Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Zdroj nap├Ątia z trafa zo zvaracky

Zdroj nap├Ątia z trafa zo zvaracky

Pomoc v oblasti v├Żkonovej elektroniky (zdroje, nab├şja─Źky, meni─Źe a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Zdroj nap├Ątia z trafa zo zvaracky

Odosla┼ąod majky78 » 02 Dec 2019, 23:31

Zdravim Vas

Potreboval by som poradit ci sa da (ak ano tak ako) spravit zo stareho zvaracieho trafa napajanie bufika z tatrovky. Bufik je na 24V a pri zhaveni ma odber 600W a po zhaveni pocas horenia 60W. Trafo je zo zvaracky GUDE MIG 155/6w. Parametre zvaracky su nasledovne: Napetie naprazdno 48V. Pri zatazeni 120A-20V / 90A-18,5V / 75A-17,75V / 52A-16,6V / 40A-16V / 25A-15,25V. Dakujem za radu
majky78
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 4
Zalo┼żen├Ż: 02.12.2019

Re: Zdroj nap├Ątia z trafa zo zvaracky

Odosla┼ąod Dolfi » 03 Dec 2019, 11:58

Tie nap├Ątia si niekde vy─Ź├ştal, alebo zmeral ?

Tam nie je ─Źo rie┼íi┼ą. Most├şk (50 A), men┼í├ş elektrolyt 4 700uF, (sk├┤r ako odru┼íenie a vykrytie medzier) a tranzistorov├Ż stabiliz├ítor tak na 28 V, (zo dva-tri KD503). A nastavi┼ą minim├ílny pr├║d, sk├║si┼ą ┼żhavi┼ą, ak prepad nap├Ątia bude ve─żk├Ż, tak prida┼ą na pr├║de.)

In├í mo┼żnos┼ą je usmernenie, vyfiltrovanie a vhodn├Ż meni─Ź nadol.
Druhotriedny nadriaden├Ż si nikdy nevyberie prvotriedneho ale tre┼ąotriedneho podriaden├ęho.
Dolfi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 10405
Vek: 67.01
Zalo┼żen├Ż: 17.08.2008

Odosla┼ąod majky78 » 03 Dec 2019, 18:49

Dakujem za odpoved.
Tie udaje su zo stitka na zvaracke.
Mam doma jeden novy 35A mostik KBPC3506. Skusim to pozapajat podla tvojej rady a uvidim co to povie. Este budem musiet poriesit nejaky softstart lebo to trafo ma pri zapnuti velke narazove prudy a aj naprazdno vyhadzovalo istice.
Este by som poprosil ak by sa nasla nejaka schema na ten stabilizator tak to by mi dost pomohlo
majky78
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod Dolfi » 03 Dec 2019, 22:53

Tam je probl├ęm, ┼że nap├Ątie napr├ízdno je 48 V, po usmernen├ş a vyhladen├ş sa to m├┤┼że ┼íplha┼ą aj k 70 V. Tam ┼żiadne integr├í─Źe sa nedaj├║ pou┼żi┼ą.

Neviem ten zdroj n├íjs┼ą aj tu. Tu je okolo toho sp├║sta kecov: http://pcchip.borik-stodolamax.eu/unive ... silnovace/ . Ale nech, horn├í polovina toho stabiliz├ítora s tranzistormi. A dve KD503 paralelne na v├Żstup. Zenerka na 24 V/ 1,3 W, rad┼íej dve 12 V do s├ęrie kv├┤li v├Żkonu. A e┼íte lep┼íie jednu 12 V na poz├şciu D1 a druh├║ do s├ęrie s D3. Odpor R1 sa bude da┼ą ─żah┼íie spo─Ź├şta┼ą pre kol├şsanie nap├Ątia povedzme medzi 70 V a 30 V. Pustime do zenerky treb├írs 60 mA napr├ízdno, (720 mW), odpor 60 V : 60 mA je 1k, 60 V x 60 mA = 3,6 W, (5W). Pri 30 V bude zenerkou tiec┼ą e┼íte asi 20 mA. R3* treba nastavi┼ą tak├Ż pr├║d , aby tie dva KD503 dali t├Żch cca 30 A, (lebo 600 W : 24 = 25 A), t.j. T2 a T3a//T3b aby mali ─Źo najv├Ą─Ź┼íie zosilnenie, potom h21 T2 x h21 T3a//T3b. (Napr├şklad 10 mA x 100 = 1 A x 30 = 30 A.)
Druhotriedny nadriaden├Ż si nikdy nevyberie prvotriedneho ale tre┼ąotriedneho podriaden├ęho.
Dolfi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod Harchom23 » 04 Dec 2019, 00:31

pod─ża sch├ęmy tej nab├şja─Źky m├í trafo regul├íciu odbo─Źkami na primarnej strane teda nap├Ątie na pr├ízdno nebude rovnak├ę pri v┼íetk├Żch v├Żkonoch, bolo by dobr├ę sk├║si┼ą re├ílne zmera┼ą to trafo postupne od najni┼ż┼íej odbo─Źky... mo┼żno by potom sta─Źilo len usmernenie a vyhladenie, mysl├şm si ┼że na poslednej alebo predposlednej odbo─Źke by to mohlo fungova┼ą, predsa len buf├şk nepotrebuje presne stabilizovan├ę nap├íjanie.
FEIT Uniza 2. rok ******* .-. \ --- \ -... \ . \ .-. \- ********* HELVETE ASKE ******** \ METAL /
Harchom23
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 967
Vek: 21.06
Zalo┼żen├Ż: 14.01.2014

Odosla┼ąod Dolfi » 04 Dec 2019, 02:20

Mne sa moc nezd├í, ┼że by tak├ę drobn├ę skoky v nap├Ąt├ş menili o to─żko pr├║d. Neprep├şna sa z├írove┼ł aj sekund├ír ?

S├şce nech├ípem, ─Źo sa d├í vari┼ą pr├║dom 25 A. No ak by aj tam nebolo nap├Ątie bl├şzke t├Żm 48 V, asi by sa tam nedal zap├íli┼ą obl├║k.

Samozrejme, pomeranie skuto─Źn├Żch nap├Ąt├ş nie je zl├Ż n├ípad. Ur─Źite pom├┤┼że pri n├ívrhu stabiliz├ítora.

A to trafo vyhadzuje isti─Ź aj pri nastavenom minim├ílnom zv├íracom pr├║de ? Ak hej, j├í by som na vstup jednoducho pacol nejak├Ż mal├Ż v├Żkonov├Ż odpor (termistor), aby isti─Ź nevypad├íval. Pri prev├ídzke buf├şka (60 W), odpor na vstupe nebude hra┼ą ┼żiadnu rolu.

P.S.: Mrz├ş ma to, ale j├í som si nepozrel, ─Źo je to za zv├íra─Źku. Myslel som si, ┼że je to oby─Źajn├í elektr├│dov├í zv├íra─Źka s rozptylov├Żm trafom. Tak┼że, ur─Źite treba pomera┼ą.
Dolfi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod Marek1975 » 04 Dec 2019, 12:35

Zbyto─Źne rie┼íenie pod─ża m┼ła pou┼ż├şva┼ą na tak├ęto nie─Źo zv├íra─Źku, nako─żko jej stratov├Ż odber je v kone─Źnom v├Żsledku vy┼í┼í├ş ako u┼żito─Źn├ę za┼ąa┼żenie. Je ju nutn├ę chladi┼ą a pochybujem, ┼że p├┤jde nepretr┼żite bez toho, aby nezareagovala termopoistka na vinut├ş transform├ítora. Najide├ílnej┼íie je pou┼żi┼ą sp├şnan├Ż zdroj, ktor├Ż je mal├Ż, skladn├Ż a ├║─Źinn├Ż - a lacn├Ż.
https://www.*******.eu Elektro Lab.eu je inzertn├í str├ínka pre predaj a n├íkup elektronick├Żch komponentov, retro elektronika, n├íradie a pom├┤cky, ponuka slu┼żieb, pracovn├ę ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktor├í re├ílne pred├íva v├í┼í tovar.
Marek1975
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1547
Vek: 44.59
Zalo┼żen├Ż: 25.10.2016

Odosla┼ąod Dolfi » 04 Dec 2019, 13:13

Neviem, ─Źi sp─║┼ła v┼íetky tie atrib├║ty sp├şnan├Ż zdroj, ktor├Ż na za─Źiatku by maj da┼ą cez 600 W a potom 60 W. Naviac, ┼żivotnos┼ą s├║─Źasn├Żch sp├şnan├Żch zdrojov je oby─Źajne z├íruka + k├║sok.

Nechcem robi┼ą reklamu, no na Bazo┼íi je k dostaniu 500 VA toroid, bu─Ć 2 x 13 V (vinutia do s├ęrie) alebo 2 x 27 V (dve di├│dy), oba s├║ pou┼żite─żn├ę. Po usmernen├ş nejak├Ż men┼í├ş kondenz├ítor kv├┤li odru┼íeniu, (m├┤┼że by┼ą aj v├Ą─Ź┼í├ş f├│liov├Ż) a rovno na buf├şk. ┼Żivotnos┼ą je nekone─Źn├í, trafo ur─Źite buf├şk na┼żerav├ş a 60 W dod├í bez ve─żk├Żch str├ít.
Dolfi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod majky78 » 04 Dec 2019, 18:52

Marek1975 nap├şsal:Zbyto─Źne rie┼íenie pod─ża m┼ła pou┼ż├şva┼ą na tak├ęto nie─Źo zv├íra─Źku, nako─żko jej stratov├Ż odber je v kone─Źnom v├Żsledku vy┼í┼í├ş ako u┼żito─Źn├ę za┼ąa┼żenie. Je ju nutn├ę chladi┼ą a pochybujem, ┼że p├┤jde nepretr┼żite bez toho, aby nezareagovala termopoistka na vinut├ş transform├ítora. Najide├ílnej┼íie je pou┼żi┼ą sp├şnan├Ż zdroj, ktor├Ż je mal├Ż, skladn├Ż a ├║─Źinn├Ż - a lacn├Ż.

Riesenie ci by sa nedalo pouzit trafo zo zvaracky je z dovodu, ze sa mi jedna stara nepotrebna, nekompletna povaluje v garazi. Spinane zdroje som pozeral a tie najlacnejsie cinske 24V/25A sa pohybuju okolo 50e. Chcel som jej organom najst nejake uplatnenie. Teraz sa mi dostal do ruk bufik z tatrovky a tak ma napadlo...

-- Spojen├Ż pr├şspevok 04 Dec 2019, 18:56 --

Cez vikend pozrem to trafo v tej zvaracke a skusim to pomerat. Istic to vyhadzovalo hlavne pri poslednych najvacsich prudoch a hlavne ked som u niekoho nieco zvarkal. Doma som s tym problem nemal lebo na garaz mam istenie 20A motorovym isticom
majky78
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod Dolfi » 04 Dec 2019, 22:11

Sk├║s zmera┼ą aj pr├║d napr├ízdno, m├┤┼że by┼ą dos┼ą ve─żk├Ż. Asi v├Ą─Ź┼íina jeho hodnoty bude jalov├í, ale aj t├í ohrieva vinutie a vyr├íba ─Źinn├║ stratu.
Dolfi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod Feneon » 04 Dec 2019, 23:55

Nebolo by lep┼íie odmota┼ą zop├ír z├ívitov? Ve─Ć ko─żko z├ívitov na V m├┤┼że ma┼ą tak├ę hoviatko... 1z/1V
Feneon
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 242
Zalo┼żen├Ż: 17.08.2014

Odosla┼ąod majky78 » 10 Dec 2019, 20:51

No. Takze z trafa zo zvaracky nebude nic. Cez vikend som ju otvoril a trafak riadne zapeceny speceny. Tepelne cidlo odpadnute tak trafak nemalo co kontrolovat. Skoda. Vdaka za vsetky rady. Zdroj bufiku teda budem muset riesit i ak
majky78
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Nasp├Ą┼ą na V├Żkonov├í elektronika

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 1 hos┼ą.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist