Vymyt alebo rozbiť Hg vybojku?

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Vymyt alebo rozbiť Hg vybojku?

Príspevok od používateľa josek » 28 Jan 2019, 22:01

Je to problém. S teplotou pri nanášaní, rovnomernosťou vrstvy, prachom pri schnutí...no hrôza kým sa to naučíš
0

Používateľov profilový obrázok
PaJa-trb
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 323
Dátum registrácie: 08 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Třebíč
Vek: 39
Kontaktovať používateľa:

Re: Vymyt alebo rozbiť Hg vybojku?

Príspevok od používateľa PaJa-trb » 28 Jan 2019, 22:25

Je jasné, že co člověk to jiný názor, ale někteří zde začínají znovuobjevovat kolo ...

Naprostou většinu DPS si dělám doma, jen zlomek profi cestou z allpcb. Hlavně to mám za pár hodin hotové a pak se jedná většinou o prototypy, kde jedna deska stačí.

Co jsem kdysi objevil negativní fotorezist, už bych nechtěl zpátky kupované fotocitlivé desky.
Cuprexid očistím (prášek na nádobí), pod vodou nalepím fotorezist, oříznu, proženu laminovačkou. Pak strhnu ochrannou fólii a svítím cca 3 minuty nerozbitou rtuťovkou 125W přes pauzák.
Kvalita na mé bastlířské poměry je OK. Nedosahuji sice kvalit profíků, ani těch zde na webu, ale zatím jsem vyrobil vše co dokážu osadit.
0
Nic není tak jednoduché, aby se to nedalo pokazit.
Týmová práce je nepostradatelná, protože zodpovědnost se dá svalit na každého.
Člověk by se měl učit z chyb ostatních. Protože nikdo nemá tolik času, aby je všechny udělal sám.

joži
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 06 Júl 2014, 10:55
Bydlisko: Lazany

Re: Vymyt alebo rozbiť Hg vybojku?

Príspevok od používateľa joži » 28 Jan 2019, 22:39

Robím to presne ako Paja-trb.

Akurat vzhladom na to že odvtedy ako som zacal nanasať fotorezist ubehlo aj 10rokov, tak už to nerobím pod vodou, ale do rozprašovača si dam slaby jarovy roztok, len aby tam troška penil. Ak je moc silny potom nerobí dobre fotorezistu. Pár kvapiek jary do 1l.
Potom to netreba ponarať do vody ale rozprašovačom pekne nastriekať cely povrch DPS, plosnak mam vo zvyslej polohe nastirekam viac roztoku aby zmylo aj prípadny prach nasledne položim na ležato a nalepím fotorezist. Od stredu vytlačím roztok von zpod folie a je hotovo. Laminovačkou to prejde raz/dva razy za studena, vytlačí prípadnu zabudnutú vodu spod neho nasledne za horuca laminujem. kryciu foliu neodliepam z rezistu na nu kladiem pauzak aby sa neprilepil. až pred vyvolavaním foliu strhnem dole. tá folia je dobrá nesposobuje defekty na DPS. bezproblemov robím aj cesticky 0,2mm
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Vymyt alebo rozbiť Hg vybojku?

Príspevok od používateľa romiadam » 28 Jan 2019, 23:08

Ja som zo zaciatku fotorezist nalepoval pod vodou. Videl som to na youtube. Po vybrati som prebytocnu vodu spod folie jemne vytlacil najprv pravitkom od stredu von. Ked som tam nevidel ziadne vodne bubliny tak som to asi 5x (nech je dobre prehreje a je nalepene) pustil cez laminovacku, cez kancelarsky papier, nech teply valec neporusi foliu, spinac na 125 (asi 125°C, no moc presna ta teplota nebude). Je tam aj volba 80.
Co sa mi ale stavalo je ze sem tam vznikali jemne flaky pod fotorezistom (asi od vody, nebola to destilovana voda). Tak potom som to robil na sucho tak, ze som jemne polozil foliu na dosku a od stredu kruzivymi pohybmi prstom pritlacal foiu na dosku a vytlacal vzduch vom. Preto takto, lebo ked som to rovno dal do laminovacky, tak tam niekde ostali vzduchove mikrobublinky.

Takto som mal foliu krasne bez bubliniek nazehlenu ce laminovacku.

Oscvecoaval som 8-10 min. Vyvolanie prebehlo bez problemov, len na niektorych miestach sa mi trosicku odlepili cesticky (0.4mm). Pre zachranenie prace som to musel opravit lievikovym perom (diabeticka inzulinova ihla 0,3mm). Ale napriklad na skusobnej doske sa mi neodlepilo nic. Mam podozrenie ze ta folia nie je bohvie akej kvality, no nemozem to tvrdit na 100%. Mam ju o cinana z ebay a nakolko je to moja prva folia, nemozem porovnavat. Jedine co sa mi nepozdava je to, ze su na nej svetle flaky (vid. obr.)

Na tom prvom obrazku v odraze svetla vidiet ako je ta folia zvlnena a na tom druhom som sa snazil odfotit tie svetle ciary (tie zvlnenia), no vidiet to len matno, lebo fotak to nedokaze detekovat dobre. Volnym okom je to jednoznacne vidiet. Tak som tie svetle miesta naznacil tymi cervenymi ciarami
01.jpeg
02.jpeg
Uz som videl x videi na youtube a + - to robia takto...
Robim niekde chybu?

mato3000 mi tu spominal ze nanasanie farby cez sietku je najlepsie, no vidi sa mi to znacne pracne a vsetko sa zaspini..., ale ako vidim ak budem potrebovat 0.2mm ciary, aj tak skoncim pri tom.....(nanasani cez tu sietku). Na bezne DPS s klasickymi suciastkami, kde ciary su 0.5mm a viac tato foliova metoda (s touto mojou nepodarenou foliou) je vyborna.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Vymyt alebo rozbiť Hg vybojku?

Príspevok od používateľa Milos66 » 28 Jan 2019, 23:28

MiloPS3 napísal:
Wow. to urobis akorat DPSku na zvaracku. A prerobis pri tom aj gate
promin nejak nechapu vyznam tehle vet..

1 predloha je malo , 2 akorat,3 pro sich, aspon to nepresvitim..
Tri fólie je hrúbka cca 0,5mm. to sa už dosť ťažko dosahujú cestičky okolo tých 0,5mm. O 0,2mm ani nehovorím. A hlavne sa trafiť aby boli všetky tri v zákryte. to je iná spartakiáda. No, každému podľa jeho chuti.
Ako to bolo spomínané milión krát. Kvalitná atramentka, jedna fólia a máš cestičky aj 0,2mm bez problémov.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

joži
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 06 Júl 2014, 10:55
Bydlisko: Lazany

Re: Vymyt alebo rozbiť Hg vybojku?

Príspevok od používateľa joži » 28 Jan 2019, 23:57

to su krcmy z toho lepenia..... skus to spraviť s tym jarovým roztokom bude to lepšie a navyše nebudu ostavať tie flaky. To video som robil ja velmi davno. nemusiš ani ten kancelarsky papier tam davať. nasucho sa hned nalepí, musel by si ju šponovať....

Ale čo je hlavne, nesmie byť ta folia preležana idealne je ju do pol roka max roka spotrebovať inak sa preleží a bude robiť defekty. Na svk si ju vieš kupiť v DPSK. Ja som v tej dobe ako bolo točene video musel kupiť 2x50m role šírky 319mm nik to vtedy nepredaval ako kusovku. Až potom ked som toto ropredal to začali ponukať aj firmy čo robia DPS...

ten druhy obrazok su preležaniny toho rezistu. Ak ho už skladuješ tak mal by sa skladovať po stojačky, ak zvinieš do rolky tak na čo najvačší priemer a uložiť to postojčky

tlačiaren mam staru HP LJ1005 tlačim neoriginalnym tonerom na pauzovací papier..... a zatial som DPS nemal čo by som nevedel vyrobiť... a to sem tam použivam aj obvody SMD z 64 vyvodmi povačšine Drivery,MCU,...
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Vymyt alebo rozbiť Hg vybojku?

Príspevok od používateľa romiadam » 29 Jan 2019, 02:37

jozi,

ta folia je len rozvinuta, este nie je nalepena a uz su na nej vlnky. Tam napravo vidiet tu rolku. Pod tou foliou je len kancelarsky papier.

Ona mi prisla od cinana navinuta na tvrdej rolke (nieco ako alobal) v dlzke 1 m (to som len na skusku upil). U mna to "lezalo" asi pol roka ale stale na tej rolke.

Si myslym ze mna to nemohlo byt spoobene prelezanim, otazne je ako dlho a v akom stave o lezalo u cinana.

Mozno na skusku kupim rovnaku foliu ale od EU vyrobcu (ak sa to v EU vyraba - uz mam cinanov dost), mozno z Farnellu alebo v TME, neviem ci to ponukaju.
Aj s tymi foliami do atramentovych tlaciarni.... len ta polska je dobra zo SEVTu (co ja viem, vdaka vam) ....

Este uvidim co bude...
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Vymyt alebo rozbiť Hg vybojku?

Príspevok od používateľa josek » 29 Jan 2019, 08:37

Nikto tu zatiaľ nepopísal jedinú nevýhodu kupovaných dosiek s fotorezistom. Ja na nich (snáď iba okrem trocha vyššej ceny) vidím iba výhody. Hrúbku spojov /medzier môžeš dosiahnuť lepšiu ako s nanášaním fólie, drží lepšie, je bez bublín, a je bežne skladovateľná 5-10 rokov. Možno kvalita závisí od toho kde ich kúpiš, no neviem.

PaJa-trb - neviem prečo si zavrhol dosky s fotorezistom, mohol by si nejaký dôvod napísať pre poučenie druhých

Fólie na atrament kupujem z Farnelu, aj keď sú nehorázne drahé. Ja veľkú spotrebu nemám, takže ma to nezruinuje. Majú jednu nevýhodu - sú vo formáte A3, aj keď niekedy pri dlhších DPS to môže byť neoceniteľná výhoda
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Vymyt alebo rozbiť Hg vybojku?

Príspevok od používateľa Milos66 » 29 Jan 2019, 08:44

Ten negatívny fotorezist z DPSK je úplne v pohode. Dá sa sním urobiť cesta 0,2mm.
josek napísal:Nikto tu zatiaľ nepopísal jedinú nevýhodu kupovaných dosiek s fotorezistom.
Si myslíš, že ten nanesený fotorezist je čo? Takisto natiahnutá fólia. Pozri si videá a uvidíš, že profi fabriky to robia tiež laminovaním. Je to pre nich asi jednoduchšie ako sieťotlač.

PS: a čo sa týka toho fotorezistu v rolke a jeho skladovania. Ja to mám v lete v obývačke a v zime v garáži. Je to dosť háklivé na teplto. Tým pádom sa to deformuje. Je to predsa len nanesený UV gél. Ja som jednu 5m rolku takto zničil, keď som ju stiahol gumičkou. Ostala pokrkvaná ako hajzlopapier. Tam kde bola gumička som to musel celé odrezať.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1772
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Vymyt alebo rozbiť Hg vybojku?

Príspevok od používateľa jezevec » 29 Jan 2019, 09:00

romiadam, tu fólii můžeš vyhodit, odkud ji máš, z ebay? Vyhodil jsem tak celou roli z Číny. Teď kupuji také z DPSK na Slovensku.
0

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Vymyt alebo rozbiť Hg vybojku?

Príspevok od používateľa josek » 29 Jan 2019, 09:17

Milos66 napísal:Ten negatívny fotorezist z DPSK je úplne v pohode. Dá sa sním urobiť cesta 0,2mm.
josek napísal:Nikto tu zatiaľ nepopísal jedinú nevýhodu kupovaných dosiek s fotorezistom.
Si myslíš, že ten nanesený fotorezist je čo? Takisto natiahnutá fólia. Pozri si videá a uvidíš, že profi fabriky to robia tiež laminovaním. Je to pre nich asi jednoduchšie ako sieťotlač.

Stále dookola to isté. Ja hovorím iba osobné skúsenosti. Tiež by som uvítal aby niekto uviedol osobné negatívne skúsenosti, prípadne aj pôvod materiálu.

S p.Kukučkom sa poznám, občas tam niečo chodím kupovať. Má dobrý materiál, aj vrtáky
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Vymyt alebo rozbiť Hg vybojku?

Príspevok od používateľa Milos66 » 01 Feb 2019, 19:22

Ked sa tu uz spominala fotocesta, nazehlovanie, tlac priamo na DPS, kreslenie atd, tak som si dneska pre info kupil lakovy popisovac Edding780. Zajtra skusim nakreslit nejaku jednoduchu dps-ku a vyleptat. Som zvedavy, ci ten lak odola kyseline s peroxidom. Ako jednoducha metoda na kreslenie prototypnych dosiek s 5-10 suciastkami to bude asi dobre.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5645
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Vymyt alebo rozbiť Hg vybojku?

Príspevok od používateľa mr.dred » 01 Feb 2019, 19:30

Ten Edding 780 asi neviem používať správne :oops: skúšal som 3x a výsledok chabý... Vrátil som sa k lievikovému pierku a kresliacej kvapaline.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Vymyt alebo rozbiť Hg vybojku?

Príspevok od používateľa Milos66 » 01 Feb 2019, 19:34

No prave som zvedavy ako to dopadne. Mozno uz zajtra budem mudrejsi.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Vymyt alebo rozbiť Hg vybojku?

Príspevok od používateľa romiadam » 01 Feb 2019, 23:51

jezevec napísal:romiadam, tu fólii můžeš vyhodit, odkud ji máš, z ebay? Vyhodil jsem tak celou roli z Číny. Teď kupuji také z DPSK na Slovensku.
Ano z ciny. Ako neskuseny som sa neporadil tu ale nasledoval yutube videa a odporucania z nich ze sa to da kupit lacno v cine. Vdim za aku cenu. Tri-styri krat som musel nazehlovat a zmyvat uz osvietenu foliu, lebo sa na tenkych miestach odlepovali ciary (by mi to chlorid zelezity podleptal).

Zase a zase sa to potvrdilo. Nic nekupuj z ciny. Su to hajzli v kvalite. Naco su mi lacne veci, ked s tym su len problemy. 30cm x 100cm stalo 1,78€. Ale mi to je na :butthead: za taku cenu ked tri krazt musim zmyvat foliu z dosky az ky sa to konene ako tak podari... Aj tak sm to este musel opravovat lieikovym perom.

Kupim ten z DPSK a uvidime. Ale vy to chvalite, tak to bude naisto dobra folia.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Vymyt alebo rozbiť Hg vybojku?

Príspevok od používateľa romiadam » 10 Sep 2019, 22:38

Ahojte,

Po dlhsej dobe obnovujem tuto temu, aj ked sa nechcem bavit o vybojke ale kvalite fotofolie nakolko sme odbocili aj tam a nenapisal som ako som dopadol s foliou z DPSK.

Omylom som si kupil SPI RTC v puzdre MSOP 3x3mm a skoro ma porazilo ked to prislo. Musel som sa na to pozerat pod lupou.
20190910_153346.jpg
Mal som v plane robit DPS len do velkosti pusdra SOT23, ale kedze som tu suciastku nechcel vyhodit, tento omyl ma prinutil vyskusat ist aj dalej ako SOT23.

Medzitym som kupil aj kvalitnu foliu z DPSK. Vysledok je na moje skusenosti s vyrobou DPS fotocestou vyborny.

Predloha (je tam zopar bodiek mimo, to asi sposobila staticka elektina na folii, neviem)
20190910_153139.jpg
Presvieteny plosak
20190910_161212.jpg
Suciastka na Plosaku (este nezaletovana)
20190910_202002.jpg
Vsimavejsi ste si mohli vsimnut, ze tento posledny obrazok je trosku iny ako predosle. To preto lebo ja som si nevsimol, ze mi tlaciaren vytlacila predlohu trosku mensiu ako mala (moja chyba, hral som sa v eagle s nastaveniami, co som mal nechat na pokoji) a zistil som to az ked som osadil suciastku na DPS. 4Pin na suciastke bol na 5 Pin-e na DPS. Tak som to musel urobit este raz. Skoro ma porazilo. No aspon som si potvrdil, ze 0.3mm dokazem urobit na prvy pokus, lebo aj druhy krat sa to vydarilo. Vyroba DPS mi trvala 1.5hod.

Tu som pouzil ciary tenke 0.3mm. Myslim, ze by som zvladol aj 0,2mm ako tu niektori spominali. To skusim v buducnosti.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok