Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Pokus s PCL82

Pokus s PCL82

Neviete si rady so zosilova─Źom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Re: Pokus s PCL82

Odosla┼ąod AdamVarga » 21 Aug 2019, 01:30

Pomali puzzle si sklad├ím v hlave.. kondenz├ítory? nov├ę? star├ę? T├şm mysl├şm C18 a C23. U┼ż si ni─Ź in├ę neviem predstavi┼ą ─Źo by to mohlo by┼ą. Je jasne viditeln├ę ┼że pent├│da m├í skok ktor├Ż musela zosilni┼ą ale ┼że odkial ten skok nabrala to netu┼í├şm. Sk├║s do hodi┼ą do AC couple a daj vy┼í┼íie vertik├ílne rozl├ş┼íenie (sprav toto meranie pre anody triody a pentody. Ide├ílne ak m├í┼í dve sondy tak ich daj vedla seba a triggerni na anodu pentody. Oba v AC couple. Mysl├şm ┼że to budu tie kondenz├ítory)

Sk├║s omera┼ą teda naraz anodu triody a pentody pre oba kan├íly. Daj ich do single capture nastav trigger na pentodu a sleduj ─Źi sa nejak├ę skoky zhoduj├║ s anodovim nap├Ąt├şm triody. U┼ż naozaj ni─Ź in├ę neost├íva ako ten kondenz├ítor tak┼że to bude na 90% C18 a C23. Daj nie─Źo nov├ęho tam.

Ten ┼íum na zdroji- vyhrab v ┼íupl├şku nejak├║ t├║ tlmivku 470uH a daj ho namiesto R1. Malo by to sta─Źi┼ą.
AdamVarga
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 58
Zalo┼żen├Ż: 21.06.2015

Odosla┼ąod Mek » 21 Aug 2019, 17:02

Kondiky boli pouzite, obycajne keramicke na nizke napatie, vymenil som ich za glazurovane keramicke na 1 kV, nepomohlo.
Nakoniec som vymenil R1 za tlmivku 330 uH. Potom som robil este dalsie pokusy a vzdy to po case kmitalo. Ked som nechal iba tu zmenu R1 za tlmivku, uz to hralo dobre, ziadne praskanie a ziadne zakmitavanie ani po hodine hrania. To by mi ani nenapadlo, ze taketo nieco mozem urobit, ved tlmivka je uplne ina suciastka ako rezistor, s uplne inymi vlastnostami...
Takze to vyzera, ze problem je vyrieseny. Za navrh riesenia a napady posielam Ka+. Diky.
P.S: prikladam KiCad projekt (schema, PCB) a poznamky, ked by si niekto chcel taky isty zosik postavit.
Pr├şlohy
Zosilovac PCL82.zip
(90.78 KiB) Stiahnutá 4 krát
Hotove.jpg
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat :)
Hras Scrabble? Skus SKREBL.EU - moj novy projekt.
Disclaimer: Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
"Failing to plan is planning to fail." (Alan Lakein)
Mek
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 625
Vek: 32.97
Zalo┼żen├Ż: 15.10.2015

Odosla┼ąod AdamVarga » 21 Aug 2019, 18:34

Super te┼íim sa ┼że som mohol pomoci. RC filter sice utlm├Ż ten ┼íum a bordel ale LC filter je ├║─Źinnejs├ş pri vy┼í┼íej frekvenci├ş (ako v tomto pripade) a hlavne nestr├íca┼í v├Żkon! Tento ist├Ż sp├┤sob filtr├ície som vyu┼żil na mojom meni─Źi. Utlm├ş to ostr├ę ┼ípice na mal├ę jemn├ę kop─Źeky pri─Źom RC sice zn├ş┼żi ├║rove┼ł ┼ípi─Źky ale ostane rovnak├ęho tvaru (keby si pou┼żil n├şzkoimpedan─Źn├ę kond├şky by to asi nebol probl├ęm). Je to lacn├ę a hlavne ├║─Źinn├ę rie┼íenie pri vy┼í┼íej frekvencii. Ano viem su aj tlmivky skor by som povedal reaktory na 50Hz len ich nev├Żhoda je jasn├í z prveho poh─żadu...ve─żkos┼ą a hmotnos┼ą.

(Len pre zauj├şmavos┼ą)Sk├║s zopakova┼ą meranie vysok├ęho nap├Ątia na osciloskope v AC couple na vysokom vertikalnom rozliseni s rezistorom a s tlmivkou. Zist├ş┼í ┼że s tlmivkou m├í┼í maximalne hladky vystup.
Prave preto uprednost┼łujem meni─Ź od trafa lebo si vy┼żaduje minim├ílne mno┼żstvo filtr├ície v├Żstupu. Men┼íie kondenzatory a nem├í┼í ten sakra otravny brum aj s uzemnenim vstupom

Ak m├í┼í bordel na ┼żhaven├ş to by som tie┼ż rie┼íil. ┼Żerav├ę vl├íkno je len predsa nato─Źen├Ż volfram a magneticky m├┤┼że indukova┼ą bordel do katody. Nato je hlavne citliva 12AX7/ECC83. Ale prejavilo sa mi to aj pri EL34 (ale to bol naozaj proviz├│rny zdroj a naozaj mal bordel v nap├Ąt├ş)
AdamVarga
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 58
Zalo┼żen├Ż: 21.06.2015

Predchádzajúca

Nasp├Ą┼ą na Audiotechnika

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 1 hos┼ą.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist