Ročníkový projekt - Elektronická hracia kocka

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

KateGirlSK
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 03 Dec 2019, 17:34

Ročníkový projekt - Elektronická hracia kocka

Príspevok od používateľa KateGirlSK » 03 Dec 2019, 18:26

Dobrý deň,
Potrebovala by som od vás pomoc :crying: . Ja robím na ročníkový projekt elektronickú hraciu kocku s LED diódami s tlačidlom. Schému elektronickej hracej kocky na ročníkový projekt už mam dávno vybraný, našla som si na inej stránke. Ja by som len chcela urobiť teoretickú časť ročníkového projektu, teóriu mi treba napísať na ročníkový projekt elektronická hracia kocka, ale neviem čo mam napísať na teóriu. Treba mi to mať čo najskôr, už aby som to mala ešte pred marcom približne. Na teóriu mi treba napísať minimálne na 15 strán a maximálne na 25 strán. Na tu teóriu mi treba aby som tam mala Názov, Obsah, Teoretickú časť, Praktickú časť,Záver,Zoznam,... Len by som chcela vedieť čo do tej teórie mam napísať na ten obsah, na teoretickú časť, praktickú časť, na Záver, na Zoznam len mi treba napísať zdroje s kadiaľ som brala informácie na tu teóriu,... Viem že na obsah mi treba napísať teóriu , informácie k začiatku. A k zoznamu treba napísať zdroje. Praktickú časť na nej robím, len mi chyba tá teoretická časť. Z praktickej časti robím schému ročníkového projektu,... Ďakujem za pochopenie. :thanks:

PS: Poriadne si to prosím vás prečítajte, neviem či som niekde zle napísala vety, písala som to čo najrýchlejšie. Neviem či som napísala všetky informácie aby ste mi pomohli. Keď niekto už z vás robil elektronickú hraciu kocku na ročníkový projekt, tak by mi mohol niekto z vás pomôcť, ten čo aj robil alebo nerobil.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ročníkový projekt - Elektronická hracia kocka

Príspevok od používateľa romiadam » 03 Dec 2019, 19:48

Uff... "dalsia pani na holenie" este ze ten Marec a nie "Potrebujem to na buduci tyzden"

Dobre. Aby bolo jasno, my tu budeme len radit co ma pisat. My to nebudeme pisat. Zacnime s tym ze sem daj zdroj (odkaz) co ides robit, nech na to vieme reagovat a nakopnut ta o com tam mas pisat.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1213
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Ročníkový projekt - Elektronická hracia kocka

Príspevok od používateľa E001 » 03 Dec 2019, 20:26

Nelám nad ňou spájkovačku, je ešte dosť času prispieť dobrou radou a pomôcť tam, kde je vidno záujem a nie iba záchranu na poslednú chvíľu. Ala máš pravdu, potrebujeme vedieť základné info - zdroj, aby sme mohli radiť
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ročníkový projekt - Elektronická hracia kocka

Príspevok od používateľa romiadam » 03 Dec 2019, 20:34

Nie, nelamem, mozno som nepochopil text. Mne sa zdalo ze to mame my pisat a ona to okopci ako CTRL+C.... :D Omluvam sa.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Re: Ročníkový projekt - Elektronická hracia kocka

Príspevok od používateľa pin » 03 Dec 2019, 21:31

Elektronická hracia kocka predstavuje generátor náhodných alebo pseudonáhodných čísiel. Teória takýchto zariadení je detailne rozpracovaná, stačí nazrieť do googla. Pokiaľ bude k dispozícii funkčný prototyp, dali by sa do práce zahrnúť nejaké empirické testy náhodnosti, aj pre ne existujú teoretické podklady, ktorými sa možno inšpirovať.
0

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: Ročníkový projekt - Elektronická hracia kocka

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 04 Dec 2019, 07:52

páni, ešte ju príliš nestrašte s generátorom náhodných čísel. Vo väčšine prípadov tá kocka nie je až taký generátor náhodných čísel, tá náhodnosť spočíva v užívateľovi, pretože kvôli reakčnému času človek nevie zopakovať dve stlačenia tlačítka presné na 1 milisekundu, povedzme.

Do teoretickej časti by bolo pekné, keby si mohla rozobrať, ako tá hracia kocka funguje, to by malo byť hlavnou časťou práce.
Predpokladám, že to bude nejaký číslicový obvod, kde máš generátor hodinového kmitočtu a čítač od 1 do 6, ktorý číta dostatočne rýchlo na to, aby užívateľ nemohol odhadnúť, kedy to zastaviť, aby dostal želané číslo.

A ak niekto povie, že chce 15 až 25 strán o niečom, čo v amatérskom rádiu výjde na 1-2 strany, tak potom to je slovenčinár a nie elektronik.
Na takomto jednoduchom obvode človek veľa teórie nenavymýšľa. Ale možno očakávajú, že tam napíšeš, ako si postupovala pri výrobe.
Treba sa o tom pobaviť aj s učiteľom, čo vlastne by malo byť náplňou tých 15 strán...

Skús sem dať schému, aby človek nehádal, ale vedel sa lepšie vyjadriť.

Ivan
0

KateGirlSK
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 03 Dec 2019, 17:34

Re: Ročníkový projekt - Elektronická hracia kocka

Príspevok od používateľa KateGirlSK » 04 Dec 2019, 11:56

Robím to cez tútu stránku.Tu je môj zdroj: https://electrikfredo.webnode.sk/produc ... cka-kocka/
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Ročníkový projekt - Elektronická hracia kocka

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 04 Dec 2019, 12:13

do teoretie by som zahrnul popis, co je to oscilator( vseobecne + zakladne rozdelenie), na akom principe funguje, trocha detailnejsie dal pravouhly oscilator + nejaky ten vzorec, graf... Zmienil by som sa aj o BCD citaci - co to je, ako funguje. To su 2 zakladne veci na ktorych ta kocka funguje. Ak by to bolo malo, tak len tak velmi strucne spomenut napr. aj logicke obvody, TTL logiku... Neviem, na aku skolu chodis, ale my sme napr. svoju pracu mohli pouzit na maturite, takze je fajn tam dat vsetko co by sa neskor zislo.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ročníkový projekt - Elektronická hracia kocka

Príspevok od používateľa romiadam » 04 Dec 2019, 13:16

Vieme ako su na tom uctelia...
Daju jednotny vzorec 15-25 stran a hotovo. Neriesia to ci je to logicke.

Na 10 stran sa to da rozpisat aj popisom vyroby DPS a krabicky a aj s obrazkami velmi lahko.
Ja by som tam ozpisal vsetko, a v pripade potreby stran aj to preco sa pouzili 0.25W rezistory a preco nie 1W a odvodnil na zaklade spotreb prudu cez hradla a IO.
A v pripade potreby dalsich stranok aj to kto je svetovy lider v tazbe medennej rudy a kde sa vyrabaju medenne vodice pre taketo skolske projekty..... :D ale to uz srandujem.

Zacni tym co napisal pocituj lasku a hlavne ukaz ucitelovi co uz mas a nech ti povie ci mas ist viac do detailov, alebo mu staci aj 10 stran. Ak bude nadalej ziadat 25 stran, tak ti tu potom poradime do coho sa dalej hlbsie zakusnut aby bolo tych 25 stran.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Ročníkový projekt - Elektronická hracia kocka

Príspevok od používateľa breta1 » 04 Dec 2019, 14:04

No, nějak se mi to zapojení nezdá.
Čítač je v BCD zapojení (spojeno 12-1)
Do stavu trojka je to OK (svítí D5 D6 D7), při stavu 4 (svítí D3, D4, D5, D6) , ale jen díky přidané diodě D8, která má zajistit rozsvícení D5 D6.
Ale to není korektní stav, protože v tomto stavu je výstupní pin 4 na 7404 v jedničce a výstupní PIN 6 na 7404 v nule a přes tu diodu se to tahá (7404 totiž nemá na výstupu otevřené kolektory).
Ostatně i ty další vztahy pro pětku a šestku mi unikají....
Prílohy
kocka%20(9).jpg
0

105nu70
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 275
Dátum registrácie: 08 Nov 2017, 11:51

Re: Ročníkový projekt - Elektronická hracia kocka

Príspevok od používateľa 105nu70 » 04 Dec 2019, 17:29

:butthead:
0
Naposledy upravil/-a 105nu70 v 12 Apr 2024, 14:32, upravené celkom 2 krát.

Feneon
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 17 Aug 2014, 10:58
Bydlisko: Partizánske - okolie

Re: Ročníkový projekt - Elektronická hracia kocka

Príspevok od používateľa Feneon » 04 Dec 2019, 18:09

Veľa sa toho dá vyčmuchať tu: http://www.dnp.fmph.uniba.sk/~kollar/dg_w/index_d.htm
Obzvlášť by som sa zameral na D-5 Astabilný preklápací obvod (multivibrátor) a D-8 Sekvenčné obvody na báze preklápacieho obvodu JK

Najväčšiu časť by som venoval čítaču, a to pekne obklukov, teda:
funkcia klopného obvodu,
zapojenie klopného obvodu ako delič frekvencie,
vytvorenie asynchronneho čítača z deličov frekvencie (na škodu nebude popísať rozdiel medzi synchronnym a asynchronnym čitačom),
popis 4bit binárneho kódu a 4bit BCD kódu,
skrátenie cyklu binárneho čítača,
ďalej sa povenovať samotnému zapojenie BCD čítača 7490 - teda prečo počíta od 0 do 9,
popis funkcie MASTER SET - teda nastavenie čítača na číslo 9 a k čomu je to dobré.
Ak toto zvládneš, funkciu obvodu budeš mať vybľafnutú a prehltnutú.
Ale dá sa to aj zjednodušiť, použiť veľkosť písma 72 a na tých 15 strán to bude.
good luck
0

KateGirlSK
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 03 Dec 2019, 17:34

Ročníkový projekt Elektronická hracia kocka- Úvod

Príspevok od používateľa KateGirlSK » 06 Dec 2019, 21:06

Dobrý deň,
Potrebovala by som vedieť čo potrebujem na Teóriu napísať na úvod. Ja som si už niečo napísala len na papier nejaký úvod čo bude robiť elektronická hracia kocka, aj som rozmýšľala že by som tam napísala pod tým čo je to elektronika, a ešte by som tam napísala aj prečo som si vybrala elektronickú hraciu kocku. Čo si myslíte vy? Mam to napísať? Keď áno, tak mi napíšte, keď niečo s toho áno a niečo nie, tak mi napíšte. Pomôžte mi a napíšte mi čo najskôr. Ďakujem za porozumenie.

PS: To čo je hrubým označené to je dôležite hlavne k mojím otázkam čo som napísala. Prečítajte si ten text poriadne.

ZDROJ stránky čo používam: https://electrikfredo.webnode.sk/produc ... cka-kocka/
Prílohy
Tu je obsah ako to vyzerá
Tu je obsah ako to vyzerá
Tu je úvod, ten je hlavne dôležitý pre mňa čo mam napísať
Tu je úvod, ten je hlavne dôležitý pre mňa čo mam napísať
0
Naposledy upravil/-a mirosne v 08 Dec 2019, 05:48, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Zlúčenie tém

KateGirlSK
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 03 Dec 2019, 17:34

Eagle Ročníkový Projekt - Elektronická hracia kocka

Príspevok od používateľa KateGirlSK » 06 Dec 2019, 22:34

Dobrý deň,
Potrebujem pomoc. Keď som si robila na eagle ročníkový projekt elektronická hracia kocka schému a dala som si na board tak mne čiary ukázalo aj na modro aj na červeno. Neviem čo mam robiť, neviem ktoré sú zle čiary. Potrebujem pomoc, hneď teraz prosím!!!! Ďakujem za porozumenie.

ZDROJ stránky čo používam: https://electrikfredo.webnode.sk/produc ... cka-kocka/
Prílohy
Potrebujem pomoc, neviem čo mam robiť.
Potrebujem pomoc, neviem čo mam robiť.
Tu je schéma, ktorú som vytvorila na ročníkový projekt elektronická hracia kocka, urobila som tak ako na tej stránke z môjho zdroja.
Tu je schéma, ktorú som vytvorila na ročníkový projekt elektronická hracia kocka, urobila som tak ako na tej stránke z môjho zdroja.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Ročníkový projekt Elektronická hracia kocka- Úvod

Príspevok od používateľa misocko » 06 Dec 2019, 22:35

Kaťa
hlavne pokracuj v teme kde si zacala
je zbytocne na toto otvarat novu temu....


Témy zlúčené.upravil: 8.12.2019 mirosne
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1274
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Eagle Ročníkový Projekt - Elektronická hracia kocka

Príspevok od používateľa Mek » 06 Dec 2019, 22:38

Eagle nepouzivam, ale myslim, ze rozlicne farby su kvoli tomu, ze jedny spoje su na vrchnej a druhe na spodnej strane plosneho spoja.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: Eagle Ročníkový Projekt - Elektronická hracia kocka

Príspevok od používateľa nalimko33 » 06 Dec 2019, 22:47

o čo autorke témy ide? o to aby to niekto iný urobil alebo aby to zvládla sama?
treba postnuť zdrojovú schému a požiadavky na umiestnenie LED + tlačítka...
je tu dosť šikovných členov, ktorí buď poradia s návrhom alebo tú dosku za pár minút namaľujú
Obrázok
0
SHARP MZ-811

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: Eagle Ročníkový Projekt - Elektronická hracia kocka

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 06 Dec 2019, 22:48

červené sú zlé.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Eagle Ročníkový Projekt - Elektronická hracia kocka

Príspevok od používateľa romiadam » 07 Dec 2019, 02:04

a dala som si na board tak mne čiary ukázalo aj na modro aj na červeno.
To sa mi neako nezda... Maju sa ti tam objavit suciastky spojene s hnedozltymi vzduchovymi prepojmy, ktore su vlastne kopiou prepojov v scheme. A tieto hnedozlte ciary treba potom prekreslit na modere alebo cervene.

Jedine vysvetlenie, je ze mas zapnuty automaticky autorouter, ale mne sa to nikdy ani len nahodou nepodarilo aktivovat, takze neviem ti povedat rozumne vysvetlenie, preco sa tak stalo, ked si sa prepla na Board.

Vsetky modre a cervene ciary ktore ti nesedia treba vratit na tie zltohnede a natiahnut nanovo.

Pozri si na youtube manualy/tutorialy ako sa robi s Eagle. Tam to mas pekne vysvetlene aj ukazane.

Inak, nemusis na kazdy novy problem ohladom rocnikoveho projektu otvarat novu temu. Nechaj to vsetko v tej jednej teme.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Eagle Ročníkový Projekt - Elektronická hracia kocka

Príspevok od používateľa dan21 » 07 Dec 2019, 13:08

Myslim ze spustila autoroute na obidve vrstvy. Treba nastavit len spodnu.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok