Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • DS18B20 fejk?

DS18B20 fejk?

V┼íetko ─Źo sa t├Żka mikropo─Ź├şta─Źov + Sekcia Arduino

Moderátori: psichac, Moderátori

Re: DS18B20 fejk?

Odosla┼ąod mato1168 » 09 Nov 2014, 21:01

Problem som mal v zapojeni mal som prehodene zapojenie tych dvoch pinov co maju byt spolu
mato1168
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 371
Vek: 24.44
Zalo┼żen├Ż: 22.04.2012

Odosla┼ąod misocko » 20 Nov 2019, 20:45

ahojte
mam DS18B20 z ─Źiny
nad cca 50┬░C prestavaju komunikovat. Osciloskopom som zistil ze cim vyssia teplota , tym nizsie napetie je na kmunikacii , az pri tych cca 50┬░C padne na nieco pod 3V a vtedy padne komunikacia.
Nasledne som meral napeite na komunikacnom pine podopretom 4k7 (klasika, datasheet) na 5V a zistil som ze cim vyssia teplota cidla , tym nizsi odpor ma komunikacny pin voci GND (skratka stiahe napetie dole). Ked dam viac cidiel paralelne , tak komunikacia padne este skor , nakolko viac cisiel , viac stihne napetie k nule na komunikacnom pine.
Nepouzivam parazitne napajanie, mam teda privedene +5V , signal cez pullup na +5V , a GND.
robi to vsetkych 10kusov ktore mam. Chyba , alebo som v datasheete nieco prehliadol?
misocko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 3353
Vek: 43.58
Zalo┼żen├Ż: 14.06.2009

Odosla┼ąod romiadam » 20 Nov 2019, 20:58

Chcelo by to vyskusat s necinskym DS18B20, ze ci aj tam pada naptie nad 50┬░C alebo nie, ale ten asi nemas.
Prep├í─Źte mi za diakritiku a preklepy - v├Ą─Ź┼íinou p├ş┼íem z mobilu a ENG klavesnice.
(v├Żroky nemenovan├ęho ─Źlena f├│ra:) ...z├íklady elektrotechniky ovl├ídam dokonale, tak napr. tak├Ż tyristor neviem ako presne funguje
romiadam
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 3455
Zalo┼żen├Ż: 09.04.2008

Odosla┼ąod misocko » 20 Nov 2019, 21:08

Ono to nieze pada nad 50┬░C, uz aj pri izbovej teplote je tam 4,6V a zohrievanim klesa (ci linearne , neviem). Ak by aj normalne takto klesalo napetie, tak by nemohli fungovat, len neviem ci nemam nieco zle nastavene, ale asi len ─Źina...
misocko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod budvar10 » 21 Nov 2019, 09:36

Ne─Ź├şnske funguj├║ norm├ílne, ako maj├║ v popise. Probl├ęm s ─Ź├şnskymi je zn├ímy. V┼íade na f├│rach sa o tom p├ş┼íe, ale zase nie v┼íetky s├║ vraj zl├ę.
budvar10
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 445
Zalo┼żen├Ż: 15.12.2014

Odosla┼ąod romiadam » 21 Nov 2019, 11:04

Je to macka vo vreci ako auto ktore som kupil nedavno. Preto ja radsej za IO priplatim a mam pokoj pri praci, ze nemusim riesit problemy ake napr. vznikli tebe. Este k tomu ked sa ucis rozchodit 1-wire komunikaciu prv krat, a neide to kvoli takym blbym problemom, tak to je naozej na nervy.
A dalsia vec kto vie ake je to presne, ci je to teplotne stabilne, ci namiesto skutocnych 100┬░C ten cinsky neukaze 110┬░C alebo len 90┬░C.
A zase sa vyhovarat a klamat sam seba a povedat si "vsak potebujem merat teplotu len sem tam a nepotrebujem to presne" tak isto ako s niektorymi lacnymi LIDL naradiami (niektore su fakt dobre)...., neiviem ci to stoji za to.
Z ciny kupujem len pasivne suciastky, ktore viem jednoducho premerat alebo moduly, ktore uz presli neakou tou recenziou napr. na youtube alebo tu na tomto fore.
Prep├í─Źte mi za diakritiku a preklepy - v├Ą─Ź┼íinou p├ş┼íem z mobilu a ENG klavesnice.
(v├Żroky nemenovan├ęho ─Źlena f├│ra:) ...z├íklady elektrotechniky ovl├ídam dokonale, tak napr. tak├Ż tyristor neviem ako presne funguje
romiadam
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod misocko » 21 Nov 2019, 23:48

znizil som pullup na 1k , uz to dokaze merat asi do svojho maxima (neviem ci je chyba v kode alebo... , ale max je 127,nejake drobne ┬░C). Pri tomto odpore to dokaze komunikovat.
co sa tyka presnosti, vriaca voda 98,5┬░C , tri kusy co som skusal ukazovali tu istu teplotu.
misocko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod romiadam » 22 Nov 2019, 09:54

Zohrej ruru na 36 stupnov z stvojim DS.... . Ked uz teplota prestane stupat, daj tam lekarensky teplomer (ten je presny), pockaj par minut (5-10) nech sa prehreje a potom porovnaj teploty. Ak treba prihrej, ale opatrne aby si neznicil lekarensky teplomer)
romiadam
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod pablox » 22 M├íj 2020, 21:24

Prid├ívam sk├║senos┼ą s pokusom u┼íetri┼ą na DS18B20 z ─î├şny...5ks za 2 dol├íre a ─Źidl├í umiestnen├ę ved─ża seba mali odch├Żlky od 0.5-2┬░C
Po vyhoden├ş fejkov do ko┼ía a nahraden├şm origin├ílnymi z TME je rozdiel max 0.5┬░C...
N├í┼í rodinn├Ż blog http://www.ajmysmetu.com
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net
pablox
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1282
Vek: 29
Zalo┼żen├Ż: 19.07.2006
Paragraf: 23

Predchádzajúca

Nasp├Ą┼ą na Mikropo─Ź├şta─Źe

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 1 hos┼ą.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist