Výběr audio sestavy

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Cherokee
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 20 Okt 2019, 11:39

Výběr audio sestavy

Príspevok od používateľa Cherokee » 20 Okt 2019, 11:40

Dobrý den.
Chtěl bych Vás požádat, zda byste mi pomohli s výběrem audio vybavení (zesilovače s menšími bednami). Rád bych si totiž trochu dopřál kvalitnější poslech. Mělo by se jednat pouze o domácí poslech , takže budu volit zesilovač s rozumným výkonem tak max. 2x30W, což mi připadá více než dost. Rád bych dosáhl co nejlepších zvukových parametrů, avšak uvědomuji si, že kvůli financím budu muset hledat kompromis. Jako přehrávač používám pc, takže budu potřebovat také zvukovou kartu. Nemám jinou než integrovanou. Můj rozpočet je do 12 000,- Z dohledaných informací a pročítání různých příspěvků a fór jsem došel k závěru, že mám celkem 3 možnosti, jak vše realizovat:

1. Koupit už hotové pasivní repro bedny s hotovým zesilovačem (např. tento zesilovač se mi parametry celkem zamlouvá:
https://cd-prehravace.heureka.cz/denon-rcd-m41dab/ (kromě toho má také DAC převodník)

Jako největší nevýhodu tohoto řešení vidím fakt, že žijeme ve zvláštní době, kde výrobek pro koncové zákazníky je úmyslně "vylepšován" elektronickým obvodovým řešením, či záměrným přidáváním součástek, mající zvláštní úkol a to aby výrobek vydržel funkční pouze do záruční doby, říká se jim, slušně řečeno, kazítka.
Jako výhodu vidím v ušetřeném času. Mám také obavy, zda bych dokázal vyrobit např. zesilovač ze stavebnice, či svůj návrh, který by se vyrovnal dnešním vyráběným zesilovačům i z té levnější kategorie. Přece jenom v tom mají mnohaleté zkušenosti.

2. Koupit zesilovač z druhé ruky v bazaru

Vidím v tom možnost se dostat ke kvalitním kouskům audiotechniky, ale také možnost se pěkně spálit.

3. Jelikož studuji elektrotechniku, je zde možnost vyrobit si vše sám. Ve škole mám možnost se dostat k správnému měřícímu aparátu. Našel jsem spoustu zajímavých stránek ohledně konstrukce a návrhu integrovaného zesilovače ve třídě AB s lm3886:
http://www.circuitbasics.com/design-hi- ... er-lm3886/
https://www.hobbyelektro.eu/hifi-zesilo ... -s-lm3886/
http://www.opamp.wz.cz/lama2/lama.htm

Jako nevýhodu vidím fakt, že by mi to zabralo spoustu času, který již tak mám málo (studium, bakalářka atd.) a také nejistý výsledek.

Rád bych se dozvěděl, která cesta je z Vašeho pohledu lepší. Předem moc děkuji za Vaše cenné rady, kterých si vážím.

PS: Otázku jsem položil na více fórech.
0

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: Výběr audio sestavy

Príspevok od používateľa nalimko33 » 20 Okt 2019, 12:21

hneď v druhej vete vidím rozpor s tretím bodom
naozaj si myslíš že integráč je kavalitatívne na rovnakej úrovni ako dobrý tranzistorák?

prešiel si si články na tomto webe v sekcii audio? nič Ťa neoslovilo?

http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=10152
0
SHARP MZ-811

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5640
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Výběr audio sestavy

Príspevok od používateľa mr.dred » 20 Okt 2019, 12:30

Výber audia v dnešnej dobe je na dlhé trate...
Ten All in One Denon vyzerá zaujímavo - v spojení s nejakými slušnými 3P bedničkami to určite bude aj uspokojivo hrať.
Kúpenia z druhej ruky by som sa až tak neobával, vyhľadaj predajcu s možnosťou odskúšania niekde nablízku. Sám som si tak kúpil receiver Yamaha+CD player+trojpásmovky za 120€ - k spokojnosti :)
Postaviť niečo vlastnými rukami tiež môže priniesť kvalitu, ale dopracovať sa aj k nejakému estetickému výsledku býva najväčší problém.
Prípadne nejaké stavebnice kúpiť na alíku s LM3886 je tiež celkom dobrá volba.
Ďaľšie na výber...

-- Spojený príspevok 20 Okt 2019, 12:38 --
nalimko33 napísal:naozaj si myslíš že integráč je kavalitatívne na rovnakej úrovni ako dobrý tranzistorák?
Pokiaľ nebude mať k tomu špičkovú zvukovú kartu, tak tie LM-ky budú viac ako super :lol: lebo
Cherokee napísal:Jako přehrávač používám pc...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Výběr audio sestavy

Príspevok od používateľa hpeter » 20 Okt 2019, 18:31

cca 480€ za cele? tazko radit, lebo posluch je subjektivna vec.
bez vyskusania je riziko ze by si bol sklamany.
presne v tej cene by bolo https://www.nay.sk/yamaha-mcr-n470-cierny-mikrosystem
teoreticky by si mal lepsie dopadnut ak by si cely budget minul na bedne, a zosik zbastlil.
otazka ci si ochotny bastlit ?
0

tomko
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 19 Júl 2014, 17:22

Re: Výběr audio sestavy

Príspevok od používateľa tomko » 20 Okt 2019, 19:09

Na normálne počúvanie v tejto cene zvukovku nemusíš riešiť vôbec. Uplne ti stačí ta integrovaná a v poho aj z mobilu.
Pokiaľ to chceš mať bez roboty a komerčne, poobzeral by som sa po takýchto setoch (tento je o 100Eur nad tvoj rozpočet)

https://www.l-e.sk/cambridge-topaz-sr10v2-sx-60

Ale aj tak najväčší zvukový prínos majú dobré repro.
0

Cherokee
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 20 Okt 2019, 11:39

Re: Výběr audio sestavy

Príspevok od používateľa Cherokee » 20 Okt 2019, 19:13

Moc Vám všem děkuji za odpověď. Jsem teď velmi přikloněný k té variantě, zesilovač i repro z bazaru. Mohli byste mi dát rady a tipy čeho se např. vyvarovat a co se oplatí, lépe řečeno, hledat? Popřípadě, zda nevíte o někom důvěryhodném na koho se obrátit?
0

tomko
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 19 Júl 2014, 17:22

Re: Výběr audio sestavy

Príspevok od používateľa tomko » 20 Okt 2019, 19:21

Skúsil by som repromaniu a osloviť člena s nikom LTU on sa venuje návrhu a odladovaniu reprosústav.
Napíš mu aký máš rozpočet a že či by ti v tejto cene niečo nespravil alebo náhodou take niečo nemá.
Ver takéto riešenie bude oveľa lepšie ako komerčné.
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Výběr audio sestavy

Príspevok od používateľa Milos66 » 20 Okt 2019, 20:05

Cherokee napísal:Moc Vám všem děkuji za odpověď. Jsem teď velmi přikloněný k té variantě, zesilovač i repro z bazaru. Mohli byste mi dát rady a tipy čeho se např. vyvarovat a co se oplatí, lépe řečeno, hledat? Popřípadě, zda nevíte o někom důvěryhodném na koho se obrátit?
Na AW ti poradili dobre. Jediné riešenie za tie peniaze je aktívne boxy. Nič rozumnejšie nevymyslíš. Daj si povedať a choď touto cestou.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

penjo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 857
Dátum registrácie: 31 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: PU
Vek: 33

Re: Výběr audio sestavy

Príspevok od používateľa penjo » 20 Okt 2019, 22:14

Práve som dostaval toto:
http://repromania.net/domains/repromani ... =61&t=7880

Náklady svojpomocne do 280€. Zvyšné peniaze môžeš vraziť do kúpi staršieho bazárového zosilovača.
S bedňami budeš mať tým pádom na dlhé roky pokoj. Ale kľudne si tam popozeraj aj iné projekty, ktoré za niečo stoja.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Výběr audio sestavy

Príspevok od používateľa Edgar » 21 Okt 2019, 15:17

Podobnú stavebnicu z Ali s 2x LM3886 mám tiež, ale mám taký pocit že to lepšie kúri ako hrá, skreslenie neskutočné... Na nižších hlasitostiach OK ale na maxime určite nie. Toroid mám dobrý, no možno by bolo dobré dať aktívne chladenie.

Za mňa najlepší zvuk som mal s receiverom Sony STR-DE497 ale bol to tiež bazár a tam som musel vymeniť relé na spínanie reprákov lebo mali opálené kontakty. Potom som to tak či tak predal lebo nechcelo sa mi riešiť prípadné ďalšie opravy.

Ten DENON mi inak príde dosť predražený na to že má len 2x 30W...

Inak, ak chceš čo najviac low-budget zosilňovač tak kúp staré autorádio a PC zdroj. Výkonovo to bude rovnako tých 30W :biggrin: A nemusíš nič stavať a báť sa či to pôjde alebo nie. A hlavne ak autorádio tak niečo typu Pioneer, Sony, Kenwood. Mám teraz Pioneer v aute a zvuk je aj s tými istými reprákmi oveľa lepší ako bol s originál rádiom.
0

Používateľov profilový obrázok
TheLastUnicorn
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 502
Dátum registrácie: 27 Jún 2014, 02:29

Re: Výběr audio sestavy

Príspevok od používateľa TheLastUnicorn » 24 Okt 2019, 10:14

To skreslenie nám vieš aj nejako doložiť, alebo sa jedná o subjektívny dojem?
A čo sa týka rádia v aute...asi ten originál musel byť veľmi biedny, keď nejaký Pioneer hrá oveľa lepšie. Predpokladám, že to asi nebol zrovna Becker. :lol:
Celkovo budeš mať asi veľmi zaujímavé preferencie, keď je pre Teba etalon taký črep, ako STR-DE497...
0

Používateľov profilový obrázok
Vendeta
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2131
Dátum registrácie: 05 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Žilina

Re: Výběr audio sestavy

Príspevok od používateľa Vendeta » 24 Okt 2019, 10:39

Keďže disponuješ "budgetom" akým disponuješ tak skúsim vytiahnúť do povedomia môj prachom zapadnutý a dávno zabudnutý starý článok. Možno ti to pomôže k rozhodovaniu.
https://svetelektro.com/clanky/2p-bedni ... n-642.html
K tomu by som postavil UNI50 od Jožiho prípadne niečo tomu podobné.Ak si dobre spomínam tak aj Nalimko sem pred rokmi postoval jeho UNI moduly na recykláciu starých Tesla KD-čiek prípadne KU-čiek. Sám ich kŕmim jeho UNI30-tkou s KD337-338. K PC je táto zostava plne vyhovujúca a ešte ušetríš aj pár "bubákov" na pekný piatkový večer s partiou v krčme.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5640
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Výběr audio sestavy

Príspevok od používateľa mr.dred » 24 Okt 2019, 11:24

Edgar napísal:Podobnú stavebnicu z Ali s 2x LM3886 mám tiež, ale mám taký pocit že to lepšie kúri ako hrá, skreslenie neskutočné... Na nižších hlasitostiach OK ale na maxime určite nie.
Pri stavebniciach treba dať pozor pri osádzaní rezistorov. U jednej sa mi stalo, že boli špatne označené pozície na DPS v spätnej väzbe.
Zároveň treba mať na mysli aj fakt, že tie stavebnice sú navrhnuté ako "univerzálne" (podľa DS) a väčšinou nemajú prispôsobenú citlivosť vstupu tak, ako to potrebujeme my.
Zopár zosilňovačov s LM3886 čo som vyrobil (5) a zopár skladačiek (6) poskladal , som zo skreslením a prehrievaním problém nemal...
U teba je možno problém v špatne nastavenom zosilnení, alebo ti to kmitá - čomu by nasvedčovalo aj to prehrievanie....
Edgar napísal:Toroid mám dobrý, no možno by bolo dobré dať aktívne chladenie.
:) toroid môže byť dobrý - elektricky a pritom nemusí byť pre daný typ zosilňovača vhodný... parametre nevieme, tak nemôžme posúdiť :)
K autorádiám sa vyjadrovať nebudem...to je iná kapitola. To už si môže kúpiť za pár šušňov aj takúto mini búdku
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Výběr audio sestavy

Príspevok od používateľa Edgar » 24 Okt 2019, 11:59

TheLastUnicorn napísal:To skreslenie nám vieš aj nejako doložiť, alebo sa jedná o subjektívny dojem?
A čo sa týka rádia v aute...asi ten originál musel byť veľmi biedny, keď nejaký Pioneer hrá oveľa lepšie. Predpokladám, že to asi nebol zrovna Becker. :lol:
Celkovo budeš mať asi veľmi zaujímavé preferencie, keď je pre Teba etalon taký črep, ako STR-DE497...
Osciloskopom som to nemeral takže iba subjektívny dojem, ale repráky sú Jamo 100W a tá LM3886 má akože 68W takže repráky preťažené určite nie sú. Samozrejme môžu byť aj fake integráče :D Rádio v aute som mal
OEM Daewoo/Opel, zosilňovač tam bol tuším TDA7388 a najzákladnejšie korekcie :D
A čo sa týka receivera tak radšej črep od Sony ako Genius čo ľudia vo veľkom kupujú a vychvaľujú do inej galaxie :D

-- Spojený príspevok 24 Okt 2019, 11:07 --

mr.dred no až na to že som to kúpil už poskladané, ale samozrejme mohol sa pomýliť aj Číňan.
Toroid bol k tomu (voliteľne) ako set, vraj má 200W ale podľa veľkosti a hmotnosti mi to až tak nesedí, ale toroid má iné vlastnosti ako EI trafo, nevyznám sa takže som to nepočítal. I keď teraz pozerám na Avelmaku 12V 200W toroid a má to 120 mm priemer a 50 mm výšku, tamten čínsky má asi 100 mm priemer a 40 mm výšku, čo mi vychádza tak na 150W podľa ostatných toroidov, čiže to by ešte stále malo byť OK. A ako myslíš že nie je vhodný pre zosilňovač? To existuje nejak "inak" navinuté trafo pre zosilňovače? :D
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5640
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Výběr audio sestavy

Príspevok od používateľa mr.dred » 24 Okt 2019, 12:15

a to z 2x 12V trafom chceš vymačkať 68W sinus z LM - ky? ...zabudni. :rolleyes:
Pri 4 ohm. záťaži potrebuješ 2x28V a pri 8ohm aspoň 2x35V napájanie...a poriadne chladenie.

Trafo ináč vinuté nie je, ale musí mať správne napätie a výkon, aby dal zosilňovač plné gule..
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Výběr audio sestavy

Príspevok od používateľa Edgar » 24 Okt 2019, 12:33

Hmm teraz zisťujem, že ten toroid má aj 2x 28V :D Ale ja to mám pripojené na 2x 12V, neviem prečo, aj kondenzátory sú tam na 63V čo som sa čudoval že prečo keď to ide na 12V. Asi to teda prepojím a uvidíme :biggrin:

Čo sa týka chladenia tak ten originál chladič nestačí?
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5640
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Výběr audio sestavy

Príspevok od používateľa mr.dred » 24 Okt 2019, 12:45

Pri 2x28 V striedavých už z plným výkonom do 4 ohm nepočítaj, lebo IO sa neuchladí ani z vodou :lol:
Do 8 ohm to bude akurát...
Chladič asi stačiť bez ventilátora nebude. Do sinusu určite nie a na hudbu LTT.

-- Spojený príspevok 24 Okt 2019, 13:11 --

U pár kusov LM som z priestorových dôvodov použil chladiče z desktop PC ,soc.775 aj s ventilátormi riadenými teplotou, kvôli hlučnosti. Stíha to celkom dobre, len treba chladič z čo najjemnejším rebrovaním
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Cherokee
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 20 Okt 2019, 11:39

Re: Výběr audio sestavy

Príspevok od používateľa Cherokee » 26 Okt 2019, 15:18

Na americkém fóru mě byl doporučen tento kit: https://www.parts-express.com/tritrix-m ... --300-7128. Máte s ním někdo nějaké zkušenosti? Našel jsem hodně pozitivních ohlasů. Kit nemůžu nikde jinde sehnat než v USA...
0

penjo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 857
Dátum registrácie: 31 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: PU
Vek: 33

Re: Výběr audio sestavy

Príspevok od používateľa penjo » 26 Okt 2019, 15:39

Určite všetci kupujú takéto niečo...vyhodené peniaze. O výhybke ani nehovorím.

Čo vlastne chceš teraz? Chceš stavebnicu reprosústav? Chceš niečo hotové?

Stavebnice, ale bez skeletov, nájdeš aj tu a bude to hrať určite lepšie:
https://www.reproobchod.cz/stavebnice-s ... toru-a1135

Hlavne ten projekt LSM. Ale zase sme limitovaný rozpočtom.
0

Cherokee
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 20 Okt 2019, 11:39

Re: Výběr audio sestavy

Príspevok od používateľa Cherokee » 26 Okt 2019, 16:06

Jasně. Nechal jsem se oklamat prvním dojmem. Přemýšlím stále, zda je lepší jít na bazarové repro nebo na DIY. Popravdě jsem vážně uvažoval, že dám na tvoji radu a půjdu na toto: http://repromania.net/domains/repromani ... =61&t=7880, avšak narazil jsem na dost zásadní problém a to ten. že nedisponuji takovým nářadím na vyřezání jednotlivých částí. Naopak s tou elektronickou částí nemám problém...
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok