističe, patrně přes další krabičky pro světla. Z té krabičky zřejmě povedou i vodiče ke světlu. Když se dobře podíváš, na té fotce je vidět, že kromě modrého vede ještě ze shora další vodič a je zavedený do té trubky k původnímu vypínači. A to je ten který vede ke světlu.
Proč jsi nenaměřil tu fázi hned napoprvé netuším. Ona ta doutnavka je trochu problematická, ale radit ti měřit vadaskou proti ochrannému kolíku prodlužováku jsem si nedovolil :D
0

anielikk
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 03 Dec 2017, 13:11
Bydlisko: Kežmarok
Vek: 38

Re: zapojenie dvoch vypínačov na jedno svetlo

Príspevok od používateľa anielikk » 21 Aug 2019, 13:30

romiadam naozaj vadaska nesvietila po rozpojený na žiadnom z vodičov, aspoň som to nevidel, meral som vonku za jasného dňa a možno aj svietila, len to nebolo tad dobre vidieť, v tme by to išlo asi lepšie, ešte raz všetkým ďakujem pomohli ste mi
0

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: zapojenie dvoch vypínačov na jedno svetlo

Príspevok od používateľa burizon » 21 Aug 2019, 13:44

anielikk, vidíš aký si dobrý, tak teraz sa už len pustiť do tých zásuviek, čo nezvládol profi elektrikár.
0

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: zapojenie dvoch vypínačov na jedno svetlo

Príspevok od používateľa Victorio » 21 Aug 2019, 17:03

nebude to asi Tvoj prípad ale ja som pri prerábke elektriny v starom dome (pôvodne iný majiteľ a staviteľ) keď som menil vodiče (našťastie všade boli trubky a keramické kolienka, tak to celkom šlo) na problém, že do jednej zásuvky mi išli vodiče ale nedali sa vytiahnuť, tj. nereagovali na poťahovanie od najbližšieho miesta
nijak to nepasovalo , až keď som zobral sekáč a vysekal cca 1m tak som zistil že nejaký "majster" pripojil túto zásuvku ku vedeniu a spoj zasádroval takže to nebolo vôbec vidno.
takže je celkom možné že niekde bude podobná "zrada" alebo ten modrý bude iba do rezervy.

prepojenie schodištových vypínačov by nebol problém iba to komplikuje to, že nie je jednoduché nájsť kade je napájaná žiadovka, a či na ňu ide fáza alebo nulák. Ja mám zapojené tri vypínače, na krajoch schodišťové (tj. prepínacie) a v strede krížový, ale vodiče som nechal pôvodné, lebo sa tiež neviem dopátrať trasy ku svietidlám na chodbe a predsieni, je to totiž ešte stará klasika, skrútené vodiče a izolačka, a v krabiciach je to natlačené a farebne ťažko rozlíšiteľné, lebo je to nejaká guma obalená plátnom hnedočiernej farby.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok