Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Rekon┼ítrukcia drevodomu

Rekonštrukcia drevodomu

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Re: Rekonštrukcia drevodomu

Odosla┼ąod Edgar » 19 Sep 2019, 22:05

Nie, sk├║senosti nem├ím, zatia─ż boli v┼íade tak├ę k├íble a isti─Źe ak├ę mali by┼ą :D
Ale pod─ża m┼ła zab├║da┼í na princ├şp fungovania isti─Źov v pr├şpade nadpr├║du ktor├Żm je bimetal. ┼Żiadny isti─Ź nevypne po sekunde pre┼ąa┼żenia o p├ír amp├ęrov. Dovtedy k─żudne voda v kanvici zovrie, spravia sa hrianky a zohreje sa voda v um├Żva─Źke ;)
Edgar
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1412
Vek: 22.79
Zalo┼żen├Ż: 12.08.2013

Odosla┼ąod marioo » 19 Sep 2019, 22:12

Nezab├║dam ale uva┼żujem o tom, ┼że ak p├┤jde napr r├║ra dlh┼íie, ten bimetal v isti─Źi bude dostato─Źne nahriaty na to aby to pre┼ąa┼żenie nevydr┼żal pri napr my─Źke alebo kanvici atd... ka┼żd├Ż isti─Ź m├í svoje charakteristiky a v tabulk├ích a datasheetoch vie┼í, zisti┼ą, ┼że isti─Ź 16A vydr┼ż├ş ove─ża viac ale op├Żtaj sa s├ím seba, je dobr├ę ak je isti─Ź pre┼ąa┼żovan├Ż a prehrievan├Ż a prehrieva a vytv├íra oteplenie v celom rozv├ídza─Źi?
Prid├í to na jeho ┼żivotnosti? S pribudajucou teplotou klesaju jeho istiace vlastnosti teplota o 10-20 stup┼łov viac rob├ş aj 10-20percent rozdielu... To ist├ę plat├ş o k├íbli .. so st├║paj├║cou teplotou rastie sa deje ─Źo?
Ak bude┼í dr┼ża┼ż 16A isti─Ź pri -25 stup┼łov bude fungova┼ą v pohode aj na 20 A :)
Be┼żn├ę parametre s├║ pre teloty 30-35 stup┼łov...

Odpovedz si sám :)

Som len za to aby to bolo uroben├ę dobre a aby to sl├║┼żilo nie 5 rokov ako dne┼ín├ę veci ale ─Ćal┼í├şch x rokov...
Samozrejme s pravideln├Żmi rev├şziami...

Ale to si dnes uvedomuje len m├ílokto. Spravi┼ą sa to d├í ve─ża sp├┤sobmi a ├íno "m├┤┼że" to fungova┼ą... ale je len ot├ízka ─Źasu dokedy a ako bezpe─Źne.
marioo
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 749
Vek: 46.3
Zalo┼żen├Ż: 15.07.2012

Odosla┼ąod Edgar » 19 Sep 2019, 22:21

Jasn├ę ┼że nie je dobr├ę pre┼ąa┼żova┼ą ─Źoko─żvek. Ale ako inak to sprav├ş┼í v byte kde je len jedna f├íza? 3 f├ízy Ti v byte nedaj├║ "len tak" ak na to nie je in┼ítal├ícia roben├í u┼ż od za─Źiatku. To sme trochu odbo─Źili od t├ęmy z domu do bytov. Ale t├í elektrina v bytoch aj tak funguje, aj ke─Ć mi ─Źasto rozum zast├íva ako je to mo┼żn├ę. B├Żval som pred 10 rokmi aj v byte kde boli na cel├Ż byt 4 isti─Źe (elektrina u┼ż nov├í s me─Ćou). Spotrebi─Źe sme mali presne tak├ę ak├ę s├║ aj dnes a dokonca ob─Źas aj ohrieva─Źe ke─Ć┼że k├║renie tam bolo slab├ę. A nevyhoreli sme...
Edgar
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod marioo » 19 Sep 2019, 22:23

Tak bol dobr├Ż time managment t├Żch spotrebi─Źov.. alebo isti─Źe ktor├ę nefungovali :)
marioo
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod technikus110 » 20 Sep 2019, 05:50

1. Ok├íl z 80 rokov minul├ęho storo─Źia a aj tis├şcro─Źia nespadal pod tak├ę normy, pod ktor├ę spadaj├║ s├║─Źasn├ę drevodomy, ktor├ę s├║ aj menej hor─żavej┼íie. Tak┼że rev├şzia na p├┤vodn├ę rozvody bola vykon├ívan├í pod─ża vtedaj┼í├şch noriem. (preto smrad─żav├í ├üvia prejde emisnou a najnov┼í├ş diesel nie....)

2. Pri tvorme novej elektroin┼ítal├ície a hl. rozv├ídza─Źu potrebuje┼í projektov├║ dokument├íciu pod─ża skutkov├ęho stavu, CE pre rozv├ídza─Ź so sk├║┼íobn├Żm protokolom a potom v┼żdy rev├şziu. A k nej ─Ćal┼íie vyhl├ísenia! A┼ż vtedy si ─Źist├Ż nielen pre pois┼ąov┼łu, ale aj pre stavebn├Ż ├║rad. Zateplenie podlieha ohl├í┼íke a v├Żmena el. rozvodov tie┼ż. Nebude┼í ma┼ą rev├şziu a zhor├ş┼í, tvoja strata. Ale ak sa chyt├ş aj susedova drevenica, tak mu ju zaplat├ş┼í!!!

3. Bude┼í potrebova┼ą napr├şklad zv├Ż┼íi┼ą rezervovan├Ż odber, pre distribu─Źku bude┼í potrebova┼ą aj rev├şziu pr├şvodu. Ak je tvoj dom naozaj drevodom, tak za hodinami potrebuje┼í ma┼ą 300mA pr├║dov├Ż chr├íni─Ź - po┼żiarne normy a predpisy.

4. A ako perli─Źka, nov├í norma na vykon├ívanie rev├şzi├ş vy┼żaduje vyhl├ísenie od mont├í┼żnej firmy. Tak┼że ak je p├ín otec "elektrik├ír", ale nem├í platn├ę pre┼íkolenie pod─ża 508ky, alebo opr├ívnenie na pr├ícu, tak je to pros├şm bez ur├í┼żky fu┼ík├ír, ktor├Ż toto vyhl├ísenie nem├┤┼że podp├şsa┼ą. T├Żmto sa oklie┼ítila svojpomocn├Ż pr├íca susedov na stavb├ích.
technikus110
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 597
Vek: 59.89
Zalo┼żen├Ż: 28.06.2018
Paragraf: 24

Odosla┼ąod Merak » 20 Sep 2019, 07:02

Na r├║ru sta─Ź├ş 3x2,5. Na varn├║ dosku bu─Ć 3x4 alebo 5x2,5, z├íle┼ż├ş od prevedenia.
┼żivot je ako s├şnusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzit├Żm si dvakr├ít na nule
pon├║kam na predaj: http://svetelektro.com/Forum/predam-pop ... art40.html
P.S.: sk├┤r som vedel zapoji┼ą vidlicu a z├ísuvku ako rozpr├íva┼ą
Merak
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator
Pr├şspevky: 6757
Vek: 39.96
Zalo┼żen├Ż: 10.07.2012

Odosla┼ąod ShadowKE » 20 Sep 2019, 07:37

tosku maly spam sorry... ani som nemal paru ze aj na male okruhy musis robit revizie ...ties mam v plane si bud kupit ale postavit chatku z dreva ale tolko rad som sa docital ze som rad ze som si nasiel toto forum :applause: ...a jak si vravel s ohoretimy isticamy asi polozim blbu otazku... raz som jednu zasuvku opravoval co bola ohoreta pri pracke... stupidne ako lajkovy ma napadlo akurat ocistit kontakty ale boly len malicko ohorete ale vobec nechapem preco to ohorelo a preco na dalsi den znova shorela :?: xD ale to som ju uz vymenil a bolo vsetko ok
ShadowKE
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 67
Zalo┼żen├Ż: 09.09.2019

Odosla┼ąod milansprlak » 20 Sep 2019, 10:20

prechodov├Ż odpor, t├Żm ako si z├ísuvku vy─Źistil si zrejme roztiahol tie plie┼íky v z├ísuvke a t├Żm si e┼íte zv├Ż┼íil prechodov├Ż odpor medzi z├ísuvkou a z├ístr─Źkou z pra─Źky.
milansprlak
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 121
Vek: 27.42
Zalo┼żen├Ż: 07.02.2014
Paragraf: 23

Odosla┼ąod jsturbo1994 » 20 Sep 2019, 14:31

Takze vpr├şpade nedajbo┼że nie─Źojo mebude sta─Źi┼ą lennrev├şzna spr├íva. Bud├║ci vy┼żadova┼ą aj projket ? Ako ─Źasto je potrebne robi┼ą reviziu rozvodov na dome ?
jsturbo1994
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 17
Vek: 25.63
Zalo┼żen├Ż: 10.03.2018
Paragraf: 22

Odosla┼ąod Edgar » 20 Sep 2019, 15:43

E┼íte sa vr├ítim ku v─Źeraj┼íej t├ęme, pred mesiacom som sa s┼ąahoval a tak som sa kone─Źne lep┼íie pozrel do teraj┼íieho rozv├ídza─Źa kde s ├║divom zis┼ąujem ┼że isti─Źe s├║ tu dokonca len 3 :D
IMG_20190920_152930.jpg

A ├íno v kuchyni m├íme op├Ą┼ą elektrick├║ r├║ru, r├Żchlovarn├║ kanvicu, um├Żva─Źku, mikrovlnku a dve chladni─Źky.

-- Spojen├Ż pr├şspevok 20 Sep 2019, 14:49 --

technikus110 nap├şsal:potrebuje┼í projektov├║ dokument├íciu pod─ża skutkov├ęho stavu, CE pre rozv├ídza─Ź so sk├║┼íobn├Żm protokolom a potom v┼żdy rev├şziu. A k nej ─Ćal┼íie vyhl├ísenia!

Ja fakt neviem, ale ke─Ć ─Ź├ştam niektor├ę veci na internete tak m├ím pocit ┼że ┼żijem v inej krajine. Mama teraz kolaudovala dom, ni─Ź z toho ─Źo si tu nap├şsal okrem rev├şzie pr├şpojky/vn├║tornej in┼ítal├ície a projektu (ale projekt nezodpovedal skutkov├ęmu stavu) stavebn├Ż ├║rad nechcel (mo┼żno e┼íte ani nikdy nevidel :biggrin: ). Dom dokonca nem├í ani bleskozvod, rev├şzia a kolaud├ícia bola bez probl├ęmov. Ten 300 mA chr├íni─Ź za elektromerom samozrejme tie┼ż nebol ke─Ć┼że bod rozdelenia na TN-C-S bol a┼ż v dome...
Edgar
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod Merak » 20 Sep 2019, 17:14

Edgar:
Stavebn├ęmu ├║radu sta─Ź├ş v├Żchodiskov├í rev├şzia. On sa u┼ż ─Ćalej nestar├í, ─Źi t├í rev├şzia je OK alebo nie, lebo sa tomu ani nerozumej├║.
Toti┼żto tieto dokumenty m├í┼í ma┼ą nachystan├ę k tej rev├şzii a na z├íklade nich a ostatn├Żch vec├ş ti m├í da┼ą rev├şzak rev├şziu. Pokia─ż to tak nerob├ş, dop├║┼í┼ąa sa podvodu a pokia─ż mu na to pr├şdu patri─Źn├ę ├║rady tak m├┤┼że pr├şs┼ą o osved─Źenie a dosta┼ą pokutu alebo ├şs┼ą do basy za ohrozovanie ┼żivota ─Źi majetku.
┼żivot je ako s├şnusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzit├Żm si dvakr├ít na nule
Merak
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator

Odosla┼ąod technikus110 » 20 Sep 2019, 17:30

Edgar:
S├║ reviz├íci, ktor├ş vedia o nov├Żch norm├ích a s├║ aj tak├ş, ─Źo sa pozeraj├║ cez skl├ş─Źko zv├íra─Źskej kukly, aby ─żahko zarobili 50ÔéČ. Ale faktom je, ┼że t├ş prv├ş m├┤┼żu k─żudne spa┼ą a t├ş druh├ş hraj├║ na ┼í┼ąastenu.

Ten 300mA chr├íni─Ź je povinnos┼ą z po┼żiarnej vyhl├í┼íky k drevostavb├ím. Neh─żadajte to v elektro norm├ích. Ak je to nov├í drevostavba bez po┼żiarneho projektu, je to u┼ż prvotn├í chyba projektanta stavby, nie elektro projektanta. Ten by mal dosta┼ą po┼żiadavky projektu.

Na to, aby som v zmysle s├║─Źasnej platnej normy previedol v├Żchodziu rev├şziu so z├íverom vyhovuje, potrebujem: (od 1.6.2019)
- projekt skutkov├ęho stavu, ktor├Ż mus├şm skontrolova┼ą (platilo aj pred uveden├Żm term├şnom)
- vyhl├ísenie o zhode k rozv├ídza─Źu od v├Żrobcu a to sa d├í a┼ż po tom, ─Źo je vystaven├Ż kladn├Ż sk├║┼íobn├Ż protokol (aj predt├Żm)
- protokol o prostred├ş
- vyhl├ísenie elektro projektanta (nov├ę)
- vyhl├ísenie mont├í┼żnej firmy (nov├ę)
- vyhl├ísenie reviz├íka (nov├ę)
- elektroin┼ítal├íciu v zmysle platn├Żch noriem
- vyjadrenie po┼żiarnikov k stavbe, pokia─ż sa jedn├í o hor─żav├ę materi├íly, stavbu kde sa zhroma┼ż─Ćuje ur─Źit├Ż po─Źet ─żud├ş, alebo sp├ş ur─Źit├Ż po─Źet ─żud├ş ( do 25 a nad 25 s predpisom na pou┼żit├ę k├íble a EPSku...), popis po┼żiarnych uz├íverov a prechodov├Żch bodov.

Pre bleskozvod tak isto projekt, v├Żpo─Źet rizika a merania. Vyhl├ísenie mont├í┼żnej firmy.

─îo sa kolaud├ície t├Żka, pr├şdu pani─Źky, daj├║ si chleb├ş─Źky a je to. Stavebn├Ż ├║rad s├║ iba ┼ítatisti, ktor├ş za┼íkrtn├║ ─Źi si odovzdal v┼íetko. Nekontroluj├║ obsah, iba ┼że to vyhovuje.

jsturbo1994: Po─Źas CEL├ëHO ┼żivota stavby je zo z├íkona povinnos┼ą si uchova┼ą kompletn├║ stavebn├║ a schva─żovaciu dokument├íciu! Rev├şzie ka┼żd├Żch 5 rokov, ale nepozn├ím ─Źloveka, ktor├Ż by to na rodinnom dome takto poctivo si to nechal urobi┼ą.
Detto kom├şny, kde je predpis pred a po vykurovacej sez├│ne pre tuh├ę palivo a plyn.

ShadowKE.....tosku maly spam sorry... ani som nemal paru ze aj na male okruhy musis robit revizie..... nepozn├ím terminus technikus "mal├ę okruhy", ale norma hovor├ş jasne o tom, ┼że ak natiahne┼í aj 1 meter k├íblu a pred─║┼żi┼í tak z├ísuvku, alebo prirob├ş┼í ─Ćal┼í├ş silov├Ż, ─Źi sveteln├Ż okruh m├í┼í povinnos┼ą urobi┼ą na tieto dodatky v/na stene aj dodatok do poslednej platnej rev├şznej spr├ívy.
technikus110
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 597
Vek: 59.89
Zalo┼żen├Ż: 28.06.2018

Odosla┼ąod jsturbo1994 » 25 Sep 2019, 18:45

A este taka ot├ízka. V dome je TN-C sustava. Privod je vedeny zo stlpa vzdialeneho asi 6 metrov od skrine . A zo skrine zrejme 6ka kabel tri f├ízy a zelenozlty. Otazka je . Bude treba rie┼íi┼ą pri novom rozv├ídza─Źi uzemnenie ? Lebo okolity teren a chodniky su viacmenej hotove a nechcel by som ich b├║ra┼ą ak by to nebolo nutn├ę. Presnej┼íie ─Źi je potreba uzemni┼ą Pe po rozdeln├ş Pen Na Pe a N . Alebo ─Źi bude sta─Źi┼ą zemnenie z nedalekeho stlpa. Respekt├şve ako to zisti┼ą ─Źi ho bude treba alebo nie. Strecha je nov├í a bleskozvod robi┼ą nebudem. Ke─Ć┼że vedenie je tu bl├şzko a nikto v okoyli bleskozvod nem├í tak som do toho ne┼íiel. Tak ako s t├Żm zemnen├şm ? Bude sta─Źit┼ą len rozdeli┼ą na svorkovnici a pospajanie vodovodn├ęho potrubia pripadne vane privies┼ą len do rozv├ídza─Źa na svorku PE alebo bude treba pasovinu a tu pripojnicu Hus ci ako sa to odborne vol├í. V─Ćaka
jsturbo1994
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 17
Vek: 25.63
Zalo┼żen├Ż: 10.03.2018
Paragraf: 22

Odosla┼ąod Patriky » 25 Sep 2019, 22:38

Edgar ako to vyhlasenie napr montaznej firmy ma vyzerat?
Patrik Ded├şk - elektrik├ír na tpp popri tom
- ┼żivnostn├şk- elektroin┼ítal├ície a projektovanie
Patriky
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 336
Zalo┼żen├Ż: 31.07.2015
Paragraf: 23

Odosla┼ąod marioo » 26 Sep 2019, 00:06

Pri kolaudacii domu s├║ ur─Źen├ę podmienky pre rev├şzie. Stavebn├şk/majite─ż sa zav├Ązuje ich dodr┼żiava┼ą... ich periodicitu.
─îo sa t├Żka stavebn├ęho ├║radu. Niekde nech├║ ni─Ź a niekde si pr├şdu skontrolova┼ą podla rev├şznej spr├ívy ─Źi je naozaj blezkozvod na objekte.. naozaj z├íle┼ż├ş od "├║radn├şka". Niekto chce certifik├íty aj k odpadovej r├║re, niekto nie....
marioo
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod Merak » 26 Sep 2019, 10:42

Patriky nap├şsal:Edgar ako to vyhlasenie napr montaznej firmy ma vyzerat?

nie─Źo sa do─Ź├şta┼í aj tu a n├íjde┼í tam aj odkaz na stiahnutie formul├írov:

https://www.sez-kes.sk/aktuality/stn-33 ... lanku-6444
https://www.ip.gov.sk/stanovisko-k-plne ... 000-62018/
Merak
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator

Predchádzajúca

Nasp├Ą┼ą na Silnopr├║dov├í elektrotechnika

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 1 hos┼ą.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist