Nabijanie Pb akumulatora

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Nabijanie Pb akumulatora

Príspevok od používateľa romiadam » 22 Sep 2019, 22:42

Diki moc. Dali ste mi tu viac informacii nez dost. Idem si to nastudovat co z toho pouzijem.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Nabijanie Pb akumulatora

Príspevok od používateľa romiadam » 23 Sep 2019, 02:42

Paci sa mi to zapojenie s L200. Uz som si to objednal. :thumbup:
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
TAZ
Power user
Power user
Príspevky: 939
Dátum registrácie: 12 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Ostrava
Vek: 56
Kontaktovať používateľa:

Re: Nabijanie Pb akumulatora

Príspevok od používateľa TAZ » 23 Sep 2019, 08:42

0
Elektrika je jak ženská, šáhneš kam nemáš a máš ji....

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Nabijanie Pb akumulatora

Príspevok od používateľa Dolfi » 23 Sep 2019, 12:47

0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Nabijanie Pb akumulatora

Príspevok od používateľa romiadam » 23 Sep 2019, 13:12

Takze ak nepouzijem ten chranny odpor a opacne pripojim baterku tak odpalim IO ale stabilita bude OK.

Ta ziarovkova metoda sa mi nepaci lebo to len zlepsi stabilitu 5 nasobne (co to znamena 5 nasobne. Preco tam neudal neake meratelne udaje? To tam mohol napisat, ze "trosku").

To radsej tam nedam nic a budem davat pozor na polaritu. a kroko svorky napisem "Pozor na polaritu" a to si dam pozor vzdy.

Mimochodom, tento problem sa tyka aj Pb clankov na 12V? Tam v tom clanku pisu len o Lion. Na lionky mam modul z ciny.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Nabijanie Pb akumulatora

Príspevok od používateľa zipaj » 23 Sep 2019, 13:28

juraj77 napísal:ja som písal o strate na odpore. Nie každý má v zásobe výkonové odpory.
Na nabíjanie bateriek jedine spínané zdroje.....
či je strata na odpore, tranzistore alebo stabilizátore, to je jedno (ak je rozdiel napätia a prúd rovnaký). Výkonové rezistory predávajú, takže ani toto nie je problém. A čo sa týka impulzných nabíjačiek, videl som ich pohorených dosť (len tých z lídla možno 15 kusov a na nich toho veľa neopravíš), tiež som opravoval množstvo tyristorových a tranzistorových nabíjačiek. A môžeš mať aj nabíjačku s hociako vymakanou elektronikou, ak ju nejaký debil pripojí k akumulátoru v aute a skúsi naštartovať "aby si pri štartovaní pomohol aj s nabíjačkou", žiadna z impulzných, tyristorových ani tranzistorových to neprežije. Ale ak zapojíš sieťové trafo, k nemu 4 diódy a prúd obmädzíš nejakou vhodnou žiarovkou, viac sa s tou nabíjačkou v živote nestretneš, lebo je ozaj blbovzdorná!
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Nabijanie Pb akumulatora

Príspevok od používateľa breta1 » 23 Sep 2019, 13:34

"pripojí k akumulátoru v aute a skúsi naštartovať "aby si pri štartovaní pomohol aj s nabíjačkou", žiadna z impulzných, tyristorových ani tranzistorových to neprežije."

To mi hlava nebre - proč to nepřežije????
0

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Nabijanie Pb akumulatora

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 23 Sep 2019, 14:03

@Amaterr ( aj ostatní )
Na čo tam je D4?
Prílohy
KE6-2006.jpg
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Nabijanie Pb akumulatora

Príspevok od používateľa Amaterr » 23 Sep 2019, 14:46

Myslim si ´ ze aby nepripojena do siete sa akumulator cez tie odpory nevybijaĺ ale ten obrazok je bez pokecu ´ mozno je to uvedene v clanku ´ nieje to komplet oscenovane
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Nabijanie Pb akumulatora

Príspevok od používateľa breta1 » 23 Sep 2019, 14:56

Podle mě je tam ta D4 nanic (těch pár mA zpětného proudu žádný aku nezabije).
Raději bych dal paralelně k výstupu mezi PIN2 a GND pořádnou diodu nebo i dvě paralelně (samozřejmě anodami na GND).
0

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Nabijanie Pb akumulatora

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 23 Sep 2019, 15:24

Presne tak
Prílohy
dio1.png
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Nabijanie Pb akumulatora

Príspevok od používateľa romiadam » 23 Sep 2019, 15:49

datasheet pre l200.
l200.PNG
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Nabijanie Pb akumulatora

Príspevok od používateľa Dolfi » 23 Sep 2019, 16:55

breta1 napísal:To mi hlava nebre - proč to nepřežije????

Súhlasím s bretom, ak je nabíjačka správne navrhnutá, tak prečo neprežije? Však by malo byť úplne jedno, či na nabíjačku zavesím vybitú baterku, resp. sa pokúsim štartovať. Prúd by mal byť stále rovnaký. (Áno súhlasím, že ak je to len fázovo spínaný tyristor bez spätnej väzby, tak taká nabíjačka môže odísť.)
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Nabijanie Pb akumulatora

Príspevok od používateľa hpeter » 23 Sep 2019, 18:25

romiadam napísal:Cavte,
Mozem nabijat maly Pb akumulator 12V, 2Ah s inteligentnou nabijackou z lidl pre auto akumulatory? Nebude tam tlacit velky prud? Pisu ze je riadena mikroprocessorom.
to je vyrazne mensia baterka ako v ups; v com to je?. robit stresy kvoli 10€
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Nabijanie Pb akumulatora

Príspevok od používateľa romiadam » 01 Okt 2019, 19:28

Poskladal som tu nabijacku s L200. Funguje dobre, len mi tu nieco nesedi.
Ako pokus (nechcem prebijat dobre baterie) som nabijal staru autobateriu, ktora moze mat par Ah. Nastavil som naprazdno napate 14.0V (mal som nastavit 14,1V, no schvalne som nastavil 14.0V a ked som pripojil baterku nastavil som prud 500mA a nabijal . Po asi 5 hodinach nabijania baterka zacala bublinkovat a napatie bolo na 14V, prud stale 0,5A. Nechal som este nabijat 10 hodin, stale to iste. Tak som jemne stiahonl napatie na 13.8V a prud klesol na 80mA. Tak som uz nabijanie prerusil.

Z tohoto sa mi vidi ze baterka este nebola plne nabita, ale preco bublinkovala. Ved ona ma bublinkovat ked je uz plne nabita, nie? Alebo pri nabijani baterka trosicku bublinkuje vzdy a ked sa nabije potom bublinkuje prudko? Ako je to vlastne?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Nabijanie Pb akumulatora

Príspevok od používateľa enigma » 01 Okt 2019, 22:44

Dolfi napísal:
breta1 napísal:To mi hlava nebre - proč to nepřežije????

Súhlasím s bretom, ak je nabíjačka správne navrhnutá, tak prečo neprežije? Však by malo byť úplne jedno, či na nabíjačku zavesím vybitú baterku, resp. sa pokúsim štartovať. Prúd by mal byť stále rovnaký. (Áno súhlasím, že ak je to len fázovo spínaný tyristor bez spätnej väzby, tak taká nabíjačka môže odísť.)
skús sa trochu zamyslieť čo si napísal ... aký je nabíjací prúd a aký je štartovací . niektoré štartéry potiahnú aj radovo stovky Ampérov pri štartovaní ..... už chápeš prečo to neprežije ?
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Nabijanie Pb akumulatora

Príspevok od používateľa Dolfi » 01 Okt 2019, 22:58

Nie, nechápem to ! Keby ten štartér potiahol aj rádovo tisíce ampér, čo má s tým spoločné dobre navrhnutá nabíjačka ? Dá si svojich pár ampér, konštantných či pri skrate, alebo pri 8 V, alebo pri 12 V, a je to.

Ak je blbo navrhnutá nabíjačka a "hnilá" baterka, to skôr môže robiť šarapatu napäťový impulz z vypnutia štartéra. To áno !
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Nabijanie Pb akumulatora

Príspevok od používateľa Dolfi » 02 Okt 2019, 10:31

romiadam napísal:Ako je to vlastne?
Rozmýšľal som aj nad touto situáciou. A ponúkajú sa dve vysvetlenia.

1. Baterka mala ešte väčšiu kapacitu a tých zhruba 7,5 Ah ju nenabilo. No vtedy jednoznačne by malo stále stúpať napätie na baterke po nejakých stotinách voltu, (bolo treba dať vyššie nabíjacie napätie), resp. po čase mal začať klesať nabíjací prúd.

2. Baterka má rozpadnutý jeden článok, (pre ten prúd predstavuje skrat). A tých 14 V je len na piatich článkoch, (2,8 V/ článok). Je to v podstate konečné napätie pri nabíjaní, vyššie článok nedokáže ísť a všetok prúd sa použije na elektrolýzu vody.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Nabijanie Pb akumulatora

Príspevok od používateľa romiadam » 02 Okt 2019, 10:40

Diki Dolfi za reakciu.

Teraz som meral po 2 dnoch tu baterku a ma 12.38V z coho usudzujem ze skrat tam asi nebude.

Co mi nie je jasne preco bublinkovala pri 14.0V. Ze by moj voltmeter (CLARKE CDM 45 presnost na 20V DC podla papierov 0.5%) ukazovala blbosti?

Inak sa opytam, moze bateria bublinkovat pod 14V pocas nabijania?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Nabijanie Pb akumulatora

Príspevok od používateľa Dolfi » 02 Okt 2019, 14:17

Že má baterka 12,38 V naprázdno nič neznamená. Niekedy ten najslabší článok nevykazuje tvrdý skrať, ale chvíľu funguje akože normálne. No napríklad pri bežnom vybíjaní, po čase, spadne napätie "o článok" dole. V každom prípade však štartér nepretočí.

Aj dobrá baterka pri nabíjaní sem-tam hodí bublinku. A čím sa viac blíži k plynovaciemu napätiu 14,4 V, tým viacej. Určite ten elektochemický proces neprebieha so 100% účinnosťou.

Je mi ľúto, ale tu je ťažké vysloviť jedno-jednoznačný záver. Staré baterky sa môžu správať veľmi zvláštne. Napríklad taký dosť nepochopiteľný úkaz u zosulfatizovanej baterky môže byť, že ako sa postupne nabíja, tak u nej klesá napätie ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok