Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • PLC program├ítori ste tu?

PLC programátori ste tu?

Problematika ohladne regul├íci├ş (PI, PID), ovl├ídania pohonov, odmeriavan├ş veli─Ź├şn, automatiz├ície PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

PLC programátori ste tu?

Odosla┼ąod kVA » 22 Nov 2019, 01:15

Zdrav├Żm v├ís. V robote sa stret├ívam zo Siemens produktami ako simatic, logo, micromaster, sinamics. Ale o ─Źo sa mi jedn├í. Vedeli by ste mi poradi┼ą pr├şpadne porozpr├íva┼ą ako ste sa dostali k pr├íci PLC program├ítora? Sem tam sa v robote dostanem k programovaniu. Logo mi je u┼ż zn├íme jeden naprogramovan├Ż projekt u┼ż m├ím. ( prep├şnanie laserov pre ur─Źit├í d─║┼żku ktor├║ si oper├ítor nastav├ş) ─Źo to rob├ş a podobne je nepodstatn├ę. V step 7 sa viem pripoji┼ą vyh─żada┼ą si program popr├şpade odsledova┼ą sign├íly pri poruche alebo vytvori┼ą nov├Ż projekt zostavi┼ą HW. S Tiapotalom m├ím u┼ż tro┼żku probl├ęm. Mysl├şm si ┼że toto s├║ chab├ę z├íklady pre pr├ícu v t├Żme program├ítorov. Porad├şte mi ako nabra┼ą sk├║senosti? Jedin├í mo┼żnos┼ą ktor├í mi napad├í je len dosta┼ą sa do kolekt├şvu program├ítorov ktor├Ż by mi dali u┼ż len z ich pozorovania cenn├ę rady a sk├║senosti. ─Źo porad├şte? :) ( rozm├Ż┼í─żal som aj na kurze ale tie kurzy s├║ stra┼íne drah├ę)

Ďakujem za vaše odpovede
kVA
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 26
Zalo┼żen├Ż: 14.01.2018

Re: PLC programátori ste tu?

Odosla┼ąod kukinko » 22 Nov 2019, 08:16

Ak nechces investovat do skoleni, ktore sa pravidelne realizuju... tak sa s tym treba hrat a skusat ... studovat plc fora...
z osobnej skusenosti ale plne odporucam zakladny kurz, kde sa dozvies ako funguje plc, jeho moznosti a schopnosti ...
prechod zo step7 na tia portal nieje zlozity, v podstate je to len ine rozhranie, ktore ma kopec dalsich funkcii (ktore pri udrzbarskej praci takmer nevyuzijes)
Pre r├Żchlej┼íiu komunik├íciu mi p├ş┼íte s├║kromn├║ spr├ívu.
BAZ├üR: kondenz├ítory, chladi─Źe, IGBT, krabi─Źky, LED, PLC, n├íradie... :BAZ├üR
Zbieram reklamne USB kluce, pamatove karty ...
kukinko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1437
Vek: 37.41
Zalo┼żen├Ż: 11.07.2008

Odosla┼ąod CxMato » 22 Nov 2019, 08:58

─Ź├íu. Tie┼ż programujem Siemens konkr├ętne Desigo Insight PXC zariadenia. Programujem aj Dispe─Źing Desigo CC. Na firme som kr├ítku dobu cca 2 roky a p├ír mesiacov, ─Źi┼że sa to e┼íte len u─Ź├şm ale nejak├ę z├íklady u┼ż m├ím a viem vytvori┼ą fun─Źkn├Ż program pre regul├íciu malej odovzd├ívacej stanice t.j. TUV (tepl├í ├║┼żitkov├í voda (voda s ktorou sa sprchuje┼í)) + UK (├║stredn├ę k├║renie(r├ídiatory)) ktor├í sa nach├ídza v bytov├Żch domoch alebo v nejakych budov├ích. Samozrejme my ako firma rie┼íime aj Vzduchotechniky, kotolne, Mal├ę v├Żmenn├şkov├ę stanice, Odovzd├ívacie stanice, baz├ęny a mnoho dal┼í├şch.. Ako som sa sem dostal ? Skon─Źil som maturitu, podal si ┼żiados┼ą, pri┼íiel na pohovor a som tu u┼ż 2 roky. Bolo to dos┼ą o n├íhode a o ┼í┼ąast├ş ale samozrejme, aby som sa tu udr┼żal som potreboval maka┼ą na sebe a u─Źi┼ą sa. Mal som Ntbook na ktorom bolo programovacie prostredie ktor├ę sa vol├í CFC (Xworks) a mal som riadiacu stanicu PXC 22.1 E D na ktorej som sa u─Źil nahra┼ą program, vytvori┼ą program, sledoval som ako funguje regul├ícia a vyr├íbal som si v┼íelijake srandi─Źky aby som nasimuloval REALNY chod odovzd├ívacej stanice. t.z. ┼że som napojil teploty na vstup, simuloval som teplotu kurenia a na z├íklade toho sa mi menila regulacia. Vytv├íral som si sp├Ątn├ę hl├í┼íky z ─Źerpadiel.
CxMato
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 109
Vek: 22.74
Zalo┼żen├Ż: 08.12.2017

Odosla┼ąod romiadam » 22 Nov 2019, 09:17

Z textu vidim ze uz pracujes.
Nenapada ma ako sa to vola, ale chod robit do firmy (ktora poziva Siemens PLC ako na prax zadarmo alebo za symbolicky plat cez vikendy na par hodin (kedze si pracujumes), ak sa da, hlavne tam kde cez vikedy pracuje PLC technik.

Ty im ako neskuseny programator prinesies malu hodnutu a ty zase sa naucis to co v skole a na kurzoch ta nikto nenauci. Na to ze robis za darmo sa nepozeraj. Len si pozri kolko stoja PLC kurzy. Vrati sa ti to x krat na praxi ktoru ziskas. Hlavne si pytaj potom feterenciu/hodnotenie. Pomoze sa dostat na pohovor.

Samozrejme musis mat zakladne zmalosti okolo PLC programovania, vediet aky hardware sa da pripojit (snimace, akcne cleny), ake moduly (karty) ma PLC k dizpozicii, poznat vsetky programovacie funkcie PLC (casovace, komparatory, matematicke funkcie atd...).
Aby sa nestalo ze ti tamojsi skuseny programator bude vysvetlovat rozdiel medzp PNP a NPN smimacom, alebo rozdiel medzi bit-om a byte-om alebo vysvetlovat co je to shift register.

A ked uz zacnes citit ze uz sa vela neucis nove, najst si druhu firmu. Cim viac firiem obchodis tym budes lepsi a skusenejsi.
A hlavne pytat sa, pytat sa a pytat sa (plc programatora), ale aby si zasa nebol otravny :D

Ked uz budes v neakej firme, tak si vypytaj neaky jednoduchy PLC kod a uc sa na nom ktora funkcia co robi a na co nevies prist sam nech to ti vysvetli plc programátor.

Ak takto pripraveny prides na pohovor do firmy, ziskat robotu bude pre teba hracka lebo uz budes mat prax a budes vediet o com rozpravat .
Prep├í─Źte mi za diakritiku a preklepy - v├Ą─Ź┼íinou p├ş┼íem z mobilu a ENG klavesnice.
(v├Żroky nemenovan├ęho ─Źlena f├│ra:) ...z├íklady elektrotechniky ovl├ídam dokonale, tak napr. tak├Ż tyristor neviem ako presne funguje
romiadam
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 3160
Zalo┼żen├Ż: 09.04.2008

Odosla┼ąod kVA » 22 Nov 2019, 11:09

romiadam pekne si to povedal. Toto mi tvrd├ş aj m├┤j kolega. V podstate on ma zasv├Ątil do plc. Popravde k├Żm n├ís nedali spolu na smenu tak som s├şce vedel ┼że nejak├ę krabi─Źky riadia linku. Ale to bolo asi tak v┼íetko. A o logu to som dup─żom nevedel ┼że nie─Źo tak├ę je. Vie┼í. s├şce mi v┼íetko ukazuje. Ako sa pripoji┼ą ako sa preklia┼ą a┼ż do programu. Ako vystopova┼ą merker a podobn├ę srandi─Źky. Ale vie┼í. Ve─żk├í v├Żroba a nebodaj by sa muselo na m┼ła ─Źaka┼ą. ( mimo t├ęmu. Mam 23r. kolega m├í 49r. poviem ─żu─Ćom ┼że idem pozrie┼ą do programu (step7) tak u┼ż s├║ cel├Ż bez seba. Ako si predstavujem od├şs┼ą od poruchy treba to rie┼íi┼ą linka nem├┤┼że st├í┼ą. Ke─Ć to povie kolega tak jasne nie je probl├ęm. Ke─Ć na nie─Źo pr├şde┼í daj vedie┼ą) ─îi┼że ─Źas by aj bol len ochota sprost├Żch ─żud├ş vo v├Żrobe by nebola.... Tak najlep┼íie by bolo beha┼ą st├íle niekam s program├ítorom ktor├ęho poslali o┼żivi┼ą nejak├║ linku. A zo za─Źiatku ho sledova┼ą a potom by sme sa vymenili a sledoval by ma on. Mysl├şm ┼że na to by u┼ż ─Źas bol. Tak├Ż ─żudia k n├ím chodia. a str├ívia cel├Ż de┼ł na stoli─Źke pri linke na pc. Ale musel by som ma┼ą ┼í┼ąastie aby si ma niekto tak├Ż zobral pod svoje kr├şdla :D v tejto dobe nikto na nikoho nem├í ─Źas v┼íetko mus├ş by┼ą hne─Ć a ni─Ź nem├┤┼że st├í┼ą :/
kVA
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 26
Zalo┼żen├Ż: 14.01.2018

Odosla┼ąod pixell » 02 Dec 2019, 10:32

Mna do toho rovno hodili.
Nastupil som do firmy kde stroje fungovali cez PLC. Do vtedy som nemal ani ┼íajnu ┼że nie─Źo tak├ę je .
Bolo treba robit nov├Ż stroj tak som vzal realne to PLC, po─Źitac, soft,
A hral som sa a skušal, bádal a testoval.A ono to postupne išlo.,
Takto som sa nau─Źil ovl├ídat aj servopohony.
Teraz n├ím pre┼íiel kompletn├Ż stroj pohanan├Ż servamy cez tech.In┼ípekciu.
Treba len skušat ,googlit,Trochu pokus omyl,
Pokia─ż teda nem├í┼í niekoho kto by ti ─Źo to uk├ízal.
Je to dlhá cesta :agree:
pixell
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 452
Vek: 37.52
Zalo┼żen├Ż: 14.02.2012

Odosla┼ąod OK1IN » 02 Dec 2019, 10:49

Je to tak - zkou┼íet a zase zkou┼íet. Nic nenahrad├ş re├íln├ę praktick├ę zku┼íenosti - omylama se ─Źlov─Ťk u─Ź├ş. Na netu je k nalezen├ş dostatek literatury, ale jak u┼ż bylo ps├íno, alespo┼ł z├íkladn├ş kurz absolvuj. U┼ż jen pro to, abys zvl├ídl HW konfiguraci PLC, jsistil co to v┼íechno um├ş a nau─Źil se pou┼ż├şvat SW...
Petr, OK1IN
http://www.ok1in.cz
Automatizace, pohony, telemetrie
OK1IN
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 16
Vek: 59.04
Zalo┼żen├Ż: 28.10.2019

Odosla┼ąod Klenot111 » 02 Dec 2019, 10:57

kVA nap├şsal:Zdrav├Żm v├ís. V robote sa stret├ívam zo Siemens produktami ako simatic, logo, micromaster, sinamics. Ale o ─Źo sa mi jedn├í. Vedeli by ste mi poradi┼ą pr├şpadne porozpr├íva┼ą ako ste sa dostali k pr├íci PLC program├ítora? Sem tam sa v robote dostanem k programovaniu. Logo mi je u┼ż zn├íme jeden naprogramovan├Ż projekt u┼ż m├ím. ( prep├şnanie laserov pre ur─Źit├í d─║┼żku ktor├║ si oper├ítor nastav├ş) ─Źo to rob├ş a podobne je nepodstatn├ę. V step 7 sa viem pripoji┼ą vyh─żada┼ą si program popr├şpade odsledova┼ą sign├íly pri poruche alebo vytvori┼ą nov├Ż projekt zostavi┼ą HW. S Tiapotalom m├ím u┼ż tro┼żku probl├ęm. Mysl├şm si ┼że toto s├║ chab├ę z├íklady pre pr├ícu v t├Żme program├ítorov. Porad├şte mi ako nabra┼ą sk├║senosti? Jedin├í mo┼żnos┼ą ktor├í mi napad├í je len dosta┼ą sa do kolekt├şvu program├ítorov ktor├Ż by mi dali u┼ż len z ich pozorovania cenn├ę rady a sk├║senosti. ─Źo porad├şte? :) ( rozm├Ż┼í─żal som aj na kurze ale tie kurzy s├║ stra┼íne drah├ę)

Ďakujem za vaše odpovede

Ahoj, ak chce┼í mo┼żem ti preda┼ą moju plc zostavu na ktorej som sa u─Źil programova┼ą. Pozost├íva to zo zdroja, plc sietova karta, vsuptne a vytupne karty. cele je to u┼ż nakablovan├ę na din li┼íte. Je k tomu e┼íte aj prevodnik USB/MPI, pamatova karta, sietovy k├íbel. napajaci kabel, kompletna zostava na experimentovanie.
Check me on instagram: Treasurekleny
Klenot111
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 6
Vek: 23.38
Zalo┼żen├Ż: 16.11.2019
Paragraf: 23

Nasp├Ą┼ą na Automatiz├ícia

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 0 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist