Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Sch├ęma hoblova─Źky FTC-50

Sch├ęma hoblova─Źky FTC-50

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Sch├ęma hoblova─Źky FTC-50

Odosla┼ąod besttracker » 28 Dec 2019, 17:34

Ahojte

Zachr├ínil som pred ┼írotom hoblova─Źku FTC-50 ,rv 1982 :thanks: ,ale pri zapojovan├ş nastal probl├ęm ┼że niekto z toho vybral nejak├ę trafo s oznacen├şm T1 ,ktore bolo pripojene k ovladacim tlacidlam a kontrolke .nena┼áiel by niekto sch├ęmu tohto star┼íieho stroja ?

sch├ęmu v├Żkonovej ─Źasti (od styka─Źou ku motorom m├ím) ale chyba mi schema ovladania,resp ak├ę trafo tam mohlo by┼ą ?
po prezreti som zistil :
1. styka─Źe s├║ tam Styka─Ź K16E,a Styka─Ź K25E s c├şevkou 220V/50Hz :oops:
2.Kontrolka je tam mala ziarovka 5W na 24V

nechcel som tam na test davat hned 240V :-) tak som skusal :

po pripojeny napatia DC +- 25V styka─Źe drzali zapnute ale len ked som ich manualne zapol ,tlacidlom sa nezapli,
pri pripojeny 25V AC stykace nedrzali zapnutu polohu :pain: ,

a otazka znie: predpokladam dobre ze tam bolo trafo zo 400V na 240v AC+odbocka na 24V AC(len pre tu kontrolku ?) lebo predpokladam ze podobne ovladania mozu byt aj v inych strojoch daneho vyrobcu..
ci aku inu funkciu tam splnalo to trafo ?

v sucastnosti mam riesenie aby to islo - za predpokladu ze tam pripojim na poistky externe zo zasuvky 1f napatie 240V AC+ male trafko so signal.kontrolkou na 24V by to malo ist ???

─Äakujem za reakciu

K├│d: Vybra┼ą v┼íetko
foto stitku http://www.imageworld.sk/images/qbrszt4nai3jsrvfqew6.jpg
Pr├şlohy
20191227_141740.jpg
foto
20191227_141748.jpg
foto
besttracker
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 212
Vek: 32.51
Zalo┼żen├Ż: 28.10.2010

Re: Sch├ęma hoblova─Źky FTC-50

Odosla┼ąod 5ko » 29 Dec 2019, 00:35

Skontroluj, ─Źi s├║ v┼íetky styka─Źe na 220V,alebo je tam aj nejak├Ż na 24V.Zisti, ─Źi tie dva ─Źierne dr├┤ty ktor├ę z lavej strany i┼íli zrejme na prim├ír trafa s├║ napojen├ę na jednu f├ízu a nul├ík, alebo tam boli r├┤zne f├ízy,ale to by bolo ─Źudn├ę. Potom pozri kam id├║ tie tri ─Źerven├ę dr├┤ty zo sekund├íru, ─Źi to boli dve r├┤zne n ap├Ątia,alebo dvojit├ę vinutie so stredom .Vid├şm tam aj nejak├Ż diodov├Ż gretzov most├şk,─Źo je trochu divn├ę, na─Źo by tam bol,to vysleduj odkial ide do neho pr├şvod a kam ide odchod jednosmern├Ż.Potom budeme m├║drej┼í├ş.
Lenivos┼ą je matka pokroku.Leniv├Ż ─Źlovek rozm├Ż┼íla,ako by si robotu u─żah─Źil a tak nie─Źo vyn├íjde.
Ku ka┼żd├ęmu ─Ź├şnskemu v├Żrobku by mali pribali┼ą jedn├ęho ─Ź├ş┼łana, aby som ho mohol nakopa┼ą do ....,ked sa to pokaz├ş.
5ko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 9008
Vek: 64.42
Zalo┼żen├Ż: 18.02.2010

Odosla┼ąod jojosuly » 29 Dec 2019, 12:53

Zdrav├şm tento stroj som rie┼íil pred p├ír rokmi prer├íbal som ovl├ídanie hlavn├ęho motora.
─Źo sa t├Żka transform├ítora tak by tam mal by┼ą 400/220 /24 V .
Styka─Źe s├║ na 220 V .Ten usmer┼łova─Ź bol pou┼żit├Ż na brzdu 7,5 KW motora ak si to dobre
pamet├ím.Sch├ęmu som nena┼íiel.Ak nie─Źo n├íjdem sa ozvem.
jojosuly
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 34
Vek: 58.6
Zalo┼żen├Ż: 26.12.2009

Odosla┼ąod 5ko » 29 Dec 2019, 14:37

Napadlo ma popozera┼ą na bazo┼íi tak├Ż typ, a sk├║si┼ą sa spoji┼ą s pred├ívaj├║cim keby poslal aspo┼ł fotku trafa,pr├şp.sch├ęmu .
Lenivos┼ą je matka pokroku.Leniv├Ż ─Źlovek rozm├Ż┼íla,ako by si robotu u─żah─Źil a tak nie─Źo vyn├íjde.
Ku ka┼żd├ęmu ─Ź├şnskemu v├Żrobku by mali pribali┼ą jedn├ęho ─Ź├ş┼łana, aby som ho mohol nakopa┼ą do ....,ked sa to pokaz├ş.
5ko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 9008
Vek: 64.42
Zalo┼żen├Ż: 18.02.2010

Odosla┼ąod Dolfi » 29 Dec 2019, 15:02

5ko nap├şsal:... s├║ napojen├ę na jednu f├ízu a nul├ík, alebo tam boli r├┤zne f├ízy, ale to by bolo ─Źudn├ę.

5ko, dve f├ízy nie s├║ ─Źudn├ę. Pripojenie prim├íru na zdru┼żen├ę nap├Ątie je ur─Źit├Ż typ primit├şvnej ochrany elektromotora. Toti┼ż, pri v├Żpadku jednej z dvoch pou┼żit├Żch f├íz na trafo, sekund├írne nap├Ątie v├Żrazne poklesne a styka─Źe by sa nemali dok├íza┼ą zopn├║┼ą.
Druhotriedny nadriaden├Ż si nikdy nevyberie prvotriedneho ale tre┼ąotriedneho podriaden├ęho.
Dolfi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 10605
Vek: 67.57
Zalo┼żen├Ż: 17.08.2008

Odosla┼ąod besttracker » 29 Dec 2019, 17:03

tak som zistoval :
1.ano trafo islo na 2f,teda 400V AC,
2.vykonove stykace su vsetky na 220 ,z usmernovaca to ide na stykac,ktory je ovladany 24v AC . Usmernovac teda asi bol napajany z toho trafa-su tam ocvaknute kable,tak neviem ako to tam bolo prepojene...

3. na mieste vedla trafa nalavo bolo cosi namontovane-len neviem co tam moze byt ....

4.Z trafa by podla popisu uzivatela JOJOSULI malo 2 vystupy ako spominal - kontrolka je napajana z 1 vodica , spinace su napajane z druhej vetvy...

na bazosi som skusal,nenasiel som zatial ziadnu ponuku.... :roll:
besttracker
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod Jirka84 » 29 Dec 2019, 17:28

Tady je adresa v├Żrobce - zkus jim zavolat/mejl poslat, jestli by byli ochotni Ti sd─Ťlit , co pot┼Öebuje┼í...
je v├şc ne┼ż mo┼żn├ę, ┼że maj├ş u┼ż inovaci v elektrokabel├í┼żi.
http://www.dematech.cz/product/ctyrstra ... tc-50-698/
Mám rád: Tady jsi taky doma
Pro radost
Zabava doma Kutn├í Hora ... Z├íbava pro zn├ím├ę Pod─Ťbrady

..mlad├ş ned─Ťlaj├ş v┼żdy , co se jim ┼Ö├şk├í..
Jirka84
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2070
Vek: 69.41
Zalo┼żen├Ż: 21.03.2012

Odosla┼ąod besttracker » 14 Jan 2020, 16:00

ahojte
tak som pokrocil ale iba trochu :ignore:
ovladanie som spojazdnil (zial bez schemy) tak naslal ale problem ze to vyhadzuje poistky po rozbehnuty motora na trojuholnik .....
je tam 3f motor podla stitku 7,5 kw 15,5A ..... motor sa rozbehne na hviezdu ,ide asi 30s a stykace to prepnu na trojuholnik,a v tom okamihu to vyhodi poistku 20A ,...... skusal som to pustit bez pripojeneho motora,tak stikace pekne zopnu,a idu,ked je pripojeny motor tak to vyrazi poistku ,skusal som merat cievky na svorkovnici v motore tak maju 3x 1,5 ohma,co je podla mna ok ....
otazka znie mozu byt zle tie stykace ze zostanu na okamich oba zapnute ? lebo robi to pri oboch motoroch co su tam,ci je chyba kdesi uplne inde ... ? :thanks:
besttracker
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod Jirka84 » 14 Jan 2020, 16:31

Kdy┼ż Ti jede "napr├ízdno" p┼Öep├şn├ín├ş styka─Ź┼» "Y/╬ö", tak si povol v┼żdy jednu pojistku a vyzkou┼íej v poloze "Y" a pak "╬ö" na odpojen├Żch kabelech u motoru, zda na stejnou svorku k motoru jde tat├í┼ż f├íze - mo┼żn├í je m├í┼í styka─Źem p┼Öehozen├ę = obrac├ş se ot├í─Źky (L1/U1, L2/V1, L3/W1). Dej si taky bacha na zkrat "ve vzduchu"...
P┼Öedpokl├íd├ím, ┼że vypadnou pojistky dv─Ť p┼Öi p┼Öepnut├ş na "╬ö" (propojky tam nesm├ş b├Żt :wink: ).

PS1 nepost┼Öehl jsem, jestli m─Ť┼Öils ve "Y" kle┼í┼ą├íkem proudy jednotliv├Żch f├íz├ş - m─Ťly by b├Żt cca stejn├ę (pro prodlou┼żen├ş doby na m─Ť┼Öen├ş si odpoj nap─Ťt├ş pro c├şvku styka─Źe , kter├Ż d├ív├í spojen├ş do D) a nezn├ím taky ji┼ít─Ťn├ş toho stroje (20A/? charakteristiky).
PS2 schema si tada "opi┼í" z toho zprovozn─Ťn├ş...
Mám rád: Tady jsi taky doma
Pro radost
Zabava doma Kutn├í Hora ... Z├íbava pro zn├ím├ę Pod─Ťbrady

..mlad├ş ned─Ťlaj├ş v┼żdy , co se jim ┼Ö├şk├í..
Jirka84
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2070
Vek: 69.41
Zalo┼żen├Ż: 21.03.2012

Odosla┼ąod Dolfi » 14 Jan 2020, 17:34

besttracker nap├şsal:... je tam 3f motor podla stitku 7,5 kw 15,5A ...

Ke─Ć u┼ż nechce┼í (nevie┼í) zmera┼ą nap├Ątia na pr├şvodoch k nezapojen├Żm motorom, tak si nahra─Ć jednotliv├ę vinutia dvoma rovnak├Żmi 230 V ┼żiarovkami v s├ęrii. A ke─Ć spust├ş┼í t├║ rozbehov├║ sekvenciu, tak t├Żch 30 sec musia ka┼żd├ę dve ┼żiarovky v s├ęrii svieti┼ą rovnako a slab┼íie, (bude na nich 230 V). A po precvaknut├ş do D musia svieti┼ą rovnako a silnej┼íie, (bude na nich 400 V). A m├┤┼że┼í aj mera┼ą bez vyhoden├ęho isti─Źa, resp. ak ho vyhod├ş, m├┤┼że┼í h─żada┼ą chybu v kabel├í┼żi.

Mo┼żno sa m├Żlim, no 20 A istenie je dostato─Źn├ę pre tak├ę v├Żkony ? Aj ke─Ć stroj ide napr├ízdno, tie zotrva─Źn├ę hmoty hob─żovac├şch v├ílcov nebud├║ mal├ę. Nedaj├║ sa odstavi┼ą n├íhony, (zhodi┼ą klinov├ę remene(?)) ?
Druhotriedny nadriaden├Ż si nikdy nevyberie prvotriedneho ale tre┼ąotriedneho podriaden├ęho.
Dolfi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod burizon » 16 Jan 2020, 10:32

Nechcem vytv├íra┼ą nov├║ t├ęmu, jedn├í sa o kombi drev├írsky stroj, tak sa h├ídam nikto hneva┼ą nebude. U┼ż d├ívno sa nepohybujem v elektro, tak nem├ím u┼ż preh─żad. Chcem sa op├Żta┼ą ─Źi s├║ u┼ż v elektromotoroch zabudovan├ę ochrany? Pod─ża sch├ęmy mi to tak vych├ídza alebo je to nejako inak? V sch├ęme sa mi jedn├í o kontakt, ktor├Ż premos┼ąuje zap├şnacie tla─Źidlo. A e┼íte jedna ot├ízka, existuj├║ v motoroch mechanick├ę brzdy?
Pr├şlohy
schema.jpg
burizon
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 527
Zalo┼żen├Ż: 07.11.2007

Odosla┼ąod besttracker » 22 Feb 2020, 22:00

dodam keby to niekto riesil podobne veci ,tak som sa do toho zahryzol aj bez schemi ... :applause: najrozumnejsie bolo zacat uplne s novou instalaciou (kable boli tahane poza dosku,bol z toho mix kablou ), vysledok zistenia 4ks 16a stykacou su vhodne na vymenu,maju obhorene kontakty(niekedy nezopnu 1 fazu+bzucia cievky )+oneskorovacie casove rele ma maly rozsah nastavenia....

zistenia motory su ok,jeden som musel vybrat (bola to makacka cez 80kg -nebol pristup ku svorkovnici)
chybu som odhadol na 2 varianty 1.zle zapojenie stykacou niektore kable boli na kontaktoch poprehadzovane(neviem ci naschval alebo uz skusali co sa dalo..) boli obhorene kontakty na 16A stykacoch(prepinali Y-D) (alebo to obhorenie sposobilo to casove rele ze zoplo prilis skoro),
2. casove rele zopinalo trojuholnik po +- 20-30sekundach co na rozbeh motoroch vobec nestaci,tak neviem ci to casove obdobie stacilo pri pripojeni na silnejsie istenie,ale na moj 25A privod urcite nie ... realne sa na plny vykon motory dostanu so zatazenim hoblovacich valcoch az niekde po min 60-120 sek.
poznatky z testovania:
7,5 kw motor bez zateze sa rozbehne pri zapojeni do trojuholnika aj pri domacej siety s istenim 25A :potlesk: ,
5kw motor pri zapojeni do trojuholnika sa nerozbehne s 1 hoblovacim valcom ...
7,5kw +nasledne 5kw motory zapojene do Y to siet s 25A istenim zvladne aj s pripojenimi hoblovacimi valcami(co to urobi pri hoblovani neviem..).
nestihol som to dat do zataze,lebo uz bola tma ,pokracovanie nabuduce :oops:

mozno blba Otazka znie : realne kolko vydrzia motory pracovat v zapojeni hviezda ?

nikde som sa nedopracoval k tejto odpovedi.... viem ze to bude mat 1/3 vykon(co by az tak nevadilo ked vidim tu obrovsku zotrvacnost hoblovacich valcoch....),ale ako moc to skodi tym motorom ked su zapojene do hviezdy trvalo ? ked predpokladane rocne zatazenie stroja odhadujem na 10-20 hodin prevadzky... ci nespekulovat kvoli usetrenim +-100 eur odpalit motor min za 600eur :axe:

diky za odpoved
besttracker
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod Atlan » 22 Feb 2020, 22:48

Nebude to fungovat, tie motory nebudu mat vykon a budu pretazovane takze sa budu viacej zahrievat az zhoria.

Supni tam dosku a uvidis ze to nedaju. Navyse niesu nahodou sprevodovane do rychla? Tak ze potrebuju poriadny vykon.
Atlan
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 321
Zalo┼żen├Ż: 01.02.2008

Odosla┼ąod besttracker » 23 Feb 2020, 00:16

Atlan
diky za info,
zprevodovane to do rychla bude veru min 2x az 3x podla priemeru remenic odhadujem ...
teraz ked uz viem ze sa to da spustit po elektro stranke, mam v plane najskor vsetko riadne vycistit ,pretesnit prevodovku a popremazat teda spojazdnit mechanicke zalezitosti , a dostat do garaze aby som to mohol venovat aj v zlom pocasi... budem informovat ked to vyskusam v realnej prevadzke(mozno som bol asi moc nadceny ze sa to konecne rozbehlo po takej dlhej dobe + asi ma zmiatla ta obrovska zotrvacnost hoblovacich valcoch.... vyskusam ,dam vediet ako sa to sprava pri beznej prevadzke)..... :thanks:
besttracker
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod Dolfi » 23 Feb 2020, 01:20

Ak tie motory nepre┼ąa┼ż├ş┼í (neprehreje┼í), v Y m├┤┼żu pracova┼ą nekone─Źne dlho. Tam nie je ┼żiaden logick├Ż d├┤vod, pre─Źo by nemohli.

No ako ti u┼ż nap├şsal Atlan, ony to s 1/ 3 v├Żkonu neutiahnu. Mo┼żno nejak├ę late─Źky m├┤┼że┼í obr├íba┼ą v Y, ostatn├ę s├ím uvid├ş┼í ... :wink:
Dolfi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod jenda23 » 23 Feb 2020, 09:14

Nebo mali─Źko zainevstuj a pou┼żij dva frekven─Ź├íky. A vyhne┼í se milionu styka─Ź┼».
Lokomotiva je jako ┼żena.Je jich stovky typ┼» a ka┼żdej z nich je jinej,ka┼żd├í z nich je sv├Żm zp┼»sobem kr├ísn├í.Kdy┼ż j├ş chce┼í aspo┼ł trochu poznat jsou to stovky hodin ─Źasu.Nejde s n├ş b├Żt ani┼ż bys j├ş bezmezn─Ť miloval,je nemo┼żn├Ż j├ş zn├ít do posledn├ş skulinky
jenda23
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 5709
Vek: 30.1
Zalo┼żen├Ż: 27.06.2008
Paragraf: 23

Odosla┼ąod besttracker » 24 Feb 2020, 22:24

dak trocha pokracovania :
som sa tomu dnes opat povenoval,som to stihol riadne premazat ,a rozhybat horizontalny posuv stola,bolo to uz patricne chytnute,ale nakoniec sa to podarilo :applause:
uz som zistil ze viac menej vsetko funguje ako ma..,aj posuvy aj pohon stola ,a teda ma zmysel tomu venovat cas aj peniaze.....

ako pisal jojosuly
.Ten usmer┼łova─Ź 400/220/24 bol pou┼żit├Ż na brzdu 7,5 KW motora ak si to dobre pamet├ím

som zistil ze ten transformator tam nakoniec budem musiet dat,lebo sluzi na zopnutie spojky,ktora pripaja mechanicky posuv materialu k prevodovke,bez toho napatia sa spojka nezopne(nejdu prevody ktore pohanaju posun materialu)... na skusku som to nahradil autonabijackou :P

ked som to konecne rozchodil,tak som skusal aj hoblovat (pustene oba hoblovacie motory+posuv materialu),mal som na skusku hranoli 100x100 mm a zhobloval som to na 1 zaber na 90x100 (trieska kazdeho motora 5mm) a potom na 90x90 ,ale nezaznamenal som zeby to nemalo vykon (aspon pre mna je to postacujuce,teoret by to malo hoblovat 50cm siroke veci ,preto to asi aj na male veci staci....),som bol prekvapeny ako to dobre ide ... (ked to porovnam so sucasnou tam zaber 2mm bol utpenie :thumbdown: ) hobloval som +- 30 -40min motory som potom skusal zeby boli nejake prehriate nemozem povedat... sice bolo vonku len 5 st,teplotu motorou som nemeral,ale ruku som tam v pohode udrzal na nich...

zhodnotil by som ze zatial mi to staci,uvidim casom lebo toto je taky dlhodoby projekt a je na nom este kopec veci, lebo musim najskor dorobit to trafo,urobit vrchny kryt + odsavanie + tie veci co som spominal hore
zatial diky za vsetky rady
pokracovanie nabuduce :thumbup:
besttracker
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod romiadam » 24 Feb 2020, 23:43

Niekto ti tu daval vyssie link na vyrobcu. Nebolo by jednoduchsie ohladom toho trafa kontaktovat vyrobcu (ak existuje) ze co to je za trafo a ci ho poslu postou a za kolko? Usetris si kopec casu, no nie penazi, ale zase tam bude original trafo.
2x nepoviem ze niekto to vybral na neaku "nabijacku baterii" alebo len tak ze raz sa to zide a teraz mu to niekde lezi na policke alebo v sufliku (a ty to potrebujes :) )
Prep├í─Źte mi za diakritiku a preklepy - v├Ą─Ź┼íinou p├ş┼íem z mobilu a ENG klavesnice.
(v├Żroky nemenovan├ęho ─Źlena f├│ra:) ...z├íklady elektrotechniky ovl├ídam dokonale, tak napr. tak├Ż tyristor neviem ako presne funguje
romiadam
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 3487
Zalo┼żen├Ż: 09.04.2008

Nasp├Ą┼ą na Silnopr├║dov├í elektrotechnika

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 0 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist