ako zabezpečiť bicykel elektronicky

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5636
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: ako zabezpečiť bicykel elektronicky

Príspevok od používateľa mr.dred » 04 Dec 2019, 21:17

Ďaľšie možnosti Hele,hele, Tady,tady
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: ako zabezpečiť bicykel elektronicky

Príspevok od používateľa boraicho » 04 Dec 2019, 21:50

mr.dred napísal:Dám aj ja nejaký typ... HDX-2 SW-420
viac menej ma zaujima ako je sensor konstrukčne riešený. Tento my pride podľa tohto obrazka ako keby bol vnutri v dutom valčeku kovovy valček a ktory sa kotuľa sem a tam a vytvara "špičky" ktore treba dalej vyhodnotiť. ten s pružinkou je tiež zaujimavy, ale nezaznamenal by pomale kyvanie bicykla. https://alltopnotch.co.uk/wp-content/up ... Pack-2.jpg

Uplne najlepšie by bol asi elektronicky, akcelerometer, alebo gyroskop, ktorý by vyhodnotil že niekto presunul bicykel z naklonenej polohy (čiže na stojane) do polohy zvyslej. to by bolo úplne najlepšie riešenie. alebo osadiť guličkovy senzor na pevno a nastaviť to tak presne aby bol zopnuty vo zvyslej a rozopnuty v naklonenej polohe. V žiadnom pripade nechcem aby to hukalo na stojane , ked nastane nejaky otras poblizku.

dred diky, to si viem pozrieť sam, ale ja potrebujem funkčné konstrukčne riešenie, nie prvu blbosť čo na nete najdem. ako vidiš, ak to takto rozoberieš ako som to vyššie popísal, tak to nieje až take jednoduche.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5636
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: ako zabezpečiť bicykel elektronicky

Príspevok od používateľa mr.dred » 04 Dec 2019, 22:15

...tak potom takýto "strunkový" by to mohol zvládať- SW-18020P
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: ako zabezpečiť bicykel elektronicky

Príspevok od používateľa romiadam » 05 Dec 2019, 03:32

:D uz vidim, ze aj tak skoncis pri tom mojom navrhu senzora. Ten ti presne splni tvoje poziadavky...., len ho treba vyrobit. Dam si to patentovat. :D

Mi nehovor, ze nevyrobis senzor o priemere 1.5-2cm a vysky 2 cm. Zober 3/4 colovu medennu trubku odrez z nej asi 2 cm. Zvnutra vycisti od oxidace. Z ocisteneho od oxidacie obojstranneho plosaku (zvonka mozes hermeticky zaletovat) vyrob ten kruzok co som sem dal obrazok a vyved z neho vyvod, na vrch len kruzok. Ten spodok s vyvodom priletuj k trubke. Hod do toho ocelovu guicku, a aby to neoxidovalo nalej tam trosku oleja (asi do 1/5 - 1/4 vysky) a hemeticky z hora zaletuj. Za 2-3hodiny to mas hotove, (treba nakreslit v Eagle a leptat ten spodny kruzok, to potrva najdlhsie).

S takymto senzorom mozes ten bicykel opriet o stenu, dat na stojan, dat lezat na zem dokonca aj dole hlavou do servisnej polohy (ale vtedy by bolo lepsie dat na obe strany ten kruzok s kontaktmi (pre istotu), lebo dole hlavou by ten senzor nereagoval, kedze kontakty by boli na opacnej strane snimaca.

Takto budes kupovat a skusat rozne senzory a aj tak to nemusi byt ono.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

bum
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 28 Okt 2016, 21:40
Vek: 66
Kontaktovať používateľa:

Re: ako zabezpečiť bicykel elektronicky

Príspevok od používateľa bum » 05 Dec 2019, 11:41

Boraicho výše píšeš o využití třeba akcelerometru nebo gyroskopu to ale pak jde o výrobu jiného zabezpečení, což není problém. Kdysi jsem dělal před finálním výrobkem pokusy s čipem MPU6050 jde o snímač komunikující po I2C sběrnici a nemusí se využívat všechny funkce tedy načítání teploty a dalších os. Musel by jsi použít mikrokontrolér pro malé rozměry třeba PICAXE nebo jiný mikroprocesor to je jedno popis ovládání a načítání hodnot z tohoto čipu pomocí PC si pro inspiraci můžeš přečíst na webu mám to v článcích snímač s čipem MPU 6050. Jinak mikrokontrolér PICAXE 08M2 komunikaci zvládne v pohodě.
0

Lennox
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 287
Dátum registrácie: 12 Sep 2019, 22:51
Bydlisko: Bratislava

Re: ako zabezpečiť bicykel elektronicky

Príspevok od používateľa Lennox » 05 Dec 2019, 11:50

Ja používam toto, funguje v akejkoľvek polohe, rýchlo sa ustáli, lacný.
https://www.aliexpress.com/item/3275929 ... b201603_53

\edit\
ako vidím predomnou to tu už bolo poradené, je to pružinkový typ. Namiesto toho pôvodného guličkového použi tento pružinkový (iba senzor, prípadne aj s tým nalinkovaným tvarovačom a s nastavením citlivosti).
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: ako zabezpečiť bicykel elektronicky

Príspevok od používateľa boraicho » 05 Dec 2019, 12:52

Bum, su aj analogove akcelerometre, viem si vyrobit elektroniku, aj si to nakodit , ale jaksi uz nieje cas, ale keby sa podarili plany tak hy som si to aj postavil, takze zatial iba takto jednoduchsie.

Praveze s pruzinkou su ok ale nevedia snimat naklon, ale su snimace, ky-303 tusim, a tie su na naklon, asi si objednam viacero a vyskusam,

Romiadiam urcite to nebudem robit, by tam hrkala.ta gulicka :D , kebyze mam robit tak len ten elektronicky s akcelerometrom. Vzdy pri uzamknuti sa to automaticky nakalibruje na aktualnu polohu a ak sa zmenia hodnoty zacne yukat alarm, to by slo, jaj len ten čas uz chyba.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

bum
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 28 Okt 2016, 21:40
Vek: 66
Kontaktovať používateľa:

Re: ako zabezpečiť bicykel elektronicky

Príspevok od používateľa bum » 05 Dec 2019, 14:38

Boraicho přesně tak momentálně si hrají s analogovým připojeným k PICAXE je to typ ADXL 335 pro něco podobného. V případě výroby hodně zdaru.
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: ako zabezpečiť bicykel elektronicky

Príspevok od používateľa breta1 » 05 Dec 2019, 14:51

0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: ako zabezpečiť bicykel elektronicky

Príspevok od používateľa boraicho » 07 Dec 2019, 22:59

Ok, bicyklik už pokrsteny , vyskratoval som ho cez RJ plus na kostru, vzalo mi to polovicu hrotu, takže cely komplet rozobrať, elektroniku opraviť a poskladať. Naštastie priamo na plošaku bola vyleptana poistka, takže to zachranila. A zistil som že RJ ked je vypnuta tak ma odber 0,000000nič A

Ok senzoriky objednane všelijake, takže druha časť, mam kľučovy prepinač presne tento https://www.tme.eu/sk/details/s-333/spi ... om/ninigi/

A potrebujem to zapojiť takto:
1. poloha napajany iba alarm
2. poloha napajany alarm a riadiaca jednotka spolu
3. napajana iba riadiaca jednotka
(2 a 3 može byť prehodena ak to pomože pri návrhu)

posielam blokovu schemu, a skusi niekto doplniť?
Prílohy
RJalarmb.GIF
Screenshot_2019-12-07-22-56-14.png
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: ako zabezpečiť bicykel elektronicky

Príspevok od používateľa breta1 » 08 Dec 2019, 10:27

možná takto
Prílohy
spin.PNG
spin.PNG (4.98 KiB) 1721 zobrazení
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: ako zabezpečiť bicykel elektronicky

Príspevok od používateľa boraicho » 08 Dec 2019, 15:54

tiež som si to nejak takto predstavoval. Ale jediny problem je že ked vložim do napajania diodu, tak mi potom RJ ukazuje o 0,75V (teraz som to zmeral) nižšie napetie ako je v skutočnosti.

asi bude treba použiť 2 fety.
Prílohy
msdhasdaskldjajsdkj.png
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok