Tak z tohoto sa ucia strojari !!

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: Tak z tohoto sa ucia strojari !!

Príspevok od používateľa pettter » 14 Feb 2014, 12:52

dan21 napísal:mat rozum co mam teraz ale o 20 rokov menej :-)
Presne!!!

Raight13, tak som prebehol tú knižku a nevidím ju až tak marnú. Ten základ tam je. Je to o kreslení, nie o princípoch. A v tom je tá knižka uspokojivá, či?
0
Naposledy upravil/-a pettter v 14 Feb 2014, 12:56, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
troodon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 529
Dátum registrácie: 04 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Tak z tohoto sa ucia strojari !!

Príspevok od používateľa troodon » 14 Feb 2014, 12:55

ucelom tej ucebnice nieje niekoho nieco naucit ale preflakat nejake peniazky z eurofondov..
nebudem predsa znovu vymyslat koleso ked uz tisicky rokov je vymyslene.
Taku ucebnicu precitam asi cestou vytaham v dvojposchodovom dome, nechcem vidiet tych brojlerov co z tj skoly vychadzaju ale asi je to obrazom doby, riaditel potrebuje co najviac ziakov a nie kvalitnych.
Navyse sa netreba vyhovarat na skolu a ucitelov, kazdy sa ma vzdelavat sam ked je raz niekto blby a lenivy tak nikdy nic ho nenaucia ani najlepsie skoly sveta.
Cinskym/indickym detom staci internet a vedia viac vytazit za rok z toho ako šiltovkári u nas za celu zakladku a strednu dohromady.
0

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: Tak z tohoto sa ucia strojari !!

Príspevok od používateľa Washu » 14 Feb 2014, 13:36

troodon: Myslim ze mas trocha skresleny pohlad. Kolko skutocne dobrych ucitelov poznas? Myslim tych co problematiku ovladaju a zaroven ju dokazu aj podat dalej. Dalsia vec ze ak aj niekto je odbornikom v danej oblasti a dokonca aj vie ucit, myslis ze za ten plat pojde do skolstva? Poznam takych a postupne vseci zo skolstva odisli.
A cinania/indovia. Staci trochu pocitat, ak je niekto genius, jeden z miliona, unas je takych cca 5, v cine 1000 a v indii tiez. Ziednodusene povedane maju z coho vyberat.
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Používateľov profilový obrázok
troodon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 529
Dátum registrácie: 04 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Tak z tohoto sa ucia strojari !!

Príspevok od používateľa troodon » 14 Feb 2014, 14:03

ale poznam dost ucitelov ktory to beru ako poslanie a viem ze inde by zarobili pri svojom talente a pristupe aj 5x viac no je ich malo.
Skor ma mrzi ze skolstvo je malo pruzne a mladych zahlcuje vecami ktore nevyuziju, chapem ze treba aj zaklady mat a vseobecne prehlad ale vo vede je tolko poznatkov ze nieje sanca vediet vsetko, treba sa specializovat - to musia mlady pochopit ale sami ze to co im skola ponukne nebude stacit, musia chciet aj studovat nad ramec povinnosti.
Ucitelom byt v dnesnych casoch je ako za trest, prudko nedocenene zamestnanie :(

K tym talentom len tolko ze podmienky maju nadpriemerne ale snahu hlboko podpriemernu - vo vacsine pripadov, cest vynimkam.
0

Používateľov profilový obrázok
eurobastler
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3903
Dátum registrácie: 19 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 35

Re: Tak z tohoto sa ucia strojari !!

Príspevok od používateľa eurobastler » 14 Feb 2014, 15:22

troodon napísal: Navyse sa netreba vyhovarat na skolu a ucitelov, kazdy sa ma vzdelavat sam ked je raz niekto blby a lenivy tak nikdy nic ho nenaucia ani najlepsie skoly sveta.
Výhovorka stojí groš :wink:
0
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1213
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Tak z tohoto sa ucia strojari !!

Príspevok od používateľa E001 » 14 Feb 2014, 17:07

Chýba mi tam iba návod na počítanie s logaritmickým pravítkom. Je to bezbaterkovo ekologické a malo by to byť podporované!!! :butthead:
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Tak z tohoto sa ucia strojari !!

Príspevok od používateľa enigma » 14 Feb 2014, 17:49

no , to by som si aj ja mohol zopakovať .... dávno to bolo ked som to mal naposledy v rukách .
0

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 34

Re: Tak z tohoto sa ucia strojari !!

Príspevok od používateľa ferguson » 14 Feb 2014, 18:10

To som sa neucil ani ja a to sme sa ucili z tych knih z 80.tych rokov :lol:
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Tak z tohoto sa ucia strojari !!

Príspevok od používateľa peterple » 14 Feb 2014, 18:19

podľa môjho názoru naozaj vyhodené peniaze. Zopár postrehov:
1. Nedá sa z toho kopírovať. Zrejme sa autor bojí, že niekto použije tú istú metódu ako použil on. Len on musel prepisovať každú desiatu vetu z nejakej starej učebnice technického kreslenia. Našťastie máme dnes OCR takže cesta by tu bola keby bolo čo kopírovať.
2. Komu je to určene? Integrovaným stredným školám. Konkrétne, energetická a stavebná. Kočko-pes ani elektrotechnik ani stavbár.
3. Veľká povrchnosť problematiky
4. Síce vydane v 2008 ale cítiť z toho rok 1980. Jeden krásny príklad ktorý som si všimol. Strana 13 ilustruje obrazovo technické písmo. Obrázok bol okopírovaný z nejakej literatúry ktorá popisovala ČSN 01 3116. Keby som vytiahol moje staré zošity technického kreslenia z priemyslovky na betón ju tam v poznámkach nájdem.
5. Podľa rozsahu látky si myslím že to nie je učebnica. Je to ale pracovný zošit? Nevidím tam jedinú úlohu ktorú by mal študent vypracovať. Podľa mňa to nie je žiadny pracovný zošit.

Viac sa mi nechce sa tým zaobrať.
Toľko bývalý učiteľ
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Tak z tohoto sa ucia strojari !!

Príspevok od používateľa Jirka84 » 14 Feb 2014, 18:51

E001 napísal:Chýba mi tam iba návod na počítanie s logaritmickým pravítkom. Je to bezbaterkovo ekologické a malo by to byť podporované!!! :butthead:
Když už se bavíte na téma "historie školní výuky" na strojárně a používané učební pomůcky, tak tedy kdo nezvládl obyčejné PRAVÍTKO , měl smůlu hlavně při písemkách s výpočty.
Takové logáro bylo třeba nejen na strojárně, ale i na elektroprůmce nebo dokonce VŠ !!!
1.MODEL PRO STROJAŘE a matematiky (i chemiky),
2.MODEL PRO ELEKTRO,
oba modely pro násobení umocňování, odmocňování, převody kW/NP/PS ...
3.kousek (elektro) = zadní strana elektro - základní položky pro výpočty matematické i elektro ...
kdo si ještě vzpomene na používání. DOKONCE SE ZA JEHO ZAPOMENUTÍ VE 2.ROČNÍKU FASOVALA PĚTKA !!! :D
Bez něho se písemky počítaly PODSTATNĚ HŮŘ, než v dnešní digitální době PC . Kalkulačky neexistovaly. Kopírovat jsme mohli leda tak tajně na xeroxu :D
A zvládli jsme školu taky --- i s taháky... :lol:
A teď mudrujte :wink:
Prílohy
Základ úspěchu na gymnáziu , SŠ ale i  VŠ<br />Kdo ho neměl, tak měl smůlu...
Základ úspěchu na gymnáziu , SŠ ale i VŠ
Kdo ho neměl, tak měl smůlu...
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
Pozitron
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 312
Dátum registrácie: 20 Dec 2011, 19:49

Re: Tak z tohoto sa ucia strojari !!

Príspevok od používateľa Pozitron » 14 Feb 2014, 20:31

Okrem "logára" sa mi zachovalo "šupátko" pre elektrotechnickú prax, ktoré mi venoval jeden oveľa starší kolega v mojom prvom zamestnaní. Pridávam skeny šupátka - môžete porovnať s dnešnými tabuľkami.
Kto chce, môže si to vytlačiť, urobiť otvory a vyskúšať.
Prílohy
Návod na použitie
Návod na použitie
Prvá strana obalu - biele okienka sú otvory
Prvá strana obalu - biele okienka sú otvory
Druhá strana obalu - biele okienka sú otvory
Druhá strana obalu - biele okienka sú otvory
Jedna strana vnútorného šupátka
Jedna strana vnútorného šupátka
Druhá strana vnútorného šupátka
Druhá strana vnútorného šupátka
Ukážka použitia
Ukážka použitia
0

Tuf
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1249
Dátum registrácie: 27 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: cz

Re: Tak z tohoto sa ucia strojari !!

Príspevok od používateľa Tuf » 14 Feb 2014, 22:11

Pre stredoškolákov celkom dobrá referenčná príručka o technickom kreslení. Celkom vyvážený obsah. Stará dobrá učebnica Kochman, Švejda, Klepš, Vyšší škola technického kreslení záujemcom doplní informácie. Pre prax a odborný výcvik tiež stará dobrá kniha Friedrich Bendix, Učíme se pracovat s kovem. Pekná aj s ilustráciami. A samozrejme to chce aj odborný výcvik, prax a prax a prax.

Dobrý remeselník aj technik vie nakresliť jednoduchý výkres, pozičný plán a iné výkresy ceruzkou na papieri aj od ruky, prípadne tenkou čiernou fixkou (ak nemá Rotring) s pomocou pravítka, kružítka a bublinových šablón. Tesár alebo klampiar si urobí náčrtok a zopár rozmerov na kus dosky alebo druhú stranu šmirglpapiera, zoberie sebou a privieze rozmerove perfektný výrobok.

Kto chce vedieť narábať s CAD softwarom, musí vedieť ako sa výkres kreslí a správne kótuje, aby výrobok bol vyrobitelný.
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Tak z tohoto sa ucia strojari !!

Príspevok od používateľa enigma » 14 Feb 2014, 22:20

a ešte jedna pripomienka ... v strojárstve sa , celkom náhodou , nepoužívaju písmená nahnuté do prava ? ( 75°) ?
kotovanie v strojárstve sa vykonáva iba šípkamy ?( alebo sa mýlim ? )
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Tak z tohoto sa ucia strojari !!

Príspevok od používateľa muziker » 14 Feb 2014, 22:59

Jirka84 napísal: Když už se bavíte na téma "historie školní výuky" na strojárně a používané učební pomůcky, tak tedy kdo nezvládl obyčejné PRAVÍTKO , měl smůlu hlavně při písemkách s výpočty.
Takové logáro bylo třeba nejen na strojárně, ale i na elektroprůmce nebo dokonce VŠ !!!
1.MODEL PRO STROJAŘE a matematiky (i chemiky),
2.MODEL PRO ELEKTRO,
oba modely pro násobení umocňování, odmocňování, převody kW/NP/PS ...
3.kousek (elektro) = zadní strana elektro - základní položky pro výpočty matematické i elektro ...
kdo si ještě vzpomene na používání. DOKONCE SE ZA JEHO ZAPOMENUTÍ VE 2.ROČNÍKU FASOVALA PĚTKA !!! :D
Bez něho se písemky počítaly PODSTATNĚ HŮŘ, než v dnešní digitální době PC . Kalkulačky neexistovaly. Kopírovat jsme mohli leda tak tajně na xeroxu :D
A zvládli jsme školu taky --- i s taháky... :lol:
A teď mudrujte :wink:
Krásne spomienkyJirka na staré dobré (vintage :lol: ) časy ....doma mám odložené 3 kusy logaritmických pravítok aj knižku o ich používaní. Nájde sa aj stará kniha stredoškolských tabuliek z vtedajšej doby (dnes je to všetko už len na spomienky). Všetko zo začiatku až polovice 60-tych rokov....občas padne dobre vrátiť sa v spomienkach do rokov svojej mladosti každému. :)
Pamätám ako sme také logáro trápili na písomkách (kalkulačky, ani mobily vtedy ešte neexistovali a počítače boli iba sálové so skriňami plnými elektróniek, na jeho napájanie sa hodila aj malá elektráreň :D ) aj na maturitách a neskôr aj na VŠT.
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Tak z tohoto sa ucia strojari !!

Príspevok od používateľa Jirka84 » 19 Feb 2014, 10:31

To muziker, jo, nostalgie...
strojařské tabulky jsem zdědil po otci,
a když byla ve čtvrťáku navíc (krom LogPr) takováto "výkonná" kalkulačka navíc se 4pamětmi přes tuzex k sehnání díky známým (za bony - 3000Kč !!!), to byla "výhra " na písemkách a dokonce i u marutity :lol:
PS a na ten "PC" osmibitový (sál 12x12m !) s pamětí 64kB (feritka), 8pásek, 8disků, 2tiskárny, 2snínače a děrovače štítků... jsem pak nastoupil... :lol:
Prílohy
Kalkulačka Polytron 6006.jpg
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Tak z tohoto sa ucia strojari !!

Príspevok od používateľa Drakoush » 19 Feb 2014, 11:51

Martin, toto je problém celého školstva počnúc od ZŠ až po VŠ. Moderné učebnice nič nenaučia, staré učebnice sú zas mimo tému, pretože technológie sa zmenili, hoci princípy nie.

Môj názor je taký, že školu netreba brať ako formu vzdelávania, ale ako formalitu. Škola ti dá papier, titul. Získavanie vedomostí je teda v tvojom záujme. Bohužiaľ. Školstvo tu zlyháva.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Tak z tohoto sa ucia strojari !!

Príspevok od používateľa mato3000 » 19 Feb 2014, 11:57

To by tak bolo pekné, keby sme to " štúdium " neplatili z našich daní. Radšej by som s tými peniazmi vytrel riť. Takto vzniká priblblá skupina namyslených dementov, čo si vedia zarábať len odrbmi a potom sa aj tak uplatňujú, napríklad v štátnej sfére.
0

terezkaterka
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 22 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Horná Štubňa 314
Vek: 70

Re: Tak z tohoto sa ucia strojari !!

Príspevok od používateľa terezkaterka » 25 Jan 2020, 13:07

troodon napísal:ucelom tej ucebnice nieje niekoho nieco naucit ale preflakat nejake peniazky z eurofondov..
nebudem predsa znovu vymyslat koleso ked uz tisicky rokov je vymyslene.
Taku ucebnicu precitam asi cestou vytaham v dvojposchodovom dome, nechcem vidiet tych brojlerov co z tj skoly vychadzaju ale asi je to obrazom doby, riaditel potrebuje co najviac ziakov a nie kvalitnych.
Navyse sa netreba vyhovarat na skolu a ucitelov, kazdy sa ma vzdelavat sam ked je raz niekto blby a lenivy tak nikdy nic ho nenaucia ani najlepsie skoly sveta.
Cinskym/indickym detom staci internet a vedia viac vytazit za rok z toho ako šiltovkári u nas za celu zakladku a strednu dohromady.
Moja reč. Zrušiť povinnú dochádzku do školy. Kto bude chcieť bude sa učiť dobrovoľne. Doma, alebo v škole. I tak mocní sveta chcú, aby bol národ hlúpy. Aj cirkev a páni odjakživa to chceli. A hlavne zostane veĺa peňazí na rozkradnutie.
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1770
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Tak z tohoto sa ucia strojari !!

Príspevok od používateľa jezevec » 25 Jan 2020, 13:24

Proč vytahuješ 6 let mrtvé vlákno a ještě stupidním příspěvkem?
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok