Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Mazda6 2007 1.8L -vymena piestnych kruzkov

Mazda6 2007 1.8L -vymena piestnych kruzkov

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Re: Mazda6 2007 1.8L -vymena piestnych kruzkov

Odoslaťod Atlan » 27 Nov 2019, 15:27

Na ventil navlec buzirku, aby si neposkodil brit gufera ked to budes tlacit skrz. A nezabudnu vsetko mazat, ojnicne loziska aj drieky ventilov.
Atlan
Obrázok používateľa
Nový člen
Nový člen
Založený: 01.02.2008

Odoslaťod romiadam » 27 Nov 2019, 16:46

Na ojnicne loziska som dal dost oleja. Tri kvapky a rozotrel s prstom. Este rozmyslam ze aj na valce dam trochu oleja nech sa piesty a kruzky mazu pocas prveho nastartovania a kym stupne tlak oleja. Pred montazov piestov som ich sice uz jemne naolejoval, ale kruzky to zotrely a zhora su akoby bez oleja. Aj na drieky ventilov som dal kvapku oleja. Takze to je tiez OK.
Diki za radu.
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje
romiadam
Obrázok používateľa
Ultimate člen
Ultimate člen
Založený: 09.04.2008

Odoslaťod Ilija » 30 Nov 2019, 12:54

Tak ako, prší ešte?
Dávno som chcel kúpiť auto od známeho...
Vraj nie je to auto pre teba.
Prečo? Vraj ja kúpim auto nové, buď ako nové, aj jazdím bez servisu. Tak po asi 50kkm občas chce zasvietiť kontrolka tlaku oleja, a potom zoberiem od mechanyka starý olej, a dolievam...a prejde ešte 50kkm, a potom sa už nedá, spravím generálku, ešte trochu jazdím, a predám. Vraj to je lacnejšie než pravidelne ísť na servis.
Ostatné čo viem, že kúpil nový Sprinter, v záruke len chodil do servisu, potom nie, a na 200kkm zdochol turbo, dal druhý jazdený...
Tak keď po takom drbovi niekto kúpi...radšej razom predať.
Ilija
Nový člen
Nový člen
Založený: 25.05.2019

Odoslaťod romiadam » 30 Nov 2019, 15:24

Tak ako, prší ešte?

Vyborna otazka. Uz od 18 novembra kazdy bozi den a najhorsie je to, ze sa to strieda. Za den aj 5 krat zaprsi, alebo pol dna len tak jemnucko mrholi. Uz som pomaly zreli na psychiatriu. :D

Hlavu som musel vytrepat na povalu, aby som mohol vymenit gufera. Za ten cas na povale co som menil gugera som pocul na skridliach ze 2x prsalo. :D

Konecne vcera rano bola jasna obloha s jemne sivymi oblacikmi tak som sa rozlozil, ze z toho uz nezaprsi, ze nahodim hlavu. Zacal som pripravovat sroby, vymyvat diery so zavitom pre sroby (zatiekol tam olej pocas demontaze hlavy), hlava pripravena vedla auta a po pol hodinke drb, znicoho nic zrazu bolo uz zatiahnute a zacalo mrholit asi na jednu hodinu. Rychlo som vsetko zase zbalil. Az o 14:00 poobede sa zase vycasilo a vydrzalo to do 16:30. Za ten cas som aspon nahodil hlavu. Vacky som uz nestihol, lebo zase zacalo mrholit.

No nie je to na psychiatriu ked clovek zle kupi a nema garaz? :D

Uz vyse 10 dni mam auto rozobrate a pocasie mi nepraje, aby som to mohol poskladat. Uz sa len smejem ked vidim ze prsi. Aj dnes rano prsalo, tak sme s detmi isli pozriet Santa clausa. Seriem uz na to. :biggrin: lebo naozaj skoncim na psychyatrii. :D

Na SK mame v zime trochu dazda a potom sneh. Tu mame celu zimu dazd, co mi nevadi, len keby to auto nebolo rozobrate.... :biggrin:

....a potom zoberiem od mechanyka starý olej, a dolievam...

Idiot. Na nove auto ma a 20-30€ na pravidelnu vymenu oleja 1x za rok uz nie? To co je za rozum. 25 mu na zadok, alebo lepsie by bolo ho poriadne kopnut do guli (neber to osobne ked je to tvoj kamarat). Chudak ten co kupi to auto po nom. To ze nechce platit pravidelnu kontrolu pochopim, ale ze dolieva stary olej, to je chore. To sa da do takeho co zerie olej ako to moje, ale aj tam by som radsej daval novy olej z LIDL za par supov ako stary olej z dielne mechanika....
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje
romiadam
Obrázok používateľa
Ultimate člen
Ultimate člen

Odoslaťod romiadam » 01 Dec 2019, 13:11

Dnes rano o 9:23

20191201_094234.jpg

20191201_094244.jpg

A potom o 10:38

20191201_103852.jpg

20191201_103903.jpg

To je takyto jemny dazd (to je kapota auta), toto naprsalo asi a 2 minty, len aby som musel prerusit robotu a kvapky dazda sa dostali do motora ak neprerusim robotu... este motor stale nemam zavrety...

20191201_104125.jpg

:D :biggrin: No nie je to na psychiatriu? Uz sa len smejem z toho.... :D Vdaka bohu ze som na PN-ke so zlomenou nohou (uz je OK, uz len krivam), ze nepotrebujem to auto na dochadzku do roboty. Nastupujem az v januari. Snad to ovtedy poskladam.... :D

Toto je uz groteska, uz ma len nahrat navideo a uobit z toho kratky film ..... vzdy ked sa rozhodnem ze nebude prsat, a zacnem robit tak po 30 - 120min mi zacne prsat... :D
romiadam
Obrázok používateľa
Ultimate člen
Ultimate člen

Odoslaťod Wicker » 01 Dec 2019, 13:15

Party stan alebo velky krcmovy dazdnik, by ti vedeli ciastocne pomoct :)
Wicker
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Vek: 29.01
Založený: 05.05.2013

Odoslaťod romiadam » 01 Dec 2019, 13:59

Po 20-30 min prestalo.

Party stan nemam, mam len parazol ku stolu, ten je ale maly na to aby mi to zakrylo cely predok auta. Stavim sa, ze ja aku mam smolu na to pocasie, akonahe spravim drevennu konsrukciu a na to natihnem foliu, tak vyjde slnko na 5 dni. :D

Nic, ja si pockam. Staci ked zadeklujem motor (zakrytujem vackove hriadele a rozvodvu retaz, potom to uz doposkladam aj v dazdi.)

Nemusite riesit ten dazd. Len vam tu opisujem aka je situacia V IRL v zime (ak ste labilny, tak na psychiatra :D ). Nic sa vonku neda robit planovane.

A este vacsia sranda je ze len tu v nasom okoli tomu pocasiu j...e uz vyse tyzdna. Inde je sucho..... Lebo niekto tam hore ma asi pozoruje a vie ze chcem poskladat auto... :D , tak mi to stazuje. A preto som zrely na psychyatra. Keby v celom IRL prsalo tako to pochopim ale toto sa deje cely tyzden... :D

To modre a zelene je dazd v mm/hod

dazd.png

Z tych fliackov vidiet, preco tu za den prsi aj 5x.
romiadam
Obrázok používateľa
Ultimate člen
Ultimate člen

Odoslaťod romiadam » 02 Dec 2019, 00:11

Tak, uz o 14:00 kliaba pominula a konecne bolo pekne. :D

20191201_140825.jpg

20191201_140828.jpg

Dnes poobede ked sa vycaslo som nahodil vackove hriadele (utiahol na moment) a rozvodovu retaz a zakrytoval (zalepil kryt). Bola to piplacka odmastit stycne plochy a natiahnut injekcnou striekackou nererusenu husenicu silikonoveho tesnenia.
Medzera medzi vackami a ventilmi je presne ako sa pise v Mazda manuali, co som rad. Presne su vsetky v tolerancii. Piestiky som mal oznacene (pri vyberani som ich oznaci cislami), takze sa vratili na povodne miesta.
Otazka do plena.... vackove piestiky mali zo spodu rozne trojciferne cisla (neodfoti som, skoda). Niektore cisla boli rovnake ine nie. To su miery (vysky) tych piestikov a vkladaju sa tam podla vole medzi vackou a piestikom, alebo to boli len cisla sarze a preto nektore boli rovnake a ine nie? Len ma to zaujima, ci bolo treba piestiky vratit tam kde boli, alebo sa mozu premiesat, a zbycne som ich oznacoval?

Zajtra este nastavim rozvody (u tejto mazdy je to lahke, len to treba dobre spravit, by sa nepresmyklo pocas utahovana) a potom nahodim aj kryt vackovych hriadelov. Tam je len gumove tesnenie, to uz pojde rychlo.

Stale mi neide do hlavy ze na klukovke rozvodove ozubene koliesko nema pero ale drzi sa to len utiahntym momentom. Na jednej strane je to vyhoda, lebo ked sa retaz tosicku naiahne, daju sa zase presne nastavit rozvody, co by pri pere neslo. No aj tak, ta stycna plocha sa mi vidi dost mala.... aj ked je tam utahovaci moment 100 Nm. Ale asi inzinieri z Mazdy to maju prepocitane a overene.
romiadam
Obrázok používateľa
Ultimate člen
Ultimate člen

Odoslaťod rogi » 02 Dec 2019, 06:55

Nie je kužeľ ako kužeľ , ak vieš čo je morse kužeľ, tak niečo také tam môže byť, inak nové autá, to majú tak robené, ako píšeš je to na presné nastavenie ale i kvôli tomu aby správne nasponovalo reťaz či remeň. Neviem ako u tvojho ale sú autá kde sa povolia remenice na vackr, jasna že všetko je zaistené proti pohybu, nasadí sa nový remeň, nasponuje sa, až potom sa utiahnu remenice.
viem iba základy s elektrotechniky, viem urobiť plošák foto cestou, osadiť súčiastkami, keď to nefunguje som v koncoch :( ale nie celkom :D
požívam tieto mm.DT830d,DT9205B,PU500,PU140,
rogi
Obrázok používateľa
Stály člen
Stály člen
Založený: 23.04.2009

Odoslaťod romiadam » 02 Dec 2019, 12:03

Na tej mojej mazde 1.8L 2002-2008 sa ozubene koleso pre rozvodovu retaz da nastavit vsade, na oboch vackovych hriadeloch a aj na klukovke. Logicky z toho usudzujem, ze je to dobre kvoli tomu ze ak sa trosku natiahne retaz, tak sa da nacasovanie rovodov hocikedy dostelovat a netreba hned menit retaz, a staci na to demontovat len kryt vackoveho hriadela. Netreba demontovt ten bocny kryt rozv. retaze, ktory zaroven drzi aj motor (len pri vymene retaze treba aj to). Zaujimave je, ze moja retaz je natiahnuta o asi 5-6 mm od vackovej hriadele po klukovku. Ventili vlastne meskali za piestami v prepocte o tych 6mm co je asi 11-12°(vackovy hriadel ma 38 zubov, 1 clanok ma 8mm). A auto islo stale OK. Na jazde som to nepocitil, startovat statovalo pekne aj za studena. Neviem kde je ten citelny limit. Vzdialenot medzi vackovymi hriadelmi je 8 zubov, tam to nebude taky velke oneskorenie, v prepocte vyfukovy vackovy hriadel zaostava za nasavcim vackovym hriadelom o asi 2.1mm co je okolo 2.5°. Toto ostane tak ako je. Ozubene kolesa na vackovyvh hriadeloch nebudem teraz povolovat, ale s ozubenym kolesom na klukovke vynulujem oneskorenie vackovych hriadelov voci klukovke (tych 11-12°). A ked sa ukaz ze sa olej uz nezerie, tk vymenim aj rozvodovu retaz.

Teaz som pochopil dovod preco sa ma menit rozvodova retaz. Retaz sa natahuje a tym padom uz ani nesedi dobre na ozubenych kolesach (ani ta moja tam uz nesedi perfektne) a tym sa zacne nadmerne opotrebovavat retaz a aj rovodove ozubene kolesa a potom to aj viac huci v tom motore od tej retaze. A tiez sa rozladuje casovanie a znizuje sa vykon motora, a zvysuje sa tym sportreba. Este nieco? Alebo sa mylim?
.
romiadam
Obrázok používateľa
Ultimate člen
Ultimate člen

Odoslaťod enigma » 02 Dec 2019, 17:32

nemýliš sa .... ale ešte si zabudol , že časom môže prísť k zodratiu zubov a preskočeniu reťazi .... alebo šúchaniu o dekel a predratie dekla
enigma
Obrázok používateľa
Ultimate člen
Ultimate člen
Založený: 24.12.2011

Odoslaťod romiadam » 02 Dec 2019, 22:05

A ako je to s tymi vackovymi piestikmi?

Dnes bolo cely den pekne, tak som nastavil rozvody, zatiahol na 100Nm + este o 90°(islo len na 80 s predlzenou tycou), prekontroloval (otocil par krat), zakryl aj vackove hriadele a zacal montovat bizuteriu na motor. Nepohanlam sa aby som nevynechal nieco a nemusel zase rozoberat. Vsetko kontrolujem 2-3x. Ak zajtra bude pekne tak to uz konecne dokoncim a snad aj nastartujem. :D
romiadam
Obrázok používateľa
Ultimate člen
Ultimate člen

Odoslaťod enigma » 02 Dec 2019, 22:15

myslíš na hydroštely ? tie si mal naplniť olejom ......
enigma
Obrázok používateľa
Ultimate člen
Ultimate člen
Založený: 24.12.2011

Odoslaťod Wicker » 02 Dec 2019, 23:52

Ja mam taky zvyk, pokial sa da, tak po takej operacii hned vsetko neskladam, naleje sa olej, ak sa nevypustal tak netreba nalievat, zapojim co treba ku tomu aby motor isiel, snimace a tak a bez vody, alternatora atd. ho nastartujem na minutku staci. Tak si utvrdim ci je vsetko OK a potom skladam dalej. Toto sa da, ale urobit len na niektorych autach, kazde konstrukcne dovoli nieco ine. Raz mi to pomohlo na jednom PDcku, lde som zle natocil koleso, svojou nepozornostou a auto nechcelo chytit, pisalo snimac vacky. Chvalabohu som si tymto sposobom usetril kopu rozoberania. Aj dnes, opel astra h, 1,4/16V. Nahodil sa komplet rozvod, kolesa, retaz atd., zalozil som prsia, vodnu pumpu, snimace a znastartoval. Vsetko bolo OK a sklaalo sa dalej. Tolko take moje skromne skusebosti
Wicker
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Vek: 29.01
Založený: 05.05.2013

Odoslaťod romiadam » 03 Dec 2019, 00:53

enigma napísal:myslíš na hydroštely ? tie si mal naplniť olejom ......

tam nebolo co naplnit olejom. Oni su to taketo piestiky.

od casu 4:40 a pri case 6:00 je vidno lozko toho piestika - ukazuje gufero

https://www.youtube.com/watch?v=2LvOPV01kI0

Oni len dosadnu na ventil. Dute "piestiky". Tam nikde nie je privod oleja k tomu. Tak som ich len poriadne premazal.

Az teraz som zapocul na tomto ruskom videu ze "eta nida kompenzatra" ze to asi nema kompenzator ak som mu dobre rozumel, "tam razmer numer" je tam rozmerove cislo a kazuje tie cisla, takze asi bolo velmi dobre ze som ich pred vybratim pooznacoval... Ale som si vydychol (ze som ich nepomieal).

Aj to som medzicasom zistil, ze mazda si dala u Forda navrhnut/vyrobit motor, tak preto vacsinou veci v mazde su vlastne Fordacke veci. Takze Mazda je vlastne american a nie japonec... To ked uz clovek chce japonca, tak musi kupit Toyotu a priplatit si.

Este taka otazka, nakolko teraz motor bol bez oleja, a aj z retazoveho sponovaka som musel vytlacit olej, aby sa dal nasadit naspat. Je tam sice pruzinka, ktora stale sponuje retaz aj zarazka, ale neviem ci tam nie je riziko preskocenia retaze pocas behu motora bez olejoveho tlaku (lebo sa ta zarazka da zatacit asi 1mm), kym sa natiahne olej do cerpadla a natlaci olej do toho sponovaka? Pomohlo by keby som nalial do motora olej, a par krat 10-20x rucne pretocil bez sviecok klukovku, nech uz olejove cerpadlo je odvzdusnene a nech co najrychlejsie natlakuje system?
Ten sponovak ma take zarazky, takze sa neda zatlacit naspat (da sa len ked sa tam nieco zatlaci - neviem to opisat). Vlastne da ale iba asi 1mm, co je presne medzera medzi dvomi zubkami tej zarazky.
Tu je to vidno. cas 3:30
https://www.youtube.com/watch?v=W7ddFXuIX9c

Ma zmysel pretocit rukou ten motor, nech sa odvzdusni olejove cerpadlo? Alebo mozem takto natlacit olej do celeho systemu? Keby retaz nahodou preskocila, a toim to rukou, to hned zistim. Ked sa to stane pocas startovania bez sviecok, tak to nezistim a mozem poskodit piesty, ak by to preskocilo. Alebo si robim zbytocne starosti a nemam to riesit? Mam rovno nastartovat?
romiadam
Obrázok používateľa
Ultimate člen
Ultimate člen

Odoslaťod Atlan » 03 Dec 2019, 10:25

To je mechanicky automaticky spanovvak, bezudrzbove a spolahlive, voci matici ktoru treba ubolnit pretocit rozvody a dotiahnut, a v zhladom k hydraulickemu ktory ez tlaku oleja je na dve veci skodovka by mohla rozpravat.

Kludne to pretoc rucne, a potom starterom bez sviecok.
Atlan
Obrázok používateľa
Nový člen
Nový člen
Založený: 01.02.2008

Odoslaťod romiadam » 03 Dec 2019, 14:01

To je mechanicky automaticky spanovvak

Esteb doplnim, ze to je mechanicko hydraulicky sponovak. Tam sa tlaci tiez olej.

Potom sa ozvem ci to naskocilo...
romiadam
Obrázok používateľa
Ultimate člen
Ultimate člen

Odoslaťod joži » 03 Dec 2019, 14:09

tie "piestiky" sluzia na nastavenie ventilovej vole. menia sa na nom podložky. Aj 1.2 punto ma to iste. mal si si ich poukladať podla toho ako boli, pripadne mierkou prekontrolovať ventilove voli jak sacie tak vyfukove. na 80% budu každa ina. ten motor nema hydroštely, ktore by ti automaticky tlakom oleja vymedzovali ventilovu volu..
joži
Stály člen
Stály člen
Založený: 06.07.2014

Odoslaťod romiadam » 03 Dec 2019, 20:27

joži napísal:....mal si si ich poukladať podla toho ako boli, pripadne mierkou prekontrolovať ventilove voli jak sacie tak vyfukove.

Nastastie som ich oznacil a poukladal naspat tak ako boli a aj ventilove vole som prekontroloval podla mazda manualu a vsetky boli stale v tolerancii. Takze mal som stastie ze som ich oznacil. :thumbup:

Tak, konecne som ten motor dokoncil. Pre istotu som ho bez sviecok pretocil s racnou asi 20 otacok (kvoli tomu oleju, nech je v systeme) Islo to lahko ked sviecky boli vonku. Zo tri krat som otocil startovacim klucom (nie do startovacej polohy), len aby palivove cerpadlo natlacilo benzin do manifoldu k vstrekovacom a potom otocil do startovacej polohy.

Motr 3-4 krat urobil ze hr...hr...hr...hr... a naskocil a dokonca bez plynu a kasne bezal :applause: :applause: :applause: :applause: :applause:
Skonrtroloval som ci svieti olej - nesvietil. :thumbup:
Ked sa motor zohrial na volnobehu pridal som plyn na 2000 ot a sledoval vyfuk asi 15 sekund. Predtym z vyfuku po asi 5 sekundach uz isiel dym. Teraz nic, len para. :applause: :applause: :applause: Este to otestujem na 500km potom sa to potvrdi. Takze sa este nechcem tesit dopredu.

Az mi bolo cudne, ze vsetko ide na prvy pokus a predsa som urobil skolacku chybu... A po tolkych zaprsanych dni som si zaslusil mat aj obrovske stastie. Zle som nasadil manifold na vstrekovace. Uz sa nepamatam, ze ked som vybral ten manifold, ci tesnenia ostali na vstrekovacoch a ja som ich dal dole zo vstrekovacoch alebo sa vsetky zosmykli zo vstrekovacoch a aby mi nepopadali nazem tak som ich vopchal do manifoldu. Neviem. Napamatam sa ako to bolo. Ale myslim ze sa vsetky zosmykli zo vstrekovacoch. Teraz tie tesnenia boli v nanifolde, tak som ten manifold len nastrcil na vstrekovace a zaklikacie uchytky zaklikli, tak pre mna to znamenalo ze je to OK. Tesnenia tam su, zakliknut to zakliklo.
Pocas volnobehu vsetko bolo OK. Problem nastal ked som par krat na kratku dobu motor vytocil na 3000 otacok (ci zadymi - nezadymel :applause: ). Nechal som este motor bezat na volnobehu a ani neviem preco som sa opat pozrel do motora a zbadal som ze pri krajnom vstrekovaci znacne tecie benzin. Motor bezal a benzin tiekol na horuci motor.... Uz len ohen mi chybal ku stastiu po tolkej robote... Ake som mal staste, ze som sa pozrel este do motora, ze akurat ten krajny vstrekovac tiekol, dalo sa to lahko zbadat, keby tiekol jeden z tych dalsich troch, tak to by som nemusel zbadat. Aj to bolo obrovse stastie, ze to zacalo tiect este teraz doma. Keby mi niekde auto vzplanulo pocas jazdy, tak by ma uz naozaj porazilo....... Nemas to cim zahasit a pred tvojimi ocami z malickeho ohnika v motore (co sa da zahasit) ti zhori cele auto a ty sa na to len pozeras.... Videl som taky pripad..., motor zacal horiet (z pod kaputy isiel husty dym). A po asi 20 minutach ked som isiel okolo opat, tak uz cele auto horelo a hasici to hasili. Ale nastastie toto nie je moj pripad.

Ale asi moji anjelici boli pri mne a nic sa nestalo. Rychlo som vypol motor a mal po ruke zahradnu hadicu, ze keby to vzplanulo, tak to uhasim. Este manzelka srandovala, ze "Nevybuchne to auto, ked ho budes startovat?". No nebol som daleko od toho.... :D

Takto som ja nasadil tie tesnenia

20191203_164551.jpg

a logicky mi vychadza ze to ma byt takto:

20191203_164601.jpg

Toto uz bude asi posledna otazka. Nakolko som si neodfotil ako to bolo predtym a ani sa nepamatam, ma to byt takto?

20191203_164601.jpg

Mne to logicky vychadza ze ano. Tak sa spravne tesni. Len aj tak, mozete to potvrdit, nech kludne jazdim... Dakujem.
romiadam
Obrázok používateľa
Ultimate člen
Ultimate člen

Odoslaťod E001 » 03 Dec 2019, 20:58

Otázka: použil si nové tesnenia, či pôvodné? Mám takého tušáka, že si použil pôvodné a tesniť nebudú, či si ich dal tam, alebo tam. Ak by sa boli pri pôvodnom uložení skrížili, či spriečili, tak ti tie úchyty nezacvaknú. Ak zacvakli, tak tesnenie bolo tam, kde malo byť, len netesní. Radšej investuj pár pencí, či ako sa volajú tie Vaše centy a daj tam nové tesnenia. Aj pre pokoj na duši, že si spravil všetko pre tvoju bezpečnosť.
SONY je SONY, ale bol som neverný - zosík a CD som vymenil za AKAI...
E001
Obrázok používateľa
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Vek: 62.53
Založený: 18.11.2012

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Voľná téma

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.

Forums ©
Autor stránky je Ondrej Závodský(zawin), o graficky design sa stará Ľuboš Fabo(BUFU).

TOPlist