Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Mazda6 2007 1.8L -vymena piestnych kruzkov

Mazda6 2007 1.8L -vymena piestnych kruzkov

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Re: Mazda6 2007 1.8L -vymena piestnych kruzkov

Odoslaťod joži » 19 Nov 2019, 22:56

ZMYsel ma rovnanie hlavy hlavne vtedy ked ti prdne tesnenie a beha sa na tom.... vtedy tam jednak unika tlak a nerovnomerne sa zahrieva hlava čo by mohlo spôsobiť jej skrutenie.
Tiež by som to nerovnal. Nerovnal som to ani na 1.2/16V brave ani na punte 1.2/8V a auta maju už cez 200tis najazd.
joži
Stály člen
Stály člen
Založený: 06.07.2014

Odoslaťod romiadam » 20 Nov 2019, 00:44

Tu hlavu este raz pre istoru premeriam a potom uvidim. Keby to bola mazda za 5 000€ tak nic nehovorim. Ale takto, auto som kupil za 750€ (ma zopar tukancov a skrabancov na karoserii, aj preto bola lacnejsia) hlava je rovna, tesnenie bolo OK, povoloval som opacne ako sa zatahuje cize z krajov do stredu (len tak som si povedal ze to tak urobim, a veru zislo sa mi to ako vidim).

Nechcem oponovat, ja nie som automechanik. Ja som len "strojar" bez skusenosti automechanika preto sa tu s vami radim. Mam aj kamosa na SK ale ten nema skusenosti s Mazdou, tak mi pomaha tak vseobecne. Ja co viem je ze ked napriklad zovrie voda = prehreje sa hlava = zdeformuje sa hlava (zakrivi sa, potoci sa) = treba zbrusit alebo vymenit - podla rozsahu poskodenia. Tu ten problem nebol. Ale netvdim ze je mam pravdu. Na druhej strane nechcem tam robit nepotrebne ukony a menit diely ktore sa nemusia. Ja viem idealne by bolo najlepsie prevrtat valce, nove piesty a aj s kruzkami, mozno prebrusit aj klukovku.... atd.... a skoncim niekde na cene 3-4000€ a cele taketo auto v perfektnom stave na max. hodnotu 2000€.

Lenze to auto je rocnik 2007, co je 12 rokov. Tu poistovne uz auta nad 15 rokov nechcu poistovat. Preto som pisal ze ho budem mat na 2-3 roky. Po 15 rokoch vam poistovna zdvihne poistne a kedze ina poistovna vam auto uz nepoisti, musite ostat u povodnej poistovne. A ta vam kazdy rok zvusuje poistne az sa naseriete a kupite si novsie auto pod 15 rokov. Vysvetluju to teoriou, ze z ich statistiky im vychadza ze stare auta sposobuju caste dopravne nehody (je to pi...ina jak traky ale oni su na koni, ja som len pesiak) a preto sa sadzba zvysuje. A nikoho nezaujima ze auto preslo STK a je v perfektnom stave. Je to tzv. diskriminacia, ale myslim ze v tom ma prsty aj vlada (lobby) a takto nepriamo chcu odstranit z ciest stare auta a zabezpecovat odbyt novych aut z autosalonov. Takto to tu zatial chodi. Uvidime kedy s tym vlada nieco urobi a zakomponuju to do zakona, ze si poistovne nemozu robit co chcu. Napriklad ja som rozbil tu moju mazdu r.v. 2003. Kupil som ten isty typ len 2007. Ocakaval som ze poistka sa len prepise na nove auto. Stare poistne som mal za 400€ Nove Poistne mi prislo za to novsie auto 300€ vyssie ako som mal za to state r.v. 2003. Ma skoro drblo o zem. Povedali mi ze statisticky Mazda 2007 ma vyssiu nehodovost ako Mazda 2003 a mohol som sa ist stazova na lamparen. Horko tazko som nasiel poistovnu za 530€. Tak teraz mam poistne za 530€ a som zvedavy co mi pride o rok. Ale neako som sa rozpisal o poisteni aut, co som nechcel....

Dakujem za vysvetlenie. Vedel so ze v motore je nieco, co vplyvom tlaku oleja utisi cvakanie ventilov, no nevedel som ze sa to vola hydrostel. Pozriem sa aj na to. Diki za upozornenie. To bude asi v hlave, ze? Pozriem sa a uvidim.
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje
romiadam
Obrázok používateľa
Ultimate člen
Ultimate člen
Založený: 09.04.2008

Odoslaťod hpeter » 20 Nov 2019, 20:23

hydrostely-"hydraulic lifters"
Kamos mi spominal, ze on si mysli zecely problem bol v tom ze mazacie kruzky boli zpecene

fenomen long life a eko sraciek namiesto dobreho oleja :ignore:
prijde mi divne mat poistene stare auto. nehovorim o povinnej poistke.
hpeter
Obrázok používateľa
Ultimate člen
Ultimate člen
Vek: 35.86
Založený: 16.06.2013
Paragraf: 22

Odoslaťod romiadam » 20 Nov 2019, 20:50

prijde mi divne mat poistene stare auto.

No ved to je len zakladne povinne poistenie vyplyvajuce o zakona.

Dnes opat prsalo :biggrin: , a vonku je zima a vietor, takze zase som sa neposunul.
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje
romiadam
Obrázok používateľa
Ultimate člen
Ultimate člen

Odoslaťod romiadam » 21 Nov 2019, 11:06

Dnes zase prsi...a garaz nemam. :D
To je na nervy.... ale nastastie aj tak cakam na suciastku (ojnicne loziska), takze az take nervy memam. Ale aspon gufera som mohol povymienat na hlave, no musim pockat kym prestane prsat. No lahni si pod auto, ked tam je vsade voda...tecie to pod auto...
romiadam
Obrázok používateľa
Ultimate člen
Ultimate člen

Odoslaťod romiadam » 21 Nov 2019, 19:19

"Ked sa dari, tak sa dari" (myslim to ironicky)

Dosli mi ojnicne loziska a po xy premerani hrubky lozisk podla katalogu to ma byt 1.504mm a s presnou sublerou stale nameriam 1.48mm. A rozmer je standartny STD je na nich vyryte. Neviem ci je to v tolerancii, ale logicky mi to neda tam vlozit mensie (vola bude vacsia) nakolko povodne pouzite loziska maju hrubku 1.5mm presne (merane xy krat).

Dam naspat povodne pouzite?
romiadam
Obrázok používateľa
Ultimate člen
Ultimate člen

Odoslaťod Ilija » 21 Nov 2019, 21:27

Asi.
Lebo tie tvoje sú trošku zodraté, asi predali to čo mali.
Ilija
Nový člen
Nový člen
Založený: 25.05.2019

Odoslaťod enigma » 21 Nov 2019, 21:53

a si si istý že posuvným meradlom ( šublerov ) zmeráš na presnosť 0.02 mm ? zober mikrometer od 0 - 25 a tým to premeraj ... ale ja by som vôbec nešpekuloval nad dvomi stotinkami ... ( si očistil krajík pôvodných ložísk , lebo tam sa vie usadiť nečistota a s tou to už môže byť aj nad 1.5 mm)
enigma
Obrázok používateľa
Ultimate člen
Ultimate člen
Založený: 24.12.2011

Odoslaťod romiadam » 21 Nov 2019, 23:12

Standardne hrubka by mala byt od 1.496 do 1.502. (vid. na konci videa). Ja som opakovanym meranim na tom pouzitom stale nameral 1.5 co zaokruhlene sedi. Samozrejme ze to nie je meranie mikrometrom. Ale preco som opakovanym meranim na novych stale nameral 1.48mm, neviem.

https://www.youtube.com/watch?v=7q5KQ5xLwcU&t=27s

Vsetky tieto klzne loziska boli ciste ako nove. Ked ich myslene rozdelite na tretiny tak vonkajsie pasy su jemnucko vylestene a vnutorny je akoby este nedotknuty a originalny povrch (ako keby sa v strede nedotykala klukovka loziska (tam sa tlaci olej).

Odfotil som to bez blesku nech to je vidno.

20191121_210742.jpg

Tam uplne na konci kde to nie je vysuchane je hrubka 1.44mm (vo vsetkych 4 rohoch, aj na novych je to tak, na novych je to len 1.42mm, vidite, stale meriam o 0.02mm menej), tam kde sa to uz zacina vysuchavat tam je hrubka 1.49 (na novych 1.47) a potom uz v strede ako som spominal 1.5mm (na novych 1.48mm)

Co si myslite, mam objednat dalsie alebo to dam naspat povodne tie co tam boli? Tie nove 1.48mm sa tam "bojim" dat. Ja sa neobavam toho ze tieto loziska su opotrebene, skor sa obavam ci sa mi nepretocia ak som ich vybral a dam ich naspat. Este kamos z SK mi radil ze ked chcem dat tieto povodne naspat, tak nech ich otocim, ta polovicka co bola hore nech ju dam dole a ta co bola dole nech ju dam hore, ze ta horna sa viac namaha ked sa piest tlaci dole. Toto je vlastne dolna polovicka co meriam. Hornu som nemeral. Zajtra premeriam aj tu a tam sa ukaze opotrebenie (snad). Toto ma az teraz napadlo....
romiadam
Obrázok používateľa
Ultimate člen
Ultimate člen

Odoslaťod Ilija » 21 Nov 2019, 23:36

Vráť to tam, bude to dobre.
Len nie po daždi :-).
Ilija
Nový člen
Nový člen
Založený: 25.05.2019

Odoslaťod romiadam » 23 Nov 2019, 11:46

https://www.youtube.com/watch?v=Xocf8ZeKkQs

https://www.youtube.com/watch?v=F4FrDi72IAA

:biggrin:

uz piaty den. Tak ze trosku poprsi (taky jemny dazdik), potom na hodinku dve prestane, potom zase na par minut zaprsi, niekedy aj na pol dna ... a takto sa to opakuje uz 5-ty den. A teraz sa rozloz s naradim okolo auta....
romiadam
Obrázok používateľa
Ultimate člen
Ultimate člen

Odoslaťod enigma » 23 Nov 2019, 12:14

kľudne vráť staré , nič im nie je . ( poslúchni kamaráta a ak sa dajú , tak im vymeň miesta . hornú dolu a dolnú hore. ale myslím že to nebude možné , lebo táto polovička , čo je na fotke , nemá dierku na mazanie .)
enigma
Obrázok používateľa
Ultimate člen
Ultimate člen

Odoslaťod Atlan » 23 Nov 2019, 14:14

Daj nove. A ked nechces daj pôvodné len ich nepiesaj medzi sebou a rozhodne nezamienaj spodnu a hornu polovicu.
To lozisko ktore si vybral z danej ojnice musi ist spat a nie do druhej ojnice. Samo ze nemozes pomiesat piesty. Ten co bol v 1 musi do 1.
Kruzky pootacaj po 120st.

Pokial nemenis loziska a uz si ich vylupol tak to zacina pripominat JZD opravu
Atlan
Obrázok používateľa
Nový člen
Nový člen
Založený: 01.02.2008

Odoslaťod hpeter » 23 Nov 2019, 14:16

napr na novych autach, horna a spodna je z rozdielneho materialu..
hpeter
Obrázok používateľa
Ultimate člen
Ultimate člen
Vek: 35.86
Založený: 16.06.2013
Paragraf: 22

Odoslaťod romiadam » 23 Nov 2019, 16:05

Atlan,

Kruzky som menil tak ze som vzdy vybral len jeden piest a presne tak aj vratil (neotocil o 180°). Oni maju aj znacku hore. Takze to je OK. Poloha kruzkov je presne podla servisneho manualu od mazdy, takze aj to je OK. Momentalne som vsetky tieto klzne loziska vratil povodne naspat, nepomiesal a ani zatial neotocil (dolna hore, horna dole) a jemnucko dotiahol (este som nedotahoval na moment).

Tak mam ich otocit (dolna hore, horna dole) alebo vratit presne tak ako boli?
Ja sa este pozriem aj na cislo horneho loziska, ci ma rovnake alebo ine oznacenie. Ak ma ine tak ich pre istoru neotocim. Ak maju rovnake oznacenie, tak ich mozno otocim. Aj zmeriam ci maju tez 1.50 alebo menej. Uvidim co mi poradite.

tak im vymeň miesta . hornú dolu a dolnú hore. ale myslím že to nebude možné , lebo táto polovička , čo je na fotke , nemá dierku na mazanie .)

otocit by sa mohli, lebo oba pliesky su vyzorovo identicke, hladke, nemaju ziadnu zarazku, nic. Mozo len materialovo by mohli byt teoreticky rozdielne, ale tie nove pliesky prisli vjednom baleni, neboli zvlast zabalene 4 a 4, takze si myslim ze su rovnake. Mazanie ide z klukovky (neviem ako), na nej je v jedmom bode dierka a tym ako sa toci tak to dookola maze. To mi aj vysvetluje, preco v strede to lozisko ma este originalny povrch. Tam sa asi lozisko nedotyka klukovky, tam to plava na oleji.

Pokial nemenis loziska a uz si ich vylupol tak to zacina pripominat JZD opravu

Ja som ich nevylupol, oni sa vysmykli same. Jemnucko som zatlacil na jednej strane tej "polobruce" prstom, ci je to tam zatlacene alebo nie a potocilo sa to a uz to bolo vonku. Drzal to len olej. Z klukovkovej strany tiez. Ja som sa ich vobec nechcel dotknut, ale neako vysli samy. Oni tam neboli zalisovane alebo zapecne. Sranda je ze teoeticky aj do boku sa mozu posunut. Ja neviem ako to inziniery v mazde navrhli. Lôžko v ojnici je od oka asi o 0.7mm sirsie ako samotne klzne lozisko. Neviem co to tam drzi. Ale drzi. Nemal som to ani zatiahnute na moment, pootocil som klukovkou aby som mohol vybrat dalsi piest a potom som to skontroloval a nebolo to pootocene, aj napriek tomu ze to bolo len jemne dotiahnute.

Ked to budem dotahovat na moment tak kazdy este pred tym otvorim ci uz kvoli otoceniu lozisk, alebo len kontrole voci pootoceniu a budem zatahovat na moment postupne. Skontrolujem loziska na ojnici 1, pokladam a utiahnem na moment. Skontrolujem loziska na ojnici 4, pokladam a utiahnem na moment. Otocim klukovku. Skontrolujem loziska na ojnici 2, pokladam a utiahnem na moment. Skontrolujem loziska na ojnici 2, pokladam a utiahnem na moment.

Diki za rady a upozornenia. Pomaha mi to. :thumbup:
romiadam
Obrázok používateľa
Ultimate člen
Ultimate člen

Odoslaťod enigma » 23 Nov 2019, 16:36

ľahko sa pomáha človeku ktorí si dá poradiť , ťažšie je to keď si niekto ide za svojím a žiada o pomoc . konštrukciu motorov poznám , skúsenosti mám ( 15 rokov som sa tým živil . do firme som chodil zarobiť si na vreckové a aby som mal zaplatené odvody )....
enigma
Obrázok používateľa
Ultimate člen
Ultimate člen

Odoslaťod romiadam » 25 Nov 2019, 01:21

Tak dnes sice zase bolo zamracene, ale neprsalo a beton pod autom vyschol. Tak som sa pustil do roboty.

Dnes som sa uistil, ze tie loziska su pre Ford a pasuju oficialne do mojej Mazdy. Tento stvrtok alebo piatok som volal do Fordu, ze ci mi predaju originalne loziska do Fordu (ze im dam to cislo na loziskach). Akonahle sa chlapik dozvedel ze to chem do Mazdy (pytal si SPZtku auta), prestal sa so mnou bavit. Ze mi nemoze predat naradny diel do Mazdy aj ked je to original Fordovska suciastka. Tak som mu povedal ze to chcem do Fordu a nie do Mazdy (pochopil som ze on by bol za to zodpovedny ak by mi zle predal suciastku do Mazdy, takze tu zodpovednost prevezmem na seba) a aj tak sa uz so mnou nechcel bavit. Idiot...

Nikde som nezohnal identicke loziska, a zase macku vo vreci som nechcel kupovat cez internet ako naposledy a cakat 4 dni na dorucenie. Horne loziska som nameral 1.48-1.49, ale viac krat som nameral 1.49. Tak to potvdilo teoriu, ze horne sa viac opotrebuvaju (je na nich vyvijany vacsi tlak pri vybuchu zmesi vo valci) Nakolko tie loziska boli relativne OK tak som ich postupne otocil a pozatahoval na 30Nm (mazda manual 28-32Nm) plus 90°este dotiahol. Ocistil spoje olejovej vane, naniesol tesniacu pastu striekackou a zavel vanu. Len co som podotahoval sroby olejovej vane, zaprsalo dost silne asi na 20 minut, ale to stacilo na to aby zase bolo vsetko mokre. Nastastie som stym ratal, tak som mal vsetko schovane v aute a mal som vonku len to co som akurat pouzival. Ale aj tak som mal v plane urobit len toto (otocit loziska, podotahovat sroby a nahodit olejovu vanu). Radsej 5x meriam a 1 krat striham. Neponahlam sa. Zajtra ak nebude prsat, nahodim spat hlavu. Idem studovam Mazda manual ako sa to presne robi.
romiadam
Obrázok používateľa
Ultimate člen
Ultimate člen

Odoslaťod enigma » 25 Nov 2019, 16:58

zaťahuj od stredu po kraje , vždy na kríž ...... a nebudú problémy .....
enigma
Obrázok používateľa
Ultimate člen
Ultimate člen

Odoslaťod romiadam » 25 Nov 2019, 16:58

https://www.youtube.com/watch?v=Xocf8ZeKkQs

Diki enigma, vazim si tvoju pomoc ale aj pomoc ostatnych.

Takto je to v Mazda manuale:

hlava.PNG

Sakra, tych 2x 90°este dotiahnut nie je vela? Ked to tam pisu. To tesnenie je len tenke kovove dva pliesky. Tam kde nie je ta cierna guma to ma 0.4mm a tam kde je ta guma tam to ma len 0.8mm. Presne tuto mam:
https://ae01.alicdn.com/kf/HTB11e5xd7fb ... BkpXaZ.jpg

Pre info:
Nove gufera som dostal (v obchode) dve sady 8 hnedch a 8 zelenych. V predajni mi nevedel povedat ktore su ktore.
Po dlhsom googleni som zistil ze je to na tych guferach napisane ako EX (vyfuk) a IN (nasavanie). Len to je velmi drobne pismo.

Takze dnes len menim gufera v hlave + skontrolujem tie hydrostely (na povale, kedze zase chčije).
romiadam
Obrázok používateľa
Ultimate člen
Ultimate člen

Odoslaťod romiadam » 27 Nov 2019, 11:54

Clovek mieni pan boh meni. Darmo ja si naplanujem osadit hlavu, ked stale prsi s parhodinovymi prestavkmi... :D

20191127_083836.jpg

Susedovi naproti firma meni stresnu krytinu (IPA alebo ako sa to vola, na com je ta smola) na rovnej streche. Jemnucky dazdik a oni oni lepia dazď nedazď s plynovym horakom . Aj to bude dobre odflaknuta robota. Hlavne ze to bude vyzerat urobene a dostanu zaplatene. Co si o tom myslite. Da sa lepit lepenka ked prsi? My sme to doma na SK vzdy menili za sucheho pocasia, takze neviem...

20191127_092900.jpg

a takto sa v IRL susi pradlo (prsi neprsi, raz to vyschne... dazd maju v pi... :D )

20191127_095747.jpg

Ale vratim sa k teme.
Tak som vcera zatial len povymienal gufera a ocistil hlavu a pripravil na osadenie. Vsetky gufera boli zodrate (uz nemali ten tojuholnikovy tvar ako nove, uz boli rovne) a stvrdnute. Sice sa este nelamali, ale boli znacne tvrdsie ako tie nove. Takze dufam ze aj to bola chyba tej zvysenej spotreby oleja. Gufera sa dali pekne vybrat z kombinackami. Opatrne som ich stiskol a jemnym otacanim dolava a doprava sklzli z vstupku. Nebolo treba ani tie specialne klieste co so videl na youtube, aj kedby tie klieste boli idealne, lebo treba davat pozor aby sa s kombinackami neposkodili tie hlinikove "valce" v com su tie ventilove piestiky. Robil som to velmi opatrne a pre istotu som tam dal hrubsi papier aby som neposkodil tie valce.

20191126_152025.jpg

Žiadne hydrostely som tam nenasiel. Na ventile je len ten ocelovy piestik co stlaca vacka.

20191126_153339.jpg

Pri takomto pocasi to auto budem opravovat mesiac.... :D .... uz som si zvykol.... len to chcem uz mat hotove
romiadam
Obrázok používateľa
Ultimate člen
Ultimate člen

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Voľná téma

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: cool-zool a 2 hostí.

Forums ©
Autor stránky je Ondrej Závodský(zawin), o graficky design sa stará Ľuboš Fabo(BUFU).

TOPlist