Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • napojenie 24V ┼ípiraly na fotovoltiku

napojenie 24V špiraly na fotovoltiku

V┼íetko to ─Źo sa inde nehod├ş

Moderátori: psichac, Moderátori

napojenie 24V špiraly na fotovoltiku

Odosla┼ąod Ronye » 25 Mar 2020, 15:05

zdrav├şm v├ís potreboval by som radu
m├ím v├Żrivku obsah cca 1000l do ktorej chcem da┼ą extern├║ 12 alebo 24 DC ┼ípir├ílu napojen├║ na fotovoltiku po┼żadovan├í teplota je okolo 40 stupnov chcem to ako druh├Ż ohrev. v├Żrivka sa po cca 2 hodin├ích ochlad├ş na 35 stup┼łov a moja predstava je ┼że na dal┼í├ş de┼ł sa t├Żch 5 stup┼łov do cca 40 dohreje cez extern├║ ┼ípir├ílu na fotovoltiku
┼ípir├ílu osad├şm do termokrytu tak┼że po─Źas kupania nebude zapnut├í

moja predstava je t├íto ┼ípir├íla 500W 24V ale mo┼że by┼ą aj in├í nech├ím si poradi┼ą
K├│d: Vybra┼ą v┼íetko
https://www.solariss.sk/DC-24v-spirala-na-teplu-vodu-500w-d95.htm

tu ale potrebujem radu ─Źo sa panelov t├Żka na bazo┼íi sa ich pred├íva vela typov niektor├ę su 60V niektor├ę 35V a niektor├ę 12V
je jedno tej ┼ípir├íle ─Źo ju bude nap├íja┼ą ? je mi jasne ┼że na 500W potrebujem vysklada┼ą aspo┼ł 700W len neviem ako s Voltami

priklad ktor├ę zva┼żujem- ─Źo by bolo podla v├ís vhodn├ę

https://dom.bazos.sk/inzerat/108900968/solarne-fotovoltaicke-panely.php

https://ostatne.bazos.sk/inzerat/109382146/fotovoltaicke-solarne-panely-sharp-130w-za-desatinu-ceny.php

https://dom.bazos.sk/inzerat/109671798/solarne-panely-285wp-amerisolar.php

https://dom.bazos.sk/inzerat/108235191/ldk-235w-solarne-panele.php

https://dom.bazos.sk/inzerat/108547276/solarny-system-na-karavan-komplet.php

ktomu e┼íte potrebujem nejak├Ż vyp├şna─Ź aby som vedel vypn├║┼ą ┼ípir├ílu v pr├şpade potreby
budem ktomu potrebova┼ą e┼íte nie─Źo ?

pozeral som predch├ídzaj├║ce rady kde p├ş┼íete aby sa dan├Ż probl├ęm ─Źo najlep┼íie rozp├şsal tak som to sk├║sil takto
─Äakujem
Ronye
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 19
Zalo┼żen├Ż: 25.02.2014

Re: napojenie 24V špiraly na fotovoltiku

Odosla┼ąod Dolfi » 25 Mar 2020, 15:31

A nebolo by rozumnej┼íie pou┼żi┼ą sol├írne panely, ktor├ę z m2 z├şskaj├║ nieko─żkon├ísobn├ę mno┼żstvo energie ?

500 W elektrickou ┼ípir├ílou neuvar├ş┼í asi hrn─Źek k├ívy v primeranom ─Źase, (varn├í kanvica m├í oby─Źajne cez 2 kW). M├┤j osobn├Ż n├ízor je, ┼że je to hlavne ekonomicky ve─żmi zl├Ż n├ípad.
Druhotriedny nadriaden├Ż si nikdy nevyberie prvotriedneho ale tre┼ąotriedneho podriaden├ęho.
Dolfi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 10535
Vek: 67.31
Zalo┼żen├Ż: 17.08.2008

Odosla┼ąod zdeno6505 » 25 Mar 2020, 15:35

500W ┼ípir├íla ti zohreje 1000l vody z 35┬░C na 40┬░C, pri zanedban├ş str├ít a 100% tepelnej izol├ícii za 12 hod.
Amat├ęri postavili Noemovu archu, profesion├íli Titanic.
zdeno6505
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1156
Zalo┼żen├Ż: 04.08.2010

Odosla┼ąod jonasplv » 25 Mar 2020, 15:38

Zdrav├şm

ob├ívam sa, ┼że t├í tvoja ┼ípir├íla 500W nebude sta─Źi┼ą.
Na ohrev 1000l vody z 35 na 40 st. potrebuješ 5.9kwh energie.
Tvojej ┼ípir├íle to bude trva┼ą cca 11hod.
Tu si to vyrátaš
https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/97-vypocet-doby-ohrevu-teple-vody

─Äalej 2000W sol├írny syst├ęm ti v lete vyrob├ş za 24 hod. cca 10kwh energie, aj to len ked svieti slnko, pre tvoju potrebu by som in┼ítaloval aspo┼ł 2000W paneli a keby si mal 2000w ┼ípir├ílu tak 1000l vody zohreje┼í o 5 st. za 3 hod. ─Źo je celkom re├ílne, ┼że za slne─Źn├ęho po─Źasia ti to─żko aj paneli vyrobia.
Napr. tu vid├ş┼í pod─ża ro─Źn├Żch obdob├ş ko─żko to vyrob├ş energie.

http://46.174.61.40/emoncms/eemon

A ur─Źite by som ┼íiel do MPPT regul├ítora sol├írneho ohrevu, najlep┼íie ktor├Ż vyrob├ş na v├Żstupe striedav├ę nap├Ątie, ktor├ę d├í┼í na 2KW AC ┼ípir├ílu. To vie┼í aj bezpe─Źne vyp├şna┼ą.
jonasplv
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 20
Vek: 41.63
Zalo┼żen├Ż: 27.08.2016

Odosla┼ąod Ronye » 25 Mar 2020, 16:14

to ─Źo p├ş┼íete d├íva samozrejme zmysel

solar som rie┼íil ako prv├ę nakolko u┼ż jeden m├ím na TUV
tu je komplik├ícia najme dovedenie a odvedenie vody a predpoklad├ím ┼że by tam malo ├şs┼ą obehov├ę ─Źerpadlo aspo┼ł 250w a┼ż 500w ─Źo je dal┼íia spotreba navy┼íe ale najva─Źi probl├ęm je eliminova┼ą hor├║cu vodu do v├şrivky nesmie priteka┼ą voda teplej┼íia ako 45stupov a to by solar v┼żdy p├║┼ítal hor├║cu

po zamyslen├ş mi teda d├íva va─Ź┼í├ş zmysel 1Kwh ┼ípir├íla lebo beriem do ├║vahy ┼że po─Źas teplej┼í├şch dn├ş sa voda aj pomal┼íie ochladzuje a niekedy je ┼ítartovacia teplota 36c ,37c a v├şrika nieje pou┼ż├şvana ka┼żd├Ż den ale zva─Ź┼ía ka┼żd├Ż druh├Ż to znamen├í viac ─Źasu pre ohrev slnkom ale m├íte pravdu ┼że t├í 500W by bola slab├í aj tak

m├íte ktomuto nejak├Ż n├ívrh rie┼íenia ?

─Äakujem
Ronye
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod Ilija » 25 Mar 2020, 16:32

A ke─Ć by si dal obehov├ę ─Źerpadlo na ├║stredn├ę k├║renie, a pripojil na men┼í├ş plynov├Ż kotol?
Ilija
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 93
Zalo┼żen├Ż: 25.05.2019

Odosla┼ąod jonasplv » 25 Mar 2020, 17:06

Pozor, neple┼ą si Sol├írne panely z fotovoltick├Żmi.

Sol├írne ohrievaj├║ teplovodn├ę m├ędium, a tam potrebuje┼í pre cirkul├íciu dovies┼ą potrubie a obehov├ę ─Źerpadlo.
Fotovoltick├ę vyrobia rovno elektrick├Ż pr├║d, ktor├Ż k├íblom zvedie┼í zo strechy ku spotrebi─Źu.
Ke─Ć pod─ża ohmovho z├íkona vyr├íta┼í pri 24V a 500W v├Żkone potrebuje┼í doda┼ą 20A do ┼ípir├íli.
Ktor├Ż panel ti d├í 20A, to ich bude┼í musie┼ą da┼ą dva tri paralelne.
A pre v├Żkon 1000W pri 24V potrebuje┼í doda┼ą pr├║d 40A, to bude poriadne hrub├Ż a drah├Ż k├íbel.

Tie┼ż fotovoltick├Ż panel je ve─żmi m├Ąkk├Ż zdroj pr├║du a ke─Ć ho za┼ąa┼ż├ş┼í max. v├Żkonom z├í┼ąa┼że, pri slabom oslnen├ş p├┤jde akoby do skratu a nulov├ę nap├Ątie je vlastne nulov├Ż v├Żkon.

Preto treba ├şs┼ą do vy┼í┼í├şch nap├Ąt├ş ┼ípir├íly.
Preto treba aj MPPT regul├ítor pou┼żi┼ą, napriamo fotovoltick├ę panely na ┼ípir├ílu sa neprip├íjaj├║.

Ja by som pou┼żil tie aspo┼ł 250Wp panely ─Źo d├ívaj├║ cez 30V. cca 6 a┼ż 8 do s├ęrie. Pod─ża toho ak├Ż v├Żkon chce┼í.
Klasick├║ 230V a aspo┼ł 1200W AC ┼ípir├ílu. Pr├║d do 6 - 8A je vpohode, lep┼íie ako 40A resp. 80A pre 2kw pri 24V.

A napr. tento meni─Ź.

https://eshop.solareco.cz/mpp-regulatory/192-opl-7ac-22-kw-marko-ii.html

Ja som si postavil pod─ża tohoto n├ívodu a funguje tie┼ż dobre, neviem ─Źi je na trhu nie─Źo lacnej┼íie.

http://tnweb.tode.cz/fotovoltaicky-mppt-menic-pro-bojler/

Alebo in├ę s├ęriov├ę MPPT regul├ítory.
jonasplv
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod Dolfi » 25 Mar 2020, 19:16

Ronye nap├şsal:... ale najva─Źi probl├ęm je eliminova┼ą hor├║cu vodu do v├şrivky nesmie priteka┼ą voda teplej┼íia ako 45stupov a to by solar v┼żdy p├║┼ítal hor├║cu ...

A to si nevie┼í predstavi┼ą regul├íciu obehu vyhrievanej vody pod─ża jej teploty ? M├ílo tepl├í voda, (povedzme pod 42┬░C), pomal┼í├ş obeh, nad 42┬░C, r├Żchlej┼í├ş obeh.

Nechce sa mi po─Ź├şta┼ą cenu toho fotovoltaick├ęho syst├ęmu. No ak je pravda, ┼że na ohrev 1 000 l vody o 5┬░C treba zhruba 6 kWh, na ko─żko ┼że to vyjde z rozvodnej siete ? Fakt neviem, cca 1 ÔéČ ? A m├┤┼że nast├║pi┼ą z├ęd├ęe┼ík├írsk├í matematika.
Druhotriedny nadriaden├Ż si nikdy nevyberie prvotriedneho ale tre┼ąotriedneho podriaden├ęho.
Dolfi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod Ronye » 25 Mar 2020, 19:45

ok za─Źal som sa znova zam├Ż┼íla┼ą na solarom
povedzme ┼że by som to prepojil cez sol├írny panel m├ím sk├║senos┼ą s v├íkuov├Żmi panelmi tie viem ┼że doka┼żdu fungova┼ą skoro cel├Ż rok 9 mes s vysokou ├║─Źinnostou napr tento
https://dom.bazos.sk/inzerat/109206246/solarny-ohrev-vody-pre-bazen-15-trubic.php

m├íte ale niekto sk├║senosti s t├Żmi baz├ęnov├Żmi
https://www.protechnik.sk/p/248/blue-pool-solarny-ohrev-36m2

─Źi to je len ozaj na leto ked svieti priame siln├ę slnko lebo UV to nevstreb├íva mysl├şm a teda jesen zima by bola velmi slab├í
Ronye
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod jonasplv » 25 Mar 2020, 20:34

Ke─Ć len vzhruba r├ítam tak mnou pop├şsan├Ż syst├ęm v├şde

6 x 250Wp panel po 100Eur = 600 EUR
Meni─Ź 350 EUR
Špirála káble konektory + konštrukcia cca 300 EUR

Spolu 1250 EUR len materiál.

Ke─Ć pol roka to bude pou┼ż├şva┼ą 180 EUR ro─Źne n├ívratnos┼ą 7 rokov

Inak celoro─Źne 6 panelov m├┤┼że vyrobi┼ą 1300 - 1500 KWh, ke─Ć je cena s distrib├║ciou KWh v priemere za 0,15 EUR n├ívratnos┼ą 5,5 a┼ż 6,5 roka

┼Żivotnos┼ą panelov ud├ívaj├║ na 20 rokov.
jonasplv
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod technikus110 » 26 Mar 2020, 06:22

Tvoja teoretick├í matematika je s├şce v medziach ch├ípania, ale mimo medze reality pre fotovoltiku.

1. Ak si vypo─Ź├şta┼í hodinov├Ż v├Żkon pod─ża polohy slnka, tak uvid├ş┼í ko─żko energie v akom ─Źase re├ílne vyrob├ş┼í.
2. November, december, janu├ír a febru├ír ( jednu tretinu roka) je ten tvoj syst├ęm nerentabiln├Ż. Vyrob├ş┼í menej, ne┼ż s├║ tepeln├ę straty n├ídr┼że. S t├Żmi si doteraz tu v├┤bec neuva┼żoval.
3. Potom ten meni─Ź, z├íruka 2 roky a ┼żivotnos┼ą auton├│mnej pr├íce??? (servis)
4. Kontrola regul├ície teploty, bezpe─Źnosti prev├ídzky, odp├şnanie po─Źas akt├şvneho pou┼ż├şvania? To s├║ v┼íetko silov├ę DC obvody, ktor├ę sa nedaj├║ a nesm├║ rie┼íi┼ą klasick├Żmi rel├ę a st├Żka─Źmi!

Tie panely na Bazo┼íi maj├║ u┼ż ─Źo to za sebou a s├║ star├ę cca.6 rokov! Okrem toho ┼żivotnos┼ą nie je d├┤le┼żit├í u panelov. M├ím 45 ro─Źn├Ż panel a funguje. To, ─Źo je d├┤le┼żit├Żm ├║dajom, je pomer straty v├Żkonu Wp k dobe ┼żiarenia na krem├şkov├ę platni─Źky. 10 rokov 12-20%, pod─ża toho, ak├Ż lacn├Ż ┼írot k├║pi┼í.
Tu na f├│re je detailne rozobrat├í t├ęma DC ┼ípir├íly, n├ívratnos┼ą a probl├ęm z prev├ídzkou.

Fototermika? O.K. Teplota m├ędia aj 90┬░C? V┼íetko st├íle O.K. Nepo─Źul si o doskovom v├Żmenn├şku? Ale potrebuje┼í dve obehov├ę ─Źerpadl├í, regul├íciu.....

Z├üVER: Z├ísuvka na 230/400V AC to vyrie┼íi s lacn├Żm termostatom.
Dolfi: A m├┤┼że nast├║pi┼ą z├ęd├ęe┼ík├írsk├í matematika...... sk├┤r to chce zdrav├Ż rozum.
technikus110
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 662
Vek: 60.34
Zalo┼żen├Ż: 28.06.2018
Paragraf: 24

Odosla┼ąod jonasplv » 26 Mar 2020, 12:06

technikus110
s tvoj├şm z├íverom ├║plne s├║hlas├şm a pre zakladate─ża tejto t├ęmy je to jedin├ę rozumn├ę rie┼íenie.
Ale keby si mu to nap├şsal ako druh├Ż slide, pr├şde vz├íp├Ąt├ş ot├ízka pre─Źo.

Ve─Ć aj t├Żch 1000l vody na 40st. musel nejako zohria┼ą, tipujem, ┼że vstavanou AC 230V 2000W ┼ípir├ílou zapojenou na no─Źn├Ż pr├║d, a priohrev cez de┼ł na denn├Ż pr├║d sa mu zd├í drah├Ż.

Ja som len vysvetlil, ┼że na to bude potrebova┼ą 6KWh energie a pop├şsal fotovoltick├Ż syst├ęm, ktor├Ż ich vie doda┼ą.
Ka┼żd├Ż "sol├írny syst├ęm" termick├Ż ─Źi fotovoltick├Ż o tomto v├Żkone v┼żdy bude st├í┼ą cez 1000Eur a v┼żdy bude ma┼ą n├ívratnos┼ą 5 a viac rokov.

K tvojim bodom.

Bod 1 a 2 je mi jasn├Ż, preto som aj p├şsal ro─Źne, kde drviv├í v├Ą─Ź┼íina energie sa vyrob├ş v lete a 180 dn├ş som mal na mysli jar-leto-jese┼ł.

Bod. 3. Ja som h─żadal na trhu meni─Ź ktor├Ż vytvor├ş AC pr├║d na v├Żstupe a bude vedie┼ą pracova┼ą ako ostrovn├Ż syst├ęm.
Ve─Ź┼íina t├Żch meni─Źov s├║ v preveden├ş ako metrov├ę krabice, kde na v├Żstupe maj├║ AC pr├║d ale ich treba prif├ízova┼ą do distribu─Źnej siete, inak nepracuj├║. A stoja 1000 a viac EUr.
Pozn├ím ─żud├ş ─Źo ich maj├║ a neplatia men┼íie z├ílohov├ę platby a nemaj├║ ve─Ź┼íie vratky pri vy├║─Źtovan├ş.

Preto ja som si vyrobil meni─Źe na vlastnom PCB pod─ża toho n├ívodu, v JLC mi vyrobili 5 kusov PCB 15cm x 13cm, tak ke─Ć prv├Ż osaden├Ż meni─Ź dobre pracoval, osadil som v┼íetk├Żch 5 PCB, tri funguj├║ namontovan├ę, dva m├ím do rezervy, ak nejak├Ż od├şde vymen├şm kus za kus a jeto. Pokazen├ę potom oprav├Żm ke─Ć bude ─Źas, ale to nebolo treba e┼íte.
Takto viem, ┼że bojler mi nahriali moje panely, lebo ich m├ím ako ostrovn├ę a ke─Ć sa bojler nenak├║ri do 17.00 meni─Ź sa odpoj├ş a prihrievam tou istou AC ┼ípir├ílou z distribu─Źnej siete, no─Źn├Ż pr├║d nem├ím.
Ostatn├ę lacnej┼íie mppt regul├ítory iba vyrobia DC pr├║d a je to...

Bod.4. t├Żch 6 x250Wp panelov nevyrob├ş viac ako 6KWh denne aj v lete tak preto regulova┼ą teplotu pre potreby zad├ívate─ża t├ęmy netreba rie┼íi┼ą a aj tak tam m├í AC pr├║d, na DC strane aj ja pou┼ż├şvam DC odp├íja─Ź a DC isti─Ź 10A na 1000V DC.
AJ tak sa zmest├şm do rozpo─Źtu.

Tie ─Ćal┼íie srandy z Bazo┼íu ─Źo tvrdia, ┼że zohrej├║ vodu o 5 stup┼łov ale iba vstup vo─Źi v├Żstupu vody a je ot├ízka pri akom prietoku?
S├║ iba na ├║smev, ale 6KWh energie isto nedaj├║.
jonasplv
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod romiadam » 26 Mar 2020, 13:02

Vie niekt z vas ako orientacke (pokusne zmerat) ake straty su w tej virivke (odvod tepla do zeme + odvot tepla do okolia, z bokov virivky)?
Alebo iny piklad napriklad ohrievacieho zatepleneho bojlera.
Ja viem narklad ze ohrejem vodu na napr. 60┬░C a zmeriam cas kym to spadne na 50┬░C. A potom to ako matematicky vypocitat, ze ako vykonovou spiralou to napajt aby sa to udrzalo na tych 60┬░C. Potom z toho uz lahko vypocitam ze napr ak vyjde 100W tak konstantne to napajat 100W telesom alebo potom cez termostat vykonnejsim.

Ja len neviem ze ako vypocitat tu tepelnu fyzikalnu stratu vo Wattoch a premenit ju na elektricku energiu vo wattoch na vykon ohrievacej spiraly.

Vie to niekto? Ten postup ako to prepocitat?

Dajme tom ze za hodinu klesne teplota z 60 na 50┬░C (bojler), teda delta t je 10┬░C/hod. A teraz ako dalej?

Toto pomoze aj dotycnemu tejto virivky. Najprv zohreje na 35┬░C (alebo kolko chce) s 2000W spiralou a potom uz napr. s lacnym triakovym regulatorom (alebo termostatom, ale tan ma hystereziu a to bude len ON/OFF regulacia 2000W) znizi vykon toho 2000W na ten vypocitany a popripade to len uz jemnucko doladi (nepresnosti v merani). Ale to uz necham na neho nech sa rozhodne ako on chce.
Prep├í─Źte mi za diakritiku a preklepy - v├Ą─Ź┼íinou p├ş┼íem z mobilu a ENG klavesnice.
(v├Żroky nemenovan├ęho ─Źlena f├│ra:) ...z├íklady elektrotechniky ovl├ídam dokonale, tak napr. tak├Ż tyristor neviem ako presne funguje
romiadam
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 3341
Zalo┼żen├Ż: 09.04.2008

Odosla┼ąod technikus110 » 26 Mar 2020, 13:30

jonasplv: ┼żivil sa aj fotovoltikou a robil som v Rak├║sku pred viac ako 20 rokmi na in┼ítit├║te vyvoja (nie mur├íra, ─Źi upratova─Źku), tak┼że nie─Źo m├ílo o tejto t├ęme viem. S├ím ako firma som v AT nain┼ítaloval cca 270kW na strechy rodinn├Żch domov. (od 1,2 po 10kW) Tak┼że pozn├ím ┼ítatistiku dos┼ą dobre.

Na Bazo┼íi s├║ lacn├ę veci, ale nevie┼í si nikdy re├ílny v├Żkon panelu s├ím premera┼ą. Zn├ími k├║pil panely 200Wp a neboli schopn├ę d├íva┼ą 145Wp. Je to v┼íetko na zv├í┼żenie.

Okrem toho meni┼ą elektrinu na teplo pre vodu je hor┼íie, ako meni┼ą teplo obehov├ęho m├ędia na teplo v z├ísobn├şku. Dve ─Źerpadl├í a doskov├Ż v├Żmenn├şk stoja 25% toho, ─Źo ostrovn├Ż strieda─Ź.

A ak by som sa mal zapodieva┼ą ostrovom, tam DC/DC m├í menej str├ít, ako DC/AC. Lebo takto vytvoren├ę AC nem├í re├ílnu zem a pr├║dov├Ż chr├íni─Ź nefunguje tak, ako by mal. Mus├ş┼í rie┼íi┼ą ochranu sn├şman├şm izola─Źn├ęho stavu.
technikus110
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod jonasplv » 26 Mar 2020, 14:01

Klob├║k dolu pre tak├Żmito vedomos┼ąami a praxou.

Ja tak├ę nem├ím a ani sa t├Żm ne┼żiv├Żm, len som pop├şsal to ─Źo m├ím doma, s ─Ź├şm m├ím ja sk├║senos┼ą.
Skladanie a navrhovanie r├┤znych zariaden├ş beriem len ako kon├ş─Źek.
Ten mnou postaven├Ż meni─Ź m├í iba ochranu proti pre┼ąa┼żeniu, resp. skratu na v├Żstupe, viac ako 10A nepust├ş a zni┼żuje ich postupne.

Ke─Ć m├┤┼żem vedie┼ą ak├ę meni─Źe DC AC sa montuj├║ v rak├║sku(v├Żrobcovia, cena, pripadne nejak├Ż link na 2KW syst├ęm).?
Ak├║ n├ívratnos┼ą fotovoltiky akceptuje rak├║sky koncov├Ż u┼ż├şvate─ż?

Na bazo┼íi s├║ ve─Ź┼íinou vyraden├ę panely z FV elektr├írn├ş alebo zo zahrani─Źia.
Pozn├ím jedn├ęho majite─ża takej na Slovensku a tvrd├ş, ┼że bez dot├ície na FV by sa mu to neoplatilo postavi┼ą a prev├ídzkova┼ą.

Tak info z prvej ruky uv├ştam.
jonasplv
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod breta1 » 26 Mar 2020, 14:44

Romiadam p├ş┼íe:
Ja viem narklad ze ohrejem vodu na napr. 60┬░C a zmeriam cas kym to spadne na 50┬░C. A potom to ako matematicky vypocitat, ze ako vykonovou spiralou to napajt aby sa to udrzalo na tych 60┬░C

Je to jednoduchá středoškolská matematika.
Z tabulek v├şme, ┼że pro vodu je m─Ťrn├ę teplo c=4200 J/kg stC
Aby se oh┼Ö├ílo/ochladilo mno┼żstv├ş vody m=1000kg o (t2-t1)=10 st C , je pot┼Öeba doplnit/ztratit energii
E=m*c*(t2-t1)
Kdy┼ż to m├í b├Żt za ─Źas T=1hod=3600s, je pot┼Öebn├Ż v├Żkon P
P=E/T=11,7kW (pokud jsem se nespletl).

.
Tedy v na┼íem p┼Ö├şkladu topn├í spir├íla s p┼Ö├şkonem P=11,7kW pokryje ztr├íty tepla vody v baz├ęnu a voda bude m├şt konstantn├ş teplotu.
Pro jin├ę hodnoty mno┼żstv├ş vody, ─Źasu a rozd├şl teplot u┼ż sta─Ź├ş jednoduch├í troj─Źlenka.
breta1
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 8996
Zalo┼żen├Ż: 06.02.2009

Odosla┼ąod Dolfi » 26 Mar 2020, 15:11

"Tedy v na┼íem p┼Ö├şkladu topn├í spir├íla s p┼Ö├şkonem P=11,7kW pokryje ztr├íty tepla vody v baz├ęnu a voda bude m├şt konstantn├ş teplotu."

Ak dovol├ş┼í, j├í by som s touto vetou nes├║hlasil. Pod─ża m┼ła, za predpokladu nulov├Żch str├ít, sa teplota vody za ─Ćal┼íiu hodinu zdvihne o ─Ćal┼í├şch 10┬░C.

Ak├Ż v├Żkon bude treba na udr┼żanie kon┼ítantnej teploty, bude z├ívisie┼ą od tepeln├Żch str├ít do okolia. A t├║to veli─Źinu skr├ítka nepozn├íme.
Dolfi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod 5ko » 26 Mar 2020, 15:48

Niekedy sta─Ź├ş aj sedliacky rozum.. zapoj├şm ┼ípir├ílu cez elektromer ke─Ć bude ma┼ą voda t├Żch 50┬░C a po─Źk├ím k├Żm nebude ma┼ą voda 60┬░C.Potom odr├ítam spotrebovan├║ energiu a som doma.A potom aj t├í ┼íkol├ícka matematika sta─Ź├ş. :wink:
Lenivos┼ą je matka pokroku.Leniv├Ż ─Źlovek rozm├Ż┼íla,ako by si robotu u─żah─Źil a tak nie─Źo vyn├íjde.
Ku ka┼żd├ęmu ─Ź├şnskemu v├Żrobku by mali pribali┼ą jedn├ęho ─Ź├ş┼łana, aby som ho mohol nakopa┼ą do ....,ked sa to pokaz├ş.
5ko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 8862
Vek: 64.16
Zalo┼żen├Ż: 18.02.2010

Odosla┼ąod technikus110 » 26 Mar 2020, 19:20

jonasplv: ┼ít├ítna dot├ícia v AT v tom ─Źase bola 70% z katal├│govej ceny elektr├írne. Tak┼że ─żud├ş n├ívratnos┼ą netr├ípila, ale ro─Źn├Ż v├Żnos pre samospottrebu, tak ako teraz v SR, len s ni┼ż┼í├şmi dot├íciami.

Montoval som najviac SMA, Kostal, Fronius a Delta. Koncov├ę ceny s├║─Źasn├ę nem├ím a VOC ti ned├ím...sorry.

Preto som zab┼Ľdol do ceny na Bazo┼íi, lebo 1Wp po 0,22ÔéČ je cena ve─żmi dobr├í. ─îi┼że starie, alebo vyraden├ę, nebodaj ukradnut├ę panely.
technikus110
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod Ronye » 27 Mar 2020, 19:55

─Źo sa tej straty t├Żka tak pre zauj├şmavos┼ą s├║ to 3KH za cca den v zime ked bolo okolo 0 tak to boli 4KWh
budem to nakoniec rie┼íi┼ą cez dal┼í├ş samostan├Ż vakuov├Ż solarn├Ż panel o v├Żkone 2KWh

─Äakujem v┼íetk├Żm za odporu─Źania a usmernenia asi temu mo┼żete uzavrie┼ą
Ronye
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Ďalšia

Nasp├Ą┼ą na Nezaradite─żn├ę

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: cs001 a 0 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist