Aký osciloskop?

Spájky, odsávačky; Kliešte, skrutkovače; Meráky, Generátory; Čistenie, leptanie; Vŕtačky, frézy; Pomôcky, lupy...

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Aký osciloskop?

Príspevok od používateľa Drakoush » 21 Aug 2019, 22:58

Nuž, škoda aj reagovať. V dobe, kde aliexpress je hlavný obchod rádioamatéra a anneng idea perfektného multimetra proste asi nemám čo radiť. ALe prešlo mi dosť merákov rukou, aby som vedel, kde sa tá kvalita nachádza. Ja si budem fluke svätiť, vy sa trápte s haraburdami. HOWGH.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
mac26
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1298
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Martin

Re: Aký osciloskop?

Príspevok od používateľa mac26 » 21 Aug 2019, 23:01

Skus len pochopit, ze niektory ludia maju obmedzeny rozpocet, nech je ten Fluke akokolvek dobry. A tiez ze je zbytocny pre niekoho, kto raz za cas odmeria nejaku baterku alebo odpor
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Aký osciloskop?

Príspevok od používateľa Drakoush » 21 Aug 2019, 23:07

Počkaj počkaj, prečo sa zrazu bavíme o fluku?

Skús pochopiť, že reč bola o osciloskopoch (reagoval som na posledný post od muzikera) a tam sa predpokladá, že s ním nebudeš raz za čas merať baterky, na to je to drahý inštrument. Na multimetri presnosť moc dôležitá nie je, ale osciloskop nám má väčšinou ukazovať to, čo je dosť podstatné a rozdiely v kvalite sú tam markantné. Tých 600€ je stále low-cost osciloskop, ale vyššej kvality predsa, ako ten rigol alebo siglent. Nikto tu neospevuje škopky za pár litrov na profesionálne použitie. Ale je určitá hranica, pod ktorú sa tiež neoplatí ísť, ak chceš ten inštrument zmysluplne používať. Pointou celého príspevku bolo to, že radšej si máš počkať, priplatiť 200€ (došporiť) a máš aspoň nástroj, ktorý je už použiteľný. Preboha veď nikto tu nevyrukoval s osciloskopom za 30 000€, ani s 8,5 miestnym flukom za veľmi veľmi podobnú sumu.

EDIT: stále sa bavíme o občasnom použití rádioamatéra, nie o vývoji raketovej techniky.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
bobo87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1913
Dátum registrácie: 15 Feb 2007, 00:00
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Aký osciloskop?

Príspevok od používateľa bobo87 » 21 Aug 2019, 23:18

S tou raketovou technikou (aj ked nie vyvoj) mi teraz neda nepodpichnut (inac velmi pekna seria videi). :wink:

https://www.youtube.com/watch?v=hEKdzpcbh-U
0
float l,I,Q,_,o;int E;main(){I=1.125;while(I>=-1.225){for(l=-2;l<=1;l+=3/79.0){Q=_=0;for(E=127;Q*Q+_*_<4.0&&--E>32;){o=Q;Q=Q*Q-_*_+l;_=2*o*_+I;}putchar(E);}putchar(10);I-=9/88.0;}}

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Aký osciloskop?

Príspevok od používateľa Drakoush » 21 Aug 2019, 23:24

Ale zvyšok ujde, nie? :)
Ja takéto videjká rád, tu sa aspoň nenakupuje z Ali.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
bobo87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1913
Dátum registrácie: 15 Feb 2007, 00:00
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Aký osciloskop?

Príspevok od používateľa bobo87 » 21 Aug 2019, 23:30

Ujde, celkovo tam maju v roznych videach tiez vselico mozne. Ale rad podpichujem, tak toto som si nemohol dovolit nechat ujst. :lol:
0
float l,I,Q,_,o;int E;main(){I=1.125;while(I>=-1.225){for(l=-2;l<=1;l+=3/79.0){Q=_=0;for(E=127;Q*Q+_*_<4.0&&--E>32;){o=Q;Q=Q*Q-_*_+l;_=2*o*_+I;}putchar(E);}putchar(10);I-=9/88.0;}}

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Aký osciloskop?

Príspevok od používateľa Drakoush » 22 Aug 2019, 00:40

Asi nenaďabili na ponuku TME :D
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Aký osciloskop?

Príspevok od používateľa hpeter » 04 Sep 2019, 17:13

mac26 napísal:Skus len pochopit, ze niektory ludia maju obmedzeny rozpocet, nech je ten Fluke akokolvek dobry. A tiez ze je zbytocny pre niekoho, kto raz za cas odmeria nejaku baterku alebo odpor
frustracia zo zleho naradia je este horsia.
najlacnejsie spajkovanie je s klincom a horakom. v podstate pre kutilov aj ta trafopajka je drahy luxus
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2567
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Aký osciloskop?

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 04 Sep 2019, 17:25

Pravdu máte obe strany. S lepším vybavením je práca jednoduchšia a pohodlnejšia.

Ale ak niekto ledva naškriabe 400€ na osciloskop, tak áno naškriabať ďalších 200 je problém.

Mám si kúpiť spájkovaciu superstanicu za 2k a k tomu žiaden zdroj, multimeter, osciloskop, proste nič?
0

Ifco22
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 13 Júl 2017, 23:28

Re: Aký osciloskop?

Príspevok od používateľa Ifco22 » 04 Sep 2019, 20:48

Zdravím,

Ja som si kúpil SIGLENT SGS1104X-E je to kvalitný 4 kanál 100MHz stál síce 500E ale s ním si hravo postavím aj 100MHz differencialnu sondu,
Zdroj napájací AC aj DC aj spájkovaciu stanicu, pretože dva hroty sa zídu vždy aj akýkoľvek spínaný zdroj, zváračku, UPS-ku atd.
Bez osciloskopu je to len hranie sa.

Mám aj dva analogové osc. 2 kanál 20MHz (Tektronix a Brnenský) ale to ani nesynchronizuje poriadne a nemajú žiadne funkcie, lupu atd.

Keď meriam pravý uhol 20MHz ten Brnenský ukazuje sínus ten Tektronix mierne skreslený pravý uhol.

Dobrá investícia sa vždy bohato vyplatí. S týmto SGS1104X-E som napr odmeral hranu z nejakého vysielača domáceho zvončeka 4,8nS a v robote na 200MHz Tektronixe bola 3,2nS a to je signál cca 1kHz kod čo ovláda 433MHz vysielač toho zvončeka. Signál sa dá krásne rozkódovať a po reinžinieringu to dám trebárs do svojho Atmelu a vyhodnotím ako chcem.

Ifco22
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1273
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Aký osciloskop?

Príspevok od používateľa Mek » 04 Sep 2019, 21:06

Ifco22, patrne mas na mysli SDS, nie SGS. Tiez ho mam, ani nie mesiac, ma ohromujuci pocet funkcii, asi ako Excel, ze to nikdy nebudem ovladat na 100%. Som s nim spokojny a tiez som si ho kupil na zaklade rady z tejto temy tu na fore :)
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Aký osciloskop?

Príspevok od používateľa Drakoush » 04 Sep 2019, 21:28

Ifco22 napísal:
Keď meriam pravý uhol 20MHz ten Brnenský ukazuje sínus ten Tektronix mierne skreslený pravý uhol.
Chyba bude niekde inde.
https://www.dps-az.cz/mereni/id:2836/me ... acie-sondy
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
MacGyver
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1434
Dátum registrácie: 01 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Ruzinov
Vek: 35

Re: Aký osciloskop?

Príspevok od používateľa MacGyver » 04 Sep 2019, 23:59

Drakoush napísal:Pointou celého príspevku bolo to, že radšej si máš počkať, priplatiť 200€ (došporiť) a máš aspoň nástroj, ktorý je už použiteľný.
Ked tu uz tri krat spominas o 200eur drahsi Keysight, myslim si, ze je pre uplnost na mieste uviest aj konkretny typ a slovenskeho distributora. Aby sme si to vedeli pozriet a porovnat.
0
/home sweet /home ..
Canon EOS 60D owner

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Aký osciloskop?

Príspevok od používateľa hpeter » 05 Sep 2019, 20:54

maskrtnik01 napísal:Pravdu máte obe strany. S lepším vybavením je práca jednoduchšia a pohodlnejšia.

Ale ak niekto ledva naškriabe 400€ na osciloskop, tak áno naškriabať ďalších 200 je problém.

Mám si kúpiť spájkovaciu superstanicu za 2k a k tomu žiaden zdroj, multimeter, osciloskop, proste nič?
*na splatky...pozicka..
*nie som bohaty aby som kupoval lacne veci. je predpoklad ze kvalitna vec vydrzi aj po cely zivot.
napr cinske blato, vs kvalitna gola.

ano, su aj masochisti s "jednorazovym lidl naradim". neustale reklamuju tovar pocas zaruky..
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2567
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Aký osciloskop?

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 05 Sep 2019, 20:57

Ani to nie je všeobecne použiteľné riešenie. Keď je raz slabý príjem, tak dobre vezmem si pôžičku. Kúpim osciloskop za 2k a na pol roka(napríklad) som odstavený.

Takže čo, pár rokov budem splácať pôžičky na vybavenie, a keď sa konečne dostanem k súčiastkam a robote, porazí ma aké sú dnes možnosti za tú cenu?
0

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: Aký osciloskop?

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 05 Sep 2019, 21:24

Ako sa hovorí, treba vyskakovať do výšky svojho platu. Určite, ak to nemá prinášať zisk v krátkej dobe, by som pôžičku neriešil.
A tiež reči, že dnes už nič nevie merať, len drahý Keysight za 1000 EUR je tiež blbosť. V minulosti ľudia dokázali merať zložité systémy aj na starých Teslách BM566 a boli radi, že u boľševika majú niečo. Dnes na ne len pľujú mnohí, pretože sa nenaučili ich servisovať. Áno, majú malú obrazovku a nie práve najostrejšiu stopu, no pre väčšinu amatérskych aplikácií postačia. Svojho času som dva daroval, pretože istí "tiež odborníci" tu na elektro fóre tie typy zvozili pod čiernu zem, akoby sa na nich už dnes nič nedalo robiť.
Áno, doba dnes pokročila, no na Slovensku sme stále v roku päť, pretože ľudia nemajú peniaze na moderné veci.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Aký osciloskop?

Príspevok od používateľa Drakoush » 06 Sep 2019, 00:37

BM621 bol jediný osciloskop, kde aj VN trafo mohlo odísť. A odišlo. Tak neviem, či má moc zmysel sa o teslách baviť. Osciloskopy od nich proste neuznávam, za rovnaký peniaz sa dá kúpiť tek. Zvyšok povedzme, aj to síce občas treba vziať do parády, lebo to z ničoho nič prestane ísť, ale ešte budiš.

Musím pochváliť BM591, tie sú najmenej poruchové.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Aký osciloskop?

Príspevok od používateľa ondistef » 07 Sep 2019, 09:36

MacGyver napísal: Ked tu uz tri krat spominas o 200eur drahsi Keysight, myslim si, ze je pre uplnost na mieste uviest aj konkretny typ a slovenskeho distributora. Aby sme si to vedeli pozriet a porovnat.
Zrejme mal na mysli EDUX1002A za 480€ alebo EDUX1002G za 693€ (verzia G navyše obsahuje zabudovaný generátor). Alebo potom vyššie verzie DSOX1102A za 696€ a DSOX1102G za 912€, resp. 4 kanálove verzie DSOX1204A za 1051€ a DSOX1204G za 1260€.
Za 1080€ môžeš mať Rigol MSO5074 4x70 MHz, 8GSa/s, 500,000 wfms/s, 100 Mpts, LA 16(opt). s možnosťou odblokovania až na 350MHz.
A osobne nevidím nejaké výhody oproti Siglentu alebo Rigolu, prečo by som mal voliť práve tento model ak nerátam značku KEYSIGHT ( obzvlášť pri tých EDUX modeloch). Pre osciloskop do 100 MHz by malo bohate stačiť aj vzorkovanie 1Gsps.
hpeter napísal:*na splatky...pozicka..
*nie som bohaty aby som kupoval lacne veci. je predpoklad ze kvalitna vec vydrzi aj po cely zivot.
napr cinske blato, vs kvalitna gola.

ano, su aj masochisti s "jednorazovym lidl naradim". neustale reklamuju tovar pocas zaruky..
Iste, môžeš si kúpiť taky TELEDYNE LECROY LC-T3DSO1104 za 895€ alebo Siglent SDS1104X-E za 510€, čo sú navlas rovnaké prístroje vyrobené v tej istej fabrike. Tie KEYSIGHT budu najskôr vyrobené u Rigola (aspoň kedysi to bol ich "dvorný" výrobca nižších modelov).

U tých lacnejších prístrojov býva občas problém s firmwarom, ale tak minimálne Rigol aj Siglent sa to snažia opravovať.
U niektorých iných značiek to môže byť väčší problém, to áno.
Ale tak napr. za cenu cca. 1000€ môžeš mať osciloskop, diferenciálnu sondu a napájací zdroj (aj programovateľný). Ide len o to či uprednostníš nejaký pomer medzi výkonom/ kvalitou a cenou, alebo v prvom rade pozeráš na značku a potom na pomer medzi výkonom/ kvalitou a cenou.
Väčšinou si aj tak ľudia vyberajú podľa možnosti vlastnej peňaženky.
Súhlasím s názorom Ivan_Ryger a maskrtnik01
Prílohy
SDS1104X-E In-Depth Review (part 1 of 2).pdf
Prikladám ešte podrobný test osciloskopu Siglent SDS1104X-E
(2.73 MiB) 113 stiahnutí
0

Používateľov profilový obrázok
MacGyver
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1434
Dátum registrácie: 01 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Ruzinov
Vek: 35

Re: Aký osciloskop?

Príspevok od používateľa MacGyver » 28 Máj 2020, 21:22

Rigol MSO5074,tj skoro najnizsia varianta nie je pri danej cene az taka vyhra. Je to prave moznost odblokovania :ignore: do 350MHz a vsetkych fukncii za cenu zakladneho modelu, co z neho robi silneho konkurenta ostatnym osciloskopom od inych vyrobcov. Pozeral som samozrejme aj na Keysight alebo R&S. Mnoho z masin, hlavne nizsie modely su rebrandovane skopy inych vyrobcov. Napriklad LeCroy WS3000 = Siglent SDS3000, tu spominany LeCroy LC-T3DSO1104 = Siglent SDS1104X-E, niektore R&S skopy su zas byvaly Hameg. Podobne to je s napajacimi zdrojmi. Keysight DSOX1102G bezi na Windows CE, Rigol MSO5000 series zasa na linuxe. Rozdiely teda su. Preto je aj pre mna vyber narocny. Ak by som siel kupovat osciloskop teraz , MSO5074 od rigolu by bol asi horuci kandidat aj ked je to stale mnohymi zatracovany Rigol. Po odomknuti by poskytol rezervu do buducna ktoru by som asi ani nevyuzil.
0
/home sweet /home ..
Canon EOS 60D owner

netko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 02 Aug 2020, 14:19

Re: Aký osciloskop?

Príspevok od používateľa netko » 01 Sep 2020, 22:21

Aky sa dnes oplati kupiť? Posunulo sa to niekam?
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok