System odsavania - digestor

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

LukasKresan
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 12 Okt 2019, 16:29

System odsavania - digestor

Príspevok od používateľa LukasKresan » 12 Okt 2019, 16:31

Chcel by som si do kuchyne urobit digestor s externym motorom ktory bude mimo domu. Zatial som vo faze planovania a chcel by som to urobit co najjednoduchsi m sposobom.

Motor (ventilator) by som chcel plynulo regulovat od 0% do 100.

Regulator by mal byt vzhladovo prijatelny. Bude ho samozrejme vidiet.

Chcel by som vas teda poprosit o radu aky motor (ventilator) si zaobstarat a ako ho zregulovat. Zapojit mi to pride elektrikar. Na cene nezalezi, aj tak to bude ovela lacnejsie ako tie moderne digestory za 1000€.

Dakujem
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: System odsavania - digestor

Príspevok od používateľa Drakoush » 12 Okt 2019, 16:35

Plynulá regulácia od 0% nemá žiadny zmysel, pri 5% nepokryješ ani straty na potrubí.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Ilija
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 306
Dátum registrácie: 25 Máj 2019, 11:59
Bydlisko: Srbsko

Re: System odsavania - digestor

Príspevok od používateľa Ilija » 12 Okt 2019, 17:58

Tak, potrebujes reguláciu 50-100%.
A aký motor... Asi max 200W, nájdi s niečoho už turbínou, buď zožeň nový od firmi čo sa zaoberá tou tematykou..

Treba riešiť kondenz v zime (buď zatepliť cievy)...
Treba nejaká klapna (žeby vietor nefúkal dnu, aj žeby teplota zbytočne neodchádzala von)...

Šťastlivo!
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: System odsavania - digestor

Príspevok od používateľa amater63 » 12 Okt 2019, 18:11

To jako by napsal nějaký Tatar...Nezlob -se . od Ilija » 12 Okt 2019, 17:58

Tak, potrebujes reguláciu 50-100%.
A aký motor... Asi max 200W, nájdi s niečoho už turbínou, buď zožeň nový od firmi čo sa zaoberá tou tematykou..

Treba riešiť kondenz v zime (buď zatepliť cievy)...
Treba nejaká klapna (žeby vietor nefúkal dnu, aj žeby teplota zbytočne neodchádzala von)...
0

Ilija
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 306
Dátum registrácie: 25 Máj 2019, 11:59
Bydlisko: Srbsko

Re: System odsavania - digestor

Príspevok od používateľa Ilija » 12 Okt 2019, 20:49

Áno. Slovan.
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1378
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: System odsavania - digestor

Príspevok od používateľa Amaterr » 12 Okt 2019, 20:57

Nevšímaj si ho ´ koľko rečí vieš´ toľko raz si človekom ´ keby som ja vedel nemecký tak ako ty slovenský :)
0

LukasKresan
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 12 Okt 2019, 16:29

Re: System odsavania - digestor

Príspevok od používateľa LukasKresan » 12 Okt 2019, 21:28

Drakoush napísal:Plynulá regulácia od 0% nemá žiadny zmysel, pri 5% nepokryješ ani straty na potrubí.
Plynulu regulaciu chcem preto, aby som jednym otocnym ovladacom v podstate ovladal aj ON/OFF

Motor by mohol byt aj novy radsej, na konci bude samozrejme spatna klapka s tesnenim a komplet cele potrubie bude vo vykurovanom interiery, iba klapka a vyduch bude vonku.

Viete mi poradit aj link na nejaky motor + regulaciu?
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: System odsavania - digestor

Príspevok od používateľa Edgar » 12 Okt 2019, 22:49

LukasKresan napísal: Plynulu regulaciu chcem preto, aby som jednym otocnym ovladacom v podstate ovladal aj ON/OFF
Toto so sebou nemá nič spoločné. Môže to byť kľudne tak, že pri začiatku dráhy to bude 50% výkonu a tak ho vypneš priamo z 50% a potom na 50% znova zapneš. Vec regulačného obvodu, od koľkých % bude regulovať pri danom odpore (resp. polohe), nie ovládacej súčiastky (potenciometra). Spínacie kontakty sú aj tak osobitne.
0

solec
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 116
Dátum registrácie: 12 Máj 2016, 14:41
Bydlisko: Prešov

Re: System odsavania - digestor

Príspevok od používateľa solec » 13 Okt 2019, 15:01

Ja mám potrubie z digestora vedené na strechu a musím povedať, že v zime je prísun studeného vzduchu do interiéru citeľný. Až tak, že som rúru odvodu vzduchu z digestora musel uzavrieť. A tak ma napadá, nerobil niekdo hermetickú elektricky ovládanú klapku?
Strašili ma aj kondenzom, ale toto som zatiaľ nepobadal.
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: System odsavania - digestor

Príspevok od používateľa enigma » 13 Okt 2019, 15:27

dá sa použiť klapka ovládaná elektromotorom ..... a tá je na 100% vodotesná ...
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: System odsavania - digestor

Príspevok od používateľa Samanko » 13 Okt 2019, 15:39

Cauko,

nemam tusenia odkial si a to je asi zaciatok toho celeho aby som ti poradil spravny smer :)
Predpokladam, ze je to obycajna kuchyna RD..

Ale obecne, potrebujes ventilator s motorom (axialny alebo radialny podla dlzky potrubia), spatnu klapku (kup lepsiu tesnejsiu), podla druhu motora spravne zvoleny regulator.
Izolacia potrubia zalezi na umiestneni spatnej klapky (umiestni ju blizko obvodovej steny a zaizoluj len cast veducu z vonka do klapky, vratane klapky.. Dodrz samospad.
LukasKresan napísal:Na cene nezalezi, aj tak to bude ovela lacnejsie ako tie moderne digestory za 1000€.
- no, tymto by som si vobec nebol taky isty, ale ze vobec nie..

Je viac firiem zaoberajucich sa tymto, napriklad elektrodesign, na google najdes viac..

-- Spojený príspevok 13 Okt 2019, 14:43 --
solec napísal:Ja mám potrubie z digestora vedené na strechu a musím povedať, že v zime je prísun studeného vzduchu do interiéru citeľný. Až tak, že som rúru odvodu vzduchu z digestora musel uzavrieť. A tak ma napadá, nerobil niekdo hermetickú elektricky ovládanú klapku?
Strašili ma aj kondenzom, ale toto som zatiaľ nepobadal.
Pri takomto rieseni treba kupit velmi dobru spatnu klapku. Mozes pouzit aj klapku ovladanu servopohonom (napr s vratnou pruzinou ideal), ale + 50-100eur a praca navyse..
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

LukasKresan
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 12 Okt 2019, 16:29

Re: System odsavania - digestor

Príspevok od používateľa LukasKresan » 13 Okt 2019, 16:50

Ako hovoris, obycajna kuchyna RD, Považska Bystrica

Potrubie bude 4m dlhe rozmer 60x204mm a bude komplet v interiery aj so spatnou klapkou

Vyustenie bude v exteriery o poschodie nizsie kde by mal byt aj ventilator.

Pri takejto dlzke potrubia treba axialny alebo radialny? Vedel by si poradit nejaky konkretny spolu s regulaciou? kuchyna 25m3 vzduchu
0

Feneon
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 17 Aug 2014, 10:58
Bydlisko: Partizánske - okolie

Re: System odsavania - digestor

Príspevok od používateľa Feneon » 13 Okt 2019, 20:08

Nikdy som ho nemal v rukách, ale riskol by som to z týmto https://www.iventilatory.sk/potrubny-ax ... vykon.html

Termostat vyhodiť - premostiť, potenciometer pre reg. otáčok vytiahnuť von a namontovať niekde do kuchyne.

Inak s kondenzátom zrejme budeš mať problém. Na začiatku roka som to riešil u bývalého kolegu. V mraze som lozil v podkroví.
Dal som klapku tesne za digestor a taktiež aj na úplný koniec potrubia - aby sa potrubie uzavrelo a udržal sa v ňom teplý vzduch čo najdlhšie. Následne som celé potrubie obalil do "sklennej" vaty 15cm hrubej. Vraj to pomohlo ale je to bývalý kolega a viac ako pól roka som ho nevidel, takže neviem či to ešte funguje :pain: .
0

solec
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 116
Dátum registrácie: 12 Máj 2016, 14:41
Bydlisko: Prešov

Re: System odsavania - digestor

Príspevok od používateľa solec » 13 Okt 2019, 21:05

Samanko napísal:
Pri takomto rieseni treba kupit velmi dobru spatnu klapku. Mozes pouzit aj klapku ovladanu servopohonom (napr s vratnou pruzinou ideal), ale + 50-100eur a praca navyse..
vieš hodiť nejaký link na klapku?
už som tuhore dačo našiel:
https://www.iventilatory.sk/spatna-klap ... ull=klapka
už som to googlil minule, ale na tento iventilátory som dajak nedošiel - popozeram to
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: System odsavania - digestor

Príspevok od používateľa Milos66 » 13 Okt 2019, 21:22

Jop umelci. Poradte mu 300W motor s turbínou. To bude zase zábava. Za 5 minút mu to vytiahne všetko teplo z baráku. Prečo sa asi robia digestory také aké sú? No lebo sú tak prispôsobené a vyrátané.
A nejaká škrtiaca klapka? Mám digestor vyvedený plastovou rúrou cez obvodový múr rovno vonku. Tam je na fasáse obyčajná klapka s lamelami, ktoré sa otvoria prúdením vzduchu. Už to takto funguje 16ty rok a žiaden problém s tým nemám.
Tak len mu poradte nejakú turbínu z lietadla, ono to určite pomôže.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

LukasKresan
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 12 Okt 2019, 16:29

Re: System odsavania - digestor

Príspevok od používateľa LukasKresan » 13 Okt 2019, 23:19

ventilator on Feneon ma 320m3/hod co je uplny priemer, niektore digestory maju kludne 600-700, takze vsetko OK

vykon by mohol byt kludne aj vyssi, regulovat sa to bude dat vzdy

s kondenzom problem nebude nakolko ja potrubie vediem smerom nadol a zachovam spády.
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: System odsavania - digestor

Príspevok od používateľa Samanko » 14 Okt 2019, 19:54

Mno, takto..

Milos66 - Jo, a moja babka mala špahret v kuchyni a drevo rúbala rovno pred ním.. Neviem teda, načo máš vlastne modernejšiu pec, radiator a podobné zbytočnosti. Medzi tvojim starým digestorom na obvodovej stene a tým, čo chce tuto Lukáš je veľký rozdiel. Tvoj príspevok má obrovskú výpovednú hodnotu, ďakujeme za pomoc. Veríme, že tvoj digestor a tá protidaždová žalúzia na tvojej fasáde je krásne tesná, a v zime ti tadiaľ neuniká teplo. To, že sa ti tých pár centimetrov otvoreného potrubia moc nerosí je pochopiteľné, s Lukášovým riešením to však nemá nič spoločné.


Lukáš, ventilátor by si mal mať min. 175-225m3 (zase to však nemusíš prehánať). Ako už bolo písané, slabučko ho pustíš jednoducho, ale počúvať na plné gule hučiaci ventilátor nechceš.. Dnešné EC ventilátory je veľmi jednoduché efektívne regulovať, majú všetko na sebe a musíš si len dokúpiť už pomerne lacný regulátor/ovládać/remote controller.... proste potenciometer s vypínačom v nejakom prevedení. (ovládajú sa 0-10V, akokoľvek ich tam dostaneš, je to na tebe.. )
Izolované potrubie (nvm ako to ideš mať a kde, kľudne flexibilné) utlmí akustické prejavy po trase..)

btw, celkom by ma zaujímalo aký to chceš k tomu digestor a kde ho chceš zhánať..

Inak tu bolo už asi všetko napísané. Žiadny konkrétny ventilátor ti neporadím. Síce mám za sebou už asi stovku týchto riešení, takmer vždy sa však jednalo o dosť vačší priestor a teda aj výkon.. takže v tom nemám prehľad. Nič na tom však nie je, .. Napíš niekde dodávateľovi (napr. ten Elektrodesign), poradia ti a budú môcť dodať všetko potrebné ... alebo prebrowsuj web a vyberaj.. K tomu postnutému ventilátoru len toľko, že tebe je ten panel s regulátorom, teplotná regulácia a pod úpne na nič, takže ten ti istotne netreba.


solec - treba ti tam servo ? Nestačí ti (pracho)tesná klapka ? Tie klapky majú magnet, silikónové tesnenie a pod..

Môj tisíci príspevok :partyman: :drinkers:
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

solec
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 116
Dátum registrácie: 12 Máj 2016, 14:41
Bydlisko: Prešov

Re: System odsavania - digestor

Príspevok od používateľa solec » 14 Okt 2019, 23:12

To Samanko:

určite nie - servo tam nepotrebujem (somarina a zbytočnosť)
priblíž mi nejakým linkom, čo máš na mysli ((pracho)tesná klapka ? Tie klapky majú magnet, silikónové tesnenie a pod..)

zatiaľ som uvažoval nad týmto, len ešte musím overiť rozmery
https://www.iventilatory.sk/kovova-spat ... 150mm.html
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: System odsavania - digestor

Príspevok od používateľa Samanko » 15 Okt 2019, 00:00

http://www.elektrodesign.sk/web/sk/prod ... tna-klapka

.. zase zalezi od toho ako to mas cele urobene .. nieco sa mi na tom nezda uz len koli tomu, ze nemas problem s kondenzatom .. Ak, tak presne popis ako to mas, kadial to ide, ci sa tam kuri, aky druh potrubia a pod..
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: System odsavania - digestor

Príspevok od používateľa Milos66 » 15 Okt 2019, 05:57

Samanko napísal:Mno, takto..

Milos66 - Jo, a moja babka mala špahret v kuchyni a drevo rúbala rovno pred ním.. Neviem teda, načo máš vlastne modernejšiu pec, radiator a podobné zbytočnosti. Medzi tvojim starým digestorom na obvodovej stene a tým, čo chce tuto Lukáš je veľký rozdiel. Tvoj príspevok má obrovskú výpovednú hodnotu, ďakujeme za pomoc. Veríme, že tvoj digestor a tá protidaždová žalúzia na tvojej fasáde je krásne tesná, a v zime ti tadiaľ neuniká teplo. To, že sa ti tých pár centimetrov otvoreného potrubia moc nerosí je pochopiteľné, s Lukášovým riešením to však nemá nič spoločné.
Vedenie od digestora po obvodovy mur ma 3.6m, potom 40cm stena a izolacia na fasade. Teda skoro tolko ako potrebuje zadavatel. Je tam 6 kolienok. Teda viem o com pisem. Za 16 rokov som nespozoroval ziadny problem, alebo klesanie teploty v kuchynskom priestore. Takze jediny kto tu pise mimo temu si asi ty.
Inal by ma zaujimalo kolko rokov mas skusenosti s takymto druhom odsavania vyparov. Nie kolko si ich namontoval, ale kolko rokov uz byvas v takej domacnosti kde to je realne namontovane.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok