Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Oprava horkovzdu┼ínej plynovej turb├şny

Oprava horkovzdu┼ínej plynovej turb├şny

Pomoc s ostatn├Żmi vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Oprava horkovzdu┼ínej plynovej turb├şny

Odosla┼ąod eSKo-man » 05 Dec 2019, 00:06

Ahojte odborn├şci.

P├ş┼íem a d├║fam, ┼że sa n├íjde niekto ochotn├Ż poradi┼ą mi s opravou - pr├şpadne i opravil za odmenu samozrejme.

Jedn├í sa o horkovdu┼ín├║ plynov├║ turb├şnu Sial Kid 60 A. Je zapojen├Ż extern├Ż termostat, ten po oto─Źen├ş turb├şnu zapne. Vada sa prejavuje vyp├şnan├şm po p├ír sekund├ích a n├ísledne za─Źne svieti┼ą reset. Po stla─Źen├ş resetu sa rozbehne v┼íetko ako m├í a po p├ír sekund├ích op├Ą┼ą vypne.

Neviem, ─Źi pom├┤┼że tak├íto sch├ęma
https://www.munters.com/globalassets/bl ... wiring.pdf

Sk├║┼íali sme vyskratova┼ą termo sondu. Utiahnut├ę a teda uzemnen├ę je v┼íetko.

Pros├şm V├ís o rady.
eSKo-man
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 46
Zalo┼żen├Ż: 10.08.2013

Re: Oprava horkovzdu┼ínej plynovej turb├şny

Odosla┼ąod jo┼żi » 05 Dec 2019, 12:51

na 90percet to vyp├şna preto, lebo nenasn├şma vodivos┼ą plamena. TO so sa sn├şma sondami S1 a S2. treba skontrolova┼ą ─Źi su dostato─Źne v plameni. Ono ked to na┼ítartuje t.j. zapali plamen, ─Źaka na signal z komparatora zabezpe─Źujuceho meranie vodivosti plamena. Plamen tym ┼że hor├ş, ionizuje vzduch ─Źo sposob├ş to, ┼że vedie prud. ten joniza─Źny prud by mal by┼ą okolo 20-40mA.
tak┼że ako prve by som tie elektrody skontroloval, pripadne do┼íteloval tak aby boli +/- v strede plamena, aby zasahovali do zony medzi modry a ─Źervenym sfarben├şm plamena.
Opravoval som viacero bufikov LPG a bud bol problem v ┼ípatnom nastaven├ş elektrod alebo toho komparatora ktory vyhodnocoval to ─Źi hor├ş plamen alebo nie.
jo┼żi
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 334
Zalo┼żen├Ż: 06.07.2014

Odosla┼ąod eSKo-man » 05 Dec 2019, 13:06

Jop jedna sonda h├íd┼że iskru a druh├í by mala kontrolova┼ą pr├ştomnos┼ą oh┼ła, len netu┼í├şm kde tak├║ sondu zohna┼ą..Vedel by si mi poradi┼ą? M├┤┼że tam ├şs┼ą aj in├í? Bo t├íto firma u┼ż nevyr├íba tieto veci a ned├í sa zohna┼ą nikde origin├íl. D├í sa nejak odmera┼ą, ─Źi je v poriadku v├┤bec? Sk├║┼íali sme ju umiest┼łova┼ą aj do in├Żch miest. Odkia─ż si? ┼Że by sme sa dohodli a┼ż by si bol tak├Ż dobr├Ż. V─Ćaka.
eSKo-man
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod jo┼żi » 05 Dec 2019, 13:31

Sonda to nie je ┼żiadna je to v porcelanovom puzdre uchyteny drot odolny teplotam aby sa netavil. Z neho ide iba kabel do RJ. Nie je to ┼żiadny typ snima─Źa ani ni─Ź podobne.
Be┼żne v buffikoch alebo bojleroch v karavanoch je to tak ┼że dve elektrody su na zapalovanie a jedna je na sn├şmanie vodivosti plamena.
druhy potencial pre snimanie je kostra. zale┼ż├ş ako je robene ohnisko....
som od PD lazany
jo┼żi
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod eSKo-man » 05 Dec 2019, 13:41

Ja som z Oslian :D Chcelo by sa Ti pozrie┼ą na to? Len nem├ím bombu teraz, ostala v Trnovci nad V├íhom.
eSKo-man
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod jo┼żi » 05 Dec 2019, 13:46

do konca ty┼żdna ur─Źite nebudem stihat, cez vikend som pre─Ź. Ak to po─Źka tak mo┼żem telefon na mna je nuladevatnulatri patnulajedna devattristyri ked tak sa potom ozvi v buducom tyzdni. Bombu a regulator 50mBar mam.
jo┼żi
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod eSKo-man » 05 Dec 2019, 14:04

Ok, sk├║sim sa s t├Żm pohra┼ą a ke─Ć tak sa ozvem bud├║ci t├Ż┼żde┼ł. V─Ćaka :thumbup:
eSKo-man
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod enigma » 05 Dec 2019, 17:36

pre─Źo " horkovzdu┼ín├í " ? sloven─Źina neobsahuje adekv├ítny v├Żraz ?? napr├şklad teplovzdu┼ín├í ?
enigma
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2034
Zalo┼żen├Ż: 24.12.2011

Odosla┼ąod 5ko » 05 Dec 2019, 21:09

Ak na┼ítartuje plame┼ł a potom zhasne, tak je zapalovacia elektroda v poriadku,tak┼że je probl├ęm v sn├şmacej elektr├│de ako p├ş┼íe Jo┼żi.
Druh├í mo┼żnos┼ą je probl├ęm u┼ż v samotnej automatike v obvode sn├şmacej elektrody.
Vyber t├║ elektr├│du a prebehni ju jemn├Żm ┼ímirglom a podo┼ąahuj pr├şvodn├ę k├íbliky, id├║ tadial len mA,tak┼że je to dos┼ą h├íkliv├ę na prechodov├ę odpory.Aj vlhkos┼ą m├┤┼że robi┼ą probl├ęmy pri sn├şma─Źke,ale aj pri zapalovacej elektrode.Treba to poriadne o─Źisti┼ą.

.
Lenivos┼ą je matka pokroku.Leniv├Ż ─Źlovek rozm├Ż┼íla,ako by si robotu u─żah─Źil a tak nie─Źo vyn├íjde.
Ku ka┼żd├ęmu ─Ź├şnskemu v├Żrobku by mali pribali┼ą jedn├ęho ─Ź├ş┼łana, aby som ho mohol nakopa┼ą do ....,ked sa to pokaz├ş.
5ko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 9091
Vek: 64.53
Zalo┼żen├Ż: 18.02.2010

Odosla┼ąod jova » 06 Dec 2019, 00:06

N─Ťkter├Żm automatik├ím vad├ş, pokud nen├ş f├íze p┼Öiveden├í na lev├Ż kol├şk z├ísuvky. Takov├Ż kotel pak nefunguje na starou rozdvojku, nebo obr├ícen─Ť zapojenou z├ísuvku.
jova
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 140
Zalo┼żen├Ż: 12.07.2016

Odosla┼ąod jo┼żi » 29 Dec 2019, 17:16

Nazdar.
Chcem pridat do tejto temy nakoniec aj vyriesenie problemu z teplovzusnou turbinou.
Nakoniec bolo nutne urobit novy detektor plamena, nakolko povodna elektronika bola zaliata v epoxide a nedala sa rozobrat. Z elektroniky sa vyuziva iba startovacia sekvencia kedy zapaluje modul horak. Nemal som totizto samostatny modul pre zapalovanie horaka.
Takze spravil som obvod detekcie pomocou IFD ( ionize flame detect) ktory vyuziva vodivost plamena. Vyuzil som jeden patent od vailantu, ktory som nasiel na patentovom urade. Kto chce dohlada si. Detektor je napajany striedavym napatim 24V, detekcia sa robi iba v kladej polvlne, kedy tranzistor sluzi ako prudovy zdroj a velkost ionizacneho prudu urcuje vysku napatia na ktore sa nabije kondenzator v obvode kolektora. Nasledne kondik 1u a odpor 2k2 filtruje skokovu zmenu a linearizuje priebeh napatia na kondenzatore. Nasledne je to privadzane na vstup komparatora, kde sa v invertujucom vstupe pomocou potenciometra nastavuje prah, pri ktorom sa vyhodnoti pritomnost plamena. Cim vyssia teplota horenia(vacsi plamen) tym vyssi ionizacny prud a teda aj napatie na detektore. Ostatne dve relatka a trafko sluzi na to, aby sa zapol plynovy ventil aj pri startovacej sekvenci. Na 230V vstup ide vystup na elektrovenril plynu z povodnej elektroniky, ten je aktivny pocas startovacej sekvencie potom uz rele drzi komparator detektora ak plamen ostane horiet aj po nastartovani.
Prikladam aj schemu z hodnotami, mozno niekomu pomoze.
Poznamka: plamen zapalovaca dokaze nabit kondenzator detektora na priblizne 400-600mV, velke horaky do 2V

Video z testovania:
https://www.facebook.com/10000069132794 ... 12091/?d=n
Pr├şlohy
4E30605D-2EDD-4191-985C-9235C5C73AEA.jpeg
2D4F0EFB-22D4-456E-A8AC-9482559F96D7.jpeg
23655FCA-4F97-4E1D-A237-3DF862AD9731.jpeg
CB464988-D9A1-49CC-9963-185D95A59CFB.jpeg
jo┼żi
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod eSKo-man » 02 Jan 2020, 22:13

V dne┼ínej dobe sa n├íjde m├ílo dobr├Żch a ochotn├Żch ─żud├ş. Jo┼żko je jeden z nich. Ve─żk├í v─Ćaka :thumbup:
eSKo-man
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod MarekRS2 » 03 Jan 2020, 21:34

V naftovych bufikoch sa vyuziva aj fotorezistor na sledovanie pritomnosti plamena a funguje to dobre. Neviem ale ako je to s intenzitou a vlastnostami plamena pri horeni plynu a nafty ci su tam nejake rozdiely.
MarekRS2
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 69
Vek: 29.73
Zalo┼żen├Ż: 25.01.2011
Paragraf: 22

Odosla┼ąod 5ko » 03 Jan 2020, 22:53

Aj pri priemyseln├Żch plynov├Żch hor├íkoch sa pou┼ż├şvaj├║ niekde fotobunky,ale je to menej spolahliv├ę, ako ioniz├ícia,preto┼że sa priezory zan├í┼íaj├║ prachom a potom hor├íky ne┼ítartuj├║.V domov├Żch kotloch je preto spolahlivej┼íia kontrola ioniz├ície.
Vyrie┼íil si to ┼íikovne, na ten ├║─Źel to posta─Źuje,pokial to zavrie plyn do 2 sek├║nd po nezap├ílen├ş plame┼ła,ale na kotol v dome by som nemal odvahu to takto ubastli┼ą, to smrd├ş pr├║serom. :wink:
Lenivos┼ą je matka pokroku.Leniv├Ż ─Źlovek rozm├Ż┼íla,ako by si robotu u─żah─Źil a tak nie─Źo vyn├íjde.
Ku ka┼żd├ęmu ─Ź├şnskemu v├Żrobku by mali pribali┼ą jedn├ęho ─Ź├ş┼łana, aby som ho mohol nakopa┼ą do ....,ked sa to pokaz├ş.
5ko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 9091
Vek: 64.53
Zalo┼żen├Ż: 18.02.2010

Nasp├Ą┼ą na Ostatn├ę

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 3 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist