Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Pokazen├Ż induk─Źn├Ż vari─Ź

Pokazen├Ż induk─Źn├Ż vari─Ź

Pomoc v oblasti v├Żkonovej elektroniky (zdroje, nab├şja─Źky, meni─Źe a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Pokazen├Ż induk─Źn├Ż vari─Ź

Odosla┼ąod JZKSK » 21 Jan 2017, 21:52

Praskol kryt a natieklo do┼ł trochu vody. Pred t├Żm ako vyhodil isti─Ź, asi 30sek├║nd bzu─Źal. Vari─Ź som rozobral, je to dvojplatni─Źka ktor├í ma spolo─Źn├Ż tento obvod, ktor├Ż je na obr├ízku.

Na obvode sa nach├ídza kondenz├ítor(to siv├ę) a 2 cievky. Pravdepodobne je to nejak├Ż filter.
Vybral som tento obvod z vari─Źa a zapojil ho do siete priamo, bez z├íta┼że. Nie─Źo zahorelo a vyhodil istenie. Odpojil som jednu no┼żi─Źku kondenz├ítora, pokus zopakoval, reakcia rovnak├í.

Moja te├│ria je, ┼że do cievky natiekla voda, t├í za─Źala bzu─Źa┼ą a prerazila sa, niekde.
Cievky som meral, na jednej, ktor├í ma 2 no┼żi─Źky som nameral nekone─Źn├Ż odpor (akoby preru┼íen├í?) na druhej, ktor├í m├í 4 no┼żi─Źky som odpor nameral, nieko─żko ohmov.
Pravdepodobne je probl├ęm z tou cievkou ─Źo m├í 4 no┼żi─Źky, ke─Ć┼że cez ┼łu ide f├íza aj nula tak┼że skrat je pravdepodobne mo┼żn├Ż len v nej.

Z elektronikou u┼ż nejak├Ż ─Źas nerob├şm. Viete mi poradi┼ą ─Źo by sa z tou cievkou mohol sta┼ą, a hlavne ako to opravi┼ą ? D├í sa k├║pi┼ą nov├í, pr├şpadne viete to niekto previn├║┼ą ?

─Äakujem
Pr├şlohy
20170121_203718.jpg
JZKSK
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 8
Zalo┼żen├Ż: 21.01.2017

Re: Pokazen├Ż induk─Źn├Ż vari─Ź

Odosla┼ąod Andrej152 » 21 Jan 2017, 22:04

skus zmerat na doske aky ma odpor vstup na 220v , spravne by mal byt velmio velky odpor , no nechapem ako moze sa pokazit cievka .. neide mi to vobec do hlavy .. mam pocit ze to nieje tym , daj foto aj zvysku
Andrej152
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 910
Vek: 18.22
Zalo┼żen├Ż: 29.07.2013

Odosla┼ąod miroL » 21 Jan 2017, 22:25

Tiez sa mi nezda, ze by sa cievky vinute takym hruby drotom s relativne velkymi medzerami mohli poskodit. Drot je zalakovany, a voda by tomu mohla vadit jedine pri koncoch, kde je to v plosaku. Ak je to tam teda hole, odizolovane. To, co si nameral, mi tiez nejako nesedi. Niekolko ohmov na tak hruby drot nemoze byt. Tam nameras to iste, ako ked spojis hroty meraku naprazdno, mozno nejakych 0,3 ohm, ale sotva niekolko ohmov.
miroL
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 467
Vek: 49.47
Zalo┼żen├Ż: 28.05.2008

Odosla┼ąod JZKSK » 21 Jan 2017, 23:03

Dr├┤t je 1,5mm me─Ć, hrub├Ż, ale vari─Ź je siln├Ż, 3600w

Na doske s├║ dokopy
    3x keramick├Ż kondenz├ítor
    1x 5mikroF kondenz├ítor (ten som odpajkoval a aj tak to vyhadzuje isti─Ź)
    1x poistka v podobne d├┤tu
    1x cievka z 4mi no┼żi─Źkami - 1a = L1 vstup 1b N vstup // 2a L1 v├Żstup 2b N v├Żstup
    1x cievka z 2mi no┼żi─Źkami - L1 vstup, L1 v├Żstup

Pod cievkami je to ─Źierne, a ─Źernelo to viacej ke─Ć som to zap├íjal. Sk├║┼íal som to tak, ┼że som nahodil isti┼ą, ktor├Ż ten plo┼í├ík hne─Ć zhodil tak┼że neviem odkia─ż sa to presne iskrilo.

Ako v┼íak p├ş┼íem, ─Źierne je to len pod cievkami + pri poslednom pokuse trocha stmavla cesta na DPS od 2b v├Żstupu cievky smerom ku keramick├ęmu kondenz├ítoru.

Odpor na vstupe je 36MOhm, ─Źo je dos┼ą
CIevky som premeral e┼íte raz, vyzer├í to ┼że maj├║ skuto─Źne do ohmu, a ak m├┤j ─Ź├şnsky merak funguje spr├ívne, tak s├║ v┼íetky "priechodn├ę".
Av┼íak, meral som odpor medzi 1a a 1b a s├║ tam len 3kohmy. To je asi celkom m├ílo, na to ┼że je to prakticky medzi f├ízou a 0. Je to v poriadku ?

─Äakujem
Pr├şlohy
20170121_214931.jpg
JZKSK
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod misocko » 21 Jan 2017, 23:07

obe tie "cievky" su filtre s dvoma nezavislimi vinutiami , cez jedno prechadza nulak cez druhe faza, odpor vinutia 0,0...ohm, odpor medzi dvoma vibutiami nekonecno, niet co pokazit. Ak nameras nieco ine , tak vypajovat a zmerat znova. ak NOK, vymenit alebo premotat.
vypajkovat, premerat
to cierne bude zuholnateny plosak a chyba bude tam. merak ma nizke napetie a nevadi mu to , ked tam pustis siet tak to preteka cez ten uhlik.
misocko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 3022
Vek: 42.98
Zalo┼żen├Ż: 14.06.2009

Odosla┼ąod djwiktor » 21 Jan 2017, 23:21

no ja neviem - pozri co som oznackoval tu http://prntscr.com/dymcag - vyjadri sa k tomu..
C003 bude pravdepodobne streleny, kedze odpalil aj tu cesticku.

a dufam ze tie dalsie pokusy so zapajanie do siete boli iba s touto doskou, a nie s celym varicom.
Tlacim na 3D tlaciarni Felix 3.0 dual
Stormchasers.sk
djwiktor
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1457
Vek: 32.2
Zalo┼żen├Ż: 01.07.2010

Odosla┼ąod JZKSK » 21 Jan 2017, 23:38

T├║ no┼żi─Źku som odp├íjkoval ja. T├í cesta sa postupne prep├ílila pri "pokusoch".

Av┼íak odpor medzi dvoma vinutiami NIE je nekon─Źeno. Cievka je teda prerazen├í.

ako postupova┼ą ? Viete to niekto premota┼ą ? D├í sa k├║pi┼ą nov├í z rovnak├Żmi parametrami ?

PS: Video na pobavenie, takto to funguje v praxi (ke─Ć u┼ż je doma 240fps kamera) https://www.youtube.com/watch?v=pk_Lw8l38qc
JZKSK
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod misocko » 21 Jan 2017, 23:42

je vidiet ze toto je ocividne "tvoja parketa" !
hej, a ked uz tomu nerozumies, tak to aspon zapajaj do siete cez vykonnu ziarovku, ked je nieco zle tak sa len rozsvieti ziarovka a neposkocia meraky az v jaslovkych....
ked uz, venuj sa radsej tomu videu, opravu nechaj na tych co tomu rozumeju
misocko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 3022
Vek: 42.98
Zalo┼żen├Ż: 14.06.2009

Odosla┼ąod fery66 » 22 Jan 2017, 11:40

Pou┼ż├şvate─ż dostal varovanie: "Opakovan├ę poru┼íenie pravidla ─Ź. 1, kriv├ę obvinenie."

T├í doska je ako┼że "cel├í" elektronika induk─Źn├ęho vari─Źa? Asi ┼ąa┼żko. Chyba bude "za" touto doskou.
fery66
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1046
Zalo┼żen├Ż: 04.10.2009

Odosla┼ąod staffy » 22 Jan 2017, 12:40

Toto je len vstupn├Ż filter, nie?
Foobar User
Mimochodom, volám sa Maroš ;)
staffy
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1513
Vek: 28.04
Zalo┼żen├Ż: 30.05.2009

Odosla┼ąod alidedko » 22 Jan 2017, 12:49

Chlopi, nebudte barani ... Ved to tam pise.

V PRVOM PRISPEVKU nap├şsal:Praskol kryt a natieklo do┼ł trochu vody. Pred t├Żm ako vyhodil isti─Ź, asi 30sek├║nd bzu─Źal. Vari─Ź som rozobral, je to dvojplatni─Źka ktor├í ma spolo─Źn├Ż tento obvod, ktor├Ż je na obr├ízku.

Na obvode sa nach├ídza kondenz├ítor(to siv├ę) a 2 cievky. Pravdepodobne je to nejak├Ż filter.
Vybral som tento obvod z vari─Źa a zapojil ho do siete priamo, bez z├íta┼że. Nie─Źo zahorelo a vyhodil istenie. Odpojil som jednu no┼żi─Źku kondenz├ítora, pokus zopakoval, reakcia rovnak├í.
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.
alidedko
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 3963
Vek: 27.71
Zalo┼żen├Ż: 04.02.2013
Paragraf: 21

Odosla┼ąod JZKSK » 22 Jan 2017, 19:20

Vari─Ź som opravil

V─Źera ve─Źer som odp├íjkoval cievky. Na spodku boli ─Źierne a jedna z nich mala trochu zni─Źen├Ż plastov├Ż obal jadra. Obe cievky som oto─Źil o 180 stup┼łov, tak, ┼że som im prevr├ítil no┼żi─Źky. Poru┼íen├ę ─Źasti jadra som zalial voskom. Zap├íjkoval a zapol, vari─Ź nabehol.
Dnes sa na ┼łom v kuse cel├Ż de┼ł varilo a v┼íetko funguje ako m├í.

T├║to t├ęmu teda pova┼żujem za uzavret├║

─Äakujem z├║─Źastnen├Żm za podnetn├ę inform├ície
Pr├şlohy
20170121_174937.jpg
JZKSK
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod jethro » 08 Okt 2019, 19:21

Zdrav├şm,
vyu┼żijem t├║to t├ęmu ke─Ć┼że sa to t├Żka opravy induk─Źn├ęho vari─Źa. Opravujem podobn├║ induk─Źn├║ dvojplatni─Źku kde bola chyba na jednom IGBT tranzistore H20R1203, ktor├Ż som si u┼ż objednal a vymen├şm ho ale chcem sa op├Żta┼ą na t├║ bielu hmotu, ktor├í je medzi tepelnou poistkou na cievke a sklokeramickou doskou. T├í s├║─Źasn├í je u┼ż ├║plne vysu┼íen├í a rozmrven├í. ─îo m├ím pou┼żi┼ą? ─Äakujem za radu.
jethro
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 35
Vek: 43.89
Zalo┼żen├Ż: 02.06.2010

Odosla┼ąod mirosne » 08 Okt 2019, 22:53

Ja tam d├ívam bielu silik├│nov├║ pastu.A chcem ┼ąa upozorni┼ą,┼że nesta─Ź├ş vymeni┼ą IGBT,ak si neskontroloval veci na DPS.Treba to popozera┼ą,pomera┼ą,lebo m├í┼í po tranzistore.A nie je to poistka,ale meranie teploty.
Pozdravuje vás Miro.
mirosne
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator
Pr├şspevky: 4714
Zalo┼żen├Ż: 07.09.2009
Paragraf: 23

Nasp├Ą┼ą na V├Żkonov├í elektronika

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 1 hos┼ą.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist