PC ATX zdroj kolísanie prúdového odberu

Sekcia zameraná na servis elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

PC ATX zdroj kolísanie prúdového odberu

Príspevok od používateľa Victorio » 19 Nov 2019, 16:51

Zdravím,
Vie mi niekto povedať, prečo ATX zdroj odoberá zo siete napätie nerovnomerne teda odber kolíše.
Už som vyskúšal dva zdroje toho istého výrobcu, a je to rovnaké. Zistil som len náhodou pri pripojení zdroja na oddeľovacie trafo.
Kolísanie je v cca 1-2 Hz intervale, na osciloskop som to nedával, ale je to pomerne pravidelné.
Iba som uvažoval či je to dané reguláciou , alebo "niečo nie je v poriadku".
Druhá vec je, že pri zapnutí zaťaží sieť celkom slušným prúdovým nárazom, ampérmeter ide za 3A , zdroj je typu
EUROCASE Zdroj 650W s PFC
0

Používateľov profilový obrázok
AlbiDartanan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1899
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00
Vek: 39

Re: PC ATX zdroj kolísanie prúdového odberu

Príspevok od používateľa AlbiDartanan » 19 Nov 2019, 18:15

1. popíš kde ho máš zapojený keď ti kolíše odber (alebo ho zapínaš na prázdno ?) ?
2. popíš presne kedy ti "odoberá,nárazovo" tie 3 A ?
3. väčšina PC zdrojov ti bez zaťaženia budú odoberať minimum a keď zaťaženie porastie tak ti začnú odoberať zo siete viac ...
4. už si ho mal otvorený a kontroloval si súčiastky (optická inšpekcia / vytečené kondenzátory , ohorené súčiastky ....) ?
5. EUROCASE patria ku tým najlacnejším PC zdrojom tak sa
0
"Possible is that which can be done immediately, impossible that which takes a little longer..."
intitle:"index of " XXX YYY -html -htm -php -asp -cf -gsp
Mamont. Largest FTP Search Engine = http://www.mmnt.ru/int/
http://www.mmnt.net/

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: PC ATX zdroj kolísanie prúdového odberu

Príspevok od používateľa Victorio » 19 Nov 2019, 18:23

PC v ktorom bol pôvodný zdroj robil problémy, mrzol, prípadne sa z ničoho nič vypínal. Keďže som zbadal nafuknuty kondenzátor na sekundárnej vetve pre 3,3V, tak som kúpil nový zdroj rovnakého typu. Viem že je to najlacnejši a najmenej kvalitný, ale cena rozhodla :)
V pôvodnom zdroji som vymenil kondenzátor a chcel som porovnať nový a starý zdroj. Ale z pohľadu prúdového odberu sa správajú rovnako , v oddeľovacom trafe aj počuť také tikanie v pomerne pravidelných intervaloch.

Zdroj testujem tak, že je zopnutý (zelený a čierny) a zaťažený harddiskom. Skúšal som aj iné dva HDD, výsledok rovnaký.
(teda ešte to preverím lebo už si 100% istý nie som...)
Tak ak to HDD diskom nie je, tak buď je aj ten nový zdroj blbý, alebo je to u neho normálne správanie.
Ak pripojím iný PC tak tam prúd nekolíše, ale iný PC inej značky a s iným zdrojom.

-- Spojený príspevok 19 Nov 2019, 18:29 --

ešte doplním, tých 3A vyskočí hneď po zapnutí, potom klesne na cca 200mA
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: PC ATX zdroj kolísanie prúdového odberu

Príspevok od používateľa rudko » 19 Nov 2019, 18:43

prudova spicka po zapnuti je bezny jav vsetkych zdrojov ktore obsahuju nejaku kapacitu, teda nie len spinanych. ty tu mas kapacitu na urovni niekolku 100uF na primari hned za mostikom a potom mas niekolko mF na vystupe. vsetky tieto kapacity sa musia nabit. to sposobuje kratku spicku radovo aj 10A. to ze ty vidis na multimetri 3A je dane tym ze ma na vstuje integrator. na skope by si to videl lepsie.
to kolisanie odberu nechapem uplne ako si to zmeral.
co sa tyka tikania tak to casto sposobuje aktivacia prudovej ochrany, ak je napriklad problem na vystupe (skrat), a opakovane pokusy zdroja o start. ak ale funguje tak tazko povedat ako je to tam pozapajane a preco sa to deje. ale celkom kludne moze byt ten zdroj nejako nacaty
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: PC ATX zdroj kolísanie prúdového odberu

Príspevok od používateľa Victorio » 19 Nov 2019, 23:06

Kolisanie aj prudovu spicku sledujem na analogovom ampermetri. A mam dva zdroje rovnaky typ rovnaky vyrobca ale ako vidim suciastky tak dps je trocha ina. Jeden je novy nepouzivany teraz kupeny ale spravaju sa presne rovnako, preto mi je to divne lebo x takych zdrojov moze celkom pekne zarusit el. siet
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: PC ATX zdroj kolísanie prúdového odberu

Príspevok od používateľa medved » 19 Nov 2019, 23:25

Victorio napísal:EUROCASE Zdroj 650W s PFC
už tu je hneď prvý problém "EUROCASE", to sú asi tie najhoršie a najnekvalitnejšie PC zdroje.. chcelo by to ten druhý zdroj od iného výrobcu na porovnanie
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5637
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: PC ATX zdroj kolísanie prúdového odberu

Príspevok od používateľa mr.dred » 20 Nov 2019, 00:34

Môžeš ešte prezradiť, aký typ PFC tam je ? Aktívny ? Pasívny ?
Lebo pri aktívnom by mohlo ísť aj o "dorovnávanie" kolísania sieťového napätia a to by sa mohlo prejaviť prúdovými impulzami hlavne pri dostatočne nezaťaženom zdroji.
Potom zas - 650W už je pomerne vysoký výkon a naň sú stavané aj filtrácie v PFC aj v samotnom primári zdroja. Pri záťaži pár W môže preto dochádzať k "vysadeniu" nabíjania kapacít z dôvodu dostatočnej zásoby energie v kondenzátoroch. Tie potom PFC dobíja s väčšími prestávkami a vznikajú prúdové impulzy vyšších hodnôt. Určite v tom bude mať prsty aj fakt, že takéto zdroje sú schopné pracovať v širokom rozpätí sieťového napätia (mnohokrát 110 až 230V st.) a pokiaľ nemá plánovaný odber, tak PFC filter nabije fitr.kapacity na plné napätie (cca 320V) a pokiaľ to napätie neklesne (na cca 155V ss ) tak sa ďaľšie nabíjanie nekoná. Všetko to záleží od výrobcu, ako úlohu zvládol.
Zdroje s aktívnym PFC sú v podstate 2 zdroje za sebou. PFC - je StepUP a za ním ATX - je StepDown menič, a pokiaľ má teda ATX dostatok energie vo vstupných kondenzátoroch, tak je od PFC v podstate "odpojejný". Po "znovupripojení" vznikne prúdový impulz.
Načo bol vôbec vymyslený aktívny filter PFC si vygoogli, ale pri pasívnom by takýto jav nemal nastať.

Podľa mňa je aj úplne zbytočné pchať do PC taký silný zdroj, pokiaľ je jeho výkon nevyužitý len v domnení, že silnejší dlhšie vydrží....
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: PC ATX zdroj kolísanie prúdového odberu

Príspevok od používateľa Victorio » 20 Nov 2019, 08:45

Pfc ma aktivny. A je pravda ze vie pracovat pri sirokom rozsahu napajania skusal som aj pri 50v este ide akurat berie vacsi prud.
S tym nabijanim kondenzatora mi to tiez napadlo lebo po odpojeni zo siete este mozno sekundu, dve bezi.
Ok budem predpokladat ze je ok a dam ho do pc.
Este v tom povodnom kde bol fuknuty kondik skontrolujem 12v vetvu lebo je tam 11. 4v a necham ho alo rezervny.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5637
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: PC ATX zdroj kolísanie prúdového odberu

Príspevok od používateľa mr.dred » 20 Nov 2019, 08:55

Ak máš možnosť, odskúšaj ho pod záťažou aspoň 50%... vtedy by to už určite nemal robiť.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: PC ATX zdroj kolísanie prúdového odberu

Príspevok od používateľa Victorio » 20 Nov 2019, 11:03

ok, skúsil som pripojiť dva hdd, a kolísanie sa zmenšilo, skúsim ešte nejaký MB.
dik za rady...
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok