Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Plynov├Ż kotol

Plynov├Ż kotol

Kecajte o ─Źom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Re: Plynov├Ż kotol

Odosla┼ąod marioo » 11 Sep 2019, 23:30

Cel├Ż vymeni┼ą a m├í┼í pokoj na p├ír rokov, a kotol vy─Źisti┼ą
marioo
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 716
Vek: 46.21
Zalo┼żen├Ż: 15.07.2012

Odosla┼ąod Robio » 11 Sep 2019, 23:31

1/5 ceny celeho kotla len za vetrak :D ok. Ekologia v praxi.
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.
Robio
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 5389
Vek: 29.71
Zalo┼żen├Ż: 11.09.2007

Odosla┼ąod marioo » 11 Sep 2019, 23:34

Podla kotla .. 60 - 150ÔéČ a podla toho kde k├║pi┼í...

┼Żia─ż dnes sa tak vyr├íba, na ventil├ítoroch v aute od├şdu uhl├şky, v┼íetko je zalisovan├ę a "mus├ş┼í" vymeni┼ą cel├Ż aj ked by sta─Źili nov├ę uhl├şky za p├ír euro...

Z├íle┼ż├ş ako je tam to/ tie lo┼żisk├í osaden├ę.. op├Żtaj sa nejak├ęho "stroj├íra" ... za pokus ni─Ź ned├í┼í
marioo
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 716
Vek: 46.21
Zalo┼żen├Ż: 15.07.2012

Odosla┼ąod sbf » 12 Sep 2019, 09:48

Ked uz je rec o kotloch, pazvukoch, bezpecnosti co sa tyka uniku plynu, ma niekto rozumnu predstavu preco sa kotle neinstaluju do exterieru - do tepelne izolovanej skrinky, uzamknutej, a pod.
Preco to ludia pchaju prave do kupelni - prakticky najnevhodnejsieho miesta v dome?
sbf
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 346
Zalo┼żen├Ż: 28.08.2009

Odosla┼ąod Milos66 » 12 Sep 2019, 11:13

Pre, ┼że by sa ti dos┼ą o┼ítiaval a to pre elektroniku nie je moc pozit├şvna vec.
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
Milos66
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 4337
Vek: 53.22
Zalo┼żen├Ż: 28.09.2013

Odosla┼ąod Dr.Martin » 12 Sep 2019, 14:23

Mo┼że by┼ą v expanzke nekondenzovan├í voda? Lebo ke─Ć som ju dof├║kaval mal som p├ír kvapiek na pumpi─Źke,ale dnes ked som ju kontroloval tak u┼ż nie. Chcem zisti┼ą ─Źi je derav├í alebo to bol len kondenz ako v tlakovej v kompresore?
Dr.Martin
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 656
Vek: 25.25
Zalo┼żen├Ż: 15.06.2011

Odosla┼ąod mr.dred » 12 Sep 2019, 16:58

Dr.Martin nap├şsal:Chcem sa sp├Żta┼ą ┼że akoby som mal odvzdu┼íni┼ą kotol?
To by si mal n├íjs┼ą v n├ívode na obsluhu - in┼ítal├íciu...
V mojej peci ho m├ím na vrchu v├Żmenn├şku - ru─Źn├Ż, naspodu pri trojcestnom ventile m├ím automatick├Ż...
Dr.Martin nap├şsal:Chcem zisti┼ą ─Źi je derav├í...
to zist├ş┼í a┼ż za p├ír - t├Ż┼żd┼łov. Je to uzavret├Ż syst├ęm, k├Żm prejde p├ír litrov vzduchu cez mal├║ dierku do vody a potom autoodvzdu┼í┼łov├íkom von.... to chv├şlu trv├í. In├í─Ź v komore pre vzduch voda nem├í ─Źo robi┼ą...ani kondenzovan├í... predsa tam nepumpuje┼í kub├şky vzduchu, iba p├ír litrov... to by musela by┼ą riadna atm. vlhkos┼ą :lol: Asi tam bude ─Ćurka.
Ne┼íikovn├ş elektrik├íri maj├║ ob─Źas tak├║ zvl├í┼ítnu iskru v oku.
mr.dred
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 3150
Vek: 54.27
Zalo┼żen├Ż: 17.08.2011

Odosla┼ąod Robio » 13 Sep 2019, 09:01

V navode k mojmu kotlu som sa dokonca docital ze sa to ma plnit dusikom?(alebo iny plyn, nepamatam sa, zrejme kvoli danej vlhkosti v beznom vzduchu.
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.
Robio
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 5389
Vek: 29.71
Zalo┼żen├Ż: 11.09.2007

Odosla┼ąod Dr.Martin » 13 Sep 2019, 09:14

Meran├şm som zistil ┼że mi netesn├ş ventil na expanzke. M├┤┼żem z expanzky ├║plne vypustit vzduch ked je v syst├ęme tlak? Alebo najsk├┤r mus├şm odpustit vodu tak aby v syst├ęme nebol tlak a┼ż potom m├┤┼żem vypusti┼ą bzduch z expanzky.
Dr.Martin
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod mr.dred » 13 Sep 2019, 10:39

Dr.Martin nap├şsal:M├┤┼żem z expanzky ├║plne vypustit vzduch ked je v syst├ęme tlak?
m├┤┼że┼í (je jedno ─Źo urob├ş┼í sk├┤r), ale ke─Ć ju bude┼í znovu f├║ka┼ą mus├ş┼í aj tak syst├ęm aspo┼ł od─żah─Źi┼ą, lebo ju menaf├║ka┼í na spr├ívny tlak. Voda je ako m├ędium nestla─Źite─żn├í a protitlak ktor├Ż vzduchov├Ż vank├║┼í(membr├ína,vak) vytv├íra, m├í len minim├ílny vplyv na tlak v syst├ęme a na tom orienta─Źnom manometri to ani nezbad├í┼í. Pri spr├ívne naf├║kanom expanzomate je jeho objemov├Ż pomer stla─Ź.vzduchu a kvapaliny rovnak├Ż (membr├ína je v strede, vak├║┼í/vak maj├║ polovi─Źn├Ż objem expanzky). V be┼żn├Żch podmienkach je tento stav prakticky nedosiahnute─żn├Ż, preto v├Żrobcovia stanovili postup ako to plni┼ą (laborat├│rne odsk├║┼ían├Ż a za be┼żn├Żch podmienok funguj├║ci) - ─Źi┼że mal by by┼ą pr├ízdny - bez vody.
Robio nap├şsal:V navode k mojmu kotlu som sa dokonca docital ze sa to ma plnit dusikom?(alebo iny plyn, nepamatam sa, zrejme kvoli danej vlhkosti v beznom vzduchu.
Inertn├Ż plyn sa pou┼ż├şva z toho d├┤vodu, ┼że m├í v├Ą─Ź┼íie molekuly ako vzduch a teda v men┼íom mno┼żstve s├║ schopn├ę prech├ídza┼ą cez materi├íl oddeluj├║ci komory. Vlhkos┼ą tam nehr├í podstatn├║ rolu (keby tam bolo napr. H├ęlium, tak je to zachv├ş─żu pr├ízdne :wink: ).

E┼íte dod├ím, ┼że expazka alebo expanzomat nesl├║┼ż priamo na vyrovn├ívanie tlaku (s├şce sa tomu tak hovor├ş ) ale na vyrovn├ívanie objemu zohrievanej kvapaliny. Predstav si to ako z├ísobn├şk, do ktor├ęho sa prebyto─Źn├í rozp├şnaj├║ca sa kvapalina vznikaj├║ca ohriat├şm uklad├í a po ochladnut├ş - zmen┼íen├ş celkov├ęho objemu ju protitlak vzduchu tla─Ź├ş nasp├Ą┼ą do syst├ęmu. Rozdiel v tlakoch (hor├║ce/studen├ę m├ędium)je potom minim├ílny.
mr.dred
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod romiadam » 13 Sep 2019, 10:56

keby tam bolo napr. H├ęlium, tak je to zachv├ş─żu pr├ízdne

Nikdy som nechapal, preco ked kupim balon na oslavu, tak za par dni su vyfucane ak ked otrvor kde sa fukaju hermeticky zalepis. A potom neskor som zistil, ze aj balon je v mikro alebo v nano svete len "velmi huste sito", ktore zadrzi vzduch, lebo "gulicky vzduchu (molekuly) su vacsie ako sito balonu", ale "gulicky helia (molekuly) su mensie ako sito balonu". A nakolkor ten alon nie je "idealne sito" aj vzduch si najde v tom site vacsiu dierku, miesto kade unikat., len to trva onmoho dlhsie ako heliu.
Prep├í─Źte mi za diakritiku a preklepy - v├Ą─Ź┼íinou p├ş┼íem z mobilu a ENG klavesnice.
(v├Żroky nemenovan├ęho ─Źlena f├│ra:) ...z├íklady elektrotechniky ovl├ídam dokonale, tak napr. tak├Ż tyristor neviem ako presne funguje
romiadam
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2945
Zalo┼żen├Ż: 09.04.2008

Odosla┼ąod Dr.Martin » 13 Sep 2019, 12:39

Dakujem, e┼íte by som chcel vedie┼ą na─Źo je taka druha mala expanzka v kotli vyzera akoby bola napojena na privod studenej vody, ale je to tam taky plastovy blok do ktoreho ide viac trubiek takze tazko povedat.
1.mala expanzka v kotli
2.k ventilu na dopustanie vody
3.privod studenej vody
4.asi bypas na ten maly vymennik ked sa pusta tepla pitna voda
20190913_124623.jpg
Dr.Martin
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod mr.dred » 13 Sep 2019, 13:33

Dr.Martin nap├şsal:e┼íte by som chcel vedie┼ą na─Źo je taka druha mala expanzka v kotli vyzera akoby bola napojena na privod studenej vody, ale je to tam taky plastovy blok do ktoreho ide viac trubiek takze tazko povedat.
U┼ż toho chce┼í vedie┼ą pomaly viac ako servis├ík :lol:

┼Żiadna druh├í expanzka vn├║tri nie je. Je tam plynov├Ż rozv├ídza─Ź s pr├şslu┼íenstvom - NEBABRA┼Ą ! , obehov├ę ─Źerpadlo - to pozn├í┼í, predregul├ítor tlaku na 3 Bar, doskov├Ż v├Żmenn├şk, hydraulick├Ż rozv├ídza─Ź (trojcestn├Ż ventil) s pr├şslu┼íenstvom. Ak chce┼í pozna┼ą viac, tak napr. TU. Je to s├şce v ru┼ítine, ale ni─Ź ti nebr├íni n├ís┼ą si CZ/SK alebo sa nau─Źi┼ą svetov├Ż jazyk :wink:
mr.dred
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod Dr.Martin » 13 Sep 2019, 13:41

Ale je v kotli taka skryta vzadu placata skoro cela zadekolovana. Na kurenie na stupa─Źku je napojen├í t├íto
20190913_124000.jpg
na tej som zistil ┼że fu─Ź├ş ventil. Teraz by som chcel zisti┼ą na─Źo je t├í druh├í men┼íia zabudovan├í v kotli aby som vedel skontrolova┼ą aj t├║.
Dr.Martin
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod mr.dred » 13 Sep 2019, 13:56

Ty m├í┼í e┼íte pr├şdavn├║... o tom si sa nezmienil V kotli je tzv. prim├írna.
ex.png
Sekund├írna - pr├şdavn├í sa pou┼żije pri v├Ą─Ź┼í├şch vykurovac├şch ploch├ích a viac radi├ítorov. T├íto v kotli sta─Ź├ş tak na 2 - 3 radi├ítory, alebo podlahovku zhruba do 50m┬▓. M├í mal├Ż objem.
mr.dred
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod Dr.Martin » 13 Sep 2019, 14:02

Aha dakujem za vysvetlenie ja som si myslel ┼że to je na tu pitnu vodu aby to vyrovnavalo tu, ale ne┼ílo mi to do hlavy lebo vo vodovode je staly tlak, tak som mevedel na─Źo by tam bola. Teraz to u┼ż chapem.
Dr.Martin
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod mr.dred » 13 Sep 2019, 14:10

Ten n├ívod na natlakovanie - s t├Żm uzavret├şm ventilov a otvoren├ş poi┼í┼ąov├íka je pre tento - kotlov├Ż expanzomat. Ten pr├şdavn├Ż mus├ş┼í v podstate odpoji┼ą od syst├ęmu, lebo st─żpec vody ti bude vytv├íra┼ą protitlak. Je to jeho umiestnen├şm...
mr.dred
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod Dr.Martin » 13 Sep 2019, 14:13

No v tej externej je teraz tlak 1.1bar v kotli to ukazuje cca 1bar a t├í expanzka v kotli m├í tlak 0.7bar a je v nej voda. Tak┼że ju bude treba vymeni┼ą.

-- Spojen├Ż pr├şspevok 13 Sep 2019, 13:16 --

Ano teraz ten n├ívod u┼ż ch├ípem. Poschodie nem├íme tak┼że nad tou externou expanzkou je len kotol a trubky mysl├ş┼í ┼że by to robilo probl├ęmy pri tom tlakovan├ş.
Dr.Martin
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod mr.dred » 13 Sep 2019, 14:26

Ke─Ć je v nej voda, tak vymeni┼ą, ale tebe by to malo v pohode a fungova┼ą aj bez nej - s tou pr├şdavnou. Iba ┼że by ju v├Żrobca napojil tak, ┼że by fungovala len pri ohreve teplej vody. ─îo by bola ale hovadina... ale jeden nikdy nevie... Expanzka m├í by┼ą napojen├í len v spiato─Źke (ni┼ż┼íia teplota vody, men┼íie nam├íhanie membr├íny). Vysk├║┼íaj to takto, ako to m├í┼í (bez v├Żmeny kotlov├ęho exp. a ke─Ć nebude kol├şsa┼ą tlak - pr├şpadne odstavova┼ą kotol pri ohreve TUV, tak to ani nerie┼í. Ten pr├şdavn├Ż m├í dostato─Źn├║ kapacitu.

-- Spojen├Ż pr├şspevok 13 Sep 2019, 14:30 --

Dr.Martin nap├şsal:mysl├ş┼í ┼że by to robilo probl├ęmy pri tom tlakovan├ş.
to je mal├í v├Ż┼íka, nemus├ş┼í to rozobera┼ą, rozdiel bude len 0,1 - 0,2 atm.
mr.dred
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Predchádzajúca

Nasp├Ą┼ą na Vo─żn├í t├ęma

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 0 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist