Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Stavba elektr├│nkov├ęho zosil┼łova─Źa SE s KT150

Stavba elektr├│nkov├ęho zosil┼łova─Źa SE s KT150

Neviete si rady so zosilova─Źom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Re: Stavba elektr├│nkov├ęho zosil┼łova─Źa SE s KT150

Odosla┼ąod diamos » 22 Mar 2020, 15:39

Nasiel som nie─Źo o KT150
Pr├şlohy
KT150 charakteristika graf tabulka.png
KT150 vs KT88.png
diamos
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 387
Vek: 47.33
Zalo┼żen├Ż: 02.07.2018

Odosla┼ąod Wili » 22 Mar 2020, 16:59

Ked mas napatie 500V tak by som dal trafo urcite 3k podla toho co budes mat dostupne ale 3k by mohlo byt akurat. Raz som robil podobny lampac dal som 5k trafo a bolo to zbytocne vela... to su neznicitelne elektronky ktore zvladnu fakt vela a ked im to dovolis trafom tak az vtedy sa poriadne ukazu.

Ta krivka ktoru si nasiel je na nic, a nic ti nepovie pre tvoju aplikaciu. Pouzi tu z KT120. V krivke co si nasiel je Ug2 225V a pentoda, ty budes mat zapojenu ako triodu ak som spravne pochopil. Ked G2 sleduje anodu tie krivky vyzeraju absolutne inak. G2 zapajaj na anodu cez odpor nie na priamo, aspon 220R/3W napr. To pomaha proti VF oscilaciam a ciastocne to chrani G2.

Ja som davnejsie robil SE s KT120 a mal som tam priamo viazany katodovy sledovac na koncovu elektronku. Tym som mal absolutne nizkoimpedancne budenie a zaroven riadenie kludoveho prudu aj pre sledovac aj pre koncovu elektronku. Pred tym som mal jeden zosilnovaci stupen, fungovalo to dost dobre ale mal som spatnu vazbu, neviem ci dosiahnes nejake dobre hodnoty skreslenia bez spatnej vazby pri takom velkom vykone aky by si z toho chcel... Nechce sa mi to simulovat pre ine pouzitie a s inym predkom, asi by tam sla nejaka trioda pred to a stacilo by to kedze by si nemal NFB. Simulovanie a developing zerie nenormalne vela casu a uz som to raz robil a znovu sa mi tym prechadzat nechce takze ti vela neporadim len ti dam inspiraciu. Nehovorim, ze takto ako to pisem je ta najspravnejsia cesta, da sa to robit mnohymi sposobmi, mne tento prisiel najlepsi, urcite sa to da aj inak a urcite aj lepsie, ale aspon sa inspiruj... reuploadol som stare nefunkcne fotky tak si precitaj:

https://svetelektro.com/modules.php?nam ... 94#p526505
Wili
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1595
Vek: 30.77
Zalo┼żen├Ż: 13.09.2010

Odosla┼ąod diamos » 23 Mar 2020, 12:13

Wili, ─Ćakujem, prejdem si tvoj pr├şspevok.
E┼íte ┼Ąa pros├şm o radu ktor├ę VT by bolo pre KT150 v triode najvhodnej┼íie z prilo┼żenej tabulky.
Pr├şlohy
Hammond trafa SEA.png
diamos
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod Wili » 23 Mar 2020, 18:58

tazko povedat... ta lampa nebola vymyslena za ucelom pouzitia ako trioda a pri tak vysokom napati je dost nelinearna :confused:

tu mas ako vyzera KT120. Cerveny krizik je povolena vykonova strata KT150 - 80W (aj s G2) modra je 3,5k trafo a fialova je 2,5k trafo, obidva budu rovnako zle :D problem je ako anoda pojde do pozitivu, ze tam vznikne velka nelinearita a tym padom aj skreslenie aj pri 3,5k trafe to bude mozno cez 1000V... Vyzera to tak ze akurat mozno bude 2,5k trafo. Tazko povedat, bude to skor pokus...

Mozno sa k tomu vyjadria zdenoeddie / hpeter milovnici triod a SEciek, mozu mat iny pohlad.

Mozno by stalo za zvazenie nizsie napatie, napr. 400V a mozno aj tuhsie trafo 1250R? tazko povedat vzdy sa to da tak aj onak.

Mozes spravit EL34 na 250V / 100mA alebo 500V / 50mA co je lepsie? neviem.... mozno 500V bude muzikalnejsie vdaka skresleniu, lenze ked nechces spatnu vazbu mozno by toho skreslenia mohlo byt uz vela a tiez sa viac prejavi vplyv vyssej impedancie na VF pasmo. :pain:
Pr├şlohy
KT120.JPG
Wili
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1595
Vek: 30.77
Zalo┼żen├Ż: 13.09.2010

Odosla┼ąod diamos » 23 Mar 2020, 20:07

─Äakujem, asi s t├Żm budu trable.
A ako sa Ti pozd├íva ten budi─Ź od Aikido ?
diamos
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod hpeter » 24 Mar 2020, 09:50

myslim ze sa poradie otazok preskocilo. ake bedne to ma budit ?
hpeter
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1627
Vek: 36.17
Zalo┼żen├Ż: 16.06.2013
Paragraf: 22

Odosla┼ąod diamos » 24 Mar 2020, 13:01

Mám 3 sady.
KEF iQ90 91dB
KEF R700 89dB
B&W CM8 87dB
diamos
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod hpeter » 25 Mar 2020, 11:57

bedne modernej konstrukcie nebudu pasovat s se. nie je to len o ucinnosti.
moderne bedne maju az 10-20db pokles, sposobeny konstrukciou menicov a vyhybky. vsadepritomne "brzdy", ci uz magneticke (skratovacie pasky ) alebo mechanicke (tuhost zavesu,citlivost), elektricke (zlozitost vyhybky- snaha o rovny imp priebeh).
moderne bedne boli navrhovane s tym, ze vykonu je nadbytok na prekonanie strat a zosik bude mat vysoky damping factor. presny opak se. :)
na se treba bedne zo starych casov, velke papierove basaky (vyssie qts) vo velkych uzavretych boxoch alebo hornove bedne(sirokopasma bez vyhybky). vtedy staci aj 1w poctivy priamozhaveny.
se+nove bedne moze mat plechovy zvuk. s tymito bednami je rozumne zostat na pp + gfb.
hpeter
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1627
Vek: 36.17
Zalo┼żen├Ż: 16.06.2013
Paragraf: 22

Odosla┼ąod diamos » 25 Mar 2020, 13:30

M├ím doma jedn├ęho ─Ź├ş┼łana SE (cca 200Eur) s pentodov├Żm zapojen├şm s EL34 a 6SN7.Je tam ale NFB.
Priklad├ím sch├ęmu.
Na moje prekvapenie hr├í ve─żmi slu┼íne, ale nie som dirigent :)

-- Spojen├Ż pr├şspevok 25 Mar 2020, 13:33 --

V pohode rozohrá aj B&W CM8 87dB.
Pr├şlohy
Lampac z ciny EL34.png
diamos
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Predchádzajúca

Nasp├Ą┼ą na Audiotechnika

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 5 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist