Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • INDUK─îN├Ł OHREV-inform├ície,n├ívrhy,v├Żroba a sk├║senosti

INDUK─îN├Ł OHREV-inform├ície,n├ívrhy,v├Żroba a sk├║senosti

Sem mo┼żete nap├şsa┼ą ak potrebujete nie─Źo vyrobi┼ą napr. plo┼ín├Ż spoj alebo nejak├ę zariadenie...

Moderátori: Merak, Moderátori

Re: INDUK─îN├Ł OHREV-inform├ície,n├ívrhy,v├Żroba a sk├║senosti

Odosla┼ąod medved » 12 Feb 2020, 17:33

Vy┼í┼íie v├Żkony ├íno, ale treba vy┼í┼íie nap├íjacie U. Nezab├║daj, ┼że nap├íjacie Uin je max 4xUds mosfetu. Ja som z tohoto zapojenia ┼ąahal 2kW na 100V 20A, no mal som probl├ęmy s t├Żm... v tom ─Źase, to bolo d├ívno, som e┼íte nemal osciloskop. Len predpoklad├ím, ┼że bol probl├ęm v gejtoch a pri vy┼í┼í├şch nap├íjac├şch nap├Ątiach treba zrazi┼ą dole nap├Ątie a upravi┼ą zapojenie. Ale nedostal som sa e┼íte k tomu a ani neviem, ─Źi m├ím nejak├ę ─Ćal┼íie vhodn├ę mosfety doma na tak├ęto v├Żkony vhodn├ę na ZVS. Mal som len vzorky 3ks mosfetov vtedy tak som sk├║┼íal, ─Źo to d├í.. bol to v┼íak VN zdroj a nie na induk─Źn├Ż, ale zapojenie toto┼żn├ę.

spin90: ja som to k┼Ľmil priamo zo siete na tvrdo bez oddelenia cez RA10 regul├ík do 100-110V :D .. odber 20A
medved
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2186
Vek: 26.54
Zalo┼żen├Ż: 02.12.2008

Odosla┼ąod spin90 » 12 Feb 2020, 17:50

Krmenie by mozno slo vyriesit niecim takymto po uprave: https://www.tocopotrebujes.sk/Invertoro ... d16103.htm :D :D :D
"Je to smutn├í epocha, ke─Ć je ─żah┼íie rozbi┼ą at├│m ako predsudky."
A. Einstein
spin90
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 4560
Vek: 29.18
Zalo┼żen├Ż: 12.01.2008

Odosla┼ąod zdeno6505 » 12 Feb 2020, 17:58

Tie┼ż som robil pokusy s tak├Żmto meni─Źom, ale trafo len 24V, cca 500W. Nejak├Ż kliniec, ┼ír├│b sa dali roz┼żeravi┼ą. Ke─Ć som odp├ílil zop├ír tranzistorov som sa na to vyka┼ílal.
Pr├şlohy
ind.pdf
(1016.7 KiB) Stiahnutá 16 krát
ind2.pdf
(353.67 KiB) Stiahnutá 11 krát
ind.rar
(10.36 KiB) Stiahnutá 5 krát
Amat├ęri postavili Noemovu archu, profesion├íli Titanic.
zdeno6505
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1143
Zalo┼żen├Ż: 04.08.2010

Odosla┼ąod edob » 12 Feb 2020, 18:43

K┼Ľmim zo sp├şnan├ęho zdroja cca 60A a regul├íciou nap├Ątia 12 a┼ż 200V. Ale mysl├şm, ┼że vo v├Żsledku bude sta─Źi┼ą tak do 70V. S tranzistormi ktor├ę tam m├ím teraz sa d├í ├şs┼ą asi do 30V. A tranzistory treba chladi┼ą. Cel├ę to vyzer├í asi takto
Pr├şlohy
Ohrev.jpg
edob
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 5
Zalo┼żen├Ż: 15.01.2015

Odosla┼ąod michalku » 13 Feb 2020, 01:50

spin90 nap├şsal:Krmenie by mozno slo vyriesit niecim takymto po uprave: https://www.tocopotrebujes.sk/Invertoro ... d16103.htm :D :D :D

T├í ├║prava by ur─Źite bola nevyhnutn├í, lebo pri za┼ąa┼żen├ş toho invertora pad├í na v├Żstupe nap├Ątie ako l├şstie na jese┼ł. M├ím skoro tak├Ż ist├Ż, a napr├ízdno je na ┼łom 56 - 58 V, ale aj pri miernom za┼ąa┼żen├ş klesne pod 30V. T├Żch 56 - 58 V je zrejme Umax a aby sa to udr┼żalo nad 50 V by bolo treba asi poriadne elektrolity na vyhladenie, pr├şpadne aj tlmivku. Len ─Źo by na to povedal samotn├Ż meni─Ź, to neviem, lebo neviem, ako je rie┼íen├Ż usmer┼łova─Ź na sekud├írnej strane. ├Üdajne je to ve─żmi d├┤le┼żit├ę. Tak┼że neviem, neviem...
Ak je mo┼żn├ę nie─Źo zapoji┼ą opa─Źne, tak mne sa to v┼żdy podar├ş na prv├Ż pokus.
michalku
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 34
Zalo┼żen├Ż: 09.06.2008

Odosla┼ąod spin90 » 13 Feb 2020, 10:01

Iste, lepsi by bol nejaky priemysleny zdroj, ale to proste za taku cenu nezozeniem. Vyrabat tiez nie. Doma mam jeden zdroj 50V 15A , s tym som ZVSka robil. Fungovalo to, ale vykon proste nic moc. Preto som touto cestou nikdy na indukcny nechcel ist. Ak by to ale islo vytiahnut aspon na tie 3 kW a krmit by to slo napriklad z tej zvaracky, tak by to mohlo byt pouzitelne...
Jasne ze trandy budu plakat, ale to je samo sebou. Mam nejake IGBT 1200V 50A ktore cakaju na svoj cas. Mam ich dokonca spravene na vodne chladenie, ziadne ventilatory.

Co sa tyka tych cinskych modulov z indukcnych varicov co sme riesili par stran dozadu, tak tamat cesta nepovedie. Ten mikrokontroler zabrani prekroceniu curieho teploty, nezacne ohrievat neferomagnetikum a pri malej vazbe proste nenabehne. A zabezpecit silnu vazbu je problem.
A. Einstein
spin90
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod senior » 13 Feb 2020, 13:03

Ak sa pou┼żije MMA zv├íra─Źka tak nap├Ątie mus├ş pri z├í┼ąa┼ż├ş pada┼ą, preto┼że je tak navrhnut├í VA charakteristika. Nie je v┼íak probl├ęm zmeni┼ą charakteristiku z pr├║dovej na nap├Ą┼ąov├║. Tie┼ż by bolo dobre overi┼ą, ─Źi nie je mo┼żn├í aj zmena frekvencie a prerobi┼ą ju na nastavite─żn├║.
senior
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 59
Zalo┼żen├Ż: 19.07.2008

Odosla┼ąod edob » 13 Feb 2020, 17:01

Mysl├şm, ┼że IGBT s├║ pre ohrev trochu pomal├ę. Nejak├Żch 70 kHz je asi tak na hrane. Mosfety daj├║ bez probl├ęmov 120 kHz. A to u┼ż celkom pekne funguje. Induk─Źn├Ż ohrev je v├Żhodn├Ż hlavne ke─Ć treba zohria┼ą len ─Źas┼ą v├Żrobku a to je potom ot├ízka p├ír desiatok sek├║nd pri teplote do 1000┬░C. Naviac pri buden├ş rezonan─Źnou frekvenciou pracovnej cievky nie je probl├ęm s nastavovan├şm frekvencie.
edob
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 5
Zalo┼żen├Ż: 15.01.2015

Odosla┼ąod medved » 13 Feb 2020, 17:49

Pri tesl├íkoch be┼żne id├║ IGBT na 200-400kHz .. pri vhodn├Żch IGBT do 100kHz v pohode to mus├ş be┼ża┼ą. Jo a na ZVS Driver mosfety a nie IGBT :)
medved
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2186
Vek: 26.54
Zalo┼żen├Ż: 02.12.2008

Odosla┼ąod martin knocik » 13 Feb 2020, 17:53

Spin, ako dopadol tvoj pokus s indukcnym ohrevom z cinskeho varica ?
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

─żudstvo je v├şrus ktor├Ż napadol Zem

nerobme si ┼ąa┼żk├║ hlavu z debilov ─Źo n├ím ani po ─Źlenky nesiahaj├║, bu─Ćme radi ┼że my da─Źo dok├í┼żeme a smejme sa im ak├ş s├║ sprost├ş
martin knocik
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1529
Vek: 29.01
Zalo┼żen├Ż: 23.01.2008

Odosla┼ąod spin90 » 13 Feb 2020, 21:16

No, dost zle, nepodarilo sa mi prinutit menic, aby presiel cez curieho teplotu a rovnako aby nebola potrebna tak tesna vazba medzi ohrievanym predmetom a cievkou. V praxi je dost problem tak tesnu vezbu zabezpecit, ved vsadzka nie je konstantna uz z principu kovania.
Po tom co som znizil pocet zavitou az na nebezpecne minimum a odpalil tym IGBT tak som to nateraz odlozil :)
A. Einstein
spin90
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Predchádzajúca

Nasp├Ą┼ą na Potrebujem nie─Źo vyrobi┼ą

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 0 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist