Voltmeter do auta

Sem možete napísať ak potrebujete niečo vyrobiť napr. plošný spoj alebo nejaké zariadenie...

Moderátori: Merak, Moderátori

SimPa3k
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 19 Okt 2019, 16:32
Bydlisko: Hosťovce
Vek: 31

Voltmeter do auta

Príspevok od používateľa SimPa3k » 17 Nov 2019, 17:10

Ahoj potreboval by som vyrobit voltmeter. Teda.. Taky klasicky voltmeter do auta sa da aj zakupit mali displej cervene podsvietenie no potreboval by som ku tomu aby mi vedel rozsvietit kontrolku dobijania. Cize povedzme ked napetie klesne dajme tomu pod 13V tak posle signal na kontrolku ktoru mam v palubovke.
Na obrazku je klasicky voltmeter no ku nemu by som potreboval dorobit tu vec co by zachytila ze to nedobija a rozsvietila mi kontrolku
Prílohy
Screenshot_20191117_170102.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2507
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Voltmeter do auta

Príspevok od používateľa enigma » 17 Nov 2019, 18:21

aký máš alternátor / regulátor napätia ?
0

SimPa3k
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 19 Okt 2019, 16:32
Bydlisko: Hosťovce
Vek: 31

Re: Voltmeter do auta

Príspevok od používateľa SimPa3k » 17 Nov 2019, 18:37

No takze riesim toto koly tomu ze mam taku vikendovku skodu 120. Vzhladom na vykonnejsiu hidbu som tam dal alternator z fabie. 70A ktory ma uz vlastny regulator. Momentalne to mam spravene klasika na kontrolku no kedze ta kontrolka ma asi len 1W altik budi az vo vysoky h otackach. Ch em ho budit nie cez ko trolku ale priamo zo sorky 15 ( klucom) aby som tam mal riadnych 12 voltoch a nabehol mi hned po nastartovani pretoze teraz mi na volnobeh nedobija. Riesim aj zmenu remennic aby som ho dostal do vyssich otacok na volnobeh aby mal viacej vykonu. Voltmeter ch em dat do auta a uz ked obidem tu konteolku kedze ho chcem budit z 15 tak by som tu kontrolku chcel nejak dorobit
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Voltmeter do auta

Príspevok od používateľa misocko » 17 Nov 2019, 18:58

ked uz raz nabudis alternator, tak musi ostat nabudeny aj vo volnobehu
taktiez kontrolka by mala stacit (ak nestaci , staci tlacitko ktore stlacis na chvilu po nastartovani)
problem v altiku ? (nejde jedna faza, uhliky, kruzky)

teraz Ti kontrolka nesvieti? tak asi to nieje spravne zapojene (bohuzial nepametam ako to mala felda)
0

SimPa3k
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 19 Okt 2019, 16:32
Bydlisko: Hosťovce
Vek: 31

Re: Voltmeter do auta

Príspevok od používateľa SimPa3k » 17 Nov 2019, 19:01

Takto... Ten altik sa podla mna budi sam kedze staci pridat otacky a zacne dobijat aj bez kontrolky ked ju zapojim funguje vsetko spravne aj kontrolka. Jedina vec co sa mi deje je ze normalne mam 14,3V zapnem svetla a som na 13V.. Aby som sa dostal nazad na 14 musim riadne pridat na otackach. Preto momentalne riesim zmenu rwmenic aby som dal altik do vyssich otacok neviem preco ma taky velky pokles.. Myslel som ze ked ho vybudim vacaou stavou tak bide lepsie fungovat aj v nizsich ota kach ale to je asi kedno ked uz zacne tak ide si uz sveje
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Voltmeter do auta

Príspevok od používateľa Dolfi » 17 Nov 2019, 19:02

Máš tam niečo zle. Prúd cez kontrolku len trochu pomôže nabudiť alternátor na začiatku (a kontrolka zhasne). Napokon, kontrolka sa predsa dá vymeniť aj za silnejšiu. A potom sa už alternátor musí dokázať budiť sám !

Neviem, ako je skonštruovaný alternátor z fábie, no každý "kapitalistický" alternátor, správne sprevodovaný, nemá problém dobýjať baterku aj na voľnobeh.

Aha, ďalšie informácie ! Ten pokles napätia je z toho, že ten alternátor tak, ako je, nedokáže dodať dostatok šťavy pre spotrebiče a baterku. Regler určite budí alternátor naplno pri 13 V.

To čo si si vydumal, nemôže fungovať lepšie. Ak máš možnosť, zmeň priemery remeníc, prípadne použi alternátor z dízla.
0
Naposledy upravil/-a Dolfi v 17 Nov 2019, 21:20, upravené celkom 1 krát.
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

milansprlak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 07 Feb 2014, 10:54
Bydlisko: Trstená
Vek: 31

Re: Voltmeter do auta

Príspevok od používateľa milansprlak » 17 Nov 2019, 19:35

No chybný môže byť regulátor, chyba v alternátore, alebo nízke otáčky. Avšak, ak je priemer remenice rovnaký (podobný) ako pôvodný, tak otáčky nižšie nebudú. Keď naštartuješ kontrolka budenia zhasne alebo zhasne až keď pridáš plyn?
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Voltmeter do auta

Príspevok od používateľa misocko » 17 Nov 2019, 20:03

SimPa3k napísal:Jedina vec co sa mi deje je ze normalne mam 14,3V zapnem svetla a som na 13V.. Aby som sa dostal nazad na 14 musim riadne pridat na otackach.
mas tam nieco zle , iba budenie Ti nepomoze
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Voltmeter do auta

Príspevok od používateľa miroja » 18 Nov 2019, 08:15

Este jedna otazka. Ziarovka na kontrolu dobijana ma byt 12v/4W. Ostatne rozmerovo take iste (v budikoch, v prednych svetlach..) boli 12v/2W. Aku mas ako kontrolku dobijania ty?
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Voltmeter do auta

Príspevok od používateľa Dolfi » 18 Nov 2019, 11:54

Veľkosť prúdu kontrolky môže zohrávať úlohu pri prvotnom nabudení alternátora, (potrebe pridať plyn). No ak sa už alternátor nabudí, tak sa už budí sám cez regulátor.

No pokles napätia pri zapnutí stretávacích/ diaľkových svetiel signalizuje, že zrejme tuc-tuc muzikou je úplne "vyráchaná" baterka a daný alternátor nie je schopný pri daných (nízkych) otáčkach dodať dostatočný prúd aj na svietenie, aj na nabíjanie baterky. Tak si jednoducho "uľaví" a zníži napätie, čím výrazne obmedzí nabíjanie baterky.

Já si myslím, že pri takejto prevádzke auta, (sústavne nenabitý akumulátor), tento dlho nevydrží a čoskoro sa rozsype. Preto, ak je tá možnosť, odporúčam baterku pravidelne dobýjať nabíjačkou. (Prípadne jazdiť aj bez tuc-tuc muziky.) :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

SimPa3k
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 19 Okt 2019, 16:32
Bydlisko: Hosťovce
Vek: 31

Re: Voltmeter do auta

Príspevok od používateľa SimPa3k » 18 Nov 2019, 16:57

No ono to napetie stiahne po rozsvieteni svetiel bez hudby. Zapnuta hudba to je kapiyola sama o sebe....
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Voltmeter do auta

Príspevok od používateľa Dolfi » 18 Nov 2019, 17:55

Nepochopil si ma ! Máš vybitú baterku. Ak neidú svetlá, regulátor nastaví menovité napätie, (povedzme 14,2 V) a do baterky tečie takmer celý prúd, (samozrejme, mínus zapaľovanie). No ak ešte pridáš svetlá, (prúd odhadujem tak na cca 20 A), tak už nie je dosť prúdu aj pre nabíjanie baterky, aj pre svetlá. Napätie poklesne.

Keby si mal baterku plno nabitú, tak na nej napätie rýchlo vystúpa na tých 14,2 V, do baterky nepotečie takmer žiadny prúd a alternátor dokáže napájať svetlá, (napätie nepoklesne).

Preto som ti písal, že v danej konštelácii, je potrebné baterku dodatočne nabíjať. Aj aby ti svetlá nekolísali, ale hlavne, nech ti neodíde baterka ... :wink:

Vidíš a na zapnutú hudbu k tomu všetkému som zabudol reagovať. Tam pristupuje ešte ďalší problém. Ako to len vysvetliť !? Predstav si elektrickú sústavu v aute pri bežiacom motore, bez svetiel, bez hudby. Alternátor dodáva dosť prúdu, drží sa napätie podľa regulátora, (povedzme tých 14,2 V). Časť prúdu spotrebuje zapaľovanie, väčšia časť ide do baterky, tá sa nabíja. Keď sa zapnú svetlá, vieme čo sa stane. No nekomplikujme si to svetlami. Ale zapnime výkonnú audiosústavu. Zosilňovač má odber podľa signálu. Pokiaľ stačí prúd alternátora, je tam napätie tých 14,2 V. Ak už nestačí, tak začne dodávať prúd aj baterka. Lenže, medzi nabíjacím napätím baterky, (14,2 V) a vybíjacím napätím baterky je rozdiel minimálne 2 V, alebo aj viac. A všetky svetielka v aure potom robia "farebnú hudbu". Trochu tomu môže pomôcť veľký (drahý) kapacitor. No zásada je, že z ho*na bič neupletieš a teda treba v aute vyrobiť viac elektriny, ako jej spotrebovať. Preto sú v takých autách napríklad nainštalované ďalšie alternátory, baterky, atď. ...
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Napísať odpoveď