Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Vlastn├Ż bootloader na PC

Vlastn├Ż bootloader na PC

Ak h─żad├íte nejak├Ż softv├ęr do PC pr├şpadne ak s n├şm m├íte nejak├Ż probl├ęm.

Moderátori: psichac, Moderátori

Vlastn├Ż bootloader na PC

Odosla┼ąod Edgar » 09 Okt 2019, 10:13

Ahojte, ani s├ím neviem, ako t├║to t├ęmu nazva┼ą. V─Źera kamar├ít k├║pil repas notebook, i┼íli sme da┼ą do┼łho Windows. Najprv sme ho zapli ┼że pozrieme BIOS, v┼íetko OK, potom sme re┼ítartovali a ─Źakali iba chybu ┼że neobsahuje bootovac├ş disk, ale to sa nestalo. Zobrazilo tam obr├ízok s logom toho obchodu a textom ┼że ─Ćakuj├║ za zak├║penie a notebook neobsahuje opera─Źn├Ż syst├ęm, plus inform├ície o tom ako si to u nich zak├║pi┼ą at─Ć.. Proste to je jedno, bola to jedna fotka. Nevie niekto ako to spravili? :biggrin: Disk som potom aj tak vybral lebo tam i┼ílo SSD a pripojil do in├ęho PC, boli tam len asi 4 s├║bory (pr├şponu si nepam├Ąt├ím lebo hne─Ć som mu ho form├ítoval a nechal ako extern├Ż) a ten obr├ízok v JPG. Neviem ani ako to h─żada┼ą na internete, lebo neviem ani ako to nazva┼ą po Slovensky. Jedin├ę ─Źo som na┼íiel boli vlastn├ę obrazy Windowsu alebo vlastn├ę bootovacie logo Windowsu, pr├şpadne zmeny bootloaderov na mobiloch... Ak s t├Żm niekto m├í sk├║senosti tak budem r├íd za vysvetlenie :applause:
Edgar
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1415
Vek: 22.8
Zalo┼żen├Ż: 12.08.2013

Re: Vlastn├Ż bootloader na PC

Odosla┼ąod pocitujlasku » 09 Okt 2019, 10:16

upraveny grub + vytvoreny vlastny boot.img - pre skusenejsich linuxakov vytvorenie niecoho takeho je otazka chvilky. a ma to par kilo
Intel, Nvidia, Ubuntu, Firefox, Asus, Nissan, Jelinek 52%, Metal
---------------------------------------------------------------------------------------------
Jedn├şm z nejv─Ťt┼í├şch projev┼» ned┼»v─Ťry v Boha je hromosvod na kostele.
pocitujlasku
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 4616
Vek: 36.61
Zalo┼żen├Ż: 20.07.2007

Odosla┼ąod Edgar » 09 Okt 2019, 14:00

Tak teraz neviem ─Źi je tak m├ílo sk├║sen├Żch Linux├íkov ┼że to nikto nedal na net, alebo doteraz neviem n├íjs┼ą n├ívod. Na┼íiel som akur├ít n├ívody na custom GRUB kde si zmen├ş┼í dizajn boot menu, ale ni─Ź tak├ę ┼że ti iba nabootuje jednu fotku...
Edgar
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod pocitujlasku » 09 Okt 2019, 15:36

ak hladas konkretne riesenie, tak to asi nenajdes. to si musis vytvorit sam. grub ti zinicializuje zaklad a nacita boot.img. a v nom moze byt cokolvek. napr. aj program na par riadkov, ktory ti zobrazi obrazok.
---------------------------------------------------------------------------------------------
pocitujlasku
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod peterple » 09 Okt 2019, 17:34

Neviem nerobil som ale google hovor├ş ┼że existuje
https://www.google.com/search?q=grub+splash+image

Nako─żko si ale na disku videl nejak├ę s├║bory typujem ┼że tam dali freedos a po nabootovan├ş zobrazili obr├ízok nejak├Żm prezera─Źom obr├ízkov. Pre znalcov DOSu e┼íte r├Żchlej┼íie rie┼íenie ako linuxov├ę. Free syt├ęmov je ako mraku a niektor├ę nabootuj├║ ve─żmi r├Żchlo
Uk├í┼ż m├║dremu chybu a on sa ti po─Ćakuje. Uk├í┼ż chybu hlup├íkovi a on sa uraz├ş.
peterple
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1916
Vek: 52.89
Zalo┼żen├Ż: 25.06.2013

Odosla┼ąod Edgar » 09 Okt 2019, 19:01

Tak nakoniec som ten disk asi ani neformátoval, kamarát mi teda poslal jeho obsah:
bootimage.png

Ten GRUB splash image som na┼íiel tie┼ż, to je to vlastn├ę boot menu, ─Źi┼że to asi nebude to...
No ve─Ć niekto to mo┼żno aspo┼ł pribli┼żne zist├ş pod─ża s├║borov.
Edgar
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod jukov » 09 Okt 2019, 19:23

jukov
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 161
Vek: 50.68
Zalo┼żen├Ż: 04.08.2011

Odosla┼ąod pocitujlasku » 09 Okt 2019, 19:42

tak je tam syslinux.
vidis, este sa to da ako grub splash image s tym, ze v zozname nebude ziaden os a teda to ostane "visiet" na tom obrazku. a nemusis nic kodit.
prepanajana naco tam pchat freedos, to je ako s kanonom na vrabce. to uz dnes fakt nikto nema snahu trocha optimalizovat veci? grub+ jednoduchy obrazok a ked sa vojdes do 512 kilo, tak to mas priamo v mbr a disk mas cisty, bez jedineho suboru
pocitujlasku
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod peterple » 09 Okt 2019, 20:24

https://www.howtoforge.com/tutorial/grub-2-boot-loader-menu-and-splash-screen-image/
grub 2 vie zobrazit aj obr├ízok pod─ża tohoto.
s volbou quiet splash vie┼í skry┼ą to menu a zobrazi┼ą len ten obr├ízok.

Pre─Źo freedos? Preto┼że nabootova┼ą a urobi┼ą
K├│d: Vybra┼ą v┼íetko
format c: /s

a vytvori┼ą autoexec.bat a nakopirova┼ą obr├ízok a prezera─Ź m├┤┼że by┼ą pre neznalca linuxu ale windowsu o dos┼ą jednoduch┼íie, ako nahodi┼ą tam syslinux.
Ak├Ż kan├│n na vrabce? To chce┼í poveda┼ą ┼że io.sys a ten druh├Ż s├║bor ─Źo u┼ż neviem ako sa vol├í a command.com vyjde na viac ako na 512kB. Ve─Ć ─Źist├í bootovacia disketa je e┼íte cel├í skoro pr├ízdna. Som e┼íte robil na PC ktor├ę mali iba 360kB flop├íky a nabootoval z nich system, aj sa spustil t602 aj som si tam ulo┼żil ten text ─Źo som p├şsal. Si typnem ┼że to freedos rie┼íenie m├┤┼że zabera┼ą menej ne┼ż to s t├Żm syslinuxom.

Mo┼żnost├ş je ve─ża, existuje aj os menuet nap├şsan├Ż v asm a pod. Nech si vyberie ka┼żd├Ż ─Źo mu pasuje.
Uk├í┼ż m├║dremu chybu a on sa ti po─Ćakuje. Uk├í┼ż chybu hlup├íkovi a on sa uraz├ş.
peterple
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1916
Vek: 52.89
Zalo┼żen├Ż: 25.06.2013

Odosla┼ąod pocitujlasku » 09 Okt 2019, 20:37

lebo som mal freedos a nebolo to len o par suboroch, aj ked som sa ho snazil osekat.
grub preto, lebo je dost pouzivany a relativne jednoduchy. grub2 uz je trocha komplikovanejsi.
ano, moznosti je kopec, poznam typka co si sam nakodil vlastny bootloader, ale to uz su extremy.
tiez som mal disketu, kde bol dos, t602 a volkov commander + par dalsich utilit, ale tie casy su prec
napr. okolo roku 2000 sme mali notebooky, kde bola 100mb particia s linuxom a malo to videoprehravac a browser. a nastartoval do 10 sekund z klasickeho disku
pocitujlasku
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod zen » 10 Okt 2019, 19:41

Edgar nap├şsal:Najprv sme ho zapli ┼że pozrieme BIOS, v┼íetko OK, potom sme re┼ítartovali a ─Źakali iba chybu ┼że neobsahuje bootovac├ş disk, ale to sa nestalo.

Hadam ze ti hlavne ide o to, instalovat Windows - startuj pocitac z CD-ROM alebo z USB. Ako to urobit najdes v BIOS (kazdy je iny, casto F2, F8 - F12). Vela pocitacov skusi automaticky startovat z USB (ale nie z kazdeho portu) ak je tam kluc.
Samoz┼Öejm─Ť, ┼że d─Ťde─Źek nem├í kapesn├ş hodinky poh├ín─Ťn├ę elekt┼Öinou. Takov├Ż nesmysl si m┼»┼że vymyslit jen Saturnin. (Zdenek Jirotka, 1942)
zen
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 391
Zalo┼żen├Ż: 22.11.2013

Odosla┼ąod pocitujlasku » 11 Okt 2019, 05:16

windows vie nainstalovat. jeho skor zaujimalo, ako firma urobila to, ze sa tam zobrazil po starte vlastny obrazok
pocitujlasku
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Nasp├Ą┼ą na Softv├ęr

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 0 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist