HDO a elektrokotol

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

pandy1206
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 12 Okt 2019, 08:33

HDO a elektrokotol

Príspevok od používateľa pandy1206 » 12 Okt 2019, 08:49

Zdravím páni.
Na začiatok chcem povedať, že som laik v oblasti elektriny. Mám nasledovný problém. V dome mám elektrokotol Protherm Raja 6, ktorý je napojený na HDO. V čase VT sa kotol vypne iba niekedy. V čase VT na HDO kábli zapojenom vo svorke na základnej doske skúšačkou namerám prúd. V čase NT tam nenamerám prúd. Zvláštne je to, že niekedy sa kotol v čase VT vypne, niekedy nie. V oboch prípadoch som kontroloval elektromer a ten ukazol T2, čiže vysokú tarifu. Neviete mi poradiť, či je problém v HDO alebo blbne kotol?

Ďakujem za akúkoľvek pomoc.
0

jjilek
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 735
Dátum registrácie: 26 Júl 2010, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: HDO a elektrokotol

Príspevok od používateľa jjilek » 12 Okt 2019, 12:49

Nevím jak na Slovensku. HDO ovládá samostatně elektroměr a spotřebiče (elektrokotel). Pokud se nepřepíná elektroměr, je nutné ohlásit závadu dodavateli elektřiny. V ČR v takovém případě poruchová služba zasahuje během krátké doby několika hodin.
0
Na soukromé zprávy reaguji jen pokud jde o předání osobních údajů, jako adresa, telefon, cena apod.

pandy1206
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 12 Okt 2019, 08:33

Re: HDO a elektrokotol

Príspevok od používateľa pandy1206 » 12 Okt 2019, 14:05

No elektromer sa prepína, v čase keď je vysoká tarifa je tam zobrazené T2. Lenže kotol nie vždy vypne keď je vysoká tarifa.
0

tomko
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 19 Júl 2014, 17:22

Re: HDO a elektrokotol

Príspevok od používateľa tomko » 12 Okt 2019, 16:59

Ciže ked je VT tak sa kotol nemá zapnúť ? A ked aktuálne potrebuje kúriť tak čo bude zima ?
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: HDO a elektrokotol

Príspevok od používateľa elmoto » 12 Okt 2019, 17:44

Správne Tomko. Nebude kúriť. Kúriť bude neskôr keď bude nízky taríf. Neboj nieje to až taký problém.
0
nie som tu

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: HDO a elektrokotol

Príspevok od používateľa technikus110 » 13 Okt 2019, 10:17

Takto je interne zapojené HDO. Takže ak máš zalepený kontakt relé, môže sa stať to, čo popisuješ. Volal by som poruchovú službu v prvom kole.
Prílohy
E_HDO.jpg
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: HDO a elektrokotol

Príspevok od používateľa Samanko » 13 Okt 2019, 15:51

Moze sa lepit rele v kotli aj hdo v ER. Zo skusenosti vsak by som najskor skontroloval to v kotli - ked nie si elektrikar, tak sa s nejakym dohodni, ze dobehne vtedy, ked kotol pojde v case velkej tarify (iba v tom momente to pravdepodobne bude mozne zistit). Lepia sa tam relatka velmi casto, aj silove (myslis si, ze kotol nekuri ale on stale na nejaku tu malu cast kuri, lebo je rele zlepene (choroba niektorych modelov kotlov).
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: HDO a elektrokotol

Príspevok od používateľa 5ko » 15 Okt 2019, 19:49

Kedže HDO spína Nulák pre kotol ,alebo iné spotrebiče fungujúce len v NT,tak nemá prečo kotol kúriť, ak je v kotli zalepené nejaké relátko,kedže nemá zapnutý prívod od stykača,ktorý je ovládaný cez HDO.Preto je na schéme napísané na odchode z HDO že -k A2,pretože na A1 je trvalo pripojená živá ovládacia fáza.
Treba zmerať vadaskou, že či je ,,živý,, nulák - voči ktorej kolevek fáze, aj v prípade, že je elektromer prepnutý do VT.
Ak bude aktívny,to znamená, že je zalepený ,,N,, kontakt v HDO a treba volať dodávatela.
Ak chceme aby kotol bežal aj počas výluky , teda v čase VT,tak stačí urobiť na svorkovnici v kotli vypinač, ktorý premostí spínaný nulák z HDO z normálnym nulákom a stykač bude zapínať kotol podla požiadaviek kotlového termostatu, alebo inej regulácie.
No treba si to kontrolovať, lebo ak zabudnete prepnúť ,tak bude bežať stále vo VT,čo urobí prievan v peňaženke. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

pandy1206
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 12 Okt 2019, 08:33

Re: HDO a elektrokotol

Príspevok od používateľa pandy1206 » 17 Okt 2019, 09:41

Ahoj 5ko,

dakujem za odpoved.

Skusal som to nasledovne so skusackou v skrutkovaci:
1. HDO "nulak" bol zapojeny v kotli a bola VT, tak tlejivka svietila ked som sa dotkol HDO "nulaku".
2. HDO "nulak" bol zapojeny v kotli a bola NT, tak tlejivka nesvietila ked som sa dotkol HDO "nulaku".

3. HDO "nulak" nebol zapojeny v kotli a bola VT alebo NT, tak tlejivka nesvietila ked som sa dotkol HDO "nulaku".

Ma toto meranie nejaku vypovednu hodnotu alebo to musim zmerat vadaskou tak ako si pisal?

Dakujem.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: HDO a elektrokotol

Príspevok od používateľa Merak » 17 Okt 2019, 11:19

Pokiaľ je HDO nulák odpojený z kotla, tak by kotol nemal kúriť. Ak kúri, tak je problém niekde inde.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2568
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: HDO a elektrokotol

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 17 Okt 2019, 11:22

Takúto skúšačku keď pripojíte k N a dotknete sa jej, nie je pod napätím.
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: HDO a elektrokotol

Príspevok od používateľa peterple » 17 Okt 2019, 11:45

Celá táto téma vyzerá na pomýleného laika, ktorému to odborníci žerú lebo používa odborné termity bez toho aby im rozumel.
Podľa posledného merania tlejvkovou skúšačkou vyzerá všetko OK.
Ak je VT tak namerá napätie = HDO kontakt rozopnutý => kotol vypnutý
Ak je NT tak nenamerá napätie = HDO kontakt zopnutý => kotol zapnutý

mystifikácie sa pán dopustil
pandy1206 napísal:Zdravím páni.
V čase VT sa kotol vypne iba niekedy. V čase VT na HDO kábli zapojenom vo svorke na základnej doske skúšačkou namerám prúd. V čase NT tam nenamerám prúd. Zvláštne je to, že niekedy sa kotol v čase VT vypne, niekedy nie. V oboch prípadoch som kontroloval elektromer a ten ukazol T2, čiže vysokú tarifu. Neviete mi poradiť, či je problém v HDO alebo blbne kotol?
Miesto prúdu meral zrejme napätie tlejivkovou skúšačkou ako to popísal v poslednom príspevku. Toto meranie indikuje že všetko funguje ako má. Len pán neočakával tú opačnú logiku, že vypnutý stav zodpovedá svietiacej tlejivke. Lebo sa odpája N a nie L.

Ešte by som doporučil pánovi aby radšej akúkoľvek manipuláciu s elektrickým zariadením, vrátane meraní nechal na odborníkov. Ako vidno na "nuláku" sa môže objaviť napätie aj v dobe keď si laik myslí že je zariadenie vypnuté. V najhoršom scénári sme mohli mať o jedného občana menej ak by sa dotkol svorky označenej ako N s domienkou že ak sa chytím "nuláka" tak sa mi predsa nemôže nič stať.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

pandy1206
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 12 Okt 2019, 08:33

Re: HDO a elektrokotol

Príspevok od používateľa pandy1206 » 17 Okt 2019, 12:17

Ahoj Peterple,

dakujem za odpoved.
Podľa posledného merania tlejvkovou skúšačkou vyzerá všetko OK.
Ak je VT tak namerá napätie = HDO kontakt rozopnutý => kotol vypnutý
Tak potom ale nerozumiem tomu, preco kotol v case VT ked nameram napatie kotol kuri, a nie je vypnuty ako pises.

Dakujem.
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: HDO a elektrokotol

Príspevok od používateľa peterple » 17 Okt 2019, 13:06

Ako vieš že vtedy kotol kúri? Ak naozaj kúri aj počas VT tak je chyba nie v HDO, ale ako písal Merak tak niekde inde. Z tebou poskytnutých informácií sa nedá povedať nič bližšieho.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

pandy1206
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 12 Okt 2019, 08:33

Re: HDO a elektrokotol

Príspevok od používateľa pandy1206 » 17 Okt 2019, 13:22

Ako vieš že vtedy kotol kúri?
Viem to podla toho ze na LCD kotol zobrazuje aktualny vykon v kW, ked je tam ine cislo ako 0 tak kotol kuri.

A vtedy, ako som pisal, som nameral pocas VT napatie na HDO kabli, ktory bol zapojeny do kotla.

Skusim to pomerat tak ako to pisal 5ko a dam vediet vysledok.

Dakujem.
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: HDO a elektrokotol

Príspevok od používateľa peterple » 17 Okt 2019, 13:45

Nuž meraj keď chceš, ja som ťa varoval.
Len neviem ako to vyhodnotíš keď ti bude vadaska ukazovat 400V pri VT. Máš šancu 66% že to tak bude pri VT, zaleží na tom ktorú fázu trafíš.
Si si istý že ten kotol naozaj meria skutočný výkon a nezobrazuje iba nastavený? Mimochodom v manuali nevidím nič také ako zobrazovanie výkonu na displeji. Ale zrejme pozerám zlý manuál.
https://www.protherm.sk/pdf/produkte/na ... 483148.pdf

Pokiaľ by si dal schému ako to máš pripojené, tak by sme sa nad ňou mohli odborne baviť. Takto sa varí iba z vody. Čo pripája alebo odpája stykač ovládaný pomocou HDO signálu?
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: HDO a elektrokotol

Príspevok od používateľa Merak » 17 Okt 2019, 14:28

na ten "nulák" od HDO máš okrem kotla ešte niečo zapojené? nejaké relé alebo čokoľvek?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: HDO a elektrokotol

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 17 Okt 2019, 14:37

peterple napísal: Ale zrejme pozerám zlý manuál.
Ano. ja mam raja 12KW a viem si prepinat zobrazenie teploty vody, alebo aktualny vykon, tlak. - vtedy pekne vidim, ako prepina 6-9-12KW (mam 12kw).
Ale ten kotol ma aj indikaciu HDO.
EDIT: tu je navod: https://www.atria.sk/soubory/170/navod% ... 20Raja.pdf
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: HDO a elektrokotol

Príspevok od používateľa 5ko » 17 Okt 2019, 17:58

Zahoď tlejivku za psom a meraj to dvojpolovou skúšačkou , alebo multimetrom na striedavom rozsahu,
pretože tlejivka ti ukáže ovládaciu fázu aj na druhom konci cievky stykača,kde je pripojený ten spínaný nulák z HDO,cez jej vinutie,aj ked je nulák z HDo odpojený. :wink:
Ak je to správne zapojené, tak kotol nemá prečo kúriť v čase VT,kedže nemá pripojený N k cievke stykača,ale ostatné obvody kotla sú pod napätím z ovládacej fázy,oproti normálnemu nuláku,tak na to pozor.
Ak v tom nemáš velmi jasno, naozaj to nechaj na elektrikára,lebo sa môže stať, že posledné teplo ktoré ťa zohreje, bude z krematória. :D Nič v zlom, dúfam, že to zvládneš bez úrazu.
No a ešte ako píše Merák, môže sa ti v tom prípade vracať nulák aj od iného spotrebiča zapojeného v obvode spínaným síce akože cez HDO,ale na nejaký ,,tvrdý, nulák ,ktorý to celé anuluje.Poodpájaj všetko ostatné a nechaj iba kotol a potom meraj .
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: HDO a elektrokotol

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 17 Okt 2019, 18:35

premyslam nad jednou vecou. nestudoval som podrobne schemu, ale nie je u tychto kotlov urobene tak, ze je tam normalne privedene 3f+n a plus k tomu navyse n, ktory ide z hodin? alebo napajanie berie z 3f (odkial sa napaja aj elektronika) a n ide priamo z hdo? lebo je tam ta signalizacia a ak ta nesvieti, tak kotol kuri. aspon u mna to tak je (mam ho nonstop bez hdo).
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Napísať odpoveď