Frekvenčny menič

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

kamilko
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 21 Okt 2017, 14:07
Bydlisko: kosice

Re: Frekvenčny menič

Príspevok od používateľa kamilko » 20 Feb 2018, 20:48

Na menic pripoj potenciometr a vyskusaj to. Musi to byt poriadni menic (vektorovy), nie nejaka ocesana sunka. Predpokladam ze menic ma aj potrebne napatia 10V, takze vystup z uP na bazu tranzistora, kolektor na vstup menica, a z kolektora odpor na 10v.
Z bazy na colektor nejaky odpor aby to malo zosilnenie a bude. V menici nastava opacnu logiku regulacie. 10V-0Hz , 0v 55Hz
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Frekvenčny menič

Príspevok od používateľa Drakoush » 20 Feb 2018, 20:56

boraicho napísal:potrebujem to v rozsahu 0-50Hz lenže, s MCU pomocou DAC vystupu viem generovať iba 0-5V, a kedže som pripojil vnutorny stabilizator na DAC tak len v rozsahu 0-4V. preto som Fmax zvyšil na 140Hz ale to nevadi, problem je že chcu odomna aby sa ten motor točil pomalšie ako 4Hz, lenže je to vobec možne aby sa ten motor dokazal tak pomali točiť?
Možné to je s dobrým meničom. Motor nemá problém kotúlať sa na 1Hz, aj pomalšie.
Byť Tebou tak začnem hľadať ako prvé v papieroch, akú má citlivosť ten menič.
Mimochodom (dobrá rada zadarmo), takéto veci sa robia po zbernici, alebo sľučkou 4-20mA. Trafiť to tam s napätím je dosť o hubu.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Frekvenčny menič

Príspevok od používateľa boraicho » 20 Feb 2018, 21:06

je to menič OMRON 3G3EV
ma to normalne vstup 0-10V na ktorý je pripojený potenciometer.
je to Odvijačka kablov, ale ja som tam dorabal regulaciu otačok podľa toho ako si strihačka pýta. a kedže som nechcel nijako zasahovať do odvijačky tam som tam dal rele ktore prepína medzi potenciometrom ktoré tam je original na stroji a výstupom z procesora (falošne napetie).
zariadenie je už plne funčkne, zajtra nahram nejake video na YT nech mate predstavu že čo.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1659
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: Frekvenčny menič

Príspevok od používateľa SMITH » 26 Feb 2018, 01:39

Frekvenčné meniče v otvorenej slučke ( riadenie U/F) majú vo všeobecnosti problém pri malých otáčkach motora . U novších meničoch je nejaká funkcia boost ktorá zvýši moment pri nízkych otáčkach . U starších to nejde , resp sa použije reálna spätná väzba pomocou enkoderu , alebo IRC , tým padom zavretá riadiaca slučka .

Nenašiel som manuál od modelu EV , ale v manualu od modelu JX
https://forum.strojirenstvi.cz/download ... p?id=35974

sa píše o možnosti zvýšenia momentu pomocou parametrov A041 /A241 ... (strana 94)
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: Frekvenčny menič

Príspevok od používateľa datam » 12 Apr 2018, 16:18

No hlavne ide aj o to že bežný motor má pri nízkych otáčkach prepad momentu a tam je to za cenu preťaženia motora. Riadenie motorov je celkom veda a stačí si otvoriť manuál od nejakého skalára a keď človek pochopía ako to funguje tak následne vektora a môžeš ísť na pivo :D
0

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1659
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: Frekvenčny menič

Príspevok od používateľa SMITH » 12 Apr 2018, 16:55

Áno , to je vlastnosť asynchroného motora . Preto musí mať motor riadený VFD nútenú ventiláciu . Motor je síce preťažovaný , ale v moderných meničoch je tento jav snímaný a sú algoritmy , ktoré motor chránia pred zničeným ( I x t ) .
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: Frekvenčny menič

Príspevok od používateľa datam » 17 Apr 2018, 11:27

No ale vysvetľuj to niekomu kto to pozliepa z toho čo nájde a potom mu to tripuje na I2t. Nie nadarmo má menič v sebe kvantá parametrov.
0

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: Frekvenčny menič

Príspevok od používateľa burizon » 07 Nov 2019, 11:21

modestosro, aký menič by si mi doporučil pre sústruh, ktorý má dva motory. Jeden 5,5kw hviezda a druhý 7,5kW trojuholník oba 400V. Zapojí sa iba jeden. Hlavný istič 25A.
0

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: Frekvenčny menič

Príspevok od používateľa burizon » 14 Nov 2019, 14:20

0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok