Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Prehrievanie spotrebi─Źa - Probl├ęm s elektroin┼ítal├íciou?

Prehrievanie spotrebi─Źa - Probl├ęm s elektroin┼ítal├íciou?

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Prehrievanie spotrebi─Źa - Probl├ęm s elektroin┼ítal├íciou?

Odosla┼ąod erko27 » 16 Jan 2020, 12:00

Zdrav├şm borci, potreboval by som poradi┼ą.
Man┼żelka m├í doma nechtov├Ż sal├│n a br├║ska na nechty sa ve─żmi zahrieva (tav├ş sa na nej plast) aj v ne─Źinnosti. Jedna u┼ż odi┼íla. Jej kolegy┼ła m├í tak├║ ist├║ a kolegyni doma sa nezahrieva a u n├ís sa zahrieva. Najprv som si hovoril, ┼że s br├║skou nie─Źo je, av┼íak po tejto sk├║senosti m├ím podozrenie ┼że je probl├ęm v na┼íej sieti. Man┼żelkina kolegy┼ła m├ím vysk├║┼ían├ę, ┼że doma sa jej br├║ska nezahrieva a u n├ís ├íno (u n├ís tie┼ż nie v┼żdy, mo┼żno raz za p├ír dn├ş). Na 100% to nie je od intenz├şvnej pr├íce s br├║skou.
Teraz nie─Źo k na┼íej elektroin┼ítal├ícii. B├Żvame v 130 ro─Źnom dome. Elektroin┼ítal├ícia je p├┤vodn├í (nikto nevie z ktor├ęho roku, zrejme t├í ├║plne prv├í ak├í existovala) Nikto nevie ako je uroben├í. Ist├ę je ┼że cel├Ż doma je napojen├Ż na 3 isti─Źe. Z├ísuvky s├║ posp├íjan├ę aj so svetlami at─Ć... Nechceme to prer├íba┼ą, dom budeme cel├Ż b├║ra┼ą. Som a┼ż prekvapen├Ż ako dobre sie┼ą e┼íte zvl├ída nap├íja┼ą v┼íetky spotrebi─Źe ─Źo tam m├íme. M├┤┼żeme pou┼ż├şva┼ą takmer v┼íetko s├║─Źasne, nemus├şme sa takmer obmedzova┼ą ─Źo kedy zapneme (to aj v domoch s o gener├íciu nov┼íou elektroin┼ítal├íciu je ob─Źas v├Ą─Ź┼í├ş probl├ęm)
Moja ot├ízka znie, m├┤┼że nejak s├║visie┼ą to ┼że sa br├║ska hreje so stavom na┼íej siete? V tej istej z├ísuvke kde je br├║ska s├║ zapojen├ę e┼íte aj UV lampy, pracovn├ę lapmy, v┼íetko cez adapt├ęry (traf├í), nab├şja─Źky na mobil, ods├ívania at─Ć (ak je v┼íetko zapnut├ę a v z├í┼ąa┼żi je odber zo z├ísuvky 1100W meral som to pomocou wattmetra). Pri ni─Źom sme si probl├ęmy nev┼íimli. Nap├Ątie v z├ísuvke som meral, je stabiln├ę. Prem├Ż┼í─żam, ┼że sk├║sim na ─Źas len t├║ br├║sku zapoji┼ą z inej z├ísuvky ─Źi nastane nejak├í zmena. Nie som elektrik├ír, len sa sna┼ż├şm nejak logicky uva┼żova┼ą a vylu─Źova┼ą.
D├şk za Va┼íe typy
erko27
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 13
Zalo┼żen├Ż: 01.03.2012

Re: Prehrievanie spotrebi─Źa - Probl├ęm s elektroin┼ítal├íciou?

Odosla┼ąod pablox » 16 Jan 2020, 12:27

Neuviedol si, ak├║ m├í┼í v dome sie┼ą - ─Źi 3f alebo 1f.
Stabiln├ę nap├Ątie v z├ísuvke je akej hodnoty?

Meraj nap├Ątie v z├ísuvke a pozap├şnaj v├Żkonnej┼íie spotrebi─Źe, ktor├ę m├í┼í doma (spor├ík, kanvicu at─Ć).

Ka┼żdop├ídne, ak m├íte dom s takto starou elektrikou, ur─Źite odpor├║─Źam zavola┼ą elektrik├íra, ktor├Ż sa na to pozrie a pos├║di stav elektroin┼ítal├ície. Viem, o ─Źom hovor├şm, svokrovci tie┼ż k├║pili takto star├Ż dom a niektor├ę obvody boli kritick├ęho prevedenia (─Źo laik ┼ąa┼żko zist├ş).
N├í┼í rodinn├Ż blog http://www.ajmysmetu.com
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net
pablox
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1248
Vek: 28.85
Zalo┼żen├Ż: 19.07.2006
Paragraf: 23

Odosla┼ąod misocko » 16 Jan 2020, 19:09

zmeraj napetie nulaku voci radiatoru alebo niecomu uzemnenemu
je mozne ze nulak ma niekde zly kontakt a cez niektore ine spotrebice ti tam pretlaca napetie z inej fazy (tj dokopy tam budes mat viac ako 240V )
misocko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 3211
Vek: 43.43
Zalo┼żen├Ż: 14.06.2009

Odosla┼ąod 5ko » 16 Jan 2020, 22:04

Mysl├şm si to ist├ę, len mi nepasuje ┼że nap├Ątie je stabiln├ę, hoci nevieme akej hodnoty. Podstatn├ę je, ─Źi je to jednof├ízov├í , alebo trojf├ízov├í sie┼ą.Ak je trojf├ízov├í, potom to sp├┤sobuje zrejme ch├Żbaj├║ci nul├ík v niektorom obvode z├ísuviek./odp├ílen├Ż pod svorkou.../ Treba povyp├şna┼ą v┼íetky spotrebi─Źe a potom mera┼ą, ─Źi je vo v┼íetk├Żch z├ísuvk├ích 230V+- p├ír voltov.Mo┼żno┼że tam nebude ni─Ź, to znamen├í, ┼że ch├Żba nul├ík .Potom treba postupne zap├şna┼ą spotrebi─Źe a znovu mera┼ą v z├ísuvke... ak sa tam objav├ş nap├Ątie vy┼í┼íie,ako 230V,tak tie┼ż je na vine nul├ík a do z├ísuvky sa dost├íva nap├Ątie z inej f├ízy ,zn├ş┼żen├ę o odpor spotrebi─Źa, cez ktor├Ż prech├ídza.
Ak to nevysleduje┼í s├ím, zavolaj si ur─Źite elektrik├íra,preto┼że ak je to pomie┼ían├ę z├ísuvky zo svetlami, musel by si vypn├║┼ą aj svetl├í a robi┼ą nie─Źo potme je o dr┼żku.Pozor na mer├ík, prepn├║┼ą min. na 400-1000V.
Lenivos┼ą je matka pokroku.Leniv├Ż ─Źlovek rozm├Ż┼íla,ako by si robotu u─żah─Źil a tak nie─Źo vyn├íjde.
Ku ka┼żd├ęmu ─Ź├şnskemu v├Żrobku by mali pribali┼ą jedn├ęho ─Ź├ş┼łana, aby som ho mohol nakopa┼ą do ....,ked sa to pokaz├ş.
5ko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 8871
Vek: 64.17
Zalo┼żen├Ż: 18.02.2010

Odosla┼ąod erko27 » 16 Jan 2020, 23:26

Ok, tak┼że sie┼ą m├ím 3-f├ízov├║ a nap├Ątie na danej z├ísuvke je 246V videl som aj 241V. V tej z├ísuvke m├ím zapojen├Ż cel├Ż ─Źas wattmeter a do neho m├ím zapojen├Ż predl┼żov├ík. Na wattmetri v┼żdy svieti hodnota aktu├ílneho nap├Ątia. Nemus├şm ho mera┼ą. Aj ke─Ć neviem s ako toleranciou to m├┤┼że by┼ą ale never├şm ┼że tam bude rozdiel v desiatkach V. Zistil som ─Źo v┼íetko je na vetve kde je problematick├í z├ísuvka zapojen├ę a odpojil som v┼íetky spotrebi─Źe z tejto vetvy a nap├Ątie na z├ísuvke je 247V.

Ak som spr├ívne pochopil z Va┼íich postrehov, probl├ęm bude zrejme v elektroin┼ítal├ícii. Bolo by mo┼żn├ę nasledovn├ę rie┼íenie? Dom je klasick├Ż star├Ż vidiecky dom, kde s├║ prechodov├ę izby ved─ża seba, tak ┼że vlastne v ka┼żdej miestnosti s├║ dva proti─żahl├ę steny obvodov├ę. Po jednom obvodovom m├║re m├ím natiahnut├ę nov├ę vedenie od elektromera do dielne. Do dielne som dal pre p├ír rokmi natiahn├║┼ą nov├ę vedenie, aby som tam vedel nejak├║ t├║ ma┼íinu zapn├║┼ą. M├ím tam 3-f├ízov├ę vedenie s 20A isten├şm. Z toho vedenia by som vedel jednoducho vytiahn├║┼ą jednu z├ísuvku cez obvodov├║ stenu do miestnosti kde ja zapojen├í br├║ska. T├Żm by sa to vyrie┼íilo? To vlastne viem asi zmera┼ą. Ak zmeriam v dielni nap├Ątie v z├ísuvke, tak malo by by┼ą okolo 230V nie 246V ako v danej problematickej z├ísuvke.
Naposledy upravil erko27 d┼ła 16 Jan 2020, 23:43, celkovo upraven├ę 1 kr├ít.
erko27
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 13
Zalo┼żen├Ż: 01.03.2012

Odosla┼ąod misocko » 16 Jan 2020, 23:37

Napetie je ok. Napetie by ti stuplo zatazenim inej zasuvky /fazy ak by bol povoleny nulak. Zda sa mi to nejake divne. Treba to merat ked sa to hreje.
misocko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 3211
Vek: 43.43
Zalo┼żen├Ż: 14.06.2009

Nasp├Ą┼ą na Silnopr├║dov├í elektrotechnika

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 1 hos┼ą.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist