Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Zvýšené napätie v rozvodoch bytu.

Zvýšené napätie v rozvodoch bytu.

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Zvýšené napätie v rozvodoch bytu.

Odoslaťod odaros » 29 Nov 2019, 20:47

Zavolali ma pozrieť sa na inštaláciu v jednom byte v bytovom dome, že im nadmieru odchádzajú žiarovky a rúra, že veľmi hreje, mali tam už dvoch elektrikárov, jeden povedal, že je to OK, že nameral 240V, druhý nameral 260V. Ja som meral Metrelom, kde mi ukázalo RMS 248V. Hneď vedľa bytovky je trafostanica. Pokial viem norma povoľuje toleranciu +- 10%, čo pri 230V je až 256V, ale aj tak aj tých 248V je dosť. V bytovke mali schôdzu a sťažovali sa aj ďaľší nájomníci. Aký máte na to názor? Dá sa to nejako riešiť?
odaros
Stály člen
Stály člen
Založený: 27.08.2014

Re: Zvýšené napätie v rozvodoch bytu.

Odoslaťod Mek » 29 Nov 2019, 20:56

Aj ja mam v byte 248V, beriem to ako fakt, ved je to v norme. Zvysenu poruchovost spotrebicov som nezaznamenal.
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat :)
Hras Scrabble? Skus SKREBL.EU - moj novy projekt.
Disclaimer: Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
"Failing to plan is planning to fail." (Alan Lakein)
Mek
Obrázok používateľa
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Vek: 32.78
Založený: 15.10.2015

Odoslaťod Ilija » 29 Nov 2019, 21:05

Pokiaľ je blízko trafo, tak len el distribúcia to má riešiť. Ponad 240V už sú problémy...
Ilija
Nový člen
Nový člen
Založený: 25.05.2019

Odoslaťod Edgar » 29 Nov 2019, 21:32

Už v druhom byte kde bývam mám okolo 245V a na ničom okrem meráku to nie je viditeľné... Nárast pri napr. 3 kW rúre pri 230V voči 250V je 250W, to sa mi nezdá aby to malo tak značný vplyv na jej teplotu ohrevu a má predsa termostat tak nejak nerozumiem tomuto argumentu...
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Vek: 22.94
Založený: 12.08.2013

Odoslaťod Victorio » 29 Nov 2019, 22:25

Nam isteho casu stupalo napatie aj nad 260v a odchadzali ziarovky. Problem bol v trafostanici kde zvysili napatie kvoli pekarni sukromnika. Ked pece vypol napatie vyskocilo. Stazovali sme sa tak hp prepojili na druhe vedenie ktpre bolo akurat na rohu.
Victorio
Stály člen
Stály člen
Založený: 12.03.2014

Odoslaťod Atlan » 29 Nov 2019, 22:47

Asi tak, zapjit nejaky dataloger, a merat napatie pocas 24 hodin.
Atlan
Obrázok používateľa
Nový člen
Nový člen
Založený: 01.02.2008

Odoslaťod Wili » 29 Nov 2019, 23:33

Kazdy normalny spotrebic ma povolenu odchylku +-10% tj. 207-253V. Teraz nameras skoro 240+ z dovodu aby nebol problem v EU s Britaniou kde maju 240, tak aby oni boli viac k 230 a my blizsie k 240 vyriesilo sa to jednoducho ze sa upravila povolena odchylka v zakone na take hodnoty aby nemuseli nic menit a mohli sa pripojit na EU rozvodnu siet ak si dobre pamatam.

Byvam v bytovke relativne blizko trafostanice. My sme mali par rokov dozadu presne 230 a uz asi tak 4-5 rokov po modernizacii trafostanice mame 246V v noci aj trochu viac.

Tipujem ze to bude taka ticha "normalizacia" pre elektromobily :finga:
Wili
Obrázok používateľa
Ultimate člen
Ultimate člen
Vek: 30.47
Založený: 13.09.2010

Odoslaťod Dolfi » 29 Nov 2019, 23:49

Myslíš tie (elektro)mobily, ktoré sú skoro také veľké ako autá ?
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.
Dolfi
Obrázok používateľa
Power user
Power user
Vek: 67.01
Založený: 17.08.2008

Odoslaťod enigma » 30 Nov 2019, 01:06

a nie je tolerancia +10 / -15 % ?
ja parkujem ( a aj bývam ) hneď vedľa trafo stanice ... aj mne občas odíde ktorá tá žiarovka .... ale napätie je stále v norme .....
enigma
Obrázok používateľa
Ultimate člen
Ultimate člen
Založený: 24.12.2011

Odoslaťod odaros » 01 Dec 2019, 10:04

Edgar napísal:Už v druhom byte kde bývam mám okolo 245V a na ničom okrem meráku to nie je viditeľné... Nárast pri napr. 3 kW rúre pri 230V voči 250V je 250W, to sa mi nezdá aby to malo tak značný vplyv na jej teplotu ohrevu a má predsa termostat tak nejak nerozumiem tomuto argumentu...

Ale termostat sníma teplotu priestoru nie telesa. Priestor sa síce vyhreje skôr, ale teleso je viac namáhané, ja viem, že to nie je veľa, ale povedzme si pravdu, všetci výrobcovia šetria na všetkom a najviac na materiáloch, a dimenzovanie je na hrane, viď zásuvky, objímky atd..

A hlavne klasické žiarovky, aká je to kvalita? V časoch prehnitého socíku, keď som založil žiarovku tak svietila 10 rokov a zniesla aj nejaký ten otras, teraz? Akurát včera mi telefonovala dcéra, pred dvoma mesiacmi sa nasťahovala v BA do novostavby a už jej odišla žiarovka, niekto povie však záruka 2 roky, ale kto bude chodiť reklamovať 1€? :?:
odaros
Stály člen
Stály člen
Založený: 27.08.2014

Odoslaťod medved » 01 Dec 2019, 10:14

Mať tak tieto problémy :lol: u nás som rád ak tu mám 230V a inak je to častejšie pod 230V .. slabú sieť tu máme aj to vie dosť padať nadol ak tam pripojím, niečo fakt výkonné.. aj k 210V to padá. Na veľkom 5kVA VTTC mi to robilo niekoľko cm rozdieli v dĺžke výbojov, podľa toho, či som zapínal teslák ráno, obed, večer a podľa aktuálneho napätia v sieti... toto je tiež celkom o nervy, nie len skrátená životnosť žiaroviek pri veľkom napätí v sieti :lol:

-- Spojený príspevok 01 Dec 2019, 09:19 --

odaros napísal:A hlavne klasické žiarovky, aká je to kvalita? V časoch prehnitého socíku, keď som založil žiarovku tak svietila 10 rokov a zniesla aj nejaký ten otras, teraz? Akurát včera mi telefonovala dcéra, pred dvoma mesiacmi sa nasťahovala v BA do novostavby a už jej odišla žiarovka, niekto povie však záruka 2 roky, ale kto bude chodiť reklamovať 1€? :?:

Ja mám teraz halogénky, ktoré mi strieľajú tak za pol rok. Naposledy mi jedna v lampe doslova explodovala.. sklo som zbieral ešte na druhý deň. Na objímku som si písal dátum výmeny. Prešlo cca 6 mesiacov a možno nejaké dni a buchlo sklo. A to som rád, keď tu mám 230V, ako som už písal hore.

-- Spojený príspevok 01 Dec 2019, 09:20 --

A ešte aj soft-start mám spravený na tu lampu !
medved
Obrázok používateľa
Ultimate člen
Ultimate člen
Vek: 26.33
Založený: 02.12.2008

Odoslaťod Edgar » 02 Dec 2019, 02:09

odaros napísal:Akurát včera mi telefonovala dcéra, pred dvoma mesiacmi sa nasťahovala v BA do novostavby a už jej odišla žiarovka, niekto povie však záruka 2 roky, ale kto bude chodiť reklamovať 1€? :?:

Viem, že je to pre mnohých háklivá téma, ale čo tak LED? V pomere ceny a svietivosti stoja už takmer rovnako ako vláknové žiarovky. Dokonca tieto konkrétne vyjdú presne na to 1€/ks čo na 725 lm nie je zlé. Čo sa týka pochybnosti o značke, používam ju už cca 8 rokov od LED pásov po "žiarovky" a nebol žiadny problém.
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Vek: 22.94
Založený: 12.08.2013

Odoslaťod Merak » 02 Dec 2019, 10:57

enigma napísal:a nie je tolerancia +10 / -15 % ?
ja parkujem ( a aj bývam ) hneď vedľa trafo stanice ... aj mne občas odíde ktorá tá žiarovka .... ale napätie je stále v norme .....

tolerancia je +/- 10% podľa STN EN 50160
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
ponúkam na predaj: http://svetelektro.com/Forum/predam-pop ... art40.html
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať
Merak
Obrázok používateľa
Moderator
Moderator
Vek: 40.11
Založený: 10.07.2012
Paragraf: 24

Naspäť na Normy elektro

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.

Forums ©
Autor stránky je Ondrej Závodský(zawin), o graficky design sa stará Ľuboš Fabo(BUFU).

TOPlist