ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa Milos66 » 02 Dec 2019, 19:27

Myslite, ze na tej 5 rocnej karte NVMe rozbeha? A ma vobec ta MB a procak podporu na NVMe?
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2567
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 02 Dec 2019, 19:31

Toto presne ma zaujímalo, do akej miery to pôjde.

Nečakám, že z nvme nabootujem. Ale chcel by som dať na sata ssd boot, a na nvme ssd hry.

Dôvod? Sata ssd mi kapacitou nestačí, nvme už jeden mám doma. Takže tá redukcia m2/pcie je pre mňa lacnejšia ako celý sata ssd. Rovnako, ak by mi zámer vyšiel, nvme ssd je rýchlejší.
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa medved » 02 Dec 2019, 19:55

hmm neviem, nikdy som toto neriešil.. no ako tak googlim našiel som toto:
https://www.zive.cz/poradna/podpora-nvm ... tanswers=1
V tomto případě bude, protože slot umožňuje provoz jak SATA3 tak NVMe kartiček. Problém je, že se jedná o velmi starý MB a BIOS nebude znát nové SSD disky. Předpokládám tedy, že sníží rychlost a u neznámého disku použije jen 2 PCIe linky. Fungovat by to mělo, ale výkonnostně to bude podle mne mírně nad úrovní SATA SSD.
Mam Z97X-Gaming 3 a pouzivam v ni NVMe SSD zapojeny do PCIe sbernice pres redukci. V m.2 slotu skutecne bezi temer na urovni sata3, v PCIe podstatne rychleji.
budeš to mať cez kartu v PCIe x16, fyzicky linky pre potrebnú rýchlosť budú no ako pozerám, je tu asi otázna plná rýchlosť.. možno sa nájde niekto, kto to bude vedieť lepšie upresniť..
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa Milos66 » 02 Dec 2019, 20:23

maskrtnik01 napísal:Toto presne ma zaujímalo, do akej miery to pôjde.
Lebo ak nema podporu NVMe, ale rozpozna ho, tak pojde len ako obycajny SSD. Tak mi to bolo vysvetlene ked som chcel ja do mojho PC dolozit NVMe disk.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

anielikk
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 03 Dec 2017, 13:11
Bydlisko: Kežmarok
Vek: 38

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa anielikk » 03 Dec 2019, 19:10

Ahoj, hľadám nejakú dobrú knihu, ktorá by mi pomohla pochopiť správanie súčiastok v elektrickom obvode, poprípade môžu byť aj dve :) . Neviete o nejakej dobrej knihe? Rozumiem najakým tým základom, ako sa napr. správa rezistor, dioda, poprípade troška tranzistor, ale ako sa napr. správa kondenzátor v stredavom obvode, (okrem toho, že sa nabíja a vybíja, keď sa mení polarita), už tak celkom nechápem. V knihe a na internete je uvedené, že v jednosmernom obvode nevedie prúd tomu rozumiem, ale ako potom môže fungovať v striedavom obvode, keď ním prúd neprechádza a len sa nabíja a vybíja? Nieje podmienkou, aby mohol prúd tiecť, tak musí byť uzatvorený elektricý obvod? Potreboval by som nejakú dobrú knihu, ktorá by mi to nejako lepšie objasnila, vedšinou sa stretávam v knihe len s takým "širším vysvetlením" a už nieje popísane, ako to to vlasne v tých súčiastkach prebieha v samotných elektrických obvodoch.
0

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa YellowJacket » 03 Dec 2019, 19:30

Za mna --> Václav Malina poznáváme elektroniku
Prva cast pojednava o zakladnych elektronickych prvkoch v jednosmernom obvode, kazdou castousa zachadza do vacsich hlbok. Mne tieto knihy dali velmi vela. Je to take poukazanie na zaklady, problematiku, a co mi este robilo problem, alebo ma zaujalo viac, tak som si dostudoval na internete alebo z inych zdrojov.
0

petrovic182
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 02 Máj 2012, 07:57
Bydlisko: Bratislava
Vek: 43

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa petrovic182 » 17 Dec 2019, 17:40

Zdravim Vas,

prajem Vam krasne vianocne obdobie.

Mozem mat prosim Vas 2 otazky?

Moja prva otazka je taka, ak startujem auto cez kable z druheho auta a po nastartovani ostanu zapnute obidva motory tak dobijaju baterie silnejsie, dobiju sa baterie rychlejsie? Neskodi to nejakym elektronickym suciastkam ci uz v alternatore alebo nejakom nabijacom v regulatore?

Moja druha otazka je, ak dobijam oloveny akumulator malou nabijackou s menicom, a pouzijem este jednu taku istu tak sa my vykon zrata? Teda ak pouzijem 2x 14,7V 1,3A a zapojim ich paralerne tak mozem ratat s vykonom okolo 14,7V a 2,6A alebo sa to tam nejako inak rata?

Dakujem a prajem krasne prezitie vianocnych sviatkov...
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa Dolfi » 17 Dec 2019, 18:54

Prvá otázka: Tam si treba ujasniť, prečo štartujem auto pomocou káblov. Ak je baterka hnilá, alebo je zosulfatizovaná, tak pripojenie druhého auta nabíjaniu nepomôže. Alternátor štartovaného auta (regulátor), nastaví menovité napätie pre dané auto, baterka veľmi prúd neberie a po vypnutí auto aj nemusí samé znova naštartovať.
Ak baterku "vyráchame" nevypnutými svetlami a podobne a baterka je dobrá, tak tam alternátor po naštartovaní ide v prúdovom obmedzení a to druhé auto trochu môže pomôcť v nabíjaní. No nebude to žiaden zázrak, lebo káble sú pomerne dlhé a majú relatívne veľký odpor. Ak sa na naštartovanom aute zo 10 minút povozíš, tak je veľká pravdepodobnosť, že nabudúce naštartuješ.
Ak nepripojíš naopak káble, tak sa nemá čo na autách (alternátoroch, regulátoroch) pokaziť. Ak štartované auto nebude ochotné chytiť, tak ti najskôr začnú smrdieť štartovacie káble.

Druhá otázka: Áno, slabé nabíjačky, (ale ani silné), vybitú dobrú baterku nedokážu dostať na ich nastavené výstupné napätie. Baterka ich obe dostane do prúdového obmedzenia a na baterke po stotinkách voltov bude stúpať napätie. Samozrejme, prúdy sa sčítajú. Po dosiahnutí nastaveného výstupného napätia nabíjačky, ak sú rovnaké tak nabíjačiek, tieto prechádzajú do napäťového režimu a nabíjací prúd začne klesať.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2567
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 19 Dec 2019, 11:15

Milos66 napísal:Myslite, ze na tej 5 rocnej karte NVMe rozbeha? A ma vobec ta MB a procak podporu na NVMe?
A veru že rozbehal. BIOS síce nevie že z tamať môže bootovať. Ale keď už mám nabootované, windows s tým nemá problém. Ešte aj nvme controller vymyslel (obrázok v čo vás dnes potešilo).
0

Používateľov profilový obrázok
AlbiDartanan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1899
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00
Vek: 39

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa AlbiDartanan » 19 Dec 2019, 22:36

Mám takú srandu doma bez tlačítka [EMOS P5710G] ... Zo "srandy" som sa pustil do "spätného" urobenia schémy . Je tu podla všetkého procesor (elec C001 /14 pin) [je naň zapojená eprom 24C02 / 2 K-bit]. Kryštál (3,58M) sa zapája na pin 5 a pin 6 . Výstupy má na pinoch : 1;2;3 . UCC má na pine 4 a GND na pine 11 . SDA z EEPROM ide na pin 9 a SCL ide na pin 8 .
Otázka znie - aký " možno klon " mikroprocesoru to je ????
0
"Possible is that which can be done immediately, impossible that which takes a little longer..."
intitle:"index of " XXX YYY -html -htm -php -asp -cf -gsp
Mamont. Largest FTP Search Engine = http://www.mmnt.ru/int/
http://www.mmnt.net/

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa datam » 20 Dec 2019, 11:21

Takéto radenie pinov používa hlavne výrobca EMC a asi sa jedná o niečo zo série EM78x ale má to od výrobcu program napálený v ROM takže ti to je na nič :D
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa Jirka84 » 20 Dec 2019, 23:53

petrovic182,
pokud ta baterka je stará a má pod 10V , tak ji těmi moderními "nabíječkami " ani "nenastartuješ". Změř si nejprve hustotu elektrolytu ve všech článcích, pokud je jeden KO, pak baterce na chvilku "trochu" pomůže jen klasická nabíječka. V tom případu si nachystej many na novou.
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa spin90 » 28 Dec 2019, 14:26

Nedaju sa niekde kupit cisto len vyfrezovane dosticky plexiskla na toto: https://www.youtube.com/watch?v=miqN2gR1Zns
Alebo neskusal niekto nieco take ?
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa marioo » 28 Dec 2019, 14:55

Zaujímavá "konkurencia" digitronu :) dobrý nápad... led svieti na tú číslicu ktorá má byť zobrazená..
Ekologická verzia digitronových hodín...
0

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa StefanST » 28 Dec 2019, 19:53

Prečo je ekologická?
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa marioo » 28 Dec 2019, 20:38

Neviem :) myslím si, že digitrony žerú viac :) oproti 4 ledkám... (možno sa mýlim)
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa spin90 » 29 Dec 2019, 16:00

Je dost mozne ze ani nie :)
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa marioo » 29 Dec 2019, 19:29

zopár lediek 4-5 zožerie pár miliampérov pri 2-3 V ... a digitron stovky miliampérov pri vyššom napätí takže asi to vyjde v prospech LED
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa Milos66 » 29 Dec 2019, 19:43

marioo napísal:zopár lediek 4-5 zožerie pár miliampérov pri 2-3 V ... a digitron stovky miliampérov pri vyššom napätí takže asi to vyjde v prospech LED
Najskôr si to treba overiť
Dalibor Farný RZ568M, teda veľký digitron: 170V/7mA. Teda nič brutálneho sa nekoná.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa marioo » 29 Dec 2019, 20:10

v tom videu bolo plexisklo a 4 ledky rgb ktoré svietili na tú ktorú číslicu... takže povedzme 4x 2V x 18mA...

je menej ako 4x 170V/ 7mA či nie?

Určite sa nechcem hádať :)
0

Zamknuté