Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Zosilnenie elektrick├ęho ohradn├şka

Zosilnenie elektrick├ęho ohradn├şka

VN, tesla coil, a podobne veci t├Żkajuce sa VN

Moderátori: mirosne, Moderátori

Re: Zosilnenie elektrick├ęho ohradn├şka

Odosla┼ąod medved » 22 M├íj 2020, 21:51

Ja m├ím nejak├║ Po─żsk├║ a Sovietsku cievku proti sebe (nem├ím ┼íajnu z ─Źoho).. ka┼żd├í d├íva in├ę nap├Ątie.. jedna d├íva podstatne viac, ako druh├í.. ale vo v├Żsledku je tam asi 85kV proti sebe a ani nejak├Ż ─Źas nepreb├şjali. A┼ż po nejakom ─Źase za─Źali, tak som u┼ż rad┼íej zmen┼íil medzeru, nech ich nezni─Ź├şm.. zatia─ż funguj├║. Tu som fotil s dlhou expoz├şciou cievky proti sebe:
https://www.vn-experimenty.eu/index.php ... leria_2-24

Inak cievka zvl├ídne nejak├Ż ─Źas aj toto: http://tesladownunder.com/Ignitioncoils ... acking.jpg
tu je nie─Źo viac o tom: http://tesladownunder.com/HVsupplies.ht ... l%20sparks
medved
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2281
Vek: 26.78
Zalo┼żen├Ż: 02.12.2008

Odosla┼ąod misocko » 25 M├íj 2020, 21:20

tak som dnes kupil inducku a pomeral, bohuzial cely prispevok co som sem chcel dat z notasu tu akosi nieje , asi som dal "nahlad" a tym to haslo :(
zajtra doplnim nejake info a obr z osciku , mozno este nieco pomeram , ale myslim ze najviac iskru brzdi mosfet , tych 500V som prekracoval v pohode o 250V (mam 900V mosfet a iskra jak hovado)
misocko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 3353
Vek: 43.58
Zalo┼żen├Ż: 14.06.2009

Odosla┼ąod medved » 25 M├íj 2020, 21:58

jop mosfet sa za ur─Źit├Żch okolnost├ş a teda aj v tomto pr├şpade pri induk─Źnej spr├íva, ako zenerka... teda sekne ┼ípi─Źku na ur─Źit├ę nap├Ątie nie─Źo nad Ugs mosfetu. Mosfet znesie ist├║ energiu v mJ, ktor├║ dok├í┼że takto nede┼ítrukt├şvne pohlti┼ą.. v DS je to ├║daj Ear. ┼ápi─Źka by aj ┼íla vy┼í┼íie, ale ke─Ć to sekne mosfet, v├Ą─Ź┼íia iskra z indu─Źky nebude :) .. ja som tam potom d├íval ─Źosi nad 1000V tranzistor...
medved
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2281
Vek: 26.78
Zalo┼żen├Ż: 02.12.2008

Odosla┼ąod misocko » 26 M├íj 2020, 12:14

takze vcera pomerane priebehy s odporom do G 16 a 560R , lisi sa samozrejme priebeh na G , nabijanie 5ms, nelisi sa prva ┼ípi─Źka naindukovana na primary cievky, pri 560R sa vsak objavy este nejaky zakmit (zrejme dalsie pootvoreni tranzistora - zatial neviem preco prave v toto momente). Vysledna iskra 2cm v oboch pripadoch , pri vecsom oddialeni iskriska sa mi uz vnutri preraza cievka. ┼ápi─Źka napetia na primari cievky cca 700V (mosfet 900V). Dnes som este skusil nejaky mosfet s UGS 250V , ten teda rezal ┼ípi─Źku na cca 300V (vystupalo na tuto hodnotu , chvilu rovna ciara, potom pad dole) , tranzistor to vydrzal par sekund , potom sa nedestruktivne prerazil (komplet vodivy) , nestihol som spravit printscreen. Aj pri tomto pokuse vsak iskra skakala na 2cm tak ako vcera. Takze vobec netusim ako zistit co je najlepsie pre max energiu ohradnika.
este ma napadla taka sialenost, skusal uz niekto na vystup cievky dat vn diodu a pustit to do ohradnika? v tom pripade by dobre izolovany ohradnik mohol drzat urcite napetie aj v stave necinnosti cievky , a ta by pri dalsom impulze nemuseli nabijat vsetko od nuly, myslim ze napetie by urcite o nieco stuplo.
PS , dve rovnake pismenka , alebo chybajuce pismenko v mojom texte = šikmooka klavesnica na mojom notasi , asi tam hodim spet staru aj ked mi zo dve klavesi chybaju.
Pr├şlohy
5ms nabitie 16R vybytie.png
16R do G
5ms nabitie 560R vybitie.png
560R do G
misocko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 3353
Vek: 43.58
Zalo┼żen├Ż: 14.06.2009

Odosla┼ąod zipaj » 27 M├íj 2020, 01:34

Vysledna iskra 2cm v oboch pripadoch , pri vecsom oddialeni iskriska sa mi uz vnutri preraza cievka.

─Źi┼że asi nap├Ątie je maxim├ílne ak├ę dosiahne┼í s touto indu─Źkou, treba vysk├║┼ía┼ą v praxi, ke─Ć to za┼ąa┼ż├ş┼í
Z├íkladn├ę parametre zosil┼łova─Źa pre kapelu? - N├şzka v├íha a ve─żk├Ż v├Żkon, v tom hluku sa aj tak v┼íetko strat├ş :-)
zipaj
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2742
Vek: 45.05
Zalo┼żen├Ż: 13.02.2011

Predchádzajúca

Nasp├Ą┼ą na Vysok├ę nap├Ątie

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 0 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist