Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Pokus s PCL82

Pokus s PCL82

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Re: Pokus s PCL82

Odoslaťod AdamVarga » 21 Aug 2019, 01:30

Pomali puzzle si skladám v hlave.. kondenzátory? nové? staré? Tím myslím C18 a C23. Už si nič iné neviem predstaviť čo by to mohlo byť. Je jasne viditelné že pentóda má skok ktorý musela zosilniť ale že odkial ten skok nabrala to netuším. Skús do hodiť do AC couple a daj vyššie vertikálne rozlíšenie (sprav toto meranie pre anody triody a pentody. Ideálne ak máš dve sondy tak ich daj vedla seba a triggerni na anodu pentody. Oba v AC couple. Myslím že to budu tie kondenzátory)

Skús omerať teda naraz anodu triody a pentody pre oba kanály. Daj ich do single capture nastav trigger na pentodu a sleduj či sa nejaké skoky zhodujú s anodovim napätím triody. Už naozaj nič iné neostáva ako ten kondenzátor takže to bude na 90% C18 a C23. Daj niečo nového tam.

Ten šum na zdroji- vyhrab v šuplíku nejakú tú tlmivku 470uH a daj ho namiesto R1. Malo by to stačiť.
AdamVarga
Nový člen
Nový člen
Založený: 21.06.2015

Odoslaťod Mek » 21 Aug 2019, 17:02

Kondiky boli pouzite, obycajne keramicke na nizke napatie, vymenil som ich za glazurovane keramicke na 1 kV, nepomohlo.
Nakoniec som vymenil R1 za tlmivku 330 uH. Potom som robil este dalsie pokusy a vzdy to po case kmitalo. Ked som nechal iba tu zmenu R1 za tlmivku, uz to hralo dobre, ziadne praskanie a ziadne zakmitavanie ani po hodine hrania. To by mi ani nenapadlo, ze taketo nieco mozem urobit, ved tlmivka je uplne ina suciastka ako rezistor, s uplne inymi vlastnostami...
Takze to vyzera, ze problem je vyrieseny. Za navrh riesenia a napady posielam Ka+. Diky.
P.S: prikladam KiCad projekt (schema, PCB) a poznamky, ked by si niekto chcel taky isty zosik postavit.
Prílohy
Zosilovac PCL82.zip
(90.78 KiB) Stiahnutá 4 krát
Hotove.jpg
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat :)
Hras Scrabble? Skus SKREBL.EU - moj novy projekt.
Disclaimer: Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
"Failing to plan is planning to fail." (Alan Lakein)
Mek
Obrázok používateľa
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Vek: 32.55
Založený: 15.10.2015

Odoslaťod AdamVarga » 21 Aug 2019, 18:34

Super tešim sa že som mohol pomoci. RC filter sice utlmý ten šum a bordel ale LC filter je účinnejsí pri vyššej frekvencií (ako v tomto pripade) a hlavne nestrácaš výkon! Tento istý spôsob filtrácie som využil na mojom meniči. Utlmí to ostré špice na malé jemné kopčeky pričom RC sice zníži úroveň špičky ale ostane rovnakého tvaru (keby si použil nízkoimpedančné kondíky by to asi nebol problém). Je to lacné a hlavne účinné riešenie pri vyššej frekvencii. Ano viem su aj tlmivky skor by som povedal reaktory na 50Hz len ich nevýhoda je jasná z prveho pohľadu...veľkosť a hmotnosť.

(Len pre zaujímavosť)Skús zopakovať meranie vysokého napätia na osciloskope v AC couple na vysokom vertikalnom rozliseni s rezistorom a s tlmivkou. Zistíš že s tlmivkou máš maximalne hladky vystup.
Prave preto uprednostňujem menič od trafa lebo si vyžaduje minimálne množstvo filtrácie výstupu. Menšie kondenzatory a nemáš ten sakra otravny brum aj s uzemnenim vstupom

Ak máš bordel na žhavení to by som tiež riešil. Žeravé vlákno je len predsa natočený volfram a magneticky môže indukovať bordel do katody. Nato je hlavne citliva 12AX7/ECC83. Ale prejavilo sa mi to aj pri EL34 (ale to bol naozaj provizórny zdroj a naozaj mal bordel v napätí)
AdamVarga
Nový člen
Nový člen
Založený: 21.06.2015

Predchádzajúca

Naspäť na Audiotechnika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.

Forums ©
Autor stránky je Ondrej Závodský(zawin), o graficky design sa stará Ľuboš Fabo(BUFU).

TOPlist