Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Vyhadzuje mi pr├║dov├Ż chr├íni─Ź

Vyhadzuje mi pr├║dov├Ż chr├íni─Ź

Elektrotechnick├ę normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Re: Vyhadzuje mi pr├║dov├Ż chr├íni─Ź

Odosla┼ąod Roy820 » 30 Nov 2014, 23:57

Ale z vrchu je pr├şvod, tam ti ide N-modr├Ż a L (v li┼íte) a zo spodu ti vych├ídza iba jeden N na dve L
Ke─Ć sa Einsteina op├Żtali, ak├ę je to by┼ą najm├║drej┼í├şm ─Źlovekom na svete, odpovedal : "Neviem, mus├şte sa op├Żta┼ą Nikolu Teslu"
Roy820
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 652
Vek: 22.15
Zalo┼żen├Ż: 24.11.2012

Odosla┼ąod DrakoAger » 30 Nov 2014, 23:59

Hm, mam sk├║si┼ą najs┼ą odpovedaj├║ci modr├ík N k tej jednej f├íze ─Źo tam ch├Żba a pripoji┼ą k tomu osamoten├ęmu.
DrakoAger
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 25
Zalo┼żen├Ż: 12.12.2012

Odosla┼ąod Merak » 01 Dec 2014, 00:02

DrakoAger nap├şsal:merak, ┼íak je tam 2 hned├ę f├ízov├ę, jeden modr├Ż zospodu a zvrchu ? ─Źi?

elmara, zase ten ─Źlovek sa sakra dlh├║ prax a┼ż tak├ę zle by┼ą nem├┤┼że. a┼ż na tento probl├ęm v┼íetko ┼ílape ako m├í.

ak ti zo spodu vych├ídzaj├║ dva hned├ę, tak musia aj dva modr├ę, jedine, ┼że by si to mal cez most├şk zapojen├ę

a pr├íve dos┼ą ─Źasto sa stret├ívam, ┼że pr├íve tak├Żto p├íni komunistick├ş elektrik├íri to takto kadejako pozap├íjaj├║, lebo takto to je funk─Źn├ę, teda takto je to dobr├ę a koniec, bez debaty

tak ako pripomienkoval elmara, len jeden RCD, predpoklad├ím ┼że aj s isti─Źom v kope by mal ┼ąaha┼ą to─żko z├ísuviek?

-- Spojen├Ż pr├şspevok 30 Nov 2014, 23:02 --

DrakoAger nap├şsal:Hm, mam sk├║si┼ą najs┼ą odpovedaj├║ci modr├ík N k tej jednej f├íze ─Źo tam ch├Żba a pripoji┼ą k tomu osamoten├ęmu.

├íno, p├şsal som to v niektorom z predch├ídzaj├║cich pr├şspevkoch
┼żivot je ako s├şnusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzit├Żm si dvakr├ít na nule
pon├║kam na predaj: http://svetelektro.com/Forum/predam-pop ... art40.html
P.S.: sk├┤r som vedel zapoji┼ą vidlicu a z├ísuvku ako rozpr├íva┼ą
Merak
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator
Pr├şspevky: 6959
Vek: 40.42
Zalo┼żen├Ż: 10.07.2012
Paragraf: 24

Odosla┼ąod elmara » 01 Dec 2014, 00:05

DrakoAger nap├şsal:elmara, zase ten ─Źlovek sa sakra dlh├║ prax a┼ż tak├ę zle by┼ą nem├┤┼że. a┼ż na tento probl├ęm v┼íetko ┼ílape ako m├í.

Takto zapojen├Ż rozv├íd─Ť─Ź by byl VTIP i od laika, ale od prof├şka je to jen k pl├í─Źi !
Kdy┼ż je u┼ż tolik okruh┼» v jednom jisti─Źi, tak co pak ┼Ö├şk├í panu elektrik├í┼Öi, kter├Ż to zapojoval SELEKTIVITA JI┼áT─ÜN├Ź ?
┼Że porucha na jednom okruhu NESM├Ź ovlivnit jin├Ż okruh atd. M├í ta rozvodnice v┼»bec n─Ťjak├Ż atest ? Asi nem├í, co ?
elmara
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1358
Zalo┼żen├Ż: 10.05.2008

Odosla┼ąod DrakoAger » 01 Dec 2014, 00:10

Takto zapojen├Ż rozv├íd─Ť─Ź by byl VTIP i od laika, ale od prof├şka je to jen k pl├í─Źi !
Kdy┼ż je u┼ż tolik okruh┼» v jednom jisti─Źi, tak co pak ┼Ö├şk├í panu elektrik├í┼Öi, kter├Ż to zapojoval SELEKTIVITA JI┼áT─ÜN├Ź ?
┼Że porucha na jednom okruhu NESM├Ź ovlivnit jin├Ż okruh atd. M├í ta rozvodnice v┼»bec n─Ťjak├Ż atest ? Asi nem├í, co

V┼íak, mne to nevyhadzuje v┼íetko, mne vyhod├ş len tie z├ísuvky na ochrane, ostatok v┼íetko facha v celom byte, aj ostatn├ę z├ísuvky v byte, joooooj to u┼ż aby som koho zavolal aby to dal do poriadku ak sa to v├┤bec da :(
DrakoAger
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod elmara » 01 Dec 2014, 00:20

>>>DrakoAger:
To, ┼że to te─Ć funguje jak m├í je p─Ťkn├ę, ale do budoucna bych na to nes├ízel. Opravdu si k tomu zavolej jin├ęho elektrik├í┼Öe, a┼ą to d├í do po┼Ö├ídku.
elmara
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1358
Zalo┼żen├Ż: 10.05.2008

Odosla┼ąod DrakoAger » 01 Dec 2014, 00:28

:axe: no cel├ę├ę├ę├ę zle, tak sk├║sim niekoho oslovi┼ą. V─Ćaka zatial.
DrakoAger
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod Merak » 01 Dec 2014, 00:43

ide o to, ┼że RCD sa pred 20 rokmi a viac u n├ís skoro v├┤bec nepou┼ż├şval, a teda mnoh├ş star├ş elektrik├íri ho niekedy, niekedy a┼ż ─Źasto, zle zapoja
┼żivot je ako s├şnusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzit├Żm si dvakr├ít na nule
pon├║kam na predaj: http://svetelektro.com/Forum/predam-pop ... art40.html
P.S.: sk├┤r som vedel zapoji┼ą vidlicu a z├ísuvku ako rozpr├íva┼ą
Merak
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator
Pr├şspevky: 6959
Vek: 40.42
Zalo┼żen├Ż: 10.07.2012
Paragraf: 24

Odosla┼ąod Anonymousser » 21 Apr 2015, 13:33

Drakoush nap├şsal:V na┼íom kostole som na┼íiel k├íbel, ktor├Ż bol papierov├Ż a penetrovan├Ż kolof├│niou a olejom. Bol tam cez 50 rokov.

Pardon ┼że reagujem na tak star├║ t├ęmu, ale spomenul som si pri ─Ź├ştan├ş tohto pr├şspevku na historku/vtip (neviem odkia─ż to u┼ż pri┼ílo) ako sa rozpr├íva elektrik├ír s far├írom a elektrik├ír mu hovor├ş ┼że ─Źi ho opustila viera v Boha ke─Ć m├í na kostole bleskozvod ako symbol modernej vedy a techniky na ochranu pred atmosf├ęrick├Żmi v├Żbojmi.

Mo┼żno aj v predmetnom kostole sa spoliehali na p├ína Boha, niekedy ako tak pozer├ím na tie foto z t├ęmy

http://svetelektro.com/Forum/skusenosti ... 28716.html

mi to tak pripad├í ┼że t├Żch veriacich je tu dos┼ą :D :D :D .
Spr├ívny elektrotechnik chod├ş do pr├íce s odporom, v pr├íci sed├ş pod nap├Ąt├şm a ke─Ć sa dotkne vedenia kopne ho do riti.
Anonymousser
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 19
Vek: 33.23
Zalo┼żen├Ż: 11.11.2013

Odosla┼ąod SimPa3k » 18 Feb 2020, 21:31

Ahoj nebudem zakladat novu temu tak sa spytam tu.
Robili sme elekteoinstalaciu v dielnicke..
Elektroinstalacia spociva z troch okruhov zatrciek 230V pricom kazdy okruh ma svoj prudovy chranic s isticom osobitne
Nasledne troch okruhov 380V pricom kazdy okruh ma svoj istic no prudovy chranic maju spolocny.
Nasledne su tam svetelne okruhy a to 3 kazdy ma svoj istic ktory nema chranic
A nasledne dva holubniky na dvore kazdy ma svoj istic bez chanica.
K problemu.
Ked zapnem do zasuvky akykolvek spotrebic vyhosi mi orudovy chranic pre 380V no pre 230V nie.
Nechapem tomu kedze chranic pre 230 nieje poddruzeny pre chranic pre 380V. Deje sa este jedna zaujimava vec ked som zapol prvy okruh svetiel ok. Druhy ok. No ked som zapol aj 3 okruh znova vyhodilo chranic pre 380. Tak isto svetla niesu poddruzene pod ten chtanic. Skusil som ich prepojit v rozvadzaci aby patriki pod chrabic pre 380V a v tomto pripadne ho uz nevyhadzuju.
Dalsi problem je npr v tom ze mam tei zasuvky na jeden okruh v prvej mi spotrebic hned pri zapnuti zhosi chranic ktory patei ku tomu oktuhu idem ku druhej a ta ho drzi uz v pohode idem ku dalsej a ta tiez. Dalsia zasuvka reap pateiaca dalsiemu chranicu robi to iste no nie vzdy. Fakt zaujimave veci. V sobotu mam zajednaneho elektrikara s ktorym sme to robili kedze doposial sa ta elektroinstalacia moc nepouzivala az teraz som spozoroval tie pro lemi ked oco chcel pouzit vrtacku a proste to neslo. A nadaval ze ta elektrika je zle spravena.. Nemate nejaku radu na co sa zamerat? Kde by sa mohok nachadzat problem? Ked sa to zmontovalo skusalo sa vadaskov po zasuvkach ci chranice funguju. Vsetko spravne pri skrate ich zhadzovalo.. No spotrebice sme neakusali. Dakujem za rady.
SimPa3k
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 21
Vek: 27.33
Zalo┼żen├Ż: 19.10.2019

Odosla┼ąod Jirka84 » 18 Feb 2020, 21:47

K tomu , vlastn─Ť k t─Ťm Tv├Żm chr├íni─Ź┼»m:
prvn├ş rada:vyho─Ć V┼áECHNY spot┼Öebice ze v┼íech z├ísuvek a vypni v┼íechna sv─Ťtla. R├íno moud┼Öej┼í├ş ve─Źera...
Pak se pod├şvej , jak se zapojuj├ş chr├íni─Źe, co se t├Ż─Źe jejich N vodi─Ź┼» a na n─Ť zapojen├Żch okruh┼» a zkontroluj si svoji pr├íci. Kde jsou zapojen├ę N,L PE v z├ísuvk├ích ...z kter├ęho RCD... ─îasto si "n─Ťkdo" splete N1 pro RCD 1 s Nxy pro RCD xy a pak je z├ívada jak "vy┼íit├í". Pak se je┼ít─Ť zept├ím: zn├í┼í z├ísadn├ş rozd├şl mezi TN-C a TN-S zapojen├şm s RCD a bez RCD(pro sv─Ťtla)?
PS1 bez ur├í┼żky: jak├ę m├í┼í znalosti/vzd─Ťl├ín├ş pro znalosti s RCD v r├ímci sv├ęho v─Ťku podle Avatara ?
PS2 z├ístr─Źka je n─Ťco jin├ęho ne┼żli z├ísuvka !!! a v s├şti je 3x400V (1x230V=1f├íze ze t┼Ö├ş mo┼żn├Żch) ne 380V - nepodstatn├Ż "detail"...
A ne┼ż se za─Źne┼í tady bavit, tak n├ím nakresli (jednodu┼íe ), jak m├í┼í v┼íechny ty okruhy a RCD pozapojovan├ę..

FR┼áTENZ├Ź?

Zdrav├ş Jirka
Mám rád: Tady jsi taky doma
Pro radost
Zabava doma Kutn├í Hora ... Z├íbava pro zn├ím├ę Pod─Ťbrady

..mlad├ş ned─Ťlaj├ş v┼żdy , co se jim ┼Ö├şk├í..
Jirka84
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2035
Vek: 69.16
Zalo┼żen├Ż: 21.03.2012

Odosla┼ąod SimPa3k » 18 Feb 2020, 22:59

Myslim ze takto nejako by to malo byt. Mam tam tahane 5 zilove vodice..

-- Spojen├Ż pr├şspevok 18 Feb 2020, 23:31 --

Ked zapojim na z lava prvy dvojpolovy RCD velku uhlovu bruaku tak mi vyhodi 4 polovy rcd ktory je predruzeny pred isticmi pre 400V a to iste mi robili aj svetla ked som zapol naraz vsetky tri okruhy. Nechaoem ako je to mozne..
Pr├şlohy
received_536693700299381.png
SimPa3k
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod Drakoush » 19 Feb 2020, 00:12

Ani ja nie veru a toho n├íkresu to nepochop├ş asi nikto.
Skús ešte raz.

Naj─Źastej┼íie chyby: spojen├ę N z r├┤znych chr├íni─Źov, vstup N z opa─Źnej strany ako L. Skontroluj si, ─Źi si sa aj Ty nepop├ílil na tomto.
Odkupujem zauj├şmav├ę meracie pr├şstroje. Ponuky mailom alebo SS.
Drakoush
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 9885
Vek: 24.79
Zalo┼żen├Ż: 08.02.2012
Paragraf: 22

Odosla┼ąod SimPa3k » 19 Feb 2020, 00:22

Teraz pozeram ze som to zle nakrealil. Rano to opravim...
SimPa3k
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod Samanko » 19 Feb 2020, 00:26

Je to cele zle uz od navrhu, RCD nie je na to, aby si ho dal iba tam kde sa ti paci. Zase raz a znovu, s tvojimi vedomostami nie si schopny to urobit tak aby to bolo bezpecne., mal by si si zavolat kvalifikovanu pomoc, ktora ti s tym pomoze. (elektrikara)
ÔÇťStrong people don't put others down... They lift them up.ÔÇť Michal P. Watson.
ÔÇ×Pravda mus├ş ─Źelit v├şce zkoumaj├şc├şm pohled┼»m !"
ÔÇ×We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos
Samanko
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1024
Zalo┼żen├Ż: 03.05.2013

Odosla┼ąod djwiktor » 19 Feb 2020, 07:46

Podobne haluze sa diali u znameho ked sice mal TN-S ale nejaky blb v zasuvkach spojil PE s N.

Najviac pomoze skutocne zapojenie a skutocna fotka toho co za gulas je v rozvadzaci. Chod do dielnicky, oddekluj ten rozvadzac a sprav poriadne fotky aby bolo vidno na zapojenie isticov a chranicoc.
Tlacim na 3D tlaciarni Felix 3.0 dual
Stormchasers.sk
djwiktor
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1501
Vek: 32.65
Zalo┼żen├Ż: 01.07.2010

Odosla┼ąod jova » 19 Feb 2020, 09:06

Pokud m├í┼í u┼ż na p┼Ö├şvodu odd─Ťlen├ę vodi─Źe PE a N (s├ş┼ą TN-S), tak tenhle vodi─Ź tam nem├í co d─Ťlat. Vyho─Ć ho a zkus to bez n─Ťj.
Pr├şlohy
vv.jpg
jova
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 134
Zalo┼żen├Ż: 12.07.2016

Odosla┼ąod SimPa3k » 19 Feb 2020, 09:40

Ja uz viem v com je problem. Jedna sa o to ze v dielni su tri okruhy tahane 5 zilove kable. Vsetko by bolo fajn no asi ked sme to s elektrikarom robili sme sa navzajom domotali. A zdalo sa to ze to funguje no skutocnost je inde. Vec sa ma tak ze zatrcky su do kriza 1 stena s druhoh a 3 po jednej sastrcke atd. Vsetko by bolo fajn tak su aj fazi napichnute do RCD no problem nastava v tom ze npr len jedna ma prislusny modri vodic dalsie dve maju modri vodic v druhom a v tretom rcd.
Ak tomu spravne rozumiem kazda zastrcka musi mat aj modri a aj fazu k prislusnemu rcd. Tqkze riesenie je spravit si tri okruhy no prva stena druha stena tretia stena a nie krizovo lebo v tom pripade nastava problem s modrimi vodicmi. Dalo by sa to spravit aj krizovo no v dvoch z troch okruhov mi budu chybat este po jednom modrom vodici aby mala kazda faza( okruh) vlastny modri vodic k vlastnemu rcd....
SimPa3k
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod Jirka84 » 19 Feb 2020, 09:42

Pro v┼íechny co se "se.ou" do elektroinstalac├ş a "ZAPOJEN├Ź RCD perfektn─Ť rozum├ş", proto┼że jde jen o T┼śI DR├üTY ve zdi (pro 1f├ízov├ę okruhy).
ODKAZ je pro ty, co neum├ş ─Ź├şst v├Żkresy ani obr├ízky, ale jen P├ŹSMENKA v ─Źe┼ítin─Ť:
https://slideplayer.cz/slide/3979640/

Pro norm├íln├ş bastl├Ż┼Öe obr├ízky:
zapojen├ş OK.png
TAKTO A NE JINAK
PATN─Ü !!!.png
Š-Š-Š-P-A-T-N-Ě !!!

Zapojen├ş+proudov├ęho+chr├íni─Źe+v+s├şti+TNC-S.jpg
ZAPOJEN├Ź JEDNO A T┼ś├ŹF├üZOV├ŁCH Z├üSUVEK POD = ZA RCD

PS
NECH├üPU "KOUZELN├ŹKY" , KTE┼ś├Ź SI VYM├Ł┼áLEJ├Ź "NEJDOKONALEJ┼á├Ź" SVOJE ZAPOJEN├Ź CHR├üNI─î┼«...,
co je na tom zapojen├ş tak ┼ípatn├ę od v├Żrobce ?
Prvn├ş chr├íni─Ź=N1
druh├Ż chr├íni─Ź=N2
t┼Öet├ş chr├íni─Ź=N3
v┼íechny spot┼Öebi─Źe=z├ísuvky i sv─Ťtla jeden PE vodi─Ź
a m┼»┼że┼í si nat├íhnout t┼Öeba deseti┼ż├şlov├Ż kabel....
V rozvad─Ť─Źi si kabely zapoj├ş ten , kdo je tah├í, aby si svoji chybu NENA┼áEL?
POKUD doty─Źn├Ż NEN├Ź ELEKTRIK├ü┼ś, tak nem├í co hledat v rozvad─Ť─Źi.. FR┼áTENZ├Ź├Ź├Ź├Ź├Ź├Ź├Ź├Ź├Ź├Ź├Ź├Ź├Ź├Ź├Ź├Ź├Ź├Ź├Ź├Ź├Ź├Ź├Ź├Ź├Ź├Ź├Ź├Ź├Ź├Ź├Ź├Ź├Ź├Ź├Ź├Ź├Ź├Ź├Ź├Ź├Ź├Ź├Ź :evil:

DOPL┼ç SI Z├üJMY DO AVATARA A ASPO┼ç ┼ŻE JSI mur├ír ─Źi ho─Źico..

U┼ż jednou jsem ti napsal, ┼że Z├üSTR─îKA nen├ş tot├ę┼ż co Z├üSUVKY (kazda zastrcka musi mat aj modri a aj fazu k prislusnemu rcd). Pak vypad├í i Tvoje "pr├íce",kdy┼ż nejsi elektrik├í┼Ö (mo┼żn├í jen takyelektrik├í┼Ö), v─Ťnuj se rad─Ťji tomu, cos vystudoval (ne okoukal od "mistr┼» v┼íeum─Ťl┼»".)
Pr├şlohy
kontrola správnosti okruhu za RCD.png
Mám rád: Tady jsi taky doma
Pro radost
Zabava doma Kutn├í Hora ... Z├íbava pro zn├ím├ę Pod─Ťbrady

..mlad├ş ned─Ťlaj├ş v┼żdy , co se jim ┼Ö├şk├í..
Jirka84
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2035
Vek: 69.16
Zalo┼żen├Ż: 21.03.2012

Odosla┼ąod SimPa3k » 19 Feb 2020, 10:07

Takto je je zapojene a chybu uz vidim aj ja. Ja som to nezapajal.. Prisiel elektrikar povedal som mu co chcem povedal mi natahaj kable. Prisiel to zapojit no nejak sme sa asi neporozumeli a domotali a vzniklo z toho toto. Je to sice pan elektrikar na dochodku a pracoval na VN. Teraz ked na to pozeram asi som tu mal nie dobreho odbornika

-- Spojen├Ż pr├şspevok 19 Feb 2020, 10:17 --

V sobotu pride a prerobi to tak ze bude 1. Okruh 1. Chranic 2. Okruch 2. Chranic 3. Okruh 3. Chranic. A nie do kriza ako to je teraz. Aj ked som to chcel do kriza no musel by som popridavat este modre vosice kde mi chybaju a to uz nieje mozne niekde by sa sice dali nahradit inou farbou ktora ostala neobsadena kedze tam mam 5 zilove vodice no nie vsade

-- Spojen├Ż pr├şspevok 19 Feb 2020, 10:19 --

V prvom by som vedel pouzit ako dalsi modri vodic cierny ktory nieje obsadeny no v druhom by som musel doplnit jeden modry a v tretom by som musel doplnit dva modre. To uz bohu zial nepretiahnem ani keby tanky padali :/
Pr├şlohy
received_602484843632939.png
SimPa3k
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

PredchádzajúcaĎalšia

Nasp├Ą┼ą na Normy elektro

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 1 hos┼ą.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist