Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Voltmeter do auta

Voltmeter do auta

Sem mo┼żete nap├şsa┼ą ak potrebujete nie─Źo vyrobi┼ą napr. plo┼ín├Ż spoj alebo nejak├ę zariadenie...

Moderátori: Merak, Moderátori

Voltmeter do auta

Odosla┼ąod SimPa3k » 17 Nov 2019, 18:10

Ahoj potreboval by som vyrobit voltmeter. Teda.. Taky klasicky voltmeter do auta sa da aj zakupit mali displej cervene podsvietenie no potreboval by som ku tomu aby mi vedel rozsvietit kontrolku dobijania. Cize povedzme ked napetie klesne dajme tomu pod 13V tak posle signal na kontrolku ktoru mam v palubovke.
Na obrazku je klasicky voltmeter no ku nemu by som potreboval dorobit tu vec co by zachytila ze to nedobija a rozsvietila mi kontrolku
Pr├şlohy
Screenshot_20191117_170102.jpg
SimPa3k
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 11
Vek: 27.01
Zalo┼żen├Ż: 19.10.2019

Re: Voltmeter do auta

Odosla┼ąod enigma » 17 Nov 2019, 19:21

ak├Ż m├í┼í altern├ítor / regul├ítor nap├Ątia ?
enigma
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1843
Zalo┼żen├Ż: 24.12.2011

Odosla┼ąod SimPa3k » 17 Nov 2019, 19:37

No takze riesim toto koly tomu ze mam taku vikendovku skodu 120. Vzhladom na vykonnejsiu hidbu som tam dal alternator z fabie. 70A ktory ma uz vlastny regulator. Momentalne to mam spravene klasika na kontrolku no kedze ta kontrolka ma asi len 1W altik budi az vo vysoky h otackach. Ch em ho budit nie cez ko trolku ale priamo zo sorky 15 ( klucom) aby som tam mal riadnych 12 voltoch a nabehol mi hned po nastartovani pretoze teraz mi na volnobeh nedobija. Riesim aj zmenu remennic aby som ho dostal do vyssich otacok na volnobeh aby mal viacej vykonu. Voltmeter ch em dat do auta a uz ked obidem tu konteolku kedze ho chcem budit z 15 tak by som tu kontrolku chcel nejak dorobit
SimPa3k
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod misocko » 17 Nov 2019, 19:58

ked uz raz nabudis alternator, tak musi ostat nabudeny aj vo volnobehu
taktiez kontrolka by mala stacit (ak nestaci , staci tlacitko ktore stlacis na chvilu po nastartovani)
problem v altiku ? (nejde jedna faza, uhliky, kruzky)

teraz Ti kontrolka nesvieti? tak asi to nieje spravne zapojene (bohuzial nepametam ako to mala felda)
misocko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 3079
Vek: 43.11
Zalo┼żen├Ż: 14.06.2009

Odosla┼ąod SimPa3k » 17 Nov 2019, 20:01

Takto... Ten altik sa podla mna budi sam kedze staci pridat otacky a zacne dobijat aj bez kontrolky ked ju zapojim funguje vsetko spravne aj kontrolka. Jedina vec co sa mi deje je ze normalne mam 14,3V zapnem svetla a som na 13V.. Aby som sa dostal nazad na 14 musim riadne pridat na otackach. Preto momentalne riesim zmenu rwmenic aby som dal altik do vyssich otacok neviem preco ma taky velky pokles.. Myslel som ze ked ho vybudim vacaou stavou tak bide lepsie fungovat aj v nizsich ota kach ale to je asi kedno ked uz zacne tak ide si uz sveje
SimPa3k
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod Dolfi » 17 Nov 2019, 20:02

M├í┼í tam nie─Źo zle. Pr├║d cez kontrolku len trochu pom├┤┼że nabudi┼ą altern├ítor na za─Źiatku (a kontrolka zhasne). Napokon, kontrolka sa predsa d├í vymeni┼ą aj za silnej┼íiu. A potom sa u┼ż altern├ítor mus├ş dok├íza┼ą budi┼ą s├ím !

Neviem, ako je skon┼ítruovan├Ż altern├ítor z f├íbie, no ka┼żd├Ż "kapitalistick├Ż" altern├ítor, spr├ívne sprevodovan├Ż, nem├í probl├ęm dob├Żja┼ą baterku aj na vo─żnobeh.

Aha, ─Ćal┼íie inform├ície ! Ten pokles nap├Ątia je z toho, ┼że ten altern├ítor tak, ako je, nedok├í┼że doda┼ą dostatok ┼í┼ąavy pre spotrebi─Źe a baterku. Regler ur─Źite bud├ş altern├ítor naplno pri 13 V.

To ─Źo si si vydumal, nem├┤┼że fungova┼ą lep┼íie. Ak m├í┼í mo┼żnos┼ą, zme┼ł priemery remen├şc, pr├şpadne pou┼żi altern├ítor z d├şzla.
Naposledy upravil Dolfi d┼ła 17 Nov 2019, 22:20, celkovo upraven├ę 1 kr├ít.
Druhotriedny nadriaden├Ż si nikdy nevyberie prvotriedneho ale tre┼ąotriedneho podriaden├ęho.
Dolfi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 10405
Vek: 67
Zalo┼żen├Ż: 17.08.2008

Odosla┼ąod milansprlak » 17 Nov 2019, 20:35

No chybn├Ż m├┤┼że by┼ą regul├ítor, chyba v altern├ítore, alebo n├şzke ot├í─Źky. Av┼íak, ak je priemer remenice rovnak├Ż (podobn├Ż) ako p├┤vodn├Ż, tak ot├í─Źky ni┼ż┼íie nebud├║. Ke─Ć na┼ítartuje┼í kontrolka budenia zhasne alebo zhasne a┼ż ke─Ć prid├í┼í plyn?
milansprlak
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 127
Vek: 27.55
Zalo┼żen├Ż: 07.02.2014
Paragraf: 23

Odosla┼ąod misocko » 17 Nov 2019, 21:03

SimPa3k nap├şsal:Jedina vec co sa mi deje je ze normalne mam 14,3V zapnem svetla a som na 13V.. Aby som sa dostal nazad na 14 musim riadne pridat na otackach.
mas tam nieco zle , iba budenie Ti nepomoze
misocko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 3079
Vek: 43.11
Zalo┼żen├Ż: 14.06.2009

Odosla┼ąod miroja » 18 Nov 2019, 09:15

Este jedna otazka. Ziarovka na kontrolu dobijana ma byt 12v/4W. Ostatne rozmerovo take iste (v budikoch, v prednych svetlach..) boli 12v/2W. Aku mas ako kontrolku dobijania ty?
miroja
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 2035
Vek: 57.57
Zalo┼żen├Ż: 01.02.2010

Odosla┼ąod Dolfi » 18 Nov 2019, 12:54

Ve─żkos┼ą pr├║du kontrolky m├┤┼że zohr├íva┼ą ├║lohu pri prvotnom nabuden├ş altern├ítora, (potrebe prida┼ą plyn). No ak sa u┼ż altern├ítor nabud├ş, tak sa u┼ż bud├ş s├ím cez regul├ítor.

No pokles nap├Ątia pri zapnut├ş stret├ívac├şch/ dia─żkov├Żch svetiel signalizuje, ┼że zrejme tuc-tuc muzikou je ├║plne "vyr├íchan├í" baterka a dan├Ż altern├ítor nie je schopn├Ż pri dan├Żch (n├şzkych) ot├í─Źkach doda┼ą dostato─Źn├Ż pr├║d aj na svietenie, aj na nab├şjanie baterky. Tak si jednoducho "u─żav├ş" a zn├ş┼żi nap├Ątie, ─Ź├şm v├Żrazne obmedz├ş nab├şjanie baterky.

J├í si mysl├şm, ┼że pri takejto prev├ídzke auta, (s├║stavne nenabit├Ż akumul├ítor), tento dlho nevydr┼ż├ş a ─Źoskoro sa rozsype. Preto, ak je t├í mo┼żnos┼ą, odpor├║─Źam baterku pravidelne dob├Żja┼ą nab├şja─Źkou. (Pr├şpadne jazdi┼ą aj bez tuc-tuc muziky.) :wink:
Druhotriedny nadriaden├Ż si nikdy nevyberie prvotriedneho ale tre┼ąotriedneho podriaden├ęho.
Dolfi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod SimPa3k » 18 Nov 2019, 17:57

No ono to napetie stiahne po rozsvieteni svetiel bez hudby. Zapnuta hudba to je kapiyola sama o sebe....
SimPa3k
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod Dolfi » 18 Nov 2019, 18:55

Nepochopil si ma ! M├í┼í vybit├║ baterku. Ak neid├║ svetl├í, regul├ítor nastav├ş menovit├ę nap├Ątie, (povedzme 14,2 V) a do baterky te─Źie takmer cel├Ż pr├║d, (samozrejme, m├şnus zapa─żovanie). No ak e┼íte prid├í┼í svetl├í, (pr├║d odhadujem tak na cca 20 A), tak u┼ż nie je dos┼ą pr├║du aj pre nab├şjanie baterky, aj pre svetl├í. Nap├Ątie poklesne.

Keby si mal baterku plno nabit├║, tak na nej nap├Ątie r├Żchlo vyst├║pa na t├Żch 14,2 V, do baterky nepote─Źie takmer ┼żiadny pr├║d a altern├ítor dok├í┼że nap├íja┼ą svetl├í, (nap├Ątie nepoklesne).

Preto som ti p├şsal, ┼że v danej kon┼ítel├ícii, je potrebn├ę baterku dodato─Źne nab├şja┼ą. Aj aby ti svetl├í nekol├şsali, ale hlavne, nech ti neod├şde baterka ... :wink:

Vid├ş┼í a na zapnut├║ hudbu k tomu v┼íetk├ęmu som zabudol reagova┼ą. Tam pristupuje e┼íte ─Ćal┼í├ş probl├ęm. Ako to len vysvetli┼ą !? Predstav si elektrick├║ s├║stavu v aute pri be┼żiacom motore, bez svetiel, bez hudby. Altern├ítor dod├íva dos┼ą pr├║du, dr┼ż├ş sa nap├Ątie pod─ża regul├ítora, (povedzme t├Żch 14,2 V). ─îas┼ą pr├║du spotrebuje zapa─żovanie, v├Ą─Ź┼íia ─Źas┼ą ide do baterky, t├í sa nab├şja. Ke─Ć sa zapn├║ svetl├í, vieme ─Źo sa stane. No nekomplikujme si to svetlami. Ale zapnime v├Żkonn├║ audios├║stavu. Zosil┼łova─Ź m├í odber pod─ża sign├ílu. Pokia─ż sta─Ź├ş pr├║d altern├ítora, je tam nap├Ątie t├Żch 14,2 V. Ak u┼ż nesta─Ź├ş, tak za─Źne dod├íva┼ą pr├║d aj baterka. Len┼że, medzi nab├şjac├şm nap├Ąt├şm baterky, (14,2 V) a vyb├şjac├şm nap├Ąt├şm baterky je rozdiel minim├ílne 2 V, alebo aj viac. A v┼íetky svetielka v aure potom robia "farebn├║ hudbu". Trochu tomu m├┤┼że pom├┤c┼ą ve─żk├Ż (drah├Ż) kapacitor. No z├ísada je, ┼że z ho*na bi─Ź neupletie┼í a teda treba v aute vyrobi┼ą viac elektriny, ako jej spotrebova┼ą. Preto s├║ v tak├Żch aut├ích napr├şklad nain┼ítalovan├ę ─Ćal┼íie altern├ítory, baterky, at─Ć. ...
Dolfi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Nasp├Ą┼ą na Potrebujem nie─Źo vyrobi┼ą

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 0 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist