Ako vypočítať objem reprobedne?

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10148
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Ako vypočítať objem reprobedne?

Príspevok od používateľa 5ko » 23 Jan 2020, 16:28

Zdravím repromaniakov.
Potreboval by som zistiť, či existuje aspoň približný nejaký univerzálny vzorec,podla ktorého sa dá vyrátať aký má mať objem bedňa pri použití určitého reprduktoru,alebo či sa to dá vyčítať z jeho parametrov? Ide mi o aspoň dvojpásmovú party bedničku,tak do 30W,aby som vedel zadať velkosť bedne podla reprákov ktoré mám, alebo podla predpokladaných rozmerov bedne zohnať a osadiť vhodné reproduktory.
Viem že sú to zložité vzťahy,ale niečo jednoduché určite existuje,či nie? Vďaka za každé info.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Ako vypočítať objem reprobedne?

Príspevok od používateľa cool-zool » 23 Jan 2020, 17:03

5-ko v tejto téme som sa dosť poučil a zmenil názor na určité veci ohľadom reprobední a ich výrobou .... Nie nespravili so mňa high-endistu , ale aspoň nasmerovali iným smerom a doplnil som si vedomosti ktoré som dovtedy nemal .... ( https://svetelektro.com/modules.php?nam ... b62d8b0b40 )
A ešte jedna vec ktorá bude spĺňať tvoju otázku :

,, Takže som si našiel kalkulačku na elWebe ( http://www.elweb.cz/kalkulator.php?obvod=9 ) pre výpočty objemov reprobední a zadal som tam požadované hodnoty daných reproduktorov.
Tie reproduktory sú na prvý pohľad skoro rovnaké 20cm a 8 ohm no výsledky sú veľmi rozdielne :
Podľa porovnania Qes a prepočítaní EPB som upravil informácie !
Pre ZETAG - 25 l uzavretá a 55L bassreflexová ozvučnica EPB-92 vhodné obe typy ozvučníc , bližšie k BR . . .
Pre VISATON - 20 l uzavretá a 45L bassreflexová ozvučnica EPB-83 vhodné obe typy ozvučníc . . .
Pre MONACOR - 11 l uzavretá a 21L bassreflexová ozvučnica EPB -104 vhodné hlavne do BR ozvučníc . . .
Pre Dexon -26 l uzavretá a 57L bassreflexová ozvučnica EPB-70 vhodné obe typy ozvučníc,bližšie uzavretá. .,,
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10148
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Ako vypočítať objem reprobedne?

Príspevok od používateľa 5ko » 23 Jan 2020, 17:32

Vďaka za nakopnutie, idem to poštudovať,pretože viem , že sto ludí sto chutí a kedže to bude počúvať viac ludí, potrebujem niečo univerzálne čo sa týka frekvenčného rozsahu aj výkonovo optimálne.Nechcem robiť dvojchlapovú bedňu, ale len také niečo prenosné, skladné do 50 litrov, kde by bol aj zosik a napájanie.Jednoducho aby to potiahlo mikrofon a nejaký podmaz z USB,aleboSD karty, na rôzne malé akcie, napr. šachový turnaj,len aby bolo počuť moderátora pre sto ludí,ibaže s lepšou kvalitou, ako megafon. :D
Mám nejaké repráky,ale ak viete niečo doporučiť čo je na to vhodné a nie moc drahé, budem rád, pretože teraz je ovela väčší výber repro ako volakedy,ale o to ťažšie sa porovnáva kvalita.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

penjo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 857
Dátum registrácie: 31 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: PU
Vek: 33

Re: Ako vypočítať objem reprobedne?

Príspevok od používateľa penjo » 23 Jan 2020, 18:32

Odporučil by som ti registrovať sa na repromania.net a prejsť si tam hotové projekty. Ušetríš si tým kopu času a prostriedkov so špekulovaním a laborovaním.

Ad. vhodný objem - ako už predostrel kolega vyššie, každý reproduktor potrebuje iný objem a je vhodnejší do inej ozvučnice.
Ak chceš poznať optimálny objem, najprv musíš zistiť - najlepšie meraním,TS parametre použitého reproduktora. Návod tu http://tksoundworks.com/z-navody/meranietsp.html
Parametre udávané výrobcom sú viacmenej univerzálne, spriemerované a nie vždy sa zhodujú s realitou. Preto je lepšie zmerať si presne tvoj kus, ktorý máš na stole a chceš ho použiť. Drobné odchýlky sú samozrejme prípustné.
Keď si zmeráš teda tie TS parametre, musíš ich zadať do simulačného programu. Simulátor z odkazu je celkom primitívny, skôr orientačný. Treba použiť skôr niečo ako WinISD a pod. Programov je viac a sú free.
A tu je tá pointa. Práve v tom programe po zadaní parametrov, si zadáš objem a ladenie reprosústavy a hneď vidíš na grafe výslednú frekvenčnú charakteristiku toho tvojho reproduktora, ako sa chová pri akom objeme a ladení.

Ak máš nato čas, kľude sa tomu povenuj a poštuduj.
pridám ti odkaz od Unicorna, ktorý nedávno vyrobil veľmi podarené "pártybedne".
http://repromania.net/forum/viewtopic.php?f=61&t=8058
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Ako vypočítať objem reprobedne?

Príspevok od používateľa Atlan » 23 Jan 2020, 18:38

No to jejednoduche co tam pride to sa musi verne aj vyziarit do priestoru. A to s jednym preprakom tazko dosiahnes.
Na druhej strane zmrvit zvuk ide kde cim, objem je najmenej.
0

penjo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 857
Dátum registrácie: 31 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: PU
Vek: 33

Re: Ako vypočítať objem reprobedne?

Príspevok od používateľa penjo » 23 Jan 2020, 18:55

Pýtal sa zatiaľ len na výpočet objemu ozvučnice. Ďalšie pásma, merania a návrh výhybky, to už je ďalšia vec.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok