vymena vody v akva

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

loksiklubos
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 352
Dátum registrácie: 23 Sep 2013, 22:10
Vek: 36

vymena vody v akva

Príspevok od používateľa loksiklubos » 13 Okt 2019, 18:45

Dobry den,

chcel by niekoho ochotneho poziadat o pomoc ako nieco zostrojit v tomto odbore niesom extra zrucny tak by chcel niekoho poziadat. Idem zakladat druhe akva a chcem pomocou arduina vyrobit automaticku vymenu vody v akva vedel by mi niekto pomoct samozrejme to nechcem zadarmo

V akva budu umiestnene tri plavaky č1: bude sluzit na kompletnu vymenu vody, č2 na 50% vymeny a č3 je alarmovy vid priloha.

Dva el. ventili na privod vody ktore by chcel aby sa medzi sebou blokovali keby nahodou jeden zlihal druhy sa nezopne a ktomu by pridal este prietokomer ktory by taktiez vedel vyvolat alarm keby sa zistil prietok a plavak max hladiny by bol zopli


Skusal som to riesit aj pomocou snimac hladin XH-M203

Keby to niekto vedel poriesit aj s pristupom cez web tak to by bolo idealne tak tam by chcel doriesit este par veci
Prílohy
Bez názvu.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1213
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: vymena vody v akva

Príspevok od používateľa E001 » 13 Okt 2019, 21:13

Neviem, aké vedomosti a skúsenosti máš s avaristikou a aké veľké akvárko máš. Uvažoval si aj s kolísaním teploty pri tom automatickom sytéme? Aj rybky, aj rastlinky nemajú v láske prudké zmeny.
0

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: vymena vody v akva

Príspevok od používateľa straciam » 13 Okt 2019, 21:17

cez web by si to chcel ovladat alebo iba sledovat stav?
co tak merat hladinu ultrazvukovym snimacom? aspon miesto plavaku 1 a 2. 3 moze ostat mechanicky.
s tou teplotou ma E001 pravdu. bud by si to menil velmi pomaly, alebo nejaky prietokovy ohrev?
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

loksiklubos
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 352
Dátum registrácie: 23 Sep 2013, 22:10
Vek: 36

Re: vymena vody v akva

Príspevok od používateľa loksiklubos » 13 Okt 2019, 21:29

Privod vody bude rieseny cez termozmiesavaci ventil tepla +studena pripadne ho viem doplnit aj tym prietokovym ohrievacom. Pracujem vzahranici a potrebujem poriesit aspom ciastocnu vymenu vody raz do tyzdna a jedna sa o 300litrove akva. Idealne by bolo to aj ovladat cez web + sledovanie teploty atd. Tento system som zacial navrhol podla jednej stranky ale kludne sa moze pomenit s vychytavkami. Raz som nasiel jedneho pana ktory by vedel vsetko skompletovat aj s dysplayom nextion +web len email ma uz nefunkcny
0

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: vymena vody v akva

Príspevok od používateľa straciam » 14 Okt 2019, 05:46

Aha už som v obraze. A máš aj nejakú ochranu proti legionele? Či to rybám neškodí?
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: vymena vody v akva

Príspevok od používateľa cool-zool » 14 Okt 2019, 11:11

Nechcem ti do toho veľmi kecať , ale ak máš dva 300 l akváriá a všetko je v ňom tak ako má byť tak by som určite neriešil výmenu vody na diaľku .... V 300 l akva ak máš poriadnu filtráciu , živé rastlinky , neprepchané rybkami a správny ohrev vody ako aj osvetlenie , tak sa ti tam vytvorí tá správna bioflóra , potom vodu netreba meniť , možno raz za rok aj to iba čiastočne !!! Častejšia výmena vody by bola viac na škodu ako úžitku !!! A ako máš poriešené kŕmenie rybiek a čistenie filtra , ohrev vody a osvetlenie na diaľku ??? A má to nejaký význam mať dva 300l akváriumy ak ich nevidíš , lebo nie si doma ?!
0

lacog
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 302
Dátum registrácie: 27 Mar 2007, 00:00

Re: vymena vody v akva

Príspevok od používateľa lacog » 14 Okt 2019, 12:12

straciam napísal:Aha už som v obraze. A máš aj nejakú ochranu proti legionele? Či to rybám neškodí?
Rybkám nehrozí zápal pľúc ;-)
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: vymena vody v akva

Príspevok od používateľa cool-zool » 14 Okt 2019, 14:30

Pepáčte , možno som zle pochopil danú problematiku a je pravda že nie sú uvedené žiadne detaily o tých akváriách , rybkách , rastlinkách a pod. , ale ja som si na prvý šup pomyslel pod pojmom akvárium - zariadený , osadený a plne funkčný kus prírody s exotickými prvkami (amazonskými rybkami a rastlinami) a preto som sa snažil upozorniť na nie častú výmenu vody ale skôr na filtráciu , ohrev , osvetlenie a kŕmenie , lebo v takom prípade veľmi záleží na teplote , tvrdosti PH , chlóru vo vode a pod ...

,, Privod vody bude rieseny cez termozmiesavaci ventil tepla +studena pripadne ho viem doplnit aj tym prietokovym ohrievacom. Pracujem vzahranici a potrebujem poriesit aspom ciastocnu vymenu vody raz do tyzdna a jedna sa o 300litrove akva. Idealne by bolo to aj ovladat cez web + sledovanie teploty atd ,,

Tak ma teraz napadlo že sa asi nebude jednať o akvárium ako také , ale skôr o 300l nádoby na odchov miestnych , riečných rýb ???
0

loksiklubos
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 352
Dátum registrácie: 23 Sep 2013, 22:10
Vek: 36

Re: vymena vody v akva

Príspevok od používateľa loksiklubos » 14 Okt 2019, 18:46

Chapem nejakym nezhodam dovod preco chcem trosku z automatizovat
akva je dovod ze byvam v zahranici cca 4-5 tyzdnov a kedze sa nedzi tym neodkaluje dostatone dno tak sa mi tvoria riasi aj ked pridavam CO2 tak prave pri vymmene aspon 1/4 vody sa znizuje rast riac. Nieco podobne ze mate radi elektroniku a chete si urobit domacu automatizaciu a tym ulahcit trosku prace tak preco nie aj akva.
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: vymena vody v akva

Príspevok od používateľa elmoto » 14 Okt 2019, 19:56

Máš zle osvetlenie , filtráciu, preplnené akvárium a možno teplotu či umiestnenie. Ja vodu len dolievam raz za 4 týždne a odkalujem raz za 4 mesiace. Dolievam len čo sa odparí. Filter externy cistim raz za 6mesiacov. Prítok vody mi špliecha na hladinu a bublinkuje. Objem akvária 220l. Akvárium mám 5ty rok. Foto ti nedám nakoľko je práve v dezolatnom stave po tom ako som ho 3/4 roka nečistil ! :( :crying:

Riasy: teplá voda, slnečné svetlo, prekrmovanie, veľa rýb, zlá filtrácia, osvetlenie.
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: vymena vody v akva

Príspevok od používateľa cool-zool » 14 Okt 2019, 20:04

Nemám nič proti automatizácii , hoc aj pri Akvariume , len som si nebol istý o čo presne ide a prečo ?!
Teraz si prezradil že kvôli zlému , nedostatočnému čisteniu dna a silnému výskytu rias ?! Ale zase si budem stáť za svojím a to nie z princípu ale ako bývalí akvarista ! Ak sa ti nedostatočne čistí dno tak máš slabú filtráciu , alebo je tam priveľa rýb , alebo prekrmovanie - lenže to nespôsobuje významný nárast rias !!! To okysličovanie CO2 a nesrávne ovetľovanie je príčinou a to že to chceš riešiť výmenou vody aspoň raz týždenne je iba plátanie dier (ver že to exotickým rybkám nerobí dobre) - nie spôsob riešenia problému !
Aj v našom zdravotníctve to tak funguje (respektívne nefunguje) , lebo nehľadajú dôvody z ktorých daná príčina vznikla a nepracujú na ich odstránení , ale radšej predpíšu lieky na utlmenie daných diagnóz (čiže neliečia iba potláčajú) !!!
Viem že to nie je príspevok k pomoci automatizácie , ale ber to ako radu a hľadaj príčinu prečo sa tak deje a ako tomu zabrániť !!!
Mal som plno akvárií asi 20 na celej stene a rôznych veľkostí od 50-60 l do 350 l s rôznymi druhmi rýb , rastlín , štrku a pod no keby som mal každý týždeň čistiť akváriumy od rias tak sa asi zbláznim , nie pri menších do 150l raz za pol roka a väčšie ostali krásne čisté bez zásahu aj vyše roka , rastlinkám sa darilo aj bez CO2 a rybkám tiež , s riasami som musel tiež občas bojovať ale nie v takom rozsahu ako máš ty ....
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: vymena vody v akva

Príspevok od používateľa romiadam » 14 Okt 2019, 20:39

So vsetkym suhlasim s cool-zool. Ja som nikdy nemenil vodu. Ked bolo vela hovien na spodku, tak som to odcucal ako ked sa pretahuju demizony, vytihnutu vodu prefiltroval a isla naspat do akvaria. Voda bola trosku mutna ale za par hodin bola krystalova. A to som mal len bublinkovy spongiovy CSSR filter. Dolial stratenu vody a zase to bolo OK. Tie hovna z ryb su perfektnym hnojivom pre rastlinky. Riasy (aj ked ich bolo malo) na bocnych sklach som nechal, cistil iba predne ziletkou (vtom case). Skor som mal problem ze rastlinky sa premnozovali, lebo boli hnojene rybami. :biggrin:
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

loksiklubos
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 352
Dátum registrácie: 23 Sep 2013, 22:10
Vek: 36

Re: vymena vody v akva

Príspevok od používateľa loksiklubos » 14 Okt 2019, 21:49

Ja vas chcapem ze mate namiestky voci tomu je tu x akvaristov ktory bojuju stale z riasami a pritom davaju tomu kazdo dnovu udrzbu len ja riesim dalsie akvarium v style ADA a co sa tyka filtra mam eheim 3e + svetlo rgb chirios 75w teplota vody 22stupnov
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: vymena vody v akva

Príspevok od používateľa romiadam » 16 Okt 2019, 13:40

Samozrejme, my ti poradime ze ako to z automatizovat.

Coll-zool a ja ti len naznacujeme, ze nieco tam nie je OK. A je na tebe ci budes riesit pricinu alebo dosledok.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

loksiklubos
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 352
Dátum registrácie: 23 Sep 2013, 22:10
Vek: 36

Re: vymena vody v akva

Príspevok od používateľa loksiklubos » 28 Okt 2019, 18:40

Bol by tu niekto ochotny ktory by mi vedel nieco taketo zostrojit samozrejme to nechcem zadarmo
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok