Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Dlhodob├ę z├ílohovanie video, foto

Dlhodob├ę z├ílohovanie video, foto

Procesory, grafick├ę karty, mati─Źn├ę dosky, pevn├ę disky,...

Moderátori: psichac, Moderátori

Re: Dlhodob├ę z├ílohovanie video, foto

Odosla┼ąod medved » 21 Nov 2019, 13:24

Edgar nap├şsal:Zisti si, ako funguje RAID 1... Ke─Ć m├ím d├íta zrkadlen├ę na viacer├Żch diskoch, to nie je z├íloha pre pr├şpad, ke─Ć jeden z nich hardv├ęrovo zlyh├í?

Nie je to zaloha, fakt :D Zaloha je to, ak mas data duplicitne, ale oddelene na inom mieste, mimo PC, nepripojene do PC atd.. takze RAID v PC nie je zaloha. Ak mas externy disk, ktory odpajas od PC a siete, tak toto uz zaloha je. Ak udrie blesk a odkuri PC a disky.. obe mas v prdeli. Zaloha je odpojena niekde mimo, kde sa nic nestane datam ani v takomto pripade.
Nemusi to byt ziadne specialne medium, len oddelene... tak to je zaloha.

-- Spojen├Ż pr├şspevok 21 Nov 2019, 12:26 --

Virus v PC ci nahodne zmazanie dat... pri zalohe externej nie je problem. RAID to neriesi.. len HW zlihanie. RAID je skleva vec, ale nie je to zaloha v spravnej definicii.
medved
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2038
Vek: 26.33
Zalo┼żen├Ż: 02.12.2008

Odosla┼ąod Edgar » 21 Nov 2019, 14:24

medved ale ja som spom├şnal extern├Ż RAID box ─Źi┼że v┼íetko je dodr┼żan├ę a z├írove┼ł je to e┼íte "z├ílohovan├ę" pri zlyhan├ş jedn├ęho z diskov :D
No nejak nerozumiem Tvojmu vysvetleniu, najprv spom├şna┼í oddelen├ę disky, potom odpojen├ę, t├Żm p├ídom z├íloha nie je ani dom├íci NAS aj napriek tomu ┼że je oddelen├Ż a fyzicky aj odpojen├Ż lebo pri ├║dere blesku disky od├şdu tak isto ako ke─Ć je to v tom istom PC :D
Edgar
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1514
Vek: 22.94
Zalo┼żen├Ż: 12.08.2013

Odosla┼ąod medved » 21 Nov 2019, 14:41

Aha externy RAID box, to potom hej jasne.
Hmm dobry postreh s tym bleskom.. tak niekde som sa sekol.. nie je to moja definicia.. ale pametam, ako este na skole sa riesilo na IT, co je a nie je "zaloha". Musi splnat nejake podmienky... predoslu spravu som pisal len v rychlosti na hajzli v praci :lol: .. potom doma sa nato pozriem alebo skus pogooglit, ako to je teda vlastne spravne a ci sa do toho teda vobec zahrna aj blesk.
medved
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2038
Vek: 26.33
Zalo┼żen├Ż: 02.12.2008

Odosla┼ąod AEdison » 21 Nov 2019, 14:55

Edgar nap├şsal:t├Żm p├ídom z├íloha nie je ani dom├íci NAS aj napriek tomu ┼że je oddelen├Ż a fyzicky aj odpojen├Ż lebo pri ├║dere blesku disky od├şdu tak isto ako ke─Ć je to v tom istom PC
To je vylo┼żene iba o tom, ak├ę neovplyvnite─żn├ę udalosti berie┼í ako ohrozenie svojich d├ít.
Ja napr├şklad prioritne vyu┼ż├şvam SSD ktor├ę sa mi cez hist├│riu s├║borov (perfektn├í vec) ka┼żd├Żch 12 hod├şn uklad├í na HDD v tom istom po─Ź├şta─Źi a raz za mesiac/dva, urob├şm z├ílohu najcennej┼í├şch d├ít na extern├Ż HDD a ulo┼ż├şm do ┼íupl├şku. Samozrejme aj nejak├ę tie usb k─ż├║─Źe pohoden├ę v┼íade mo┼żne, kde m├ím exportovan├ę certifik├íty a nejak├ę mal├ę veci.
Vysvetlenie: SSD vyu┼ż├şvam akt├şvne pre svoju r├Żchlos┼ą, ale never├şm mu. Ak SSD od├şde, ┼íanca na z├íchranu d├ít je ve─żmi mal├í, pri blesku priam nulov├í. HDD je v tomto in├ę. Pokia─ż sa disk mechanicky nepo┼íkod├ş, m├┤┼że od├şs┼ą elektronika, hlavi─Źky, ale d├íta s├║ st├íle tam a ─Źitate─żn├ę. Len si mus├ş┼í zaplati┼ą za extrakciu. Z├íloha na extern├Ż HDD je hlavne pre istotu a kv├┤li blesku nech nemus├şm plati┼ą (d├┤le┼żit├ę je ma┼ą od neho odpojen├ę ve┼íker├ę k├íble).
To ─Źo rob├şm pova┼żujem za dostato─Źn├║ z├ílohu, ale niekto by mohol v extr├ęmnom pr├şpade namieta┼ą, ┼że toto nieje z├íloha, preto┼że a┼ż si slnie─Źko jedn├ęho d┼ła "odgrgne" pr├şdem o v┼íetko.
AEdison
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1137
Vek: 24.48
Zalo┼żen├Ż: 13.07.2009

Odosla┼ąod hpeter » 21 Nov 2019, 18:55

Juraj277 nap├şsal:┼Żiadne diskov├ę pole nie je z├íloha. Diskov├ę pole rie┼íi len dostupnos┼ą d├ít.
Záloha je páska WORM
Arch├şv je MDISC alebo klasick├Ż film.
SRN archivuje d├íta na mikrofilmoch, v oce─żov├Żch kontejneroch ulo┼żen├ę v star├Żch baniach.
pozri si informacie k serverovym diskom (scsi) sas. firmware maju urobeny tak, ze "vo volnom case" si na hardverovej bazi kontroluje-testuje povrch platni a celistvost zaznamu. platne sa tocia pri 10/15tis ot.
nemal by som strach na take pole s raid 5(6) odlozit data. zial na doma je to moc drahe, disky aj radic.
Obrázok
v domacich podmienkach nie je "pohodlne" mat zalohu offline, ktora sa bezne nepouziva.
preto je vhodnejsi drahsi nas s raid. nestane sa ze po dovolenke by si zabudol pridat nove data na offline ulozisko ako je paska.
pre domaceho uzivatela je offline zaloha moc roboty, a nepohodlne. teda riziko ze strati prehlad a nieco zabudne odzalohovat.
dalsia vyhoda nas je zalohovanie pc v domacnosti.
ps1-apropos paska, co ak prave ta jedna by umrela. zase musis duplikovat na viacero pasok.
ps2- je zbytocne mat pasky na rovnakom mieste ako je (server) pc. treba mysliet aj na poziar/potopu.
ps3- mozno viete ze nejake intel atom cipy pouzivane casto v nas casom umieraju, maju vyrobnu vadu, napriek tomu sa dalej predavaju. oplati sa sledovat spravy a podla toho prisposobit nakup.
ps4- zaloha by mala byt duplikatom, v domacich podiemkach je otazka ze ako. lebo by mala byt odlozena na inom mieste ako doma (u svokry ? :mrgreen: )
hpeter
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1596
Vek: 35.87
Zalo┼żen├Ż: 16.06.2013
Paragraf: 22

Odosla┼ąod Daevid » 21 Nov 2019, 22:16

Ja by som osobne na dom├íce z├ílohovanie odpor├║─Źal tak├ęto rie┼íenie:

Dvoj a viac diskov├Ż NAS alebo nejak├Ż mini PC. Dva disky (alebo viac) v re┼żime RAID1, RAID5 alebo nie─Źom podobnom, ─Źo zabezpe─Ź├ş ┼że d├íta pre┼żij├║ aj pri fyzickom zlyhan├ş jedn├ęho disku. Disky by mali by┼ą r├┤znej s├ęrie, je jedno ─Źi v├Żrobnej alebo produktovej. Treba si toti┼ż uvedomi┼ą ┼że disky bud├║ pravdepodobne kupovan├ę naraz a v NASe budu v┼żdy be┼ża┼ą rovnako dlho (rovnako zapisova┼ą, ─Ź├şta┼ą, zap├şna┼ą sa a vyp├şna┼ą). A ak budu ma┼ą nejak├║ vadu alebo pod─żahn├║ opotrebeniu, tak je ve─żmi pravdepodobn├ę ┼że identick├ę disky zlyhaj├║ v rovnak├Ż ─Źas. Na uveden├Żch diskoch by som prev├ídzkoval nejak├Ż s├║borov├Ż syst├ęm, ktor├Ż podporuje Copy-on-Write, Snapshoty a kontrolu konzistencie d├ít. Tak┼że do ├║vahy pripad├í napr ZFS alebo BTRFS. Copy-on-Write br├íni po┼íkodeniu d├ít napr pri chybe po─Źas prepisu s├║boru (napr vinou v├Żpadku nap├íjania, vysunut├şm flash disku po─Źas kop├şrovania at─Ć.). Snapshoty pom├┤┼żu zachr├íni┼ą d├íta pri nechcenom vymazan├ş d├í┼ą alebo ich prepise in├Żmi d├ítami. Ve─żmi n├ípomocn├ę m├┤┼żu by┼ą napr├şklad proti z├í┼íkodnick├ęmu malwaru ako CryptoLocker, d├íta chr├ínen├ę Snapshotom toti┼ż nem├┤┼że prep├şsa┼ą. No a kontrola konzistencie over├ş ┼że d├íta niesu po┼íkoden├ę a ak n├íhodou s├║, pok├║si sa o n├ípravu. NAS m├┤┼że ale nemus├ş be┼ża┼ą 24/7, je pr├şstupn├Ż na sieti, tak┼że odpad├í nejak├ę neust├íle prip├íjanie a odp├íjanie extern├ęho HDD. O z├ílohovanie d├ít na NAS sa postar├í nejak├Ż automatizovan├Ż software, tak na to ─Źlovek ani nemus├ş myslie┼ą.

HDD mo┼żno nevydr┼ż├ş 20 rokov ale tak├Żch 10 by k─żudne mohol. Pomerom cena/kapacita je u┼ż roky neprekonan├Ż. No a ak aj n├íhodou od├şde, tak sa proste k├║pi druh├Ż, ten vadn├Ż sa vymen├ş a d├íta sa v poli RAID sam├ę zduplikuj├║. A ochrana proti b├║rke? No v┼żdy sa d├í vytiahnu┼ą z elektriky alebo sa d├í nastavi┼ą aby sa s├ím vyp├şnal a zap├şnal v ur─Źit├Ż ─Źas,tak┼że nemus├ş by┼ą st├íle zapnut├Ż. Pripadne sa daj├║ pou┼żi┼ą nejak├ę mechanick├ę hodiny do z├ísuvky, ktor├ę bud├║ odp├íja┼ą ├║plne. Tie┼ż s├║ tu r├┤zne prep├Ą┼ąov├ę ochrany, to u┼ż je tak povediac na ka┼żd├ęho vlastnej paranoji.

Ja som svoj NAS kupoval v roku 2009 a sl├║┼żi dodnes. Disky v ┼łom som menil nie kv├┤li tomu ┼że by sa im nie─Źo stalo, ale kv├┤li nedostato─Źnej kapacite....
Daevid
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 99
Zalo┼żen├Ż: 15.11.2007

Odosla┼ąod Victorio » 21 Nov 2019, 23:56

na dom├íce pou┼żitie treba lacn├ę rie┼íenie.
treba rozdeli┼ą ak├ę d├íta chcem archivova┼ą
fotografie : v minulosti film poskytol celkom trvanliv├║ z├ílohu, rovnako fotografie klasickou cestou, , ot├ízka je ─Źi sa im vyrovnaj├║ fotky vytla─Źen├ę na tla─Źiarni, ob├ívam sa ┼że nie.
tak┼że asi nevymysl├şm ni─Ź nov├ę a ur─Źite na to u┼ż niekto pri┼íiel, ┼że treba fotografie ulo┼żi┼ą "star├Żm sp├┤sobom" teda na film, alebo mikrofilm, ak sa bav├şme o trvanlivosti 100 a viac rokov.
ostatn├ę ve─żmi z├ívis├ş od v├Żvoja a dostupnosti technick├ęho vybavenia.
v pr├íci ke─Ć u┼ż zlyhali v┼íetky sp├┤soby dop├ítra┼ą sa nejak├Żch dokumentov napr. z roku 1965 aj v papierovej forme, som d├íval do prev├ídzky star├║ prehliada─Źku mikrofilmov Pentakta, ktor├í dok├ízala robi┼ą z filmu aj papierov├ę k├│pie aj ke─Ć na zinkoxidov├Ż papier a v├Żvoku pre tento stroj.
A to len v─Ćaka tomu, ┼że niekoho napadlo tieto papierov├ę dokumenty nafoti┼ą na mikrofilmy,
Rovnako som videl arch├şvy v Holandsku, a┼ż na to ┼że v tom mali tro┼íka lep┼í├ş poriadok, filmy na kazetk├ích, nie ako u n├ís nalepen├ę na diernych ┼ít├ştkoch a pod.
To sme u fotografi├ş, po─Ćme na in├ę d├íta :
tu asi niet inej mo┼żnosti ako digit├ílna ├║schova ale ak v tom nie je syst├ęm , je to nani─Ź. Ja s├ím m├ím probl├ęm n├íjs┼ą kde som ─Źo nahral aj ke─Ć to m├ím v┼íetko na CD,DVD ukladan├ę viac ako 25 rokov. Moji synovia (zatia─ż ┼íkol├ísi na Z┼á! )o obsahu archivovanych fotiek napr nemaj├║ teraz e┼íte ani ┼íajnu, tak┼że ak v bud├║cnosti take CD n├íjdu tak ich bez probl├ęmu zahodia, lebo to nebude pre nich zaujimav├ę a ani to nebud├║ ma┼ą na ─Źom prehra┼ą. U┼ż teraz s├║ notebooky bez CD/DVD mechaniky.
A nehovorte mi ┼że cloud je rie┼íenie, "page not found" a data su v keli :rolleyes:
Victorio
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 364
Zalo┼żen├Ż: 12.03.2014

Odosla┼ąod Edgar » 22 Nov 2019, 00:17

Victorio nap├şsal:Moji synovia (zatia─ż ┼íkol├ísi na Z┼á! )o obsahu archivovanych fotiek napr nemaj├║ teraz e┼íte ani ┼íajnu, tak┼że ak v bud├║cnosti take CD n├íjdu tak ich bez probl├ęmu zahodia, lebo to nebude pre nich zaujimav├ę a ani to nebud├║ ma┼ą na ─Źom prehra┼ą.

Ale (v tomto pr├şpade) na┼í┼ąastie v─Ćaka teraj┼íiemu ┼íkolsk├ęmu syst├ęmu tie CD-─Źk├í ur─Źite bud├║ pozna┼ą a ur─Źite poznaj├║ aj diskety :biggrin:
No nemysl├şm si ┼że im to pr├şde nezauj├şmav├ę a vyhodia to "len tak", ve─Ć ned├ívno som mal doma e┼íte platne ktor├ę odo m┼ła k├║pil zdenoeddie :biggrin:
A gramof├│ny tie┼ż existuj├║ e┼íte aj dnes, ─Źi┼że zariaden├ş na prehratie by som sa neb├íl, sk├┤r tej trvanlivosti z├íznamu.
Edgar
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1514
Vek: 22.94
Zalo┼żen├Ż: 12.08.2013

Odosla┼ąod Victorio » 22 Nov 2019, 11:32

No pokia─ż viem, tak na ┼íkole u┼ż disketov├ę mechaniky nemaj├║, pou┼ż├şvaj├║ max USB k─ż├║─Źe a CD dvd tam max na PS, xbox.
Oh─żadom trvanlivosti, d├ívnej┼íie som opravoval jeden kotu─Źak B73 alebo 93, a chcel som vysk├║┼ía┼ą svoje star├ę p├ísky ale z├íznam u┼ż bol nepo─Ź├║vate─żn├Ż, slab├Ż a navy┼íe akoby sa stopy medzi sebou premagnetovali, zmie┼íali.
Tj. predpoklad├ím, ┼że kde sa mag.p├ís dot├Żka, tak ─Źasom zmagnetizuje susedn├Ż, predpoklad├ím, ┼że s t├Żm m├í nie─Źo do ─Źinenia aj vplyv teploty.
Bol by som zvedav├Ż ako sa s t├Żm vysporiadavaj├║ v arch├şvoch.
Pásky mali "iba" cca 40 rokov ?
Ak tento efekt nast├íva aj u DAT a in├Żch d├ítov├Żch p├ísok,tak opakovan├ę "prepisovanie" resp. prepa─żovanie na nov├ę m├ędi├í je nevyhnutnos┼ąou.
Victorio
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 364
Zalo┼żen├Ż: 12.03.2014

Odosla┼ąod maskrtnik01 » 22 Nov 2019, 11:42

Pri tom, ak├ę stariny sa na ┼íkol├ích pou┼ż├şvaj├║, by som si tou floppy mechanikou nebol tak├Ż ist├Ż. Tie ┼íroty sa u┼ż zapn├║ len silou v├┤le.
maskrtnik01
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1443
Vek: 23.05
Zalo┼żen├Ż: 20.07.2010

Odosla┼ąod hpeter » 22 Nov 2019, 16:12

Victorio nap├şsal:Oh─żadom trvanlivosti, d├ívnej┼íie som opravoval jeden kotu─Źak B73 alebo 93, a chcel som vysk├║┼ía┼ą svoje star├ę p├ísky ale z├íznam u┼ż bol nepo─Ź├║vate─żn├Ż, slab├Ż a navy┼íe akoby sa stopy medzi sebou premagnetovali, zmie┼íali.
Tj. predpoklad├ím, ┼że kde sa mag.p├ís dot├Żka, tak ─Źasom zmagnetizuje susedn├Ż, predpoklad├ím, ┼że s t├Żm m├í nie─Źo do ─Źinenia aj vplyv teploty.
Bol by som zvedav├Ż ako sa s t├Żm vysporiadavaj├║ v arch├şvoch.
typujem obycajne, nie chrom/metal. tie potrebuju viacej štavy na zapis a mazanie. pri starych paskach je riziko ze aktivna vrstva sa oddeli od folie.
hpeter
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1596
Vek: 35.87
Zalo┼żen├Ż: 16.06.2013
Paragraf: 22

Predchádzajúca

Nasp├Ą┼ą na Hardv├ęr

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 0 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist